Doktor March'ın Dört Oğlu

7,9/10  (22 Oy) · 
32 okunma  · 
14 beğeni  · 
663 gösterim
Günlük tutan bir katil. Bu günlüğü tesadüfen keşfeden bir hizmetçi. Ne yapsın? Günlüğün sahibi, yanında çalıştığı itibarlı ailenin on sekiz yaşındaki dördüzlerinden biri, kendisi ise hapisten yeni çıkmış, hırsızlıktan arandığı için takma adla çalışan, basit bir kız. Polise mi haber versin, kaçıp gitsin mi, dördüzlerden hangisinin katil olduğunu bulmaya mı çalışsın, olanlara göz mü yumsun?

Katilin ve Jeanie'nin günlükleri şeklinde gelişir öykü. Cinayetler birbirini izlerken Jeanie katilin günlüğünü okumayı sürdürür. Ta ki bir gün katil, onun her şeyi bildiğini anlayana kadar...
Aubert'in seri cinayet yönünden sıkıntı çekmeyen bir ülke olan ABD'de geçirdiği öykü, temposu hiç düşmeyen uğursuz bir oyunda, gerilimi her an ayakta tutan karşılıklı hamlelerle, türün meraklısı okuru, "Merak kediyi öldürür" deyimini doğrulamaya çağırıyor. İlk baskısını 1996'da yaptığımız Doktor March'ın Dört Oğlu, yeni kuşak polisiye severler için.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753421249
 • Orijinal Adı:
  Les Quatre Fils Du Docteur March
 • Çeviri:
  Esin Talu Çelikkan
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayfesa 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Katil dördüzlerden hangisi? Sonuç o kadar ilginç ki bu bile kitap için yeterliyken, yazar heyecanı daha başından hissettirerek başarısını ikiye katlamış. Ayrıca katil ve hizmetçinin günlüklerinden oluşması bir düello izlenimini veriyor. Kimin kazandığı ise bence tartışılır.

Fatmanur Çelik 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerilim/polisiye okumaya yeni başlamış birine bu kitap çok etkileyici, hatta bazen de korkutucu gelecektir. Bana öyle olmuştu bundan yıllaar önce.

İlk okuduğum gerilim/polisiye kitabı. Lise 3'e gidiyor olmalıydım, çok etkilenmiş, korkmuştum. O yüzden favorilerim arasında yerini koruyacak ^^

sibel sürücü 
27 Mar 16:14 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap evin hizmetçisinin günlüğü ile katilin günlüklerinden oluşuyor. Tam “katil o kesin o” dediğiniz anda teoriniz yıkılıyor ve başka bir teoriye geçiyorsunuz. Sizi o kadar yanıltıyor ki son ana kadar katilin kim olduğu konunda fikriniz durmadan değişiyor.
Kurgu çok çok iyi.. .Katili ararken katilin kimliğini öğrendiğinizde “hadi canım yok artık” dediğiniz sürpriz finaliyle sizi gerçekten çok çok şaşırtacak….

missprufrock 
15 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Klasik polisiye ögelerini bir deftere ve kedi fare oyununa serpiştirmiş yazar. Çok çok iyi bir polisiye olmasa da sonuna kadar merakla okunuyor.

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 19:17 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Polisiye görünümlü fakat polisiye olmayan bir hikaye. Olayları hem katilin hem de evin hizmetçisinin günlüğünden okuyoruz. Hizmetçimiz katilin günlüğünü okuyarak yaptıklarını öğrenir ancak geçmişinden kaynaklı kimseye haber veremez. Katil de günlüğünün hizmetçi tarafından okunduğunu bilir, artık bir seyircisi vardır. Konu ve gidişat güzel ama sonda keşke ters köşe yapılmasaymış. Hikayenin büyüsü bozulmuş kanımca. Ben yine de beğendim, tavsiye ederim. =)