Dokunulmamış Kadınlar

Emine Supçin

Dokunulmamış Kadınlar Konusu

Elinde topuklu beyaz ayakkabıları, çıplak kınalı ayaklarıyla çıkageldi gece yarısı. Masaldaki cadı kazanına düşmüş gibi perişan, kâbus ülkesinden kaçmış gibi ürkek ve korkak. Ve nefes nefese kucağıma atıldı: "Beni kurtarın!" Aynı saatlerde İsviçre Alplerinde kurulan Çok Yönlü Araştırmalar Merkezi - Hastalık Tanı Departmanında, bilgisayarlı tomografiye bakmakta olan bilim kadını avurtlarını kemiriyordu. Nihayet hastalığın tanısını koymuştu ama yüzleşmekte zorlanıyordu. Çünkü sorunu bilmek, çözmek anlamına gelmezdi. Ve başka bir zaman diliminde, henüz kavuşmasız olduğundan habersiz iki âşık, elleri birbirine kenetli o kutsal yeminlerini ediyorlardı: "Arz ve arşın huzurunda, kuzey ve güney şahidim olsun ki doğu ve batı yer değiştirmedikçe seni seveceğim…" Her kadın özünde üç cevher barındırır: Tenindeki cevhere dokunursan, tende can yaratır; Yüreğindeki cevhere dokunursan, gönülde aşk çağlatır; Beynindeki cevhere dokunursan, dünyada iz bırakır! Peki ya dokunulmamışlar? İnsan hüznü lezzetli anlatabilir mi, bu mümkün mü? Emine Supçin anlatmış... Elinizde tutmakta olduğunuz bu kitabı hiç bırakmadan okuyacağınıza eminim... Okumakla kalmayacak, Emine Supçin'in bağımlısı olacaksınız... -Ayşe ERBULAK - Yazar / Oyuncu- Dokunulmamış Kadınlar, güzel bir biçimde kurgulanmış, anlatımı sürükleyici ve akıcı. Bir oturuşta okunacak kadar ilgiyi diri tutuyor üstelik. Dört ayrı yazarı, tek bir kalemden okuyormuş hissine kapılıyorsunuz. Dan Brown'ın gizemciliği, Jean Christopher Grange'ın gerilimi, Elif Şafak'ın mistisizmi ve Ahmet Ümit'in polisiye sürükleyiciliği var Emine Supçin'de. Toplumsal yaramız çocuk gelin sorunsalından küresel kadın sorunsalına dokunan oldukça başarılı bir roman… -Halit Payza - Kitap Eleştirmeni / Yazar- (Tanıtım Bülteninden)
Tahmini Okuma Süresi: 8 sa. 37 dk.Sayfa Sayısı: 304Yayınlanma Tarihi: Nisan 2015Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 6059913577Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Türler:

Puan

8.310 üzerinden
11 Puan · 9 İnceleme

Dokunulmamış Kadınlar Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Hatice

Hatice

@Guneeyy
·
12 Mart 2017 01:14
Puan vermedi
Türkiyede Çocuk gelin, İranda kadın, Latin Amerika da çocuk işçi ve Avrupa da çocuğa tecavüz gibi farklı coğrafyalardan değişik örneklerle dokunulmamış! Kadınlar var bu kitapta..daha doğrusu insan yerine konulmadan hayvanca dokunulan kadınlar..çok akıcı bir dile sahip bu kitabı şimdilik yarım bırakıyorum..çünkü ruhumu yaraladı anlatılanlar..yaşadıkları Acılar o kadar gerçekçi anlatılıyordu ki devam etme gücü bulamadım kendimde..kitap belki ilerleyen zamanda tekrar karşıma çıkar ve oku beni der kimbilir.
3 etkileşim
İLKNUR İLÇİN İLKER

İLKNUR İLÇİN İLKER

@ilcinilknur
·
09 Mart 2017 11:41
10/10 puan verdi
Her kadın özünde üç cevher barındırır: Tenindeki cevhere dokunursan, tende can yaratır; Yüreğindeki cevhere dokunursan, gönülde aşk çağlatır; Beynindeki cevhere dokunursan, dünyada iz bırakır! Peki ya dokunulmamışlar? #kitapyorumu Uzun zamandır bu kadar etkilendiğim bir kitap çıkmamıştı karşıma ... etkisini beynimde,kalbimde kısacası vücudumun bütün hücrelerinde hissettim.. Yazarımız #eminesupçin bir röportajında demiş ki 'Cehaletin tek korkusu kadındır çünkü kadın öğrenirse çocuklarına da öğretir düşüncesini anlayan herkesin eseridir bu kitap' Çok da doğru söylemiş. Çünkü kitabımız temelinde bu yatıyor . Konumuza dönecek olursak..Kitabımızda bir çok kadının hikayesi yer alsa da olaylar Melisa,MerYem ve Daphne Öğretmen üzerinde gelişiyor .Kiyabımızın ilk bölümlerinde henüz ortaokulda okuyan MerYem 'in kendisinden kaç kat büyük olduğu belli olmayan, kan davası yüzünden evlendirildiği kocasıyla olan birlikteliğinde bekaret kanı gelmediği için , eve götürüldüğü sırada kaçmak zorunda kalıp gecenin bir yarısı güvendiği ve güvenebileceği tek kişi olan İngilizce öğretmeninin yanına kaçmasıyla başlar.iyi ki kaçmıştır minik Meryem'imiz ... Öğretmeni , ustası Daphne sayesinde Meryem'e normal şartlarda bile ulaşması güç fırsat sağlar... daha başka ne diyeyim ... kesinlikle okuyun. .. İnanın günümüzde yaşanan ve yaşanmaya devam eden tecavüz, töre cinayeti,çocuk gelinler ... Bu kötü travmaları yaşayan kadınlar ... kesinlikle elinizden bırakamayacağınız.. yüreğinize dokunacak bir kitap...
7 etkileşim
Kitap ve Kahve Delisi

Kitap ve Kahve Delisi

@kitapvekahvedelisi
·
22 Şubat 2016 20:31
8/10 puan verdi
Kitabın yazarı olan Emine Supçin Denizli'li bir yazar olduğu için daha bir ilgiyle okudum açıkçası satırlarında memleketim vardı
3 etkileşim
ezgi

ezgi

@ezgimm
·
08 Eylül 2015 10:21
Puan vermedi
Kitap aslında kadınların toplum açısından nasıl görüldüğünü ele alıyor. Küçük yaşta evlendirilen kızlar , geneleve düşmüş bayanlar , çocuklarından bin bir sebeplerle ayrılmış kadınlar.. Konu olarak toplumun aydınlatılması ya da bu tarz hayatı yaşayan kadınları görmemizi sağlasa da sürükleyici olarak oldukça yoksun bir eser. Ama illa ki size katacağı bir şeyler vardır.
3 etkileşim
Ebru Hacıalioğlu

Ebru Hacıalioğlu

@dupdup
·
21 Nisan 2015 12:48
8/10 puan verdi
Dün kitapçıda gezerken rastladığım düşünmeden, yorum okumadan kapak yazısına bakarak deneyelim bakalım diyerek aldığım, okumaya başlayıp, 80'li sayfalara neredeyse her sayfasına çizikler notlar aldığım sürpriz kitap! Tecavüz, töre cinayeti, çocuk gelinler... Bu travmaları yaşayıp, bir şekilde onların yeteneklerine inanan insanlarla karşılaşıp, saklı yeteneklerini açığa çıkarabilen deha kadınların, çocuk yaşta kadınların hem de, yetenekleri üzerinden eğitilerek travmalarını hafifletmelerini sağlayıp "dünyayı eğitimli kadınlar kurtaracak, ancak onlarla başlayacak yeni ve yaşanası dünya" dedirten özellikle erkeklerin okuması gereken yalın ve yormayan bir üslupla yazılmış iç acıtıcı bir roman. Doğu'da Mevlana'nın kızı Kimya'nın, Batı'da Lilith'in erkeklerin ihtiras ve bencilliklerine kurban olarak irdelenmesi daha önce bu hikayelere rastlamamış olanlar için ilginç bir deneyim olabilir, bilenler içinse tekrar aynı yaranın kanaması gibi, ki benim yaram yine kanadı. Kimya ve Lilith özelinde dünyada travmalarla büyüyüp, yaşamak zorunda kalan ve çocuk yetiştiren dokunulmamış kadınlar, aslında istense ne farklı noktalarda olabileceklerini anlatan bir hikaye. Okunası!
3 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 83.5
Erkek% 16.5
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Emine Supçin
Emine SupçinYazar · 4 kitap
Denizlili yazar Emine Supçin, 1966 yılında Beyağaç’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Frankfurt ve Beyağaç arasında tamamladı. Lisans ve yüksek lisan derecelerini Pamukkale Üniversitesi’nden aldı. Oxford Brookes Üniversitesi’nde İş İngilizcesi eğimini aldıktan sonra devlet ve özel okullarda İngilizce öğretmenliği yapmaya devam etti. Hâlen kendine ait Küresel Dil Danışma Merkezinde, yabancı dil eğitimi danışmanlığı yapmaktadır. Yazarın ilk eseri ‘Hiç’ 2012 yılında, 2. eseri ‘Filozoflardan Seksi Şeyler’ adlı kitabı ise 2013 yılında Destek Yayınlarından çıktı.

Dokunulmamış Kadınlar Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Ayşegül KAPLAN

Ayşegül KAPLAN

@kaplanaysegul
·
09 Haziran 22:32
Cehalet sorgulamaz, yargılar. Cehalet öğrenmez, inanır. Cehalet okumaz, hatmeder. Cehalet hoş görmez, katleder. Cehalet ilkeldir, sosyalleşmez. Medeniyetse, kadın ve erkeğin birlikte yürüyebilmesidir. Ki yetersizdir… Medeniyet, tüm varlıkları tek bir bütün içinde, aynı hak ve özgürlükler çerçevesinde kabul edebilme basamağında başlar. Ve bilir misin ki, bu basamağın en önemli öğesi kadındır. Bu yüzden cehaletin tek korkusu kadındır; çünkü kadın öğrenirse çocuklarına da öğretir.
98 etkileşim
Düşünen Adam

Düşünen Adam

@Avoda
·
19 Eylül 17:46
"Notalar evrensel, sözcükler toplumsaldır."
27 etkileşim
Düşünen Adam

Düşünen Adam

@Avoda
·
19 Eylül 22:48
"İnsan insana iyi gelmeli. Gelmeyecekse hiç gelmemeli."
29 etkileşim
Düşünen Adam

Düşünen Adam

@Avoda
·
18 Eylül 18:00
"Çayın tadına bakmak gibidir insanı tanımak. Daha ilk sözcükleriyle anlarsın, çiğmi demli mi?"
18 etkileşim
Düşünen Adam

Düşünen Adam

@Avoda
·
19 Eylül 17:57
"Okuyan mı çok bilir, gören mi tartışmasına yanıt verecek olsam, gören okuyana göre daha çok etkilenir, diye cevaplardım. Görmek hissetmekti, okumaksa hayal etmek."
16 etkileşim

Dokunulmamış Kadınlar İletileri

Tümünü gör
Alıntı
"-Sanma ki sadece kadın doğuda ezildi" dedi. "Batıda da kadın bugünkü hür iradesine kavuşana kadar az aşagılanmadı, az yakılmadı, az ölmedi..." •
Dokunulmamış Kadınlar
Dokunulmamış Kadınlar
Okumayı bıraktığın gün sonbahardır. Ertesi gün cehaletin kışı başlar...
Emine Supçin
Emine Supçin
Dokunulmamış Kadınlar
Dokunulmamış Kadınlar