Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

8,3/10  (2.192 Oy) · 
10.787 okunma  · 
2.379 beğeni  · 
32.812 gösterim
Peyami Safa'nın şaheserlerinden Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Türk edebiyatında "insan ruhunun derinliklerinde ve labi-rentlerinde dolaşan ilk roman" olması ve hasta bir insanı ve onun psikolojisini ele alması bakımından önemli bir yere sahiptir. Birçok araştırmacı ve yazar tarafından Türk edebiyatında bir ilk kabul edilen Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Tanpınar dediği gibi, "acının ve ıstırabın yegâne kitabı" olarak hem kemiyet hem de keyfiyet bakımından başka hiçbir eser olmasa da Türk romanının var olduğuna delil gösterilebilecek kudrette bir eserdir. Romanın genç kahramanı, ayağındaki rahatsızlıktan kurtulabilmek için sayısız doktora görünür ve en nihayetinde havadar bir ortamda, stresten uzak bir istirahat dönemi geçirmesi gerektiğine ikna edilir. Ancak, gerek akrabaları olan bir Paşa'nın Erenköyü'ndeki köşkünde misafir kaldığı dönemde, gerekse kendi evi ve hastaneye gidiş gelişlerinde şuurunu adeta bir facia atmosferinde yoğurur. Peyami Safa'nın çocukluk ve gençlik dönemlerinden fazlasıyla izler taşıyan roman, hem umudu ve umutsuzluğu, hem de sevinci ve felaketi aynı sayfalara sığdırabilmiş olması bakımından insanın eşsiz bir tarifini sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789754370485
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:

Kitabı okuduktan sonra Peyami Safa adına derin bir üzüntü duydum.
Çünkü psikolojik tahlil dediğimiz şey bundan daha iyi yapılabilir mi bilmiyorum.
Çünkü hemen hemen her cümle için “bu cümle böyle de söylenebiliyor muymuş vay be!” dedirten bir kitap okudum.
Çünkü şimdiye kadar en çok alıntı yaptığım kitap bu kitaptı sanırım hatta bir ara tüm kitabı siteye kopyalamaktan korktum.
Peyami Safa adına derin bir üzüntü duydum çünkü siyasi görüşü nedeniyle geri planda bırakılmış, gereken değer verilmemiş bir usta yazar olduğunu gördüm.
Keşke sanatçıyı kişiden bağımsız kılarak sadece sanat yönünden değerlendirsek. Ama yapamayız.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, genç yaşta yakalandığı ve tüm hayatını etkilediği hastalığı olan bir gencin çektiği acıları ve yalnızlığını, yaşadığı aşk acısı ile harmanlayarak psikolojik tahlil ve enfes betimlemelerle ele almış olduğu bir yapıttır, diyebilirim. Hastane sahnelerdeki betimlemeler ve genç hastanın psikolojisinin aktarımı o kadar olağanüstü ki hastanenin kokusunu duyarak çektiği acıyı ta içinizde hissediyorsunuz.

Peyami Safa bu eseri eski kadim dostu Nazım Hikmet Ran'a ithaf etmiş.
Ve kitabın arkasında da bulunan Nazım Hikmet'in kitap ile ilgili düşünceleri şöyledir;
"Ben Peyami'nin bu son romanını üç defa okudum, otuz defa daha okuyabilirim ve okuyacağım. Bu kitabın karşısında ben, yıldızlı göklerin sonsuzluğuna bakanve k layetenahi (sonsuz) alemde yeni pırıltılar, o zamana kadar hiçbir gözün görmediği acayip, fakat hakiki alemler keşfeden müneccimin hayranlığını duymaktayım. Eğer ıstırabı, azabı ve nefleyi coşkun bir ciddiyetle duyan öz ve halis halk kitleleri okuma yazma bilselerdi, bu romanın on bin, yüz bin, hatta bir milyon satması işten bile değildir."

Görüşlerini ve siyasi olaylar ve durumlara tutumunu hiçbir bağlamda kendimle bağdaştıramayacağım bu yazarın icra ettiği sanata hayran kaldım ve biliyorum ki diğer kitaplarını da büyük bir ilgi ve hayranlıkla okuyacağım.

Okuyunuz efenim, ön yargılarınızı bir kenara bırakarak okuyunuz. Emin olun hayran kalacaksınız.

(Ama insan diyemeden de geçemiyor; keşke Necip Fazıl'a değil de eski kadim dostun Nazım Hikmet'e dönseymişsin yüzünü be usta.. her şey çok farklı olurmuş)

Realist Tahlil Kitapları Vol 6

Daha önce neden okumadım dedirten nadir kitaplardan. Tamam kitaba yapılan yorumlardan kaliteli bir psikolojik çözümleme beklentisi içindeydim, ama bu roman beklentimin fevkalade üstündeydi.

İşlenen konuyu dizinde artrit hastalığı olan on beş yaşındaki bir gençten dinliyoruz. Olay üçüncü şahıs tekniğiyle anlatılsa belki bu kadar etkili olmazdı bu kitap. Ve de yaşadıklarını ve hissettiklerini kendisinden işittiğimiz bu gencin ismini hiçbir zaman öğrenemiyoruz. O yüzden her hüzünde, her kederde kendinizi o gencin yerinde hissedebiliyorsunuz adeta. Hasta ve de on beş yaşındaki bir gencin hayata dair yaptığı psikolojik tespitler insanı büyülüyor. Acı çekmenin, yalnızlığın ve de ümitsizliğin, bıkkınlığın en somut haliyle kelimelere dökülmüş halini okumak isteyenler için gerçekten kaçırılmaz bir fırsattır Dokuzuncu Hariciye Koğuşu.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu benzeri kitaplar

Bekir İstanbul 
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İsimde koğuş geçince hapishane ile ilgili bir kitap diye düşünüyordum. Halbuki koğuş oda demektir, hariciye de tıpta dış hastalıklar anlamında kullanılır. Yani ana karakterimiz melun bir hasta. Evet ana karakterimizin ismi verilmemiş. O genel itibariyle bir hasta.

Peyami Safa küçük yaşlarda yaşadığı kemik hastalığını ve çektiği sıkıntıları bu kitap ile ölümsüzleştirmiş. Soyut kavramları, hisleri, duyguları, acıları öyle bir somutlaştırmış, öyle bir tasvirlemiş ki hayran kaldım. Özellikle "Duvarlar" kısmı büyüleyiciydi.

Yer yer kitapta Ahmed Hamdi Tanpınar kokusu aldım. Bu iki yazar aynı dönemde yaşamışlar fakat hangisi hangisini etkiledi bilemem.

"Ağır bir hastalık geçirmemiş biri hayatı tam anladığını iddia edemez."

Mutlaka okuyun...

TİRAJE 
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Hamdi Tanpınar bu kitapta hakiki acıyı bulacağımızı söylüyor. Ve buluyor insan.

Hastalığın genç bir adamı nasıl bir hale soktuğunu, psikolojisine nasıl etkilerde bulunduğunu çok güzel bir dille anlatıyor Peyami Safa.. Bacağının ağrılarını hiç eksiksiz kendinizde hissediyorsunuz. Aynı zamanda aşkın hastalık ile karışıp nasıl çığlıklar attırdığına da o muhteşem anlatımla birebir yaşıyorsunuz.

İncelemesini yapmak haddime kalmış birşey değil elbet. Ama yine de insan birkaç birşey yazmadan duramıyor. Ben böyle güzel bir dil kullanımı, anlatım tarzı beklemiyordum. Fakat son derece etkileyici bir kitap.

" Hep gittiler..... Odaya şimdiye kadar hiç tanımadığım yabancı bir akşam giriyor. Gittikçe artan karanlık, iki parça eşyayı da benden uzaklaştırıyor ve beni yalnız bırakıyor. " Bu ve bunun gibi öyle güzel cümleler ile dolu ki yalnızlığına hayran kalıyorsunuz. Anlatımına hayran kalıyorsunuz.

Bu kitabı okumamak gerçekten büyük bir eksiklik. Bizim kitaplıkta, rafların birinde öylece sessiz sakin duruyordu yıllardır onu okuyuncaya kadar. Okuduktan sonra ise tekrar kitaplıktaki yerine koyduğumda sanki beni kendine çeken bir şarkı mırıldanıyor şimdi...

Peyami Safa'nın okuduğum ilk kitabı oldu.
Küçük bir oğlanın dizindeki hastalığını, hastanede geçirdiği kötü günlerini anlatıyor. Birlikte büyüdüğü Paşa'nın kızı Nüzhet'i sevdiğinin farkına varıyor. Nüzhet'le beraber büyüyüp, ondan yaşca büyük olduğu halde onun küçükken bebekle oynamasını, istihfafla seyrederdi.
Kendinde kaybettiği şeyleri Nüzhet'te buluyordu fakat bunları arkadaş hisleri sanıyordu. Kitaptan çıkardığım en iyi ders şu oldu; sağlığı yerinde olan biri hiçbir zaman hasta olan birini tam olarak anlayamayacağı, anlamayacağı oldu... Çocuğunda bununla ilgili yazdığı bir kaç sözü var; “Büyük bir hastalık geçirmeyenler, herşeyi anladıklarını iddia edemezler.
“İki hasta kadar birbirine yakın hiç kimse yoktur.
“Hasta olmayanlar bizi ne kadar az anlayacaklar!
Herkese tavsiye ederim.

Bi kaç saat evvel bi ileti paylaşmıştım.Oradaki şairlerin Peyami Safa versiyonu.

Eski yapıtlarda bilmediğim kelimelerin çokluğu sebebiyle onlara karşı hep ön yargılı olmuşumdur. Kelimelerin anlamına bakıp tekrar tekrar okumak, anlamayıp sakin kafayla bi daha okumak sıkıcılığının üstüne sıkıcılık ekliyor, hiç çekilmiyordu. Ta ki bu güzide kitaba gelene kadar. İster eski kitap olduğundan ötürü, ister ince olduğundan ötürü ya da benim bahanem gibi aklınıza ne tür önyargılı bahaneler gelirse gelsin, hepsini tarumar edecek türden.

Kitaba başlamadan diyosunuz " Kitap işte. Beni en fazla ne kadar etkileyebilir ki?" Sonra başlıyosunuz ve daha ilk sayfadan itibaren sizi rehin alıyo. Bi süre sonra kitaptan sıyrılıp kendinizi tamaşa ettiğinizde; bırakın etkilemeyi, iliklerinize kadar işleyip kendisiyle bütünleştirdiğini görüyosunuz. Kitap bittiğinde ise size taktığı prangayı hiç ama hiç çıkartmaması için yalvarıyosunuz.

Cahit Sıtkı T.'nın bu kitap hakkındaki yorumunda dediği gibi her satırı gerçekten Can-ı gönülden istifade edilerek kaleme alınmış.Kitabın bitimiyle, bitişinin hüznüne yeniliyo insan. Öyle görünüyor ki Zaman mefhumuna asla yenilmeyecek bi şahaser...انا

Kağan Özkaya 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kader...İnsanın eline geçen şanslar,bazen o şansları kazanmak için bile verilen çetin uğraşlar...Peyami Safa o müthiş betimlemesiyle adeta yaşatıyor bize hastane hayatını.Aşk ve acı arasında dokuduğu psikolojik mekiği...Okurken bacağınız muhakkak sızlayacaktır...Eğer yakın zamanda hastanede yatan bir hastanız varsa biraz hüzünlenebilirsiniz...Yeri gelir ağaçların sıhhatini kıskanırsınız...Son olarak şunu söylemeden edemeyeceğim(haydi git şimdi güzel kadınlarımızdan birine tuvaleti arasında görün ve ona de ki 'yüzüne bir parmak kalınlığında boya süredursun,günün birinde şu garip şekle istihale etmekten kurtulamayacaktır...)

Gözde Albayrak 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ağaçların bile sıhhatine imrenerek yürürdüm işte bu söz benim için eserin kilit noktasıydı hasta bir insanın fiziki acısı yanında psikolojik ıstırabını Peyami Safa mükemmel betimlemesi ile okuyana gerçekten hissettirmekte ..
Eseri daha önceden okumama rağmen yine aynı heyecan ve merakla okudum yazarın kendi hayatını yansıttığı bu eserde bir gencin yıllardır yaşamında var olan hastalıkla mücadelesinin yanında Nüzhete duyduğu aşk ve kendi iç karmaşası,hastanede geçirdiği zorlu günlere rağmen mücadelesinden vazgeçmeyerek hayata tekrar tutunarak yaşamına devam eder..
Son olarak eserde başkahramanın adının olmaması eserde farklı bir boyut bence okumak isteyen herkese tavsiye ederim ..

Dolunay Hamurcu 
 02 Oca 21:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ülkemizin Zweig'i Peyami Safa bana göre. Karakter analizleri, acıyı betimlemesi, düşünceleri yaşatması, aşkı anlatışı...
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu 15 yaşındaki bir çocuğu, hastalığını ve aşkını anlatıyor anlatmasına ama nasıl da benzersiz, nasıl da bıçak gibi sözlerle anlatıyor. Kitabın başlarında aşkı anlamaya çalışan bir gençle karşılaşıyoruz. Daha sade duygular, daha yalın cümleler. Sonra hastalık giriyor devreye işte o zaman kitap başkalaşıyor sanki. Çektiği acıyı sanki karşınızda çekiyor, sanki pansumanını siz yapıyorsunuz. Hastanenin betimlenişi, duvarların anlatılışı; ucu sivri kelimeler sürüsü gibi. İyi ki kendi dilimizde okuyabiliyoruz Peyami Safa'yı.

Duru Ezel 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peyami Safa benim için betimleme ustası kitap yazarlarının en az bir kere okumasını tavsiye ederim. Kitap bende derin hisler bıraktı. Kitabı kapattıktan sonra derin üzüntü yaşadım.

Kitabı daha önce okumadığım için çok pişmanım. isminden sanırım biraz ön yargı ile yaklaşmış olabilirim.

Kitaptan 373 Alıntı

Aysel 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Görülecek, işitilecek, tadılacak, okunacak, yazılacak, yapılacak o kadar çok şey birikiyor ki, bundan sonra hayatımın bütün bunlara yetişmeyeceğinden korkuyorum."

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami SafaDokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa
Vedat Geçit 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalana her şey isyan etmelidir. Eşya bile: Damlardan kiremitler uçmalıdır, camlar kırılmalıdır hatta yıldızlar düşüp gökyüzünde bin parçaya ayrılmalıdır.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami SafaDokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa
Hakan TEKİN 
29 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bir tek cevabı saatlerce sürebilecek sorular soruyorlardı; hiçbirine cevap veremiyordum."

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa (Sayfa 119)Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa (Sayfa 119)
Yunus Emre Dilsizmen 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kırkını geçmiş insanların tecrübelerine sahip olduğuma inanıyordum, fakat hâlâ Nüzhet'e âşık olduğumu kendime itiraf edemeyecek kadar çocuktum.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa (Sayfa 27 - Ötüken Neşriyat)Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa (Sayfa 27 - Ötüken Neşriyat)
Ayşe 
29 Oca 13:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitapseverler temsili. :))
Kulağımın dibinde keskin bir ince ses:
- "Hani benim kitaplarım?" diye bağırdı.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa (Sayfa 24 - Beta Yayıncılık)Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa (Sayfa 24 - Beta Yayıncılık)
Aysel 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...Ve bir yalan söylendiği zaman insanların değil, eşyanın bile buna nasıl tahammül ettiğine şaşarım.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami SafaDokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa
38 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film
Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film Sinemanın bir çok önemli yapıtının edebiyat uyarlamaları arasından çıkması pek şaşırtıcı olmasa gerek. Zaten kitleler tarafından beğenilmiş olan bir eseri uyarlamak, eğer film aşamasında bir “kazaya” uğramazsa, başarısı biraz daha garanti bir tercih. IMDB’nin top filmleri arsında da çok sayıda edebiyat uyarlaması olması tesadüf değil. Edebiyat uyarlamaları bizim sinemamız içinde de çok önemli yer tutuyor. Toplumsal gerçekçi bir bakış açısıyla işlenen bir çok filmimizin önemli romancılarımızın eserlerinden uyarlanmış olmasının yanında komediden tarihi yapımlara kadar bir çok filmimiz de başarısını öncüsü olan kitaplara borçlular.