Dolandırıcı Felix Krull'un İtirafları

7,3/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
680 gösterim
Etkileyici dış görünüşü, tatlı dili ve karizmatik kişiliğiyle Felix Krull, doğanın cömert davrandığı şanslı azınlıktandır, ne ki bir eksiği vardır: Toplumsal statüsü, yükselme kapılarını açmaya elverişli değildir. Fakat hayal gücünün de yardımıyla yazgı düzeltilebilir; doğanın eksiği, ikincil doğamız olarak şekillenen kültürün ve toplum hayatının içinde rahatlıkla tamamlanabilir. Böylece Krull, haksız olduğunu düşündüğü bir tesadüfle doğuştan kendisinden esirgenen ufak ayrıntıyı, dolandırıcılık kariyerinin basamaklarını hızla tırmanarak telafi etmeye girişir.

Thomas Mann, ölmeden kısa süre önce yayımladığı Dolandırıcı Felix Krull’un İtirafları’nda, bir sahtekârın toplum içindeki yükselişine tanık ediyor okuru. Mann’ın bir dönemin ünlü otel hırsızı Romanyalı Georges Manolescu’nun anılarından esinlenerek kaleme aldığı bu son romanı, ancak sanatçıya bahşedilmiş olabilecek türden bir hayal gücünü, ironik bir üslupla suçun konusu haline getiriyor. Mann’ın eserlerinde sanatçının oyun alanı olarak şekillenen gerçeklik ile görünüş arasındaki ince sınır çizgisi, Dolandırıcı Felix Krull’un İtirafları’nda hile, düzen ve entrika aracılığıyla ihlal ediliyor ve kolayca suça dönüşebilecek bir yaşantıya dönüşüyor.

Dolandırıcı Felix Krull’un İtirafları, ilk kez Türkçede.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789750722233
 • Çeviri:
  Kasım Eğit, Yadigar Eğit
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
 21 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk okuduğum Thomas Mann kitabı.. Ama son olmayacak tabi ki. Doktor Faustus ve Venedik'te Ölüm sıradaki okuyacağım eserleri. Kitabın 2014 baskısı 480 sayfa ancak ben e-kitap basımını okuduğum için 380 sayfaydı.
Kitabı alırken aslında çok düşündüm, çünkü yorumları okumak gibi bir gaflete düştüm.. Sonra tüm eserlerini satın almaya karar verdim. Sonuçta herkesin aynı kitapları sevmesi mümkün değil. Yorumlayanlar sadece kitap cümlelerinin uzun olduğunu söylemiş. Bu benim için bir sorun oluşturmadı, cümleler uzun ancak çok anlamlıydı. Ayrıca yazarın eseri tamamlamış olmasını çok isterdim.. Çünkü çok merak ettim kitap bitince neler olabileceğini.
Thomas Mann, 1905 yılında otel hırsızı Georges Manolescu’nun "Hırsız Prens" ve "Düşüş" adlı kitaplarından esinlenmiş ve 1911 yılında bir hikaye ile Felix Krull karakterini okuyucu ile buluşturmuş..
Konudan biraz bahsedecek olursam; sonradan iflâs edecek bir ailenin çocuğu olan Felix Krull, okuldan kaytarmak için yaptığı ufak numaralar ve yalanlarla başlayıp, babasının imzasını taklit ederek kötü alışkanlıklarına devam etmiştir. Babasının ölümüyle hayatı bütünüyle değişmiş, yeni bir çevre ve insanlarla yaşamaya başlamıştır. Kitap genel olarak Felix'in yaptığı buna benzer itiraflarla ve yaptığı 'dolandırıcılıklarla' devam ediyor.
Tavsiyem, yorumlara bakarak okumaktan vazgeçmeyin bu güzel eseri. Okumayı çok sevmeyen ya da kolay kitapları tercih edenlerin yaptığı bana göre dikkate alınmayacak incelemelerle kirlenmiş siteler..
Küçük bir bilgi vermek istiyorum incelememi bitirirken. Romanın ikinci bölümü ile ilgili 1955 yılında konuşan Thomas Mann; Felix Krull'un evlenip Güney Amerika'ya gideceğini, sonra hapse gireceğini ve nihayetinde İngiltere'de emeklilik yaşayacağını anlatmıştır.. Ancak tabi ki ikinci bölümü yazamamıştır...