·
Okunma
·
Beğeni
·
2.243
Gösterim
Adı:
Dolores Claiborne
Baskı tarihi:
Aralık 2006
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751025371
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dolores Claiborne
Çeviri:
Mehmet Harmancı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Baskılar:
Dolores Claiborne
Dolores Claiborne
Dolores Claiborne kendi sözleriyle cadının biri; aksi, bozuk ve berbat bir yaşanntıya sahip. Little Tall Adası halkı, kocası Joe'nun otuzyıl önceki güneş tutulması gününde ölümünün hikayesini öğrenmek için otuz yıl bekliyor. Polis ise adanın yatalak kadını ve Dolores'in yıllardır işvereni olan Vera Donovan'ın bir gün önceki ölümünü merak etmektedir.
Konuşmadan başka çaresi olmayan Dolores Claiborne'de ağzını açtı mı, susmak bilmiyor. "Ne yaptıysam sevdiğim için yaptım." diyor.

Bu büyüleyici roman, onun hem itirafı hem de savunması. Dolores ile Vera arasındaki garip yakınlık ve onları birbirine bağlayan bağ... Sonunda sevginin ne kadar çoşkulu, sonucun ne kadar korkunç olduğunu ve çok ağır bir yaşamın ezdiği ruhun nasıl huzura kavuşabildiğini gösteriyor...
Ancak bunu takdir okurlara kalmıştır. Belki de her okuyucu Dolores için değişik bir yargıya varacaktır. Ancak onun yaşamının karanlık odasına girenler, Stephen King'in büyüleyici hikayesinin aydınlığı altında onu asla unutamayacaklardır.
(Arka Kapak)
240 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Dolores Claiborne...
Okuduğum ilk Stephen King kitabı. Gerilim-korku bekliyordum, üzüntü ve acı dolu bir kitapla karşılaştım. Tek kelimeyle muhteşemdi...
Kitap, Dolores’in anlattıklarıyla başladı ve bitti. İçinde; karşılaştığı zorluklar, şiddet, taciz, cinayet, sevgi, fedakarlık hepsi var.
Ve tabiki Vera. Dolores eşinden gördüğü şiddet kadar da, Vera’dan da psikolojik şiddet görüyor. Her şeye rağmen beraber geçirdikleri yıllar...
Ben keyifle okudum, ilginç bir kitap okumak isteyenler için şiddetle öneririm.
Okuyun, pişman olmayacaksınız.
240 syf.
·5 günde·Beğendi
Dolores’i okumaya başlamadan önce kesinlikle kitabın konusunu okumalısınız zira hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Çünkü bu kitap alışıldık bir King romanı değil, içinde korku ve gerilim yok.
Kitapta Dolares adlı bir kadının kocasından gördüğü fiziksel ve sözlü şiddetin yanı sıra kızına yapılan tacizi öğrenmesinden dolayı yaşadığı pskolojik sarsıntı sonucu kocasını öldürmesini anlatıyor. Kitap gerçekten sürükleyici ve günümüzde malesef çok fazla örneğini gördüğümüz kadına şiddetin kadın üzerindeki pskolojik etkisini, çocuklarına yansıtmama çabasını ve herşeye rağmen çalışıp Vera adlı patronu olacak cadıya katlanıp çocuklarına bir gelecek hazırlamak için çabasını anlatıyor.
Kesinlikle okunması gereken bir Stephen King eseri.
240 syf.
·Puan vermedi
#okudumbitti
#kitapyorum
Öncelikle kitabı epub olarak okudum ,gayette iyi yapmışım yorulmadan her fırsatta okuma şansım oldu .Beni bu konuda yüreklendiren arkadaşım NazLı Aksoy ÇaLışkan teşekkür ederim.

Gelelim kitaba ne yazık ki çok sevimli ve gülerek yorumlar yapamayacağm .Gecen haftalarda Kardeşini Doğurmak kitabını okumuş biri olarak ikisi ardarda beni ciddi anlamda gerdi. Sapıklığın evrensel bir hastalık ! olduğunu iyice anladım .
Diğer kitap için de aynını söylemiştim ,bu kitapları OKUYUN ve OKUTTURUN ...
**Kitap aslında ana karakterimiz olan Dolores Claiborne 'nun işvereni Vera Donovan 'ın ölümünün arkasındaki araştırma ile başlıyor. Sorgu sırasında geçmişe eönülmesiyle Dolores 'in kocasını öldürdüğü de ortaya çıkıyor .
**Dolores bir anne ,hemde 3 çocuk annesi .Aynı zamanda katil !olmaya zorlanmış bir kadın !
**Sözde baba Joe tüm gün içtiği yetmezmiş gibi devamlı karısına hem fiziksel hemde psikolojik şiddet uygular . Dolores bir şekilde bunlarla başa çıkar .Taa ki kızındaki farklılıkları görene kadar . Baba kızını defalarca istismar eder hem de annesinin onu öldüreceği tehdidi ile. .
**Dolores sorgu esnasında tüm yaşananları anlatıyor .O anlattıkça beynimdeki bunu yaşayan bir sürü KADIN var hissi çok canımı yaktı.
Gerisini lütfen siz okuyun.

#ALINTILAR

bir erkeğin karısını zaman zaman dövmesinin evliliğin bir parçası olduğunu düşündüğüm için katlandım -evet, hoş bir şey değildi belki, ama tuvaletleri temizlemek de hoş değildir ve pek çok kadın düğün elbisesiyle peçesini tavanarasına kaldırdıktan sonra bunu yapmıştır. Öyle değil mi, Nancy?
“O kadar kederli görünüyordu ki,” dedi. “Parmakları arasından kanlar akıyordu, gözleri yaşlıydı ve çok kederli görünüyordu. Anne, kan ve gözyaşından çok o bakışı nedeniyle nefret ettim senden. Ve ona karşı iyi davranmaya karar verdim.
O gece yatmadan önce diz çöküp, ‘Tanrım, annemin ona bir zarar vermemesini sağlarsan babama karşı iyi davranacağım,’ diye yemin ettim.”
Tanrı aşkına, kızın babasıydı
bu, kızın damarlarında kendi kanı dolaşıyordu ama kızın omuz askısı biraz kaysa gözleri hemen irileşiyordu.
Söyleyeceğim şu: kendini kalbinin kırılmasına hazırlamanın hiçbir yolu yoktur.
240 syf.
·Puan vermedi
Bir kadının bir kalıpta başlayan zihninin annelik duygularıyla geldiği noktayı ön plana koyuyor. Bence Dolores aslında bir Vera Donovan kaderi yaşayacaktı..
256 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
yine film dünyasına aktarılmış olan bir king kitabı. ama bu kitapta ne film kitabın önüne geçebilmiş, ne de kitap filmin. ikisi de birbirinden güzeldi.
240 syf.
·Beğendi·8/10
Özgün adı Dolores Claiborne olan roman ABD'de yayımlandıktan bir yıl sonra, 1993'te Türkiye'de de Mehmet Harmancı'nın Türkçe çevirisiyle İnkılap Kitabevi tarafından yayımlandı, 1996 yılında ikinci basımı yapıldı. İnkılap Kitabevi, 1993 baskısının kapağında Dolores adını kullanırken, 1996 baskısında romanın tam özgün adını kullanarak kapakta Dolores Claiborne adını tercih etmiştir.
Ben ilk kapakta yayınlanmış hali ile okudum.
Stephan King bu romanı özellikle bir aktristin oynaması için yazmıştır. Ve gerçekten karakter ile seçtiği aktrist tam uyuşmuştur. Kathy Bates harika canlandırmıştır. Roman klasik Stephan King romanlarından biraz farklıdır. Kesintiye uğramadan başlar biter.
256 syf.
·11 günde·9/10
Henüz taze bitirdiğim bir kitap. Gerçekten “Stephen King’in elinden korku dışında nasıl kitap çıkar acaba?” sorusunun cevabı. Yer yer gerilim unsurları bulunmakta ama kitabın geneline bakacak olursak dram kitabı diyebiliriz. Hiç sıkılmadan aktı ve bitti. Geriye hayatıma girmesine çok ama çok sevindiğim Dolores kaldı️ Konu olarak da sevdim ve tasvirler çok iyi. Böğürtlen çalılıkların ayağınızda yaratabileceği acıyı hissediyorsunuz. Bence kitabı okuyanlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaktır. Sadece kitabın üslubundan kaynaklı önce neye uğradığımı şaşırdım ama ilk 5-10 sayfada anlayabiliyorsunuz nasıl bir tarz olduğunu ve sonrasında canınızı sıkmıyor. Bence lafı daha fazla uzatmayalım ve siz de bu kitabı almaya gidin!
240 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Dolores Claiborne diğer King kitaplarından oldukça farklı. Bu sefer korku ya da gerilim değil de acı ve üzüntü hissettiğimi söyleyebilirim.


Dolores Claiborne,eşi ve üç çocuğuyla 
Little Tall  adasında yaşayan bir kadındır. İçki içip onu dövmekten başka bir işe yaramayan kocası Joe yüzünden sürekli temizlik işlerinde çalışmak zorundadır. İşte bu temizlik işleri sebebiyle yanında çalışmaya başladığı Vera Donovan ile tanışır. Bu iki kadın arasında onların bile farkına varmadığı garip bir yakınlık ve bağ vardır. Bu yakınlık bir gün Dolores'in Vera'ya kocası Joe'nun öz kızını taciz ettiğini söylemesi ve Vera'nın da " kocalar her gün ölürler. Kimi zaman bir kaza bir kadının en iyi dostudur."  demesi ile daha da artacaktır.


Kitap genel anlamıyla Dolores'in sorguda verdiği ifadelerden yani itiraflarından oluşuyor. Zaten bu kısımda Dolares'in kocasını öldürdüğünü anlamışsınızdır. Ama karakolda sorguya çekilmesinin nedeni bu değildir. Yanında çalıştığı kadını yani Vera'yı öldürmek suçundan ifade vermektedir.


Dolores'in yaşamının zorlukları, kocasının kızını taciz ettiğini öğrendikten sonra yaşadığı şok ve nefret, onu öldürmek için kurduğu cinayet planları, çocuğunu kaybetmesi, kocasını öldürdüğü gün yaşanan güneş tutulması, Vera'  nın ona yaşattığı zorluklar ve Dolores'in deyimiyle tam bir cadı olan bu kadının bilinmeyenleri..


Kitabın ilk sayfalarında Dolores'i hiç sevmemiştim ama kitap bittikten sonra bu fikrim tamamen  değişti. Çok güçlü ve akıllı bir kadın o.


Stephen King'in diğer kitaplarından çok farklı ama en az onlar kadar güzel bir kitap. İşlediği her konuyu bu kadar başarılı bir şekilde yansıtmasına da zaten diyecek hiç bir şey yok.


Şiddetle tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim herkese..
240 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
#okudumbitti
#kitapyorum
#lutfenokuyun

Not:ALINTILAR CAN SIKABILIR VE SIZI SINIRLENDIREBILIR UYARMADI DEMEYIN.
BIZIM KANAYAN YARALARIMIZ,ACI AMA MAALESEF GERCEK!!!

Nereden başlasam,nasıl anlatsam bu kitabı size.
Bu kitabı okuyun istiyorum açıkçası ve hissettiklerimi doğru aktarabilmek için biraz #spoiler verebilirim.Bunu baştan söyleyeyim ki kitabı okumaya başladığınızda zaten bunları başından bilmiş olacaksınız...Yani işin esprisini bozmuyorum...

Dolores Claiborne ana karakterimiz,esi Joe tarafından sürekli dövülen ve eziyet edilen,evine hizmetcilige gittiği Vera Donovan tarafından ise neredeyse 35 yıldır psikolojik şiddete maruz kalan bir KADIN ama 3 çocuğa sahip ve çocukları için herşeyi yapabilecek bir ANNE!!!❤❤❤

Ve şimdi de bir baba düşünün,öz kızına göz koyacak kadar aşağılık,oğullarını her fırsatta aşağılayan,alkolik,karısına yapmadığını bırakmayan bir erkek (adam diyemiyorum maalesef).

Ve Vera Donovan(isveren),zengin,eziyet etmeyi seven,görünüşte sevgi nedir bilmeyen,sırları olan,karşısındaki insanı sevmekle nefret etmek arasında kararsızlığa sevkeden enteresan bir kadın.

Iste bütün olay,Vera'nin ölümüyle başlıyor.Vera'nin ölümünün araştırılması ile beraber bundan 30 yıl önce bu baba dediğimiz kişininde ölümünün tekrar araştırılmaya başlanmasıyla Dolores sorguya alınıyor.

Ve Dolores başlıyor anlatmaya...
Anlattıkça anlatıyor...
O anlatıyor,siz öylece dinliyorsunuz...
O anlatıyor,siz nefret ediyorsunuz...
O anlatıyor,siz ağlıyorsunuz...
O itiraflarını birbiri ardına sıralarken,ben olsam ne yapardım diye kendinize soruyorsunuz???

Bildigimiz STEPHEN KING romanlarından cok farklı bir kitapla karşılaştım.Psikolojik gerilim olsada,dram adı altında yüreğinize işleyecek bir hikaye.

Kitabımızın 1995 yapımı filmide mevcut,araştırmama göre kitapla eşdeğer guzellikte,ilk fırsatta izleyeceğim.

#ALINTILAR

✏. Bir adamın kızını yatağa atmak için aylarca uğraştığı bir dünyada her şey olabilir.

✏ama benim üç çocuğum vardı ve çocuğu olmak insanı dikkatli olmaya zorlardı.

✏“Damarlarında senin kanın olduğu doğru. Eğer bu seni baba yapmaya yeterliyse.”

✏“Kimi zaman sağ kalabilmek için merhametsiz bir cadı olman gerekir,” dedi. “Kimi zaman bir kadının tek tutunacağı şey budur.”

✏Tanrı aşkına, kızın babasıydı
bu, kızın damarlarında kendi kanı dolaşıyordu ama kızın omuz askısı biraz kaysa gözleri hemen irileşiyordu.

✏Orada bir insanın tek kızını ellemesi dünyanın en doğal şeyiymiş gibi otururken bir insanın bunu yaptıktan sonra nasıl rahatça uyuyabileceğini düşündüm

✏Bir erkeğin bir kadını yumruklarıyla ya da odunla dövmesinde terbiye falan yoktu.

✏Joe kıza babaca olmayan dokunuşlarına 1962 baharı sonlarında başlamıştı.

✏“Anne,” dedi “Onun öldüğüne sevinirsem Tanrı beni cehenneme mi gönderir?”
,

Sonuna kadar okuyan herkese teşekkürler,bu kitap herkese tavsiyemdir...
Bugünün ve yarının annelerine...
Bugünün ve yarının babalarına...
#KEYIFLIOKUMALAR !!!
240 syf.
·Beğendi·9/10
Dolores Claıborne, alışılmış King kitaplarından değil. Kitapta herhangi bir gerilim veya korku yok. Daha çok eşinden sürekli dayak yiyen bir kadının, başka bir eve bakıcı olarak işe girmesi ve Vera denen bu kadının da Dolores'e yaptığı psikolojik şiddeti okuyoruz. Bir yandan yüzümde tebessümle, bir yandan da duygulanarak okudum. Çok ama çok güzeldi. Peşine filmini izledim. Daha önce King'in Sadist kitabından uyarlanan "Ölüm Kitabı" filminde Annie karakterini oynayan Kathy Bates, bu sefer de Vera karakteri ile karşımızda ve yine harikalar yaratmış. Kapalı kapılar ardında yaşananlar ve insanların psikolojileri. Mutlaka ama mutlaka okuyun ve peşine filmini de izleyin...
240 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Aman Tanrım Aman Tanrım Aman Tanrım her seferinde bundan daha iyisini yazamaz diyorum her kitabında mideme yumruk yemiş gibi oluyorum. Her zamanki gibi kilitlendim ve her zamanki gibi son elli sayfa ve evet hikaye bitti derken BAM küt bum girişti yine okuyun okuyun okuyun lütfen lütfen lütfen
240 syf.
Okuduğum King kitapları içerisinde en farklı anlatıma sahip olanı kesinlikle bu diyebilirim. Kitap aslında bir soruşturma ama soruşturmada sadece Dolores'in konuşmaları ve anlattıkları mevcut. Bir cinayet şüphesiyle soruşturulan Dolores anlattıklarıyla bizi kendisine çekiyor. Çünkü yaşadıkları maalesef güzel şeyler değil. Bir yandan üzülüyor, bir yandan sinirleniyoruz. Hatta ve hatta gerildiğimiz yerler de mevcut. Bir King kitabına ilk başlanacak kitap kesinlikle değil ama mutlaka okunmalı. İnanılmaz derecede bağlıyor.
...Ama kötü olan kısmı bu değildi. Daha önce onun gözlerinde olan ışık da kaybolmuştu, kötü olan buydu. Onun gözlerine bakmak, sanki insanların perdeyi çekmeyi unutarak terk ettikleri bir evin pencerelerine bakmak gibiydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dolores Claiborne
Baskı tarihi:
Aralık 2006
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751025371
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dolores Claiborne
Çeviri:
Mehmet Harmancı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Baskılar:
Dolores Claiborne
Dolores Claiborne
Dolores Claiborne kendi sözleriyle cadının biri; aksi, bozuk ve berbat bir yaşanntıya sahip. Little Tall Adası halkı, kocası Joe'nun otuzyıl önceki güneş tutulması gününde ölümünün hikayesini öğrenmek için otuz yıl bekliyor. Polis ise adanın yatalak kadını ve Dolores'in yıllardır işvereni olan Vera Donovan'ın bir gün önceki ölümünü merak etmektedir.
Konuşmadan başka çaresi olmayan Dolores Claiborne'de ağzını açtı mı, susmak bilmiyor. "Ne yaptıysam sevdiğim için yaptım." diyor.

Bu büyüleyici roman, onun hem itirafı hem de savunması. Dolores ile Vera arasındaki garip yakınlık ve onları birbirine bağlayan bağ... Sonunda sevginin ne kadar çoşkulu, sonucun ne kadar korkunç olduğunu ve çok ağır bir yaşamın ezdiği ruhun nasıl huzura kavuşabildiğini gösteriyor...
Ancak bunu takdir okurlara kalmıştır. Belki de her okuyucu Dolores için değişik bir yargıya varacaktır. Ancak onun yaşamının karanlık odasına girenler, Stephen King'in büyüleyici hikayesinin aydınlığı altında onu asla unutamayacaklardır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 332 okur

  • Mel
  • Kübra Erken
  • Ayşe Poyraz
  • Sevra Dilan Tat
  • Mert Roberto
  • Burak Bahadur
  • melike
  • İki Aşık
  • bikitap bikahve
  • Özlem Kocagöz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.8
13-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%7.7
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%42.3
45-54 Yaş
%11.5
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.6
Erkek
%46.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.2 (64)
9
%13.5 (20)
8
%12.8 (19)
7
%6.8 (10)
6
%2.7 (4)
5
%1.4 (2)
4
%0.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0