·
Okunma
·
Beğeni
·
1644
Gösterim
Adı:
Dolores Claiborne
Baskı tarihi:
Aralık 2006
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751025371
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dolores Claiborne
Çeviri:
Mehmet Harmancı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Baskılar:
Dolores Claiborne
Dolores Claiborne
Dolores Claiborne kendi sözleriyle cadının biri; aksi, bozuk ve berbat bir yaşanntıya sahip. Little Tall Adası halkı, kocası Joe'nun otuzyıl önceki güneş tutulması gününde ölümünün hikayesini öğrenmek için otuz yıl bekliyor. Polis ise adanın yatalak kadını ve Dolores'in yıllardır işvereni olan Vera Donovan'ın bir gün önceki ölümünü merak etmektedir.
Konuşmadan başka çaresi olmayan Dolores Claiborne'de ağzını açtı mı, susmak bilmiyor. "Ne yaptıysam sevdiğim için yaptım." diyor.

Bu büyüleyici roman, onun hem itirafı hem de savunması. Dolores ile Vera arasındaki garip yakınlık ve onları birbirine bağlayan bağ... Sonunda sevginin ne kadar çoşkulu, sonucun ne kadar korkunç olduğunu ve çok ağır bir yaşamın ezdiği ruhun nasıl huzura kavuşabildiğini gösteriyor...
Ancak bunu takdir okurlara kalmıştır. Belki de her okuyucu Dolores için değişik bir yargıya varacaktır. Ancak onun yaşamının karanlık odasına girenler, Stephen King'in büyüleyici hikayesinin aydınlığı altında onu asla unutamayacaklardır.
(Arka Kapak)
240 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Dolores Claiborne...
Okuduğum ilk Stephen King kitabı. Gerilim-korku bekliyordum, üzüntü ve acı dolu bir kitapla karşılaştım. Tek kelimeyle muhteşemdi...
Kitap, Dolores’in anlattıklarıyla başladı ve bitti. İçinde; karşılaştığı zorluklar, şiddet, taciz, cinayet, sevgi, fedakarlık hepsi var.
Ve tabiki Vera. Dolores eşinden gördüğü şiddet kadar da, Vera’dan da psikolojik şiddet görüyor. Her şeye rağmen beraber geçirdikleri yıllar...
Ben keyifle okudum, ilginç bir kitap okumak isteyenler için şiddetle öneririm.
Okuyun, pişman olmayacaksınız.
240 syf.
·Beğendi·8/10
Özgün adı Dolores Claiborne olan roman ABD'de yayımlandıktan bir yıl sonra, 1993'te Türkiye'de de Mehmet Harmancı'nın Türkçe çevirisiyle İnkılap Kitabevi tarafından yayımlandı, 1996 yılında ikinci basımı yapıldı. İnkılap Kitabevi, 1993 baskısının kapağında Dolores adını kullanırken, 1996 baskısında romanın tam özgün adını kullanarak kapakta Dolores Claiborne adını tercih etmiştir.
Ben ilk kapakta yayınlanmış hali ile okudum.
Stephan King bu romanı özellikle bir aktristin oynaması için yazmıştır. Ve gerçekten karakter ile seçtiği aktrist tam uyuşmuştur. Kathy Bates harika canlandırmıştır. Roman klasik Stephan King romanlarından biraz farklıdır. Kesintiye uğramadan başlar biter.
256 syf.
·11 günde·9/10
Henüz taze bitirdiğim bir kitap. Gerçekten “Stephen King’in elinden korku dışında nasıl kitap çıkar acaba?” sorusunun cevabı. Yer yer gerilim unsurları bulunmakta ama kitabın geneline bakacak olursak dram kitabı diyebiliriz. Hiç sıkılmadan aktı ve bitti. Geriye hayatıma girmesine çok ama çok sevindiğim Dolores kaldı️ Konu olarak da sevdim ve tasvirler çok iyi. Böğürtlen çalılıkların ayağınızda yaratabileceği acıyı hissediyorsunuz. Bence kitabı okuyanlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaktır. Sadece kitabın üslubundan kaynaklı önce neye uğradığımı şaşırdım ama ilk 5-10 sayfada anlayabiliyorsunuz nasıl bir tarz olduğunu ve sonrasında canınızı sıkmıyor. Bence lafı daha fazla uzatmayalım ve siz de bu kitabı almaya gidin!
240 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Dolores Claiborne diğer King kitaplarından oldukça farklı. Bu sefer korku ya da gerilim değil de acı ve üzüntü hissettiğimi söyleyebilirim.


Dolores Claiborne,eşi ve üç çocuğuyla 
Little Tall  adasında yaşayan bir kadındır. İçki içip onu dövmekten başka bir işe yaramayan kocası Joe yüzünden sürekli temizlik işlerinde çalışmak zorundadır. İşte bu temizlik işleri sebebiyle yanında çalışmaya başladığı Vera Donovan ile tanışır. Bu iki kadın arasında onların bile farkına varmadığı garip bir yakınlık ve bağ vardır. Bu yakınlık bir gün Dolores'in Vera'ya kocası Joe'nun öz kızını taciz ettiğini söylemesi ve Vera'nın da " kocalar her gün ölürler. Kimi zaman bir kaza bir kadının en iyi dostudur."  demesi ile daha da artacaktır.


Kitap genel anlamıyla Dolores'in sorguda verdiği ifadelerden yani itiraflarından oluşuyor. Zaten bu kısımda Dolares'in kocasını öldürdüğünü anlamışsınızdır. Ama karakolda sorguya çekilmesinin nedeni bu değildir. Yanında çalıştığı kadını yani Vera'yı öldürmek suçundan ifade vermektedir.


Dolores'in yaşamının zorlukları, kocasının kızını taciz ettiğini öğrendikten sonra yaşadığı şok ve nefret, onu öldürmek için kurduğu cinayet planları, çocuğunu kaybetmesi, kocasını öldürdüğü gün yaşanan güneş tutulması, Vera'  nın ona yaşattığı zorluklar ve Dolores'in deyimiyle tam bir cadı olan bu kadının bilinmeyenleri..


Kitabın ilk sayfalarında Dolores'i hiç sevmemiştim ama kitap bittikten sonra bu fikrim tamamen  değişti. Çok güçlü ve akıllı bir kadın o.


Stephen King'in diğer kitaplarından çok farklı ama en az onlar kadar güzel bir kitap. İşlediği her konuyu bu kadar başarılı bir şekilde yansıtmasına da zaten diyecek hiç bir şey yok.


Şiddetle tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar dilerim herkese..
240 syf.
·Beğendi·9/10
Dolores Claıborne, alışılmış King kitaplarından değil. Kitapta herhangi bir gerilim veya korku yok. Daha çok eşinden sürekli dayak yiyen bir kadının, başka bir eve bakıcı olarak işe girmesi ve Vera denen bu kadının da Dolores'e yaptığı psikolojik şiddeti okuyoruz. Bir yandan yüzümde tebessümle, bir yandan da duygulanarak okudum. Çok ama çok güzeldi. Peşine filmini izledim. Daha önce King'in Sadist kitabından uyarlanan "Ölüm Kitabı" filminde Annie karakterini oynayan Kathy Bates, bu sefer de Vera karakteri ile karşımızda ve yine harikalar yaratmış. Kapalı kapılar ardında yaşananlar ve insanların psikolojileri. Mutlaka ama mutlaka okuyun ve peşine filmini de izleyin...
240 syf.
Okuduğum King kitapları içerisinde en farklı anlatıma sahip olanı kesinlikle bu diyebilirim. Kitap aslında bir soruşturma ama soruşturmada sadece Dolores'in konuşmaları ve anlattıkları mevcut. Bir cinayet şüphesiyle soruşturulan Dolores anlattıklarıyla bizi kendisine çekiyor. Çünkü yaşadıkları maalesef güzel şeyler değil. Bir yandan üzülüyor, bir yandan sinirleniyoruz. Hatta ve hatta gerildiğimiz yerler de mevcut. Bir King kitabına ilk başlanacak kitap kesinlikle değil ama mutlaka okunmalı. İnanılmaz derecede bağlıyor.
240 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Aman Tanrım Aman Tanrım Aman Tanrım her seferinde bundan daha iyisini yazamaz diyorum her kitabında mideme yumruk yemiş gibi oluyorum. Her zamanki gibi kilitlendim ve her zamanki gibi son elli sayfa ve evet hikaye bitti derken BAM küt bum girişti yine okuyun okuyun okuyun lütfen lütfen lütfen
240 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Stephen bu defa farklı bir korku ve gerilim duygusunu ele almış. Ailen için, çocukların için duyduğun korku, son derece gerçekçi ve insani olanı yani.

İki yalnız yaşlı ve huysuz kadın, biri evin hanımefendisi Vera diğeri hizmetçi Dolores. Aralarındaki parasal ve mevkii uçurumuna rağmen çok da farklı değiller aslında. Neticede acı çekmenin sınıfı yok değil mi?

Ailenizi korumak adına seçim yapmak gerektiğinde seçimlerin sizi nereye taşıyacağını bilebilir misiniz ? En zoru da yapmak zorunda kalacaklarınızın hayatınıza nakşedilip ölene kadar peşinizi bırakmaması.

Tüm hikaye Dolores ' in polise itirafları halinde tek ağızdan anlatılıyor. Kadro da kalabalık değil. Bunlar da diğer kitaplardan farklı olmuş.

Sevdim.
240 syf.
·Beğendi·6/10
Başka bir söze gerek yok. Stephen King yapmış yine yapacağını. Adamın filmleri rekorlar kırıyor kitaplarıyla birlikte. En sevdiyim yazar zaten. Tebrikler kendisine. Bir kadının başına gelecek kötü hayat yaşamını anlatan hikaye..
240 syf.
·8/10
Sinemaya da uyarlanan bu eseri okumaya niyetlenenler icin oncelikle yazarin "Oyun" adli kitabini okumasini öneririm. Anlamanizi engellemeyecek sekilde o kitapla bağlantılı noktalar var.
Kitaba gelecek olursak Bayan Dolotesin ağzından (sorgulanircasina) anlatilmis. Dram icerikli kitap sinemaya da uyarlanmis. Ama filmi kitabindan birazcik bagimsiz gördüm.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap genel anlamıyla Dolores'in itiraflarından oluşuyor, ancak bu itiraflar hiçte sıradan değil... Hayatın kıyısına gelmiş ve bulduğu ilk sağlam kaya parçasına tırnaklarıyla tutunmuş birinin itirafları. Nefret uyandıran gelişmeler, yanlış kararlar ve beklenmedik kazalar... Kendi hayatınızın karmaşık olduğunu düşünüyorsanız bir de Dolores'in hayatını okuyun derim.
Çevirisi oldukça başarılı ve dili de akıcıydı. Stephen King'in diğer romanlarına kıyasla daha gerçekçi bir yapısı var... Hayatta gerçekleşen milyonlarca kazayı göz önüne getirince insan düşünmeden edemiyor; gerçekten kaza mıydı diye...
...Ama kötü olan kısmı bu değildi. Daha önce onun gözlerinde olan ışık da kaybolmuştu, kötü olan buydu. Onun gözlerine bakmak, sanki insanların perdeyi çekmeyi unutarak terk ettikleri bir evin pencerelerine bakmak gibiydi.
Ama çok incinmişseniz kaçmanın bir yararı olmaz, nereye giderseniz gidin, kafanızı ve kalbinizi de birlikte götürürsünüz.
Daha sonra bir adamın arada sırada karısını dövmesinin, evliliğin bir parçası olduğunu sandığım için dayandım. Güzel bir parça değildi bu ama...

Babam da arada sırada annemi döverdi ve sanırım bunun normal olduğunu bu yüzden düşünmüştüm, katlanılması gereken bir şeydi bu.
...son ana kadar tacından vazgeçmeyen bir kraliçe gibi, ürkütücü, korkunç bir gücü vardı. Sanki Tanrı birer birer parmaklarını açıp elinden alacaktı onu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dolores Claiborne
Baskı tarihi:
Aralık 2006
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751025371
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dolores Claiborne
Çeviri:
Mehmet Harmancı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Baskılar:
Dolores Claiborne
Dolores Claiborne
Dolores Claiborne kendi sözleriyle cadının biri; aksi, bozuk ve berbat bir yaşanntıya sahip. Little Tall Adası halkı, kocası Joe'nun otuzyıl önceki güneş tutulması gününde ölümünün hikayesini öğrenmek için otuz yıl bekliyor. Polis ise adanın yatalak kadını ve Dolores'in yıllardır işvereni olan Vera Donovan'ın bir gün önceki ölümünü merak etmektedir.
Konuşmadan başka çaresi olmayan Dolores Claiborne'de ağzını açtı mı, susmak bilmiyor. "Ne yaptıysam sevdiğim için yaptım." diyor.

Bu büyüleyici roman, onun hem itirafı hem de savunması. Dolores ile Vera arasındaki garip yakınlık ve onları birbirine bağlayan bağ... Sonunda sevginin ne kadar çoşkulu, sonucun ne kadar korkunç olduğunu ve çok ağır bir yaşamın ezdiği ruhun nasıl huzura kavuşabildiğini gösteriyor...
Ancak bunu takdir okurlara kalmıştır. Belki de her okuyucu Dolores için değişik bir yargıya varacaktır. Ancak onun yaşamının karanlık odasına girenler, Stephen King'in büyüleyici hikayesinin aydınlığı altında onu asla unutamayacaklardır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 176 okur

  • Aslı Akkaya Yalçın
  • Selin Hafızoğlu
  • Elif Acehan
  • Esenbike
  • Meraleker
  • Servet Doğan
  • folium
  • Esra Bekiroğlu
  • sude
  • Hacer Öcal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%7.7
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%42.3
45-54 Yaş
%11.5
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.6
Erkek
%46.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (10)
9
%26.7 (16)
8
%25 (15)
7
%11.7 (7)
6
%5 (3)
5
%1.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0