Don Kişot İstanbul'da

7,0/10  (8 Oy) · 
30 okunma  · 
3 beğeni  · 
597 gösterim
Kimdir Don Kişot? Şövalyeliğini sürdürmek isteyen iyi niyetli bir ün budalası mı? Yoksa bir geleneği sürdürmek isteyen soylu, üstün kişi mi? Ne var ki hemen her çağın bir Don Kişot'u çıkıp ününü sürdürmeye çalışmakta, adını belleğimizin derinliklerine gömmekte.

Bizim de Don Kişotlarımız olmadı mı? Bugüne kadar onların ne olduklarını çözemedik. Geldiler geçtiler şu İstanbul'dan. Yıktılar, yaptılar.

Rıfat Ilgaz, toplumdaki zıtlıkları göstermenin en iyi yolu olarak gördüğü mizahı bu kez de zengin hayal gücüyle birleştirerek Don Kişot'u İstanbul sokaklarında dolaştırıyor. Bize gerçekleri Don Kişot'un gözünden sunuyor. Acaba gerçek Don Kişot kim?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  166
 • ISBN:
  9786053602613
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zagor 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhaba...
Kitabın tam adı "Donkişot İstanbul'da (Palavra)" olup, içinden birbirinden güzel on dört öykü bulunan bir Rıfat Ilgaz klasiği.
Eserin en uzun öyküsü, kitaba da ismini veren "Donkişot İstanbul'da" öyküsüdür. Donkişot'un İstanbul macerasını da Rıfat Ilgaz kendi içinde bölümlere ayırmış. Donkişot, beygir kasaplarına karşı geliyor, Çilli Aysel için aşkının peşine düşüyor, sonra Hilton'a, bara, Tophane hamamına bile götürüyor Rıfat Ilgaz. En sonunda da zırhını, çizmesini, Rossinant'ını, kılıcını, kalkanını kaybeden Donkişot, Donkişot'luktan vazgeçiyor, tekrar Alonzo Kesada oluveriyor.
Kitaba da ismini veren Donkişot İstanbul'da öyküsünün yanı sıra en çok beğendiğim diğer öyküler "Abbas Yola Giden", "Pijama Terlik", "Yılbaşını Nerde Geçireceksiniz?" ve "Paris'te Bir Yurtsever" olmuştur. Koca Çınar'ın mizah anlayışına şapka çıkarmak elde değil. Kalemine sağlık Rıfat Ilgaz.
İyi okumalar dilerim...

KubraYSN 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sene 1957'de Turhan Selçuk ve İlhan Selçuk’un çıkardığı Dolmuş Dergisi’nde “Stepne” takma adıyla dizi olarak yayınlanmış.Öyküye vurarak aslında dönemi eleştiren bir eser.O dönem başta Demokrat Parti, Adnan menderes var.Şimdi siyasi tarihim çok iyi değildir.Ne yapmıştır etmiştir Adnan Bey çok iyi bilmiyorum ama kitaptan yola çıkarak o dönem hakkında hislerimi anlatabilirim sanıyorum.Ya da hisler demeyelim gözlem.Bir kere inanılmaz bir yolsuzluk var halk nereden nasıl kaytarırım gözüyle bakıyor her şeye.Devlete güven yok.Birileri devlet adına ahkam kesiyor ama kendi elini taşın altına koyan yok.Herkes böyle akıl vermeye hevesli yahu sen napıyosun desen akıl veriyoruz kardeşim diyecekler.En önemli görev benim diyecek utanmasa.Adam kayırma almış başını gitmiş en ufak olaylarda bile ha babam biri birine yürümesi için yardım ediyor.Yol gösteriyor.Büyüklük yapıyor.Genel çerçeveyi böyle özetleyebiliriz kitaptaki.Aslında her bir öykü üzerine uzun uzun konuşulması gereken bir kitap.Sonra her öykünün sonunda vay ülkemin haline,benim bunu değiştirmem lazım, ben bunu nasıl değiştiririm çabasına düşülmesi gereken bir kitap.Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla lafı işte.Her öykü ayrı ayrı çok güzel eleştiri olmuş bence. Bir yandan bakıyorsunuz 1957'den 2016'ya zaman makinesine biniyorsunuz.Öyküler bugün yayınlansa gene aynı güncelliği korur. Özellikle adam kayırma ve kendini Don Kişot sanan insanlar konusunda.Kimse aaa bu yazı 1950'lerin yazısı demez işte tamda bu yüzden hep beraber oturup bir düşünmeliyiz bence.Neyi düşüneceğiz peki? Yönetim niye böyle diye değil.Ben niye böyleyim diye?Ben çocuklarımı nasıl yetiştirmeliyim ki şu düzen değişsin diye.Üstünden yarım asır geçmiş neredeyse bu aksaklıklar hala aynı ise insanların temelde hata yaptığındandır. Birileri Don Kişot gelmiş Don Kişot gidiyor. Sanıyor ki enayi diyerek beni yüceltiyorlar.Millet yüzüne bakıp söverken,sanıyor ki aslında yaşa varol diyorlar.Bari biz Don Kişot olmayalım ve bir nesil sonrayı Don Kişot yetiştirmeyelim.Devlet kurumlarında çürümüşlük temelde bireylerdeki çürümüşlükten ileri gelir.Bu yüzden önce insanımızın değerleri nasıl korunur bunu düşünmek lazım.( Not: Burada kastım hükümet eleştrisi değil.Sevip sevmemek hükümeti ayrı bir mesele.Ben bu ülkenin kronikleşmiş hastalıklarından bahsediyorum.Cumhuriyet'in ilk yıllarından günümüze gelen salgınlardan.Mesele bugünkü yarınki hükümet meselesi değil burada.)
Yazarın kitaplarını çok çok küçükken ilkokul zamanında okumuştum.Ne yalan söyleyeyim hiç birini hatırlamıyorum.O yüzden şu an okuduğum ilk kitabıymış gibi hissediyorum yazarın.Diğerleri nasıl bilemiyorum tabi ama dili inanılmaz basit bir kitap.Sanırım biraz daha yazarken halk diline yaklaşmaya çalışmış.Boş zamanınız olursa bir okuyun kendinizde göreceksiniz.

ayhan özköroğlu 
28 Mar 15:04 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

birbirinden eğlenceli 14 ayrı hikaye Rıfat Ilgaz'ın ölçülü, dengeli, sağlam, kaliteli mizah anlayışı ile ortaya konulmuş. Eğlenceli bir kaç saat için neden olmasın?

Kitaptan 9 Alıntı

Zagor 
 30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Büyük adamlar ölümsüzdür. Sen Nasrettin Hoca'yı öldü mü sanıyorsun?"

Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 9 - Çınar Yayınları)Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 9 - Çınar Yayınları)
Zagor 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Palavra
"Her palavradan sonra gürültüyü duyan koşmuş, avlu dolup taşmıştı. Bu halk, üç beş büyük seçim atlattığı için büyük palavralara alışkındı."

Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 10 - Çınar Yayınları)Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 10 - Çınar Yayınları)
Zagor 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Bizde ne basın var, ne yazar. Hepsi kâğıt, mürekkep tüccarı."

Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 60 - Çınar Yayınları)Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 60 - Çınar Yayınları)
Zagor 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Aşksız şövalye odunsuz sobaya benzer."

Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 19 - Çınar Yayınları)Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 19 - Çınar Yayınları)
Zagor 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sevgi
"Özlemek başka sevmek gene başka. Özlemin arkasında sevgi varsa, anlamı daha da başka!"

Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 94 - Çınar Yayınları)Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 94 - Çınar Yayınları)
Zagor 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Zarar, kârın kardeşidir demişler."

Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 99 - Çınar Yayınları)Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 99 - Çınar Yayınları)
Zagor 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Rock'n Roll
"Bu havayla sade biz değil, Rossinant bile hem kişniyor, hem de nallarını tıkırdatarak tempo tutuyordu. Ne havaydı be, beygirleri bile oynatıyordu bu müzik."

Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 47 - Çınar Yayınları)Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 47 - Çınar Yayınları)
Zagor 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İtibar
"Oğlum Azmi! Para sahibi olamazsın, para sahibi olamadığın için de itibar sahibi olamazsın!"

Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 64 - Çınar Yayınları)Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 64 - Çınar Yayınları)
KubraYSN 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sen Donkişotların en akıllısı çıktın.Bizim memlekette boy boy Donkişotlar var ki yıllar geçti,hala kendilerine gelemediler.

Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 57)Don Kişot İstanbul'da, Rıfat Ilgaz (Sayfa 57)