Don Quijote La Mancha'lı Yaratıcı Asilzade - 2 Cilt Takım

8,5/10  (279 Oy) · 
1.486 okunma  · 
217 beğeni  · 
4.182 gösterim
"Romanın 'öz' babası Miguel de Cervantes Saavedra, kendisini izleyen tüm romancıları yapıtlarının 'üvey' babası konumuna düşüreceğini -çünkü Don Quijote'den şu ya da bu biçimde etkilenmemiş tek büyük romancı yoktur- (...) okuruna seslenirken bilebilir miydi?"
Jale Parlanın yerinde saptamalarıyla: "Shekaspeare'le birlikte belki de ilk kez 'modern' okuru düşleyen" ve sadece "şövalye romanları"nınn değil, "Rönesans'ta kullanılan bütün yazınsal türlerin otoritesini yıkan" bu öncü yazarın, "1605 yılından beri en çok okunan, en çok sevilen, en çok yorumlanan ve yeniden en çok yazılan" ve belki postmodern anlatıyı bile dört yüzyıl önceden haber veren bu öncü romanı, ilk kez tam anlamıyla Tükçede.
La Mancha'lı Yaratıcı Asilzade Don Quijote, Roza Hakmen'in İspanyolca aslından yaptığı tam metin çeviriyle (ve Ahmet Güntan'ın şiir çevirileriyle) nihayet dilimizde.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  920
 • ISBN:
  9789753633383
 • Orijinal Adı:
  El Ingenioso Hidalgo Don Quijote De La Mancha
 • Çeviri:
  Roza Hakmen, Ahmet Güntan
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmet Yavilioğlu 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Şüphesiz ki Don Quijote'(Don Kişot)u okumadan,ya da duymadan geçmiş bir çocukluk çok azdır yeryüzündeki tüm medeni ve iptidai toplumlarda..Don Quijote'yi bu kadar tanınır ve de anlamlı kılan şüphesiz hikayenin çarpıcılığı,orjinallği ve bir o kadar da ilklerin romanı hatta ilk roman olmasıdır.Peki nedir Don Quijote'nin bu kadar anlamlı olan sebepleri,biraz içini açalım..

Roman kısaca Alonso Quijana'nın şovalye kitapları okuyarak,kendini şovalye sanıp maceraya çıkmasıyla başlar.Kendine 'Don Quijote' adını verip serüvenlerde iyilere yardım edip,düşkünlere kol kanat gerip,haksızlığa uğrayanlara adalet getirip haksızlıklarla mücadele etmeye ve eşi benzeri görülmemiş bir şovalye olmaya hiç görmeden aşık olduğu 'Dulcinea del Tobosa' üzerine yemin ederek şovalyeliğe başlar.Amacı bu dönemde oluşan haksızlıkların yegane kaynağı olan şovalyelik tarikatının kapanmasının önüne geçik bu geleneği tekrar geri getirmek.Yanına Sancho Panza adında bir silahtar alarak maceraya girişir.Her serüvende gördüğü her türlü olayı düzeltmeye çalışır ne var ki deliliği yüzünden her yerde okuyucuyu ve romandaki tüm karakterleri üzerine güldürür.Maceralarının hepsi okumaya değerdir çok fazla 'spoiler' vermek istemiyorum.

Öncelikle Don Quijote'yi psikolojik olarak inceleyecek olursak okuduğu kitaplardan etkilenip adeta onların parodisi olacak derecede kendini şovalyeliği kaptıran,gerçek ile hayali ayırt edemeyen,saplantılı derecede Dulcinea del Tobosa adında hiç görmediği bir kadına aşık olan ilginç bir karakter görürüz.Psikiyatristlere göre gerçek ile hayalin ayırt edilememe durumuna 'şizofreni' adı veriiyor.Bu şizofren karakter arkadaşı Sancho Panza adından kendinin tam zıddı mizaca sahip bir silahtarla gördüğü her olayı macera sanarak bir adeta bir şovalye gibi gördüğü her şeye saldırır.Öyle ki bir seferinde gördüğü koyun sürüsünü büyücülerin kılıklarını değiştirip yolladığı bir düşman ordusu olduğunu düşünüp onlara saldırıp,çobanlardan dayak yemiştir.Fakat karakterimizi yine de deliliğinden dolayı küçümsememk gerekir.Her deli gibi onda da bir bilgelik deryası vardır.Aslında çoğu bilime hakim,sürekli okuyan ve adalet duygusu çok güçlü olan bir karakterdir.Romanda tek eleştirilecek yönü belki de deli oluşudur.Arkadaşı Sancho Panza ise hiç tahsil görmemiş,saf ama bir o kadar da kurnaz bir silahtardır.Don Quijote'in ona valilik vereceğinii vaadetmesi üzerine onun yardımcısı olmayı kabul eder ve tüm maceralarda efendisinin yanında durur.

Şimdi bunlardan yola çıkarak akıllılık ve delilik arasında ince bir çizgi olduğunu görüyoruz.Zira Don Quijote bilge seviyesinde nutuk atabilen tüm olaylara sağduyu ile yaklaşabilen,çoğu olayı bilimsel olarak analiz edebilen bir karakterdir.Paraya değer vermez,hiçbir şeyden korkmaz..Fiziksel olarak uzun boylu..Bununla beraber iş şovalyeliğe gelince tüm mantık ve iradesini kaybeden birine dönüşmesi de işin en ilginç yanlarından biridir.Yanında silahtar olarak boy gösteren Sancho Panza ise
tahsil görmemiş okuma yazma bilmez,olayları mukayese edemez,aptal ama kurnaz.Fiziksel olarak şişman kısa boylu..Tüm bunlara baktığımız zaman filozofların bu durumu diyalektiğe yorması kaçınılmaz olmuştur.Her şeyin nasıl zıddıyla uyum içinde olduğunu Cervantes bu eserde herkese göstermiştir.İrade ile nefsiyetin,hayal ile gerçeğin,akıllılık ile deliliğin,bilgelik ile cehaletin...Ayrıca da bilgeliğin de deliliğe götürdüğü gözler önüne serilmiştir.Bu konuda George Orwell başta olmak üzere bir çok yazar yeni kuramlar oluşturmuştur.Yani Don Quijote yazarını aşkın bir karakter olmuş Cervantes'den daha fazla tanınmıştır.Tıpkı Sherlock Holmes'ün Sir Arthur Canon Doyle'dan daha fazla tanınması gibi...

Miguel de Cervantes Saavedra romanı yazdığı zamanlarda şüphesiz bu kadar sansasyon yaratacığını bilmiyordu.Kendince Şovalye hikayesi Kitaplarının rasyonel bir eleştrisini yine bir Şovalye Hikayesiyle hatta o güne kadar türüne rastlanmamış olan romanla yapmaya koyulmuştu.Önsözde Jale Parla'nın değimiyle bir 'arkadaş' karşılar bizi ve arkadaş/okur ilişkisinin içine çeker.Yazar aslında burada hikayeleri ikinci ağızdan anlatıyormuş gibi anlatır.Milli bayramlarda 'Şiirini okumak üzere okulumuz falan nolu öğrenci...' ni davet eden sunucu havasında okuyucuyu hikayeyi dinlemeye çağırır.Kendisi de bu hikayeyi okuyucuyla beraber dinler ve oldukça da objektif olarak hikayeyi sunmaya çalışır.Bunda şüphesiz ki gerçekçilik düşüncesinin etkisi bir hayli fazladır.Yazar okuyucuya sunuşu yaparken onları besler aydınlatır,arada bir de göz kırpar.Olayları anlatırken de Seyyid Hamid Badincani şöyle anlatır diye girer.Yani roman içinde roman bir inception filmi nazariyesine bürüyebilir anlatıyı.Bu da metinlerarası doğurganlığa teşvik eder.Yani Don Quijote kendi maceralerını kendi doğurur.Henüz Modern Edebiyat oluşturulmamışken Postmodern edebiyatın eleştirisi kahramanların nükteli söyleyişlerinde gizliden gizliye kendisini gösterir.Yani Jale Parla'nın önsözde dediği gibi tam 400 sene evvellden postmodern edebiyatın gelişini haber vermiştir.

Şovalye kitaplarının kökünü kurutmak için yazılmış bu eser şovalye kitaplarından çok kendinden önceki edebi gelenekleri yerle bir edip yeni bir tür yeni bir edebi anlayış getirmiştir.400 sene önce yazılmış bir eser olmasına karşın Don Quijote'ten etkilenmemiş tek bir büyük yazar göstermek mümkün değildir.Toplumu aksayan yanlarını nükteli,istihzalı bir anlatımla topluma servis ederken mizahi dili hiç bir zaman şiddet diline çevirmeyerek bir şovalye kitabında benzerine rastlanmayacak naif ve entelektüel bir anlatıma başvurmuştur Cervantes.Roman içindeki çeşitli hikayeler romana ayrıca zevk katmıştır.Anlatıcı bunların yazarın zihninin tek yöne sabitlenmemesi için yaptığı bir beyin uğraşı olduğunu söyler.Ayrıca da Katolik Toplumunu da ahlaki ve kültürel yönden tanıma fırsatını bizlere sunuyor.

Bu paragrafta da son aklıma gelen şey olarak birinci cilt ve ikinci ciltte gözlemlediğim farkları sunacağım.1. Ciltte daha deli bir Don Quijote vardır,maceraya daha istekli arzulu.İkinci ciltte ise daha sakin daha akıllı.Birinci cildin mizahi yönü daha ağır basıyordu,felsefi tarafı da.İkinci ciltte ise olaylar daha durgundu ve felsefi alt yapı daha azdı.Hikayeler de daha azdıçBuradan yazarın yorulmuş olduğunu çıkardım biraz.Birinci ciltte daha aptal daha komik ve paragöz bir Sancho Panza vardı İkinci ciltte ise daha ciddi ama paraya daha az tamah eden bir sancho Panza vardı.

Neyse benden bu kadar.Okuyan herkese teşekkürler.Çok fazla yazmış gibi görünmeme rağmen kitabı yeni bitirmenin verdiği kafa karışıklığı ile bir çok detayı atladım ve kısa yoldan anlatamadım.Size naçizane tavsiyem bu kitabı kesinlikle okumanız..Hiç sıkılmadan okuyacağınızdan eminim ve sürekli kahkaha atacağınızdan..Bu yüzden toplu yerlerde okumaya kalkışmayın,aniden güldüğünüzde deli zannedebilirler :) İyi günler...

Nurhan Işkın 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Don Kişot'un yarı gerçek yarı hayali savaşlarını dünyada beğenmeyen yokturdur sanırım. Bana göre yazılmış ve yazılacak olan kitaplar arasında en iyilerden biri olma özelliğini daha çok uzun yıllar koruyacak...

Nazlı Demir 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı okumayan günlük hayatta bir çok kez kullanılan kitaptan alıntılar, benzetimler, imgeleri anlayamazlar. Don Kişot insanın içindeki deliyi sevmesini sağlayan bir kitap. Üstünde konuşulacak çok şey var. Cervantes olağanüstü bir yazar..
Bknz. Şebnem Ferah - Değirmenler

Taner durmaz 
09 May 21:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap okuyarak bir kahraman olabilirsiniz ve ülkeler feth edebilirsiniz ve bu ülkelere arkadaslarinizi vali olarak arayabilirsiniz nasil mi? Bu kitabı okuyarak ;))

KeMâL 
 14 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Öncelikle 1000 küsür sayfalık 2 Ciltlik eserin tamamı değil kısaltılmış olarak okudum. Modern roman tarihinin ilk eseri olması ayrı bir güzellik. İçeriğe gelecek olursak ; roman genelinde iki karakterden oluşuyor. Biri ana kahraman Don Kişot soylu, cesur ve idealist diğeri Sanço silik, çıkarına düşkün ve sağduyu sahibi biri. Hayalini gerçekleştirmek isteyen Don Kişot'a takılıp , ada sahibi olmayı sanan Sanço'nun maceraları. Ayrıca romanda ismi geçip hayali olan betimlemeler ile canlanan karakterler var. Şövalyemiz dünyayı yanlışlardan kurtarmak isteyen bir karakter. Hayalini gerçekleştirmek için onlarca yol deniyor. Gerek deliliğe vuruluyor, gerek cesaretine hayran kalınıyor; gerek şansı yaver gidiyor ama başarısız oldukça yılmıyor. Kısacası kimse umudunu kaybetmemeli amaçlarının peşinden koşmalı. Okunmalı. Zaten başyapıt. Bizim tavsiyemize gerek olmaması gerek....
Yazarın hayatında şaşırtıcı bir osmanlı öyküsü de var. Okuyun... Çok şaşıracaksınız...

https://tr.wikipedia.org/wiki/Miguel_de_Cervantes

Aslıhan Alpaslan 
23 May 09:27 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben kitabın kısa versiyonunu okudum. Okurken de gülmekten, tebessüm etmekten yoruldum. Hele Sanço'nun metinleri beni bitirdi. Her insanın deli bir tarafı vardır. Bu delilik bazen çevremizdekileri rahatsız eder. Fakat kahramanımız Don Kişot'un deliliği ise çevresine ne zarar verir, nede mutsuz eder. O kendince bir kahramandır ve yaptığına körü körüne inanmaktadır. Aşka gelince hepimiz aslında beynimizde yarattığımız bir insanı istemiyor muyuz? İşte Don Kişot'ta aklında ki Dulsinea ya da böyle aşık.
Kitabı bitirdikten sonra bugün aşağıda ki haberi okuyunca kendi kendime dedim ki her insanın içinde biraz şövalyelik, kahramanlık ve güç isteği mutlaka var. Keyifli okumalar...
http://www.msn.com/...&ocid=spartanntp

Elif Büşra Yılmaz 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

'Ne kadar gerçeklik diye bağırsak da çoğumuz sanrılarımızla yaşıyoruz.' imajının öne çıkmış isimlerinden asil bir şövalyenin hikayesi. Şövalye olmak mazide kalmış belki ama şövalye kalbi taşımak çok da imkansız olmasa gerek

Şirin Keyfci 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Herkesin bir kahramanı var benim ki Don Kişot dünyayı değiştirebilecek tek umut ışığı, yanıpta sönmeyen son kibrit. Dünyayı kötülüklerden temizlemek isteyen bir şövalye.Dünya kirlenmeye devam ediyor ve biz seni bekliyoruz Don Kişot.

Yasemin 
 29 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Tüm romanların atası olan bu kitap, içinde yaşayan bir çocukla birlikte, hayata karşı durmaya çalışan bir adamın hikayesini konu alır. Kitap biraz uzun diye gözünüzü korkutmasın. Kurgusu ve akıcılığı oldukça yerindedir. Artık herkesin içinde bir Don Quijote olduğuna inanıyorum. Aramızdaki tek fark biz bu yaşamın düzenine alışarak isteklerimizi ertelememiz. Onun özgür ruhuna, korkusuz oluşuna, zekiliğine (bu romanda delilik olarak yansıtılıyor) hayranım.

Aleyna Cınar 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Haciminden çok daha ağır,dolu ve güzel bir kitap..Orijinalinden okumanızı öneririm.İnsana dine,hayata,her şeye dair bir tat bulacaksınız bu kitapta.Yel değirmenlerini,Sanchoyu,Dulcinea'yı kendi hayatınızda sembollestiriyorsunuz.Tadı sonsuz..Anlaşılması için çok emek lazım...

4 /

Kitaptan 142 Alıntı

Ferah 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çünkü içim, makul bir saatte uyuyabilecek kadar huzura kavuşmadı henüz."

Don Quijote, Miguel De CervantesDon Quijote, Miguel De Cervantes
Şeyma 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Her güzellik âşık etmez; bazılarına bakmaktan hoşlanılır ama istek uyandırmazlar; her güzellik âşık etse, istek uyandırsa, kalpler karmakarışık olur, yolunu şaşırır, nerede duracaklarını bilemezlerdi; çünkü sayısız güzel insan olduğundan, istekler de sayısız olurdu. Oysa derler ki, gerçek aşk bölünmez, kendiliğinden olur, zorla olmaz."

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 123 - Yapı Kredi Yayınları)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 123 - Yapı Kredi Yayınları)

-Oğlum, aynı gayeye hizmet ettikleri müddetçe kitap kılıca kuvvet vermiştir. Eğer kılıç kullanan kişi, kitapsızın biri ise; yaptığına savaş değil çapulculuk denir.

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 63)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 63)
Nurhan Işkın 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bunun üzerine Don Kişot, eğeri üzerinde doğruldu, göğüsünü kabarttı, üzengilerine sıkı sıkı bastı, miğferinin siperini düzeltti.

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 287)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 287)
Şeyma 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Delikanlıların aşkı çoğu kez aşk olmayıp şehvet olduğundan, haz elde edildiği an biter. Ve aşk gibi görünen şey, mecburen söner, çünkü tabiatın koyduğu sınırı geçemez, oysa tabiat gerçek aşka bu sınırı koymamıştır..."

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 201 - Yapı Kredi Yayınları)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 201 - Yapı Kredi Yayınları)
Öznur 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Karanlık bütün günahların üstünü örten kirli bir yorgandır."

Don Quijote, Miguel De CervantesDon Quijote, Miguel De Cervantes
esra demirkol 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah şeytan! Ah doymak bilmeyen muhteris nefsim! İkiniz ne de kötü arkadaşlarsınız..

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 352 - yason yayınları)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 352 - yason yayınları)
Öznur 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Şerefli bir kişi düştüğü zaman ona ilk darbeyi sefil ayak takımı indiriyor..."

Don Quijote, Miguel De CervantesDon Quijote, Miguel De Cervantes

Kitapla ilgili 5 Haber

Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı
Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı Cumartesi günü BİSAV’da, Entelektüeller Toplantı Dizisi’nin son oturumunda Dr. Mustafa Özel hocadan, çok önemli bir konuyu, “Aydınlar, Romanlar ve Hakikat” başlığı altında dinledik.
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.