Dönmelik Dönmeler; Türkiye'de Gizli Tarih II

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
34 gösterim
Dönmelik ve Dönmeler, tarihimizin aydınlatılmamış konuları arasında yer almış, bu genelde, Dönmeler´in yaşadıkları ´kimlik ve intibak krizi´ sonucu kendilerini ´deşifre´ etmeye çekinmelerinden ileri gelmiştir.

´Mesihçi Siyonizm´ misyonuyla ortaya çıkarak, ´Kurtarıcı Mesih´ iddiasıyla Yahudiler´i Filistin´de toplanmaya çağıran Sabatay Sevi´nin Osmanlı Devleti otoritesi ve toprak bütünlüğünü tehdit ettiği gerekçesiyle, Osmanlı Padişahı huzurunda sorgulanırken ´ölüm korkusu´yla ´sahte Müslüman´ olması sonucu,1666´da taraftarlarına inhisarla ortaya çıkan Dönmeler, uzun bir süre ´kapalı toplum hayatı´ yaşamışlardır.

Osmanlı´nın son bir asırlık döneminde, toplum ve devlet hayatında sekülaristleşmenin ortaya çıkması sonucu, kapalı hayatları kırılan Dönmeler, ´Batıcı-laik kimlik´ zemininde toplumumuzun ´yeniden yapılandırılması´na katkıda bulunan bir zümre olarak nitelendirilerek ´faydaları´ ve bu arada, bir kısım Dönmeler´in ´Siyasal Siyonizm´e destek vermeleri´ ve ´Türk hakim kültür ve değerleriyle kavgaları´ndan bahisle ´zararları´ üzerinde durulmuştur.

Konuyu, ´akademik zemin´de ele almaya özen gösteren bu kitabın yazarı, Dönmeler´in aleyhine veya lehine tavır koymaya yönelik ´önyargılar´dan uzak durarak, yalnızca ´ilmi endişe´ ile gerçekleri ortaya koymak için kaleme alınmıştır.
Oktay Şen 
26 Oca 17:04 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yahudi dönmelerinin tarihini öğrenmek isteyenlere duyurulur.İspanyada hristiyanlaştırılmak istenen yahudiler Osmanlının kapılarını açmasıyla Selanik, İstanbul, İzmir'e yerleşiyorlar ve kendi okullarında okuyorlar. Bir çok dil biliyorlar, zenginler... Kısaca müslümanmış gibi davranıp asırlardır özünde yahudi benliğini koruyan bu tayfa Türkiyede medya, ticaret, eğitim, bakanlık gibi üst düzey alanlarda iş yapıyorlar ve günün birinde İsraile, kudüse tekrar dönme umudu taşıyorlar... Ülkeyi ne ellere vermişiz.. Çarpıcı şekilde şahit olabilirsiniz bu kitap ile.