Dördüncü Bölük

8,8/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
426 gösterim
Çağdaş edebiyatımızın büyük ustası Rıfat Ilgaz, Dördüncü Bölük'te de hayatın içinden öyküleriyle bizlerle. Gençliğinin en kayıtsız ve unutulmaz günlerini geçirdiği ve "rütbeler üstü bir çavuş" olarak askerliğini yaptığı bu bölükteki sıra dışı anılarının yanı sıra, Ilgaz'ın mizah anlayışına uygun parça parça bağımsız öyküleri de yer alıyor.

Kitapta "Kongreler" başlığı altındaki diğer öyküleri ise, Süt Verenler Cemiyeti, Yemek Pişirenler Cemiyeti, Yüzyıl Yaşayanlar Cemiyeti gibi aslında var olmayan, ilginç cemiyetlerin ve meslek örgütlerinin düzenledikleri kongrelerde yaşananları anlattığı birer toplumsal taşlama niteliğinde.

Ustanın her eserinde olduğu gibi, Dördüncü Bölük'te de en sıkıntılı zamanlarında dahi neşesini, soğukkanlılığını, yoksunluklar ve olanaksızlıklar içinde, zekâsını, hızını, yaratıcılığını, gücünü yitirmeyen insan halleri, yazarın keskin mizahıyla örülü kendine özgü örnekler olarak öne çıkıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9786053604860
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 14:36 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üstadın elinden ne olsa okunur zaten ama kitaplarını okuyalı epey zaman geçtiği için "Dördüncü Bölük" beni daha çok mutlu etti. Mizahı güçlü, insana huzur veren bir yazar Rıfat Ilgaz. Keşke daha uzun yaşasaydı da bize daha çok eser bıraksaydı diye düşünüyor insan. Tüm eserleri okunmalı, okutulmalı. Kesinlikle tavsiye ederim. =)