Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
78 gösterim
Küresel iklim krizi, akıl almaz boyutlardaki gelir eşitsizliği, sosyal medya “beğeni”lerinin yönettiği bir toplumsal hiyerarşi, otomasyonun hızla devreden çıkardığı insan emeği, gittikçe askerileşen polis güçleri, vatandaşlarını gözetleyen devletler, insansız hava araçları, başka bir gezegene taşınma hazırlıkları… Peter Frase, bu çağ manzarasının içinden çıkarılabilecek gelecek senaryoları üzerine düşünürken hem sosyal bilimlerden hem de edebi ütopya ve distopyalardan faydalanıyor.

Yeryüzünün kaynaklarını bütün insanların adil bir şekilde paylaşmasının sağlandığı bir tür sosyalizm mi, bir avuç zenginin daha da zenginleşip büyük insan kitlelerinin daha da yoksullaştığı bir barbarlık düzeni mi? Fredric Jameson, “Bugün dünyanın sona erdiğini hayal etmek, kapitalizmin sona erdiğini hayal etmekten daha kolay,” demişti. Dört Gelecek, ikincisinin o kadar da zor olmadığını gösteriyor.

Peter Frase, Jacobin dergisinde editör ve CUNY Graduate Center Sosyoloji bölümünde doktora adayı.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  123
 • ISBN:
  9786059389587
 • Orijinal Adı:
  Four Futures: Life After Capitalism
 • Çeviri:
  Akın Emre Pilgir
 • Yayınevi:
  Koç Üniversitesi Yayınları
 • Kitabın Türü:
siyal 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 11 günde

Fütürizmle birlikte daha çok bir sosyal analizler yumağı kitap. Şuan ve geçmişin pekçok analizi yapılarak, dört olası gelecek modeli oluşturmuş yazar. Son bölümde eklemeyi ihmal etmemiş tabiki, bu dördünün farklı varyasyonları da olabilir diye. Beni sadece yazarın tüm gelecek modellerini sol görüş üzerine kurması rahatsız etti. Özellikle de Rosa Luxemburg' un "Burjuva toplumu bir yol ayrımında duruyor, ya sosyalizme geçilecek ya da barbarlığa dönülecek." sözünün arkasına sığınarak, gelecek modellerini buna dayandirması. Bence başlı başına kitaptaki bu bakış açısı bile batı toplumlarının ne halde olduğuna bir örnektir.
Ki bilinir ki yeni koşullar yeni sistemler yaratır. Eski yunan bir sabah uyanıp demokrasiyi keşfetmemiştir. Ve gelecek eski köhne sol-sağ saçmalıklarıyla zaten yönetilemeyecektir.
Kitabı yukarıda belirttiğim eleştirim haricinde beğendim. Ütopia-distopia literatürünü okumayı seven biri olarak, pekçok eseri kıyaslama ve farklı kitaplar hakkında da bilgi edinmeme vesile oldu. Sevdim. Tavsiye ederim.

Kitaptan 8 Alıntı

siyal 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Giriş
... toplumsal sistemlere verilen "kapitalizm" ve "sosyalizm" gibi adlar birer soyutlamadır ve birinin diğerine dönüştüğünü kesin bir şekilde söyleyebileceğimiz tek bir an dahi yoktur.

Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 27)Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 27)
siyal 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

William Gibson'ın şu sözü ünlüdür: "Gelecek geldi zaten; sadece adaletsizce dağıtılmış durumda."

Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 90)Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 90)
siyal 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Komünizm: eşitlik ve bolluk
... sosyalizmi kapitalizmden ayıran şey, üretimin kapitaliste ya da piyasalara göre işlemek yerine rasyonel bir şekilde planlanması ve demokratik yollarla örgütlenmesidir.

Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 31)Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 31)
siyal 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Nobel ödüllü iktisatçı Wassily Leontiev 1983 tarihli bir makalesinde: "Yeni bilgisayarlı, otomatik ve robotik donanımın yenilikçi bir şekilde devreye sokulmasıyla emeğin rolünü azaltması beklenebilecek sürecin, tarımda traktörlerle diğer makinelerin atları ve diğer koşum hayvanlarını önce azaltıp sonra tamamen devreden çıkarması sürecine benzediği söylenebilir." Abd de 1900'de 21.5 milyon at varken, 1960"ta bu 3 milyona düşmüştür.

Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 93)Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 93)
siyal 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Giriş
Teknolojik gelişmeler toplumsal dönüşümler için bağlamlar sunar, ancak onları asla doğrudan belirleyemezler; değişime aracılık eden şey daima örgütlü kitleler arasındaki iktidar mücadeleleridir.

Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 26)Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 26)
siyal 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Servet ve gelirin belli noktalarda aşırı yoğunlaşmasının karakterize ettiği bizimki gibi bir toplumda, piyasa toplumsal gücü paraya göre dağıtır ve böylelikle bir "bir dolar, bir oy" toplumu yaratılır.

Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 83)Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 83)
siyal 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Frankenstein'ın (canavarın değil, bilim adamının adıdır bu) asıl günahı canavarını yaratmak değil, sevgi ve ilgi göstermek yerine onu vahşi dünyaya terk etmektir.

Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 78)Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 78)
siyal 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Giriş
Zenginler iktidarını koruyabildikleri ölçüde, onların otomatikleşmiş üretiminin nimetlerinden faydalandığı, geri kalanımızın -eğer sağ kalabilirsek- ekolojik yıkımın bedellerini ödediği bir dünyada yaşayacağız.

Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 25)Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat, Peter Frase (Sayfa 25)