Dört Gelecek - Kapitalizmden Sonra Hayat

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
89 gösterim
Küresel iklim krizi, akıl almaz boyutlardaki gelir eşitsizliği, sosyal medya “beğeni”lerinin yönettiği bir toplumsal hiyerarşi, otomasyonun hızla devreden çıkardığı insan emeği, gittikçe askerileşen polis güçleri, vatandaşlarını gözetleyen devletler, insansız hava araçları, başka bir gezegene taşınma hazırlıkları… Peter Frase, bu çağ manzarasının içinden çıkarılabilecek gelecek senaryoları üzerine düşünürken hem sosyal bilimlerden hem de edebi ütopya ve distopyalardan faydalanıyor.

Yeryüzünün kaynaklarını bütün insanların adil bir şekilde paylaşmasının sağlandığı bir tür sosyalizm mi, bir avuç zenginin daha da zenginleşip büyük insan kitlelerinin daha da yoksullaştığı bir barbarlık düzeni mi? Fredric Jameson, “Bugün dünyanın sona erdiğini hayal etmek, kapitalizmin sona erdiğini hayal etmekten daha kolay,” demişti. Dört Gelecek, ikincisinin o kadar da zor olmadığını gösteriyor.

Peter Frase, Jacobin dergisinde editör ve CUNY Graduate Center Sosyoloji bölümünde doktora adayı.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  123
 • ISBN:
  9786059389587
 • Orijinal Adı:
  Four Futures: Life After Capitalism
 • Çeviri:
  Akın Emre Pilgir
 • Yayınevi:
  Koç Üniversitesi Yayınları
 • Kitabın Türü:
siyal 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 11 günde

Fütürizmle birlikte daha çok bir sosyal analizler yumağı kitap. Şuan ve geçmişin pekçok analizi yapılarak, dört olası gelecek modeli oluşturmuş yazar. Son bölümde eklemeyi ihmal etmemiş tabiki, bu dördünün farklı varyasyonları da olabilir diye. Beni sadece yazarın tüm gelecek modellerini sol görüş üzerine kurması rahatsız etti. Özellikle de Rosa Luxemburg' un "Burjuva toplumu bir yol ayrımında duruyor, ya sosyalizme geçilecek ya da barbarlığa dönülecek." sözünün arkasına sığınarak, gelecek modellerini buna dayandirması. Bence başlı başına kitaptaki bu bakış açısı bile batı toplumlarının ne halde olduğuna bir örnektir.
Ki bilinir ki yeni koşullar yeni sistemler yaratır. Eski yunan bir sabah uyanıp demokrasiyi keşfetmemiştir. Ve gelecek eski köhne sol-sağ saçmalıklarıyla zaten yönetilemeyecektir.
Kitabı yukarıda belirttiğim eleştirim haricinde beğendim. Ütopia-distopia literatürünü okumayı seven biri olarak, pekçok eseri kıyaslama ve farklı kitaplar hakkında da bilgi edinmeme vesile oldu. Sevdim. Tavsiye ederim.