Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş

7,7/10  (27 Oy) · 
131 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.490 gösterim
Anasır-ı Erbaa "dört öğe", "dört element" demek. Biz ona "Dört Güzeller" dedik. Hani hepimizin bildiği toprak, su, hava ve ateş... (Terra, aqau, aer, ignis)... Yerkürenin galaksideki oluşumunu sağlayan dört unsur bunlar. Kimyada bir bütün veya bir yahni oluşturan şeylerden her biri.
(...)
Bilim ilerledikçe dört elementin sayısı her gün birkaç tane daha artıyor ve periyodik cetvelin listesi gittikçe uzuyor. Şimdilik bu sayı 121 olarak biliniyor. Ve biz artık elmasın bir tek elementten oluştuğunu, sofra tuzunun iki, şekerin üç element bileşimi olduğunu, cep telefonunun kırk element içerdiğini, insanın otuz elementten yaratıldığını acı gerçekler olarak biliyoruz. Dört element ise insanların hayatı yaşarken bir an olsun farkına varmadıkları bir detay gibi duruyor artık. Yine de, ne zaman bir kum tanesinde dünyayı görsek, ne zaman bir nisan yağmurunda ıslansak, ne zaman güzel bir müzik veya hoş bir koku duysak, ne vakit bir ocağın çıtırtısında hayallere dalsak, değil dünyayı, cenneti görmüş gibi oluyoruz. Bize o duyguyu veren işte o önemsemediğimiz dört öğedir. Gözünüz ister gökyüzüne ve yıldızlara, ister okyanusa veya yağmura, ister bir yangına veya ışığa, isterse bir ağaca veya mezara bakıyor olsun... Anasır her yerde bizi kuşatıyor, sarıp sarmalıyor. Şefkatli bir anne gibi...

Bu kitabın içinde "Dört Güzeller"in kültür ve medeniyet boyutuyla tanışacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  370
 • ISBN:
  9789944486699
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dört element ancak bilmediğiniz benimde sonradan öğrendiğim bir çok özelliği olan hava,su,ateş ve toprak. Şiir tadında çok sakin bir dili var. Ateş konusunda bahsedilenler ilgimi fazlasıyla çekti.

Dört element ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi... Toprak, Su, Hava ve Ateşin şiire, tarihe, tasavvufa, bilime en güzel yansımalarından hoş bir derleme...

Kitaptan 5 Alıntı

Salih Çermik 
03 May 09:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hemen ağlayı geldim âleme ağlayı gittim ben
San ol nilüferim kim suda bittim, suda yittim ben
-Dünyaya ağlayarak geldim ve ağlayarak gidiyorum. Sanki bir nilüfer çiçeğiyim de suda bittim, suda yok olacağım.
*Rehayi

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 77 - Kapı Yayınları - 11. Baskı)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 77 - Kapı Yayınları - 11. Baskı)
Berkay Türkgülsün 
 03 Eyl 23:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Denizde sayısız faydalar vardır ama selamet istiyorsan sen yinede kıyısında dur.

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 136)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 136)
Betül Yıldız 
10 Tem 18:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kâinatta ne varsa suda yaşadı önce
Üstümüzden geçer su, doğunca ve ölünce

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 87 - Kapı)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 87 - Kapı)
Berkay Türkgülsün 
31 Ağu 17:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Arif Nihat Asya
Çıksam temmuzla yurdumun dağlarına
Acsam susamış bağrımı dağ rüzgarına
Karşımda yatarken ovalar sırtüstü
Dağlar gibi baksam tepelerden yarina

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 21)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 21)
Berkay Türkgülsün 
13 Eyl 22:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Osman Nevres Efendi
Eğer ayrılık acısı ile ağlarken Bi ah etsem, Gönlümdeki ateşten çıkan O ahin dumanı yükselerek içindeki kıvılcımlar dan gökkubbeyi tutuşturur Ve sonra da o Atesle birlikte Su Yanar hava yanar Toprak yanar

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 257)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 257)