Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş

7,9/10  (32 Oy) · 
156 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.632 gösterim
Anasır-ı Erbaa "dört öğe", "dört element" demek. Biz ona "Dört Güzeller" dedik. Hani hepimizin bildiği toprak, su, hava ve ateş... (Terra, aqau, aer, ignis)... Yerkürenin galaksideki oluşumunu sağlayan dört unsur bunlar. Kimyada bir bütün veya bir yahni oluşturan şeylerden her biri.
(...)
Bilim ilerledikçe dört elementin sayısı her gün birkaç tane daha artıyor ve periyodik cetvelin listesi gittikçe uzuyor. Şimdilik bu sayı 121 olarak biliniyor. Ve biz artık elmasın bir tek elementten oluştuğunu, sofra tuzunun iki, şekerin üç element bileşimi olduğunu, cep telefonunun kırk element içerdiğini, insanın otuz elementten yaratıldığını acı gerçekler olarak biliyoruz. Dört element ise insanların hayatı yaşarken bir an olsun farkına varmadıkları bir detay gibi duruyor artık. Yine de, ne zaman bir kum tanesinde dünyayı görsek, ne zaman bir nisan yağmurunda ıslansak, ne zaman güzel bir müzik veya hoş bir koku duysak, ne vakit bir ocağın çıtırtısında hayallere dalsak, değil dünyayı, cenneti görmüş gibi oluyoruz. Bize o duyguyu veren işte o önemsemediğimiz dört öğedir. Gözünüz ister gökyüzüne ve yıldızlara, ister okyanusa veya yağmura, ister bir yangına veya ışığa, isterse bir ağaca veya mezara bakıyor olsun... Anasır her yerde bizi kuşatıyor, sarıp sarmalıyor. Şefkatli bir anne gibi...

Bu kitabın içinde "Dört Güzeller"in kültür ve medeniyet boyutuyla tanışacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  370
 • ISBN:
  9789944486699
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dört element ancak bilmediğiniz benimde sonradan öğrendiğim bir çok özelliği olan hava,su,ateş ve toprak. Şiir tadında çok sakin bir dili var. Ateş konusunda bahsedilenler ilgimi fazlasıyla çekti.

Dört element ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi... Toprak, Su, Hava ve Ateşin şiire, tarihe, tasavvufa, bilime en güzel yansımalarından hoş bir derleme...

Kitaptan 17 Alıntı

Tuğba bıyıklı 
31 Oca 16:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölülerimizi mi toprağa saklıyoruz,yoksa toprakla üzerlerini örtüp kendimizi mi ölülerimizden saklıyoruz, hakikaten bilmiyoruz!... Oysa toprağı bir dinleyebilsek !

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 28)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 28)
Tuğba bıyıklı 
05 Şub 23:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Haddi zatında sonbahar her ruha,her yaştan ve her kademeden insana bir şeyler fısıldar.

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 235)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 235)
Tuğba bıyıklı 
31 Oca 18:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Beni rüzgârların daima estiği,uluduğu,haykırdığı bir tepeye gömünüz. Hayatın soğukluklarıyla varlığımda bir damla hararete hasret,donan en ince hücrelerime,kemiklerime kadar sıcak, yumuşak topraklar nüfuz etsin. Artık kelime,hazan, tebessüm,yalan buzlarıyla üşümeyecek kadar sevgili arzın göğsünde yok olayım. Ebediyyen sıcak,rahat, yalnız ve uzak,yerin altında dinleneyim..."

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender PalaDört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala
Salih Çermik 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hemen ağlayı geldim âleme ağlayı gittim ben
San ol nilüferim kim suda bittim, suda yittim ben
-Dünyaya ağlayarak geldim ve ağlayarak gidiyorum. Sanki bir nilüfer çiçeğiyim de suda bittim, suda yok olacağım.
*Rehayi

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 77 - Kapı Yayınları - 11. Baskı)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 77 - Kapı Yayınları - 11. Baskı)
Tuğba bıyıklı 
14 Şub 15:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Suyun -elem Hali : Gözyaşı
Bir gözyaşı,bir cevherdir,ateşten kaynayan.Özü sudur ama avuçta bir yalım, gönülde bir yangın olur. Bir ateştir aslında o, dumanı ah ile çıkan. Onun içindir ki yıkayarak yakar,yakarak yıkar. Arıtır ve eritir ; temizler ve gizler... Fazilettir,diyettir...

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 151)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 151)
Sevil 
 26 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ve canlı olan her şeyi sudan yarattık." (Enbiya 21/30.)

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 76 - undefined)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 76 - undefined)
Berkay Türkgülsün 
 03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Denizde sayısız faydalar vardır ama selamet istiyorsan sen yinede kıyısında dur.

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 136)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 136)
Betül Yıldız 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kâinatta ne varsa suda yaşadı önce
Üstümüzden geçer su, doğunca ve ölünce

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 87 - Kapı)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 87 - Kapı)
2 /