Dörtlerin Gecesi

9,3/10  (7 Oy) · 
33 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.144 gösterim
"Bugün söylenen ve yapılan her şey tarih olacaktır" demişti, Ferhat Kutay. Gerçekten de öyle oldu. Dün söyledikleri ve yaptıkları eylemle yalnız ülke devrim tarihine geçmekle kalmadılar. Onlar dünya insanlık tarihinin şerefli sayfalarındaki yerlerini haklı olarak aldılar. Onların isimleri ülke devrim şehitleriyle beraber, Bruno, Spartaküs, Devrimci Kawa ve Çağdaş Kawa Mazlum Doğan`la beraber anılacaktır."
Macide Tiğiz 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bugün söylenen ve yapılan her şey tarih olacaktır" demişti, Ferhat Kutay. Gerçekten de öyle oldu. Dün söyledikleri ve yaptıkları eylemle yalnız ülke devrim tarihine geçmekle kalmadılar. Onlar dünya insanlık tarihinin şerefli sayfalarındaki yerlerini haklı olarak aldılar. Onların isimleri ülke devrim şehitleriyle beraber, Bruno, Spartaküs, Devrimci Kawa ve Çağdaş Kawa Mazlum Doğan`la beraber anılacaktır.

Kitaptan 1 Alıntı

Eylem kararını gözlerinden, mimiklerinden bile sakladılar. kimseye fark ettirmeden her türlü hazırlıklarını yaptılar. her şey kusursuz olmalıydı, her şey bir mesaj vermeliydi. eylemin yapılacağı günün de bir anlamı olmalıydı. kusur günde de olmamalıydı.
bu yüzden önder kadrolarından Haki Karerin katledildiği 18 mayıs gününü seçtiler. ki, onun izinden yürüdüklerini anlatmak için. 17’yi 18’e bağlayan gece eylemi yapacaklar, ama nasıl yapacaklar. dördünün bir araya gelmesi dahi sorundur. bir araya gelemezler. bir yerde toplanamazlar, konuşamazlar. üstelik kimsenin o eylemi görmemesi lazım.şöyle bir plan yapıyorlar. gece ikişer kişi nöbet tutacaklar. Necmi öner’de koğuş sorumlusu olduğu için nöbetleri ayarlıyor. 1-3 nöbeti ile 3-5 nöbetini ayarlıyor. biri nöbeti devredip diğeri alırken, böyle yan yana geliyorlar. başka yan yana gelmeleri mümkün değil.
koğuşta arkadaşların görmeyeceği bir kalorifer bölümü var. üstlerine kağıt ve naylonları sarıyorlar. neftleri üzerlerine döküp, kol kola girerek kendilerini tutuşturuyorlar. alev alıyorlar. kimse duymasın diye önce ses çıkarmıyorlar. alev alıp koku yayılmaya başlayınca arkadaşlar uyanıyorlar.
dumanın geldiği yere gidince, arkadaşları yanar halde görüyorlar. hemen su getirmeye gidiyorlar, onlar ‘dökmeyin, dökmeyin, direnişe ihanet etmeyin’ diye, yanan bedenlerini söndürmek isteyen arkadaşlarına karşı koyuyorlar. siz eylem kırıcılık yapıyorsunuz biçiminde onları suçluyorlar. buna rağmen arkadaşlar su döküyorlar. o sırda camları kırıyorlar, gardiyanları çağırıyorlar. gardiyanlar geliyor. ondan sonra da idare gelip arkadaşları götürüyor. iki arkadaş olay yerinde iki arkadaşta hastaneye götürülürken yaşamını yitirdi.

Dörtlerin Gecesi, Fevzi YetkinDörtlerin Gecesi, Fevzi Yetkin