·
Okunma
·
Beğeni
·
9.905
Gösterim
Adı:
Dörtlerin İmzası
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
185
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715735
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sign of Four
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes uzun zamandır hiçbir vakayla karşılaşmamanın verdiği sıkıntıyla kendini evine kapamıştır. Babası on dört yıl önce ortadan kaybolduktan sonra her yıl aynı tarihte kimliği belirsiz birinden paha biçilemez bir inci hediye alan Mary Morstan'ın vakası Sherlock Holmes'u, güzelliğiyse Doktor Watson'ı heyecanlandırır. Mary Morstan'ın bu esrarengiz kişiden aldığı görüşme davetinin peşine düşen Sherlock Holmes ve Doktor Watson'ın karşılaştıkları gizemli cinayetin arkasında Hint ayaklanmasından Asya ormanlarındaki hapishanelere, ufak boylu yamyamlardan Sih süvarilerine kadar gizemler ve maceralarla dolu bir geçmiş yatmaktadır ve Holmes'un ihtiyacı olan da tam olarak budur.
208 syf.
·7/10
Kızıl Soruşturma'ya göre biraz zayıf kalsa da zevk alarak okuduğum bir Sherlock Holmes romanı oldu. Sayfalar hızla aktı, katili ve katilin hikayesini beğendim, yazarın katillere derin ve güzel geçmişler bulması hoşuma gidiyor. Okurken esrarın daha büyük olacağını düşünmüştüm ama biraz basit kaldı yine de severek okudum.
158 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Kitap tabii sherlock holmes un maceraları olunca muthis tabii :) kitap kısaca büyük bir hazineden bahsediyor ve bu hazine dört kişi tarafından bölünüyor ama hazine kaybaluyor ve ortaklardan biri öldürüyor sherlock holmes de katili araştırıyor. Konu ilginc kitap sürükleyici ama benim icin tek kötü yanı tam kendini kaptirmisken oldu bittiye gelmesi ben de ne ara sonu geldi gibi oldum kisa ve öz olmuş ama tavsiye ederim iyi okumalar.
196 syf.
·3 günde·8/10
Sherlock Holmes der ki: 'iyi bir dedektifin özellikleri; çok iyi bir gözlem gücü ve buna bağlı olarak da çözümleme yeteneğidir.' Ayrıntıların önemine varan ve onları gözden kaçırmayan biri için araştırma alanını daraltmak, olayın çözümüne bir adım önde başlamakla birdir. Tüm bu ince araştırmaları, hobi gibi gören biri içinse çözülemeyecek hiçbir olay yoktur.

Hindistan'da başlayan ve Londra'da devam eden kanlı olaylar, işin içine ünlü dedektif Sherlock Holmes ve yardımcısı Doktor Watson'da kendilerinden istenen yardımı geri çevirmeyip katılınca, daha da karmaşık bir hal alır. Bu karmaşanın başrolü ise büyük bir hazinedir.

Holmes olayları çözerken 'katil kim?' sorusundan önce nasıl meydana geldiği üzerine yoğunlaşıyor. Zekasını kullanmaktan zevk aldığı için de parçaları birleştirerek bütüne ulaşıyor. Yargılama ise en son iş. Bu olayda ise sizi, biraz gerilim biraz da gizem bekliyor.
208 syf.
·Beğendi·6/10
En itici detayı HOLMES' in kokain kullanması. Genel olarak orta düzeyde olan kitabı okurken hayalimde bir dizi film yarattım. Sabırsızlıkla diğer HOLMES kitaplarını okumak isteği oluşmasa da bende, yinede fikir edinmek için okumaya devam edeceğim.
151 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Sherlock Holmes(dizi, film ve kitaplar hakkında düşüncelerim)
Öncelikle Sherlock ile tanışmam 9 yıl öncesinde Robert Downey Jr ile Jude Law'ın oynadığı Sherlock Holmes filmi sayesinde olmuştur. İzlediğim en iyi filmlerden biriydi. Etkisini kaybetmemek için Sherlock dizisini izlemek istemedim. Ancak bu bir hataydı. Çünkü dizi(bana göre) filmden daha iyiydi. Kesinlikle oyuncuları kıyaslamıyorum. Ama benim için Sherlock, Benedict Cumberbatch ile özdeşleşmiştir. Bu kitabı okurken de dizi izlediğim zamanki keyfi aradım ama bulamadım. Sebebi diziyi çok sevmemden kaynaklanıyor olsa gerek.
Dizide Sherlock daha esprili kurgulanmıştı ve Dr. Watson ile daha çok uğraşıyordu. Kitapta samimi olsalar da daha çok ev ve iş arkadaşı gibiler, aralarındaki dostluğu hissedemedim. Dikkatimi çeken diğer bir nokta ise Mary karakteri dizide daha farklıydı. Aynı karakter olduğuna inanmakta güçlük yaşadım.
Sherlock'un eşsiz zekası, olayları çözme yeteneği, işi olmadığında kendini uyuşturucuya vermesi... kesinlikle harika yine.
Merak edenler için tavsiyem önce kitapların okunması sonra filmin izlenmesi en son olarak da dizinin bağımlısı olunmasıdır.
*Okuduğum kitap Kum Saati yayınlarına aittir. Yazım yanlışları nedeniyle tavsiye etmiyorum
Sherlock efsanedir, bundan mahrum kalmayın :)
İyi okumalar, iyi seyirler :)
208 syf.
·5 günde·10/10
Sherlock Holmes'un ikinci romanı olarak hayata geçen "Dörtlerin İmzası" kesinlikle muhteşemdi. Bir sürü olay örgüsü olmasına rağmen hiçbiri birbirine karışmadan akıp gidiyor. Anlatımı yalın ve sade. Kendini vererek okuyan her insanın iliklerine kadar kitaba doyacağına eminim.
Hindistan'ın "Agra Hazinesi" olarak nitelendirdiği hazinenin Londra serüvenine tanıklık edeceksiniz. Kim bu dörtler ? Ayakları bu denli küçük bir iz kime ait olabilir ? Cinayeti işleyen bir kadın mı ? gibi gibi sorular beyninizi kemirirken sonunda yine Sherlock'un eşsiz zekasıyla karşılaşacaksınız.
Dr. Watson'ın Mary ile tanışma hikayeleri bu vaka ile başlıyor. Bakalım Watson evlenince Sherlock'a ne olacak? İşine duygularını karıştırmayan bu adam bu sefer de aynı metaneti sergileyecek mi ? Üçüncü romanında belki bununla ilgili bir kaç detay yakalayabilirim. Şimdiden iyi okumalar :)
196 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sherlock Holmes'ın u kitabı  okuduğum 3. Kitabı oldu.
Normalde polisiye okumazdım ama arkadaşımın biraz zoru biraz tavsiyesi ile okudum ;) iyikide okumuşum inşaAllah da okuyacağım.
Kitaba gelirsek genel anlamda kurgusu olaylar süper ama diğer kitaplarına göre biraz basit kalmış gibime geldi. Konusu ise bir ölü var ve kayıp hazine var. Olaylar ilginç başladı devamında daha farklı bekliyordum. Ama hemen sonuçu bulundu gibi sonrasında biraz gereksiz uzatma olmuş gibi...
Akışı güzel sayfalar istemsiz hızla okunup sonuca varmayı istedi ama bilmiyorum sonlara doğru biraz sıkılma oldu belki ruh halimden de kaynaklıdır. Şimdi okuyacak arkadaşları etkilemiyim. Biraz daha uzun inceleme yapmak isterdim ama şuan bu kadar yeterli gibi. Herkese tavsiye ederim.


"Hayat , en küçük bir halkası bilindiği takdirde doğası anlaşılabilen büyük bir zincirdir"
215 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitabın başında Sherlock Holmes'in kokain bağımlısı olduğunu öğreniyoruz. Sherlock Doktor Watson ile otururken başlar kokain çekmeye :) Doktor Watson, Sherlock'a uyuşturucu kullanmamasını söyler ancak Sherlock ona kokain kullanmadığı zaman kafasının rahat olmadığını, kafasının rahat olması için ancak esrarlı olayları çözmesi gerektiğini anlatır. Konuşma sırasında Sherlock, Doktor Watson'ın kardeşinin kişili analizini bir saatte yapar. Şimdi asıl hikaye geldik.
Bir gün Sherlock ile Doktor Watson'ın yanına bayan Morstan gelir ve babasının 10 yıldır kayıp olduğunu anlatır. Sherlock duruma el atar. Bayan Morstan'ın babası Hindistan'a bir askerdir ve 10 yıl önce izine gelir ve kızına Londra'ya döndüğünü söyler ve bir adres verir. Ancak bayan Morstan babasının verdiği yere gittiğinde babasını bulamaz. Babasının da tek arkadaşı Binbaşı Sholto'dur. Bundan sonra Bayan Morstan'a düzenli olarak meçhul bir kişi tarafından inciler gelmeye başlar. Ancak Bayan Morstan Sherlock'a geldiği gün kendisini bir yere davet eden bir mektup alır. Sherlock Holmes, Doktor Watson ve Bayan Morstan verilen adrese giderler. Bu arada Bayan Morstan Sherlock'a bir kağıt verir. Kağıtta Dörtlü İttifak Jonathan Small, Muhammed Singh, Abdullah Han, Dost Ekber isimleri yazılıdır. Ekibi buluşma yerinden bir adam alır ve Thaddeus Sholto isimli birinin evine götürür. Bu adam Bayan Morstan'ın arkadaşı ölmüş olan Binbaşı Sholto'nun oğludur. Ekibe Sholto'nun oğlu Thaddeus Sholto da katılır ve birlikte diğer kardeş Bartholomew Sholto'nun evine giderler. Bu arada Bayan Morstan'ın babasının Binbaşı Sholto ile girdiği hazine anlaşmazlığında kalp krizinden ölmüş olduğu ortaya çıkar.
Ekip Thaddeus Sholto'nun evine gittiğinde onun da henüz öldüğünü anlaşılır. Cesedin bulunduğu odada tavanda bir delik bulunur. Ayrıca cesette bir de diken.Binbaşı Sholto'nun oğlunu kim, neden öldürdü. Gerçekte bir hazine var mı? Geri kalanını kitaptan öğreneceksiniz artık.
Fakat kitabı okuyacaklara ufak bir hatırlatma. Sherlock Holmes'ün şu anda iki kitabını okudum ve her iki kitapta da rastladığım bir şey... Hikayenin ortasında bir yerlerde bir paragrafta veya bir cümle de aslında hikayenin çözümünü okuyacaksınız.Ama siz bunun belki de farkına varmayıp yok ya kesin başka bir şey çıkacak diyebilirsiniz. Bir başka konu da bu kitapta da yine ikinci bir hikaye okuyacaksınız. Tabi diğer yazımda söylediğim gibi ikinci hikaye ile cinayeti tamamen çözmüş olacaksınız. Ama bu kitapta ikinci hikaye birincinin içine yedirilmiş.
Bir de size tavsiyem Sherlock Holmes kitaplarını böyle vaktinizin ve kafanızın boş olduğu, dinç olduğunuz zamanlarda okuyun daha fazla zevk alacaksınız. Tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.

Diğer kitap incelemelerim için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
158 syf.
·Beğendi·10/10
Duygusal nitelikler akıl yürütmeye ters düşer cümlesi benim kitapta bulduğum en can alıcı cümle oldu. Dehası ve muhakeme yönü mükemmel, kendisini danışman dedektif olarak tabir ettiği ve yanından hiç ayırmadığı Afganistan gazisi, dostu Watson ile vakadan vakaya koşan, gizemli olayları su yüzüne çıkarırken kendisine kıskanılacak gözlerle baktıran bir adam Sherlock Holmes. Kurgusu ve sürükleyiciğiyle okuyucuyu adeta kendine hapseden, özellikle gece yatmadan önce okunması ayrı zevkli olan kitap. Polisiye Roman severlerin kesinlikle okumadım dememesi gereken bir kitap. Vesselam.
158 syf.
·Beğendi·7/10
Beklentilerimi ziyadesiyle karşılayayan bir Sherlock Holmes kitabıydı. Detaylar kitaba yakışacak derecede iyi düşünülmüş. Sürükleyici bir Sherlock Holmes klasiği.
196 syf.
·9/10
Yazarın hayat verdiği karakter olan, Sherlock Holmes karakterine bir kez daha hayran kaldım Kayıp Hikayenin İzinde - Dörtlerin İmzası romanını yazarın yaratıcı ilhamı sayesinde. Kitabın kurgusunu çok etkileyici ve sürükleyici bulduğumu söyleyebilirim. Kısa sürede, göz açıp kapayıncaya kadar başlayıp bitecek bir roman. Kitabı yoğun merak duygum dolayısıyla hemen bitirmek ve bitirmemek arasında kaldım. Fakat merakım, heyecanım üstün geldi ve kısa sürede bitirdim. Aslında bu kadar merak uyandıran, etkileyici, profesyonelce işlenmiş romanı keyfini çıkararak okumayı başarmak isterdim, ne yazık ki, beni heyecan yumağına saran romanları pek ağırdan almayı sevmiyorum daha doğrusu aheste aheste okumayı beceremiyorum. Okumayanlar varsa tavsiye ederim. Yazara ve Martı Yayınına sonsuz teşekkürler...
158 syf.
·2 günde
Akılalmaz olayların içinden çıkılamaz hal aldığı polis ve dedektiflerin tıkandığı yerde Londra'da ve dahi İngiltere'de herkesin aklına bir kişi gelir. Danışman Dedektif Sosyopat Bay Sherlock Holmes'a merhaba deyin.‍️‍️
Dörtlerin Yemini Bayan Morstan'ın başından geçen acayip bir vakayı ve Sherlock Holmes'ın dahiyane gözlem, akıl yürütme ve akılcıl sonuca varma deneyimlerini konu alır. Mini tavsiye Kitabı lütfen başladığınız gibi bitirin. Zira olayların akışını kaçırabilirsiniz. Zira bir oturmayla bitecek lokum tadında bir kitaptır.
Film ve dizilerini seyredenler kitabına bayılacaktır. Ben de kitabı okuyup sonra dizisini izleyenlerdenim‍️
"İnsanlar tek tek ele alındıklarında çözülmesi mümkün olmayan birer bulmacadırlar, ama bir araya gelmeye başladıklarında matematiksel bir kesinliğe dönüşürler. Mesela herhangi bir insanın ne yapacağını asla önceden tahmin edemezsin ama belli bir sayıdaki insanın neyin peşinde olduğunu kestirmek çok kolaydır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dörtlerin İmzası
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
185
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715735
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sign of Four
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes uzun zamandır hiçbir vakayla karşılaşmamanın verdiği sıkıntıyla kendini evine kapamıştır. Babası on dört yıl önce ortadan kaybolduktan sonra her yıl aynı tarihte kimliği belirsiz birinden paha biçilemez bir inci hediye alan Mary Morstan'ın vakası Sherlock Holmes'u, güzelliğiyse Doktor Watson'ı heyecanlandırır. Mary Morstan'ın bu esrarengiz kişiden aldığı görüşme davetinin peşine düşen Sherlock Holmes ve Doktor Watson'ın karşılaştıkları gizemli cinayetin arkasında Hint ayaklanmasından Asya ormanlarındaki hapishanelere, ufak boylu yamyamlardan Sih süvarilerine kadar gizemler ve maceralarla dolu bir geçmiş yatmaktadır ve Holmes'un ihtiyacı olan da tam olarak budur.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 1 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları