Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes

8,4/10  (69 Oy) · 
206 okunma  · 
69 beğeni  · 
743 gösterim
“Bir şeyi saklamanın en iyi yolu, onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır.” -Sherlock Holmes- “Bir şark rüzgârı geliyor, Watson. (...) Öyle bir rüzgâr ki İngiltere’de böylesi esmedi. Soğuk ve acı bir rüzgâr bu Watson ve birçoğumuz bu rüzgârın karşısında çürüyüp gideceğiz. Fakat yine de Tanrı'nın rüzgârı bu; fırtına dindiğinde, güneşin altında daha temiz, daha güzel ve daha güçlü bir toprak yatacak.”Dörtlerin İmzası Sir Arthur Conan Doyle’un bir ay içerisinde yazdığı ve kitap haline getirmeden önce öyküler halinde dergide yayımladığı ikinci Sherlock Holmes romanı. Doyle, diğer romanlarında olduğu gibi bu romanında da okurları soluk soluğa bırakıyor. “Varoluşun sıkıcı rutininden tiksiniyorum. Zihinsel heyecan burnumda tütüyor.”...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786059840682
 • Çeviri:
  Deniz Güldürmez
 • Yayınevi:
  Ren Kitap
 • Kitabın Türü:
Şeyda jy1 
21 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Sherlock Holmes'un ikinci romanı olarak hayata geçen "Dörtlerin İmzası" kesinlikle muhteşemdi. Bir sürü olay örgüsü olmasına rağmen hiçbiri birbirine karışmadan akıp gidiyor. Anlatımı yalın ve sade. Kendini vererek okuyan her insanın iliklerine kadar kitaba doyacağına eminim.
Hindistan'ın "Agra Hazinesi" olarak nitelendirdiği hazinenin Londra serüvenine tanıklık edeceksiniz. Kim bu dörtler ? Ayakları bu denli küçük bir iz kime ait olabilir ? Cinayeti işleyen bir kadın mı ? gibi gibi sorular beyninizi kemirirken sonunda yine Sherlock'un eşsiz zekasıyla karşılaşacaksınız.
Dr. Watson'ın Mary ile tanışma hikayeleri bu vaka ile başlıyor. Bakalım Watson evlenince Sherlock'a ne olacak? İşine duygularını karıştırmayan bu adam bu sefer de aynı metaneti sergileyecek mi ? Üçüncü romanında belki bununla ilgili bir kaç detay yakalayabilirim. Şimdiden iyi okumalar :)

Yavuz Gencay 
28 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kızıl Dosya'ya kıyasla çok daha derin ve de dramatik bir vaka, okurları karşılıyor. Holmes'un birçok kez gösterdiği üzere, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını kanıtlayan, oldukça sürükleyici bir serüven. Özellikle Sherlock severlerin asla kaçırmayacağı bir eser :)

Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes benzeri kitaplar

Ayşenur Sert 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

"İnsanın gündelik hayatında kullandığı herhangi bir cisim üzerinde, kendi kişiliğinden iz bırakmamasının zor olduğunu, denetimli bir gözlemcinin bunu görebileceğini söylemiştin. Bak, burada kısa süre önce elime geçen bir saat var. Son kullanıcısının kişiliğini ve alışkanlıkları hakkında fikir edinmemi sağlar mısın lütfen?"

metehan otluoğlu 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Daha önceden bahsettiğim gibi Sherlock Holmes kitapları muazzam bu kitapta olaylar adeta beni içine çekti çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim

mehmet şerif susuz 
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Beklentimin altındaydı.Gizemi pek yoktu.Macera boyutu vardı ama çok sürükleyici olduğunu söylemek zor. Alıntılar yapmam gerekirse: Dedektiflik kesin bir bilimdir, buna uygun olarak mesafeli ve duygusuz bir şekilde ele alınmalıdır.(s.9) Saplantı suça götürür.(s35)İnsanların anlamadıkları şeylerle dalga geçmelerine alıştık.(s.55)İnsan ne kadar da esrarlıdır!( s.93)

Kitaptan 17 Alıntı

Ulaş Koç 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İmkansızı elediğinizde, geriye kalan her ne kadar olasılıksız görünse de, gerçektir.

Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (İthaki)Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (İthaki)
Şeyda jy1 
21 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Son
"Bu paylaşım biraz haksızlık değil mi?" dedim, " Bu vakada bütün işi sen yaptın. Ben bir eş kazandım, Jones itibar kazandı. Tanrı aşkına sana ne kaldı ?"
"Bana mı?" dedi Sherlock Holmes, "Kokain şişesi kaldı." Ve uzun parmaklı, beyaz elleriyle şişeye uzandı.

Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 207 - Ren Kitap)Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 207 - Ren Kitap)

İnsan bireyken çözülemez bir bilmecedir ama topluluk halindeyken matematiksel bir kesinlik halini alır.

Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 94 - Cem yayınları)Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 94 - Cem yayınları)
Ulaş Koç 
18 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tanrı aşkına! Sizi nasıl tanıyamam? Eğer orada sessizce durmak yerine öne çıkıp çenemin altına o çapraz vuruşunuzu çaksaydınız, sizi anında tanırdım."

Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 38)Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 38)
Züleyha TİĞİZ 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet , delirebilirdim , ama her zaman inatçı biriydim ve yine zamanımın gelmesini beklemeye başladım

Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan DoyleDörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle
Ayşenur Sert 
 06 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sherlock Holmes bir gösteri yapıyor
Il n'y a pas des sots si incommodes que ceux qui ont de l'esprit!
Zeki bir budala kadar can sıkıcı olan budala yoktur.
Benjamin Franklin
Fransızca

Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 64 - Kırmızı kedi klasikler)Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 64 - Kırmızı kedi klasikler)
Şeyda jy1 
 20 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Sherlock Holmes #2
" 'Wi sind gewohnt das die Menschen verhoehnen was sie nicht verstehen.' "
(Alm. İnsanların anlamadıklarıya alay etmelerine alışığızdır. (Ç.n)
Goethe'nin mısraları her zaman etkileyici."

Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 88 - Ren Kitap)Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Sayfa 88 - Ren Kitap)
Züleyha TİĞİZ 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Benim zihnim, " dedi , " durgun kalmaya isyan ediyor .Bana sorunlar göster, yapacak iş göster, anlaşılması en güç bulmacaları ya da en karmaşık analizleri göster.

Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan DoyleDörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle
Ayşenur Sert 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Jonathan Small'un Tuhaf Hikayesi
Schade dass die Natur nur EİNEN Mensch aus Dir schuf,Denn zum würdigen Mann war und zum Schelmen der Stoff.
Ne yazık ki doğa sadece BİR TEK kişi yaratmış senden, oysa onurlu bir adam olman için de malzeme vardı, serseri olman için de.
Goethe

Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan DoyleDörtlerin İmzası - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle
2 /