Dörtlü İttifak

9,0/10  (5 Oy) · 
24 okunma  · 
5 beğeni  · 
289 gösterim
“Genç ve güzel Mary Morstan’a her yıl postayla gönderilen kıymetli incilerin anlamı neydi? Bu durumun yıllardır haber alamadığı babasıyla bir ilgisi var mıydı? Üzüntülerle yoğrulmuş yıllardan sonra ardı ardına gelen sürpriz düğümleri ancak dedektiflerin pîri Sherlock Holmes çözecektir.
Sir Arthur Conan Doyle’nin öykü kahramanı Sherlock Holmes’e, roman boyunca yaptığı akıl yürütmelerle, soğukkanlılığı, azmi ve zekâsıyla hayran kalacak, arkadaşı Dr. Watson’un sürükleyici anlatımıyla kendinizi masalsı bir serüvenin tam ortasında bulacaksınız.
Tıpkı yaşadığımız gerçek dünyada olduğu gibi, suçun ve masumiyetin nerede başladığını, nerede bittiğini sorgulatan, insanların zayıf ve güçlü yanlarını bir kanaviçe gibi işleyen eserin içinde yavaş yavaş gelişen büyük ve masum bir aşka da şahitlik edeceksiniz.”
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9789944979672
 • Çeviri:
  Uğur Gülsün
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
OKUNMUŞ KÜTÜPHANE 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın başında Sherlock Holmes'in kokain bağımlısı olduğunu öğreniyoruz. Sherlock Doktor Watson ile otururken başlar kokain çekmeye :) Doktor Watson, Sherlock'a uyuşturucu kullanmamasını söyler ancak Sherlock ona kokain kullanmadığı zaman kafasının rahat olmadığını, kafasının rahat olması için ancak esrarlı olayları çözmesi gerektiğini anlatır. Konuşma sırasında Sherlock, Doktor Watson'ın kardeşinin kişili analizini bir saatte yapar. Şimdi asıl hikaye geldik.
Bir gün Sherlock ile Doktor Watson'ın yanına bayan Morstan gelir ve babasının 10 yıldır kayıp olduğunu anlatır. Sherlock duruma el atar. Bayan Morstan'ın babası Hindistan'a bir askerdir ve 10 yıl önce izine gelir ve kızına Londra'ya döndüğünü söyler ve bir adres verir. Ancak bayan Morstan babasının verdiği yere gittiğinde babasını bulamaz. Babasının da tek arkadaşı Binbaşı Sholto'dur. Bundan sonra Bayan Morstan'a düzenli olarak meçhul bir kişi tarafından inciler gelmeye başlar. Ancak Bayan Morstan Sherlock'a geldiği gün kendisini bir yere davet eden bir mektup alır. Sherlock Holmes, Doktor Watson ve Bayan Morstan verilen adrese giderler. Bu arada Bayan Morstan Sherlock'a bir kağıt verir. Kağıtta Dörtlü İttifak Jonathan Small, Muhammed Singh, Abdullah Han, Dost Ekber isimleri yazılıdır. Ekibi buluşma yerinden bir adam alır ve Thaddeus Sholto isimli birinin evine götürür. Bu adam Bayan Morstan'ın arkadaşı ölmüş olan Binbaşı Sholto'nun oğludur. Ekibe Sholto'nun oğlu Thaddeus Sholto da katılır ve birlikte diğer kardeş Bartholomew Sholto'nun evine giderler. Bu arada Bayan Morstan'ın babasının Binbaşı Sholto ile girdiği hazine anlaşmazlığında kalp krizinden ölmüş olduğu ortaya çıkar.
Ekip Thaddeus Sholto'nun evine gittiğinde onun da henüz öldüğünü anlaşılır. Cesedin bulunduğu odada tavanda bir delik bulunur. Ayrıca cesette bir de diken.Binbaşı Sholto'nun oğlunu kim, neden öldürdü. Gerçekte bir hazine var mı? Geri kalanını kitaptan öğreneceksiniz artık.
Fakat kitabı okuyacaklara ufak bir hatırlatma. Sherlock Holmes'ün şu anda iki kitabını okudum ve her iki kitapta da rastladığım bir şey... Hikayenin ortasında bir yerlerde bir paragrafta veya bir cümle de aslında hikayenin çözümünü okuyacaksınız.Ama siz bunun belki de farkına varmayıp yok ya kesin başka bir şey çıkacak diyebilirsiniz. Bir başka konu da bu kitapta da yine ikinci bir hikaye okuyacaksınız. Tabi diğer yazımda söylediğim gibi ikinci hikaye ile cinayeti tamamen çözmüş olacaksınız. Ama bu kitapta ikinci hikaye birincinin içine yedirilmiş.
Bir de size tavsiyem Sherlock Holmes kitaplarını böyle vaktinizin ve kafanızın boş olduğu, dinç olduğunuz zamanlarda okuyun daha fazla zevk alacaksınız. Tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.

Diğer kitap incelemelerim için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com

Kitaptan 19 Alıntı

Aslıhan B. 
01 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- İnsanın gerçek büyüklüğünün kanıtının kendi küçüklüğünü fark etmesinde yattığını söylüyor.

Dörtlü İttifak, Arthur Conan DoyleDörtlü İttifak, Arthur Conan Doyle
Aslıhan B. 
01 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Doğanın sıradan güçleri karşısında bizim aciz hırslarımız ne kadar da küçük kalıyor!

Dörtlü İttifak, Arthur Conan DoyleDörtlü İttifak, Arthur Conan Doyle

Büyük devlet adamlarımızdan birinin dediği gibi, ‘en iyi dinlenme iş değişikliğiyle olur’. Bence de öyledir. Üzerinde çalıştığım hidrokarbonu çözdürmeyi başardıktan sonra, Sholto’lar sorununa tekrar döndüm ve tüm vakayı tekrar düşündüm.

Dörtlü İttifak, Arthur Conan DoyleDörtlü İttifak, Arthur Conan Doyle
Aslıhan B. 
30 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Eğer uygulayacağın bir alan yoksa birtakım güçlere sahip olmanın yararı nedir, doktor?

Dörtlü İttifak, Arthur Conan DoyleDörtlü İttifak, Arthur Conan Doyle
Aslıhan B. 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bence herkeste bir miktar ölümsüzlük pırıltısı gizli. Fakat onlara baktığında bunu fark etmek ihtimal dışı.

Dörtlü İttifak, Arthur Conan DoyleDörtlü İttifak, Arthur Conan Doyle

Bayan Morstan ile ben yan yana duruyorduk, eli elimdeydi. Aşk ne kadar harikulade bir duygu, o günden önce birbirini hiç görmemiş, aralarında hiçbir sevgi sözcüğü dile getirilmemiş, hatta sevgiyle bakışmamış iki kişiydik, oysa şimdi bu zor anda içgüdüsel bir biçimde ellerimiz buluşmuştu. O gün bugündür buna şaşarım, ama o sırada onu kollamak yapılacak en doğal hareket gibi görünmüştü bana, kendisinin de bana sık sık söylediği gibi, o da teselli ve korunma aramak için bana sığınma içgüdüsü duymuştu. Böylece iki çocuk gibi el ele duruyorduk ve çevremizi saran tüm karanlık şeylere karşın yüreklerimiz huzur buluyordu.

Dörtlü İttifak, Arthur Conan Doyle (Sayfa 45)Dörtlü İttifak, Arthur Conan Doyle (Sayfa 45)
2 /