Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

8,4/10  (68 Oy) · 
222 okunma  · 
71 beğeni  · 
2.455 gösterim
Hayal ettiğiniz işin peşine düşerseniz bu işi elde edebilirsiniz. Şu anki işinizde daha iyi olmak isterseniz bunu da başarabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz koşulları değiştirip lehinize çevirmek sizin elinizde!
Bu kitapta yer alan, geçerliliği zaman içinde kanıtlanmış öğütler, elli yıldır binlerce ünlü insanı hem iş hem de özel yaşamlarında başarı merdiveninin zirvesine taşıdı.
Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı; 2000'li yılların rekabeti ve karmaşası içindeki okuyucuların da potansiyellerinin doruk noktasına ulaşmalarını sağlamak için gözden geçirildi ve günümüze uyarlandı.
Bu kitabı okuduğunuzda; insanların sizden hoşlanmalarını ve sizinle fikir birliğine varmalarını sağlamanın, onları kırıp incitmeden değiştirmenin yollarını öğrenecek, yaşamın sizin için daha kolay hale geldiğini göreceksiniz.
Zirvede herkese yer var. Yeter ki siz ulaşmayı bilin!
(Tanıtım Bülteninden)İnsanlık tarihinin modern çağ diye adlandırdığı ve son yıllarını yaşadığımız 20. Yüzyılın başlarında bir eğitimci olan Dale Carnegie, insan ilişkilerindeki düzensizliği farketti. İnsan ilişkilerini bir ilim olarak inceleyen Dale Carnegie, yıllarca devam eden gayretli bir çalışma ve bitmek tükenmek bilmeyen bir sabırla insan ilişkileri ilminin temellerini attı. Dale Carnegie bu kitabında temellerini attığı ilmin tekniklerini, araştırmalar sonucunda kazandığı bilgi ve tecrübeleri güncel hayatımıza nasıl katabileceğimizi, yaşanmış, denenmiş ilmi metodlar ile bizlere sunmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789753316216
 • Orijinal Adı:
  How to Win Friends - Influence People
 • Çeviri:
  Nazlı Uzunali
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
emine gürsel 
05 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap kesinlikle bir rehber, kendimi kaybettiğimde ve yol aradığımda koşacağım bir yardımcı olacak. Hayatımda ilk defa bu kelimeyi kullanacağım. "Bu benim başucu kitabım."

Doğan Macat 
22 Oca 16:56 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

Öncelikle söylemek gerekir ki bu kitap bir kişisel gelişim kitabı değil. Hayatta herkese faydası dokunacak, günlük hayatta insanlarla kurduğumuz ilişkileri daha pozitif hale getirecek yönlendirmeler ve tavsiyelerden ibaret. Aslında söz konusu olan, bu ilişkileri kendi lehinize geliştirmeniz. Bahsettiğim, patronunuzla ilişkiniz olabilir, işçinizle olabilir, mesai arkadaşınız, aileniz, yakın arkadaşlarınız hatta evinize çağırdığınız bir usta bile olabilir.
Yazar kitabı dört bölüme ayırmış:
1- İnsanlarla ilişkilerde temel yöntemler (3 Prensip)
2- İnsanların sizden hoşlanmasını sağlamanın yolları (6 Prensip)
3- İnsanların sizinle fikir birliğine varmasını sağlamanın yolları (12 Prensip)
4- Lider olmanın prensipleri (9 Prensip)
Her bölümde konu başlığı ile ilgili prensipler anlatılıyor ve bu prensiplerin uygulandığı örnekler ve sonuçları gösteriliyor.
Kitabın ismi biraz yanıltıcı aslında. Dost edinmek ve insanları etkilemekten çok insan ilişkilerinde işleri yoluna koymak gibi düşünebiliriz içeriği. Anlatılan prensiplerde biraz faydacılığa yönelik bir anlayış söz konusu ancak bunun insanları kandırarak değil doğru olanı yapmaya çalışarak elde edilmesi anlatılıyor. Demek istediğim, bir insanın hatalarını yüzüne vurma ki kendisini savunmaya kalkışmasın ve daha uzlaşmacı olsun ama bunu yapay bir şekilde değil böyle olması gerektiği için yap, sonuçta karşılaşacağın uzlaşmacı tavır zaten iyi tutumunun doğal sonucu olacaktır gibi bir anlayış var ortada. Peki bu kitabı sadece okumak yeterli mi? Değil. Okuduktan sonra benimsemek ve uygulamaya çalışmak önemli. Örneğin insanlarla ilişkilerde temel yöntemler adlı bölümün ilk prensibi şu: “Eleştirmeyin, kınamayın ve şikayet etmeyin.” Peki bir şeyleri eleştirmediğiniz, şikayet etmediğiniz bir gününüz geçiyor mu? Şahsen benim geçmiyor. Kitabı okumama rağmen hala engelleyebildiğim bir şey değil. Ancak artık daha çok dikkat ettiğimi söyleyebilirim.
Kısaca toparlamak gerekirse, günümüzde hepimiz çeşitli sebeplerle insanlarla sürekli etkileşim halindeyiz. İstemeden yanlış davranışlar sergileyebiliyoruz veya dikkat etsek çok daha olumlu sonuçlanacak olaylar yaşıyoruz. Bu kitaptan en azından birkaç şeyi görüp benimsesek iş hayatımıza, sosyal hayatımıza ve aile hayatımıza çok faydası olacağını düşünüyorum. Dediğim gibi bu bir kişisel gelişim kitabı değil. Kendini keşfet, iç huzurunu bul gibi saçmalıklar yerine gözleme ve deneye dayalı yöntemlerden oluşuyor. Okunmasını tavsiye ederim.

İçindeki anlatım beni pek etkilemedi. Okurken sıkıldım. Eğer sıkılarak okumaya devam edersem daha sonra kitap bende kötü izlenimler bırakacak. O yüzden baştan bırakmanın en iyisi olduğunu dusunuyorum .

Yusufi 
03 Tem 2017 · Beğendi · Puan vermedi

Siz hala okumadınız mı...?
Öylesine seçip okuduğum en iyi kitap diyorum..
Kitapta mükemmel şekilde nasıl dost kazanılır anlatılıyor başlıktan da anlıyoruz zaten bunu ama gerçek ten yazar. Kitabın hakkını vermiş kesinlikle tavsiye ederim ben şahsen bu kitaptan çok şey aldım sizin de alacağıniza inanıyorum..

Deniz ATAÇ 
12 Oca 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Bu adamın yazdığı her harf dahi okunmaya değer ;)

Halil Can Korkut 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Şunu söylemek isterim kimse hayatını kitaplara göre idare edemez ama bence bu adam yazdıklarında haklı :) İnsanlara ne verirseniniz onu alırsınız arkadaşlar.

osman arikan 
17 Oca 04:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oncelikle merhabalar.Kitap muazzam bir insan anlama ve empati yetenegini arttirmaya yonelmis dunyanin sadece kendi gozlerimizden degil bircok insanin gozunden gorebilecegimizi bize anlatmaya ve empatiyi bize asilamaya calistigini dusunuyorum.Bircok insan bu kitabin bir sosyapat yarattigini dediklerinin sosyapatliktan baska birsey olmadigini soylemis saygi duyarim herkesin kendi dunyasi fakat benim icin ve hayatim icin cok gerekli ve faydali bilgileri bana asiladigina ve her bireyede birseyler katicagini dunusuyorum saygilarimla.

Naime SEYHAN KAYA 
04 Şub 00:46 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Bu kitabı ikinci kez okudum. İlk okuduğumda hem daha gençtim hemde şimdi uygulayarak okuduğum için daha etkili oldu diyebilirim. Kitapta anlatılan o kadar olumsuz olayın "sadece bir küçük güleryüzle bile" nasıl olumlu olduğunu hatta tarihi değiştirdiğine şahit oluyor insan. Evliliğinde, hayatında ufak da olsa değişiklik yapmak isteyen herkes okumalı bence :)

ŞİFA UYSAL 
 22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

bu kitabı iki kez okudum bazı yerleri öyle bir defa okumak yetmiyor kendini tartıp ölçmen gerekiyor hatta not almak o notu sadece kağıt üzerine değil zihne de kaydetmek gerekiyor yoksa bir faydası görülmüyor zaman zaman açıp okunması gereken kitaplardan biri benim için..

Emrah Çakmak 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gün içerisinde bir çok insanla iletişim kuruyoruz.Ama bu kurduğumuz iletişim ne derece sağlıklı? Dale Carnegie, bize iletişimin temel ilkelerini veriyor bu kitapta.Emin olun bu kitabı okuduktan sonra insanlara karşı tutumunuz bir hayli değişiyor.En basitinden örnek verecek olursak; hergün ekmek aldığınız fırıncıya bir gün dahi olsa,neden nasıl olduğunu,işlerinin ne durumda olduğunu sormadınız şimdiye kadar? Hadi bu bize çok ağır geldi diyelim.Peki neden bir günaydını esirgedik?Cebimizden mi gidiyor?Belirli bir sayısı mı var günaydınlarımızın?

2 /

Kitaptan 58 Alıntı

gökçe türkkan 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Emerson, 'Karşılaştığım herkes en az bir konuda benden daha üstün, bu nedenle öğreneceğim çok şey var,' demişti."

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 39)Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 39)
gökçe türkkan 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Aslında bir kişinin yüzündeki ifade, üzerine giydiği giysiden çok daha önemliydi."

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 69)Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 69)
gökçe türkkan 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hareketler sözcüklerden daha fazla şey ifade eder. Bazen bir gülümseyiş, 'Seni seviyorum. Beni mutlu ettin. Seni gördüğüme sevindim.' diyebilir."

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 69)Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 69)
gökçe türkkan 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Eğer belli bir konuya yoğunlaşmamışsak zamanımızın % 95'ini kendimizi düşünerek geçiririz."

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 38)Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 38)
emine gürsel 
03 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bu yoldan ancak bir kere geçebilirim. Bu nedenle yapmak istediğim iyi işleri veya insanlara yapacağım iyilikleri şimdi yapmalıyım. Ertelememeli veya ihmal etmemeliyim, çünkü bir daha bu yoldan geçmeyeceğim."

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 39 - epsilon)Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 39 - epsilon)
gökçe türkkan 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Eski bir beyit şöyle diyor:
Kötüyü yap bir kere, kalmaz hiçbir söz işitmediğin,
İyiyi yap iki kere, sesini duy sessizliğin."

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 34)Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 34)
emine gürsel 
03 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Başkalarını azarlamanın aptalca bir davranış olduğunu otuz yıl önce öğrendim. Benim Tanrı'nın neden herkese eşit akıl dağıtmadığını düşünüp dertlenmeyecek kadar çok sorunum var."

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 18 - epsilon)Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie (Sayfa 18 - epsilon)
Tuba Taş 
 29 Ara 2017 · Kitabı okuyor

çocuklarınızın sigara içmesini istemiyorsanız bu konuda onlara nutuk çekmeye, ne yapmamalarını istediğinizi söylemeye kalkışmayın; bunun yerine onlara sigara içen birinin basketbol takımına giremeyeceğini veya koşu dalında ödül kazanamayacağını anlatın.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale CarnegieDost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie