Dostluk ve Yaşlılık

7,5/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
822 gösterim
Marcus Tullius Cicero (M.Ö. 106 - M.Ö. 43), Romalı devlet adamı, bilgin, hatip ve yazar. Felsefe öğrenimini, Epikürosçu Phaedros, Stoacı Diodotos ve Akademi'ye bağlı Philon'dan almış olan Cicero'nun önemi, Yunan düşüncesini daha sonraki kuşaklara aktarmasından kaynaklanır. Bilgi kuramı açısından, kesinliğe bağlanmak yerine olasılıkların yolunu izlemeyi yeğleyen, buna karşın ahlak alanında, dogmatik bir tavır sergileyip, Stoacılara ve Sokrates'e yönelen Cicero, Latincenin felsefe dili olarak gelişmesine katkı yapmış ve bu arada, dinsel görüşleri açısından daima agnostik kalmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  9789758491704
 • Çeviri:
  Hacı Berat
 • Yayınevi:
  Arya Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

CATO: Bana öyle geliyor ki ikiniz de pek güç olmayan bir şeye hayran oluyorsunuz; kendilerinde iyi ve mutlu ömür sürmek için azıcık yetenek olmayan kimselere her çağ ağır gelir; ama her iyiliği kendinden bekleyen insanlar için doğal zorunlukların hiçbiri kötü görünemez . Bunların başında da yaşlılık gelir; yaşlılığa herkes ulaşmak ister, ulaşınca da onu kötüler: bilge olmayanlar işte bu derece mantıksızdırlar, bu derece dengesizdirler. Yaşlılığın düşündüklerinden daha çabuk, sinsice geldiğini söylerler. Bir kez, bu adamlara kim, "Yanlış hesap yapın" demiş? Gençlikten yaşlılığa geçiş, çocukluktan gençliğe geçişten daha mı çabuk oluyor sanki?

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius CiceroDostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero

İlkyazdan sonra yazın, güzün gelmesine üzüldüklerinden fazla üzülmeye değmez. Çünkü ilkyaz, gençlik demektir; gelecekteki meyvaları müjdeler, ondan sonraki mevsimler ürün alma mevsimleridir. Birçok kez söylediğim gibi, yaşlılığın meyvası da o çağa gelmeden önce bol bol iyilik etmiş olduğunu anımsamaktır. Doğaya uygun olan her şeye iyi demeli, yaşlıların ölmesi kadar da doğaya uygun ne vardır? Gençlerin başına ölümün gelmesi doğaya aykırı bir şeydir. İşte bunun için gençlerin ölmesi bana, harlı bir ateşin bol suyla söndürülmesi gibi gelir; yaşlıların ölümüyse, geçmiş bir ateşin hiçbir etkiyle değil de, kendiliğinden sönmesi gibidir. Nasıl elmalar hamken çekilip kopartılır, iyice olgunlaşınca düşerlerse, öylece gençlerin canını bir güç çeker alır da, yaşlılar olgunluktan ölür. Bu olgunluk bana öyle tatlı geliyor ki, ölüme yaklaştıkça, uzun bir deniz yolculuğundan sonra karayı görür gibi oluyor, sonunda limana varacağımı sanıyorum.

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius CiceroDostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero

Ölümü gözümüzde büyütmemek için, bunu daha gençken düşünmeliyiz;böyle düşünülmezse, kimsenin içi rahat etmez;çünkü öleceğimiz kesin ;kesin olmayan bir şey varsa, o da bugün ölüp ölmeyeceğimizdir.

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 128 - Arya Yayıncılık)Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 128 - Arya Yayıncılık)

Erdemce, yetenekçe, varlıkça üstün olanlar bunları yakınlarıyla bölüşsünler, paylaşınlar.

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 56 - Arya Yayıncılık)Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 56 - Arya Yayıncılık)

Yaşlılık yaşamın son perdesidir;bir oyunun bizi usandırmasından nasıl kaçınıyorsak, yaşlılıktan uyanmaktan da kaçınmalıyız, hele yaşama dolmuşsak

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 134 - Arya Yayıncılık)Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 134 - Arya Yayıncılık)

Her dost için önce elden ne gelirse sonra sevilen, yardım edilen kimse ne kadarını kaldırabilecekse, ona o kadarını vermeli

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 57 - Arya Yayıncılık)Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 57 - Arya Yayıncılık)

Bir kanıya varlıktan Sonra sevmelisin, sevdikten sonra bir kanıya varmamalısın.

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 63 - Arya Yayıncılık)Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 63 - Arya Yayıncılık)