Dostluk ve Yaşlılık

8,2/10  (10 Oy) · 
20 okunma  · 
9 beğeni  · 
971 gösterim
Marcus Tullius Cicero (M.Ö. 106 - M.Ö. 43), Romalı devlet adamı, bilgin, hatip ve yazar. Felsefe öğrenimini, Epikürosçu Phaedros, Stoacı Diodotos ve Akademi'ye bağlı Philon'dan almış olan Cicero'nun önemi, Yunan düşüncesini daha sonraki kuşaklara aktarmasından kaynaklanır. Bilgi kuramı açısından, kesinliğe bağlanmak yerine olasılıkların yolunu izlemeyi yeğleyen, buna karşın ahlak alanında, dogmatik bir tavır sergileyip, Stoacılara ve Sokrates'e yönelen Cicero, Latincenin felsefe dili olarak gelişmesine katkı yapmış ve bu arada, dinsel görüşleri açısından daima agnostik kalmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  9789758491704
 • Çeviri:
  Hacı Berat
 • Yayınevi:
  Arya Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Enes Arslan 
01 Ağu 16:49 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Dostluklarınızı düşündürecek ve yaşlılığa bakış açınızı değiştirecek...
Diyalog biçimindeki eserde M.Ö Roma dönemini de değerlendirme şansı bulacaksınız.

Sefe demirel 
1 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı okurken yoruldum diyebilirim şöyle cümleleri anlamam sindirmem için paragrafları ikişer üçer kez okudum. Tabi yazarın yaşlılığı tüm tecrübeleriyle böyle güzel anlatması beni içine çekti. Bu kitap bana bişeyler kattı bi daha okunabilir hatta yaşlılık kısmı bilir kitap başucu kitabı niteliğinde. Yaşlılığı ve ölümü anlatan bir paragrafa bayıldım bunu paylaşayım sizinle gerçekten ancak bu kadar güzel anlatılabilir

"Gençlerin başına ölümün gelmesi doğaya aykırı bişeydir. İşte bunun için gençlerin ölmesi bana, harlı bir ateşin bol suyla söndürülmesi gibi gelir; yaşlıların ölümüyse, geçmiş bir ateşin hiçbir etkiyle değil de,kendiliğinden sönmesi gibidir. Nasıl elmalar hamken çekilip kopartılır, iyice olgunlaşınca düşerlerse, öylece gençlerin canını bir güç çeker alır da, yaşlılar olgunluktan ölür. Bu olgunluk bana öyle tatlı geliyor ki, ölüme yaklaştıkça, uzun bir deniz yolculuğundan sonra karayı görür gibi oluyor, sonunda limana varacağımı sanıyorum."

Kitaptan 42 Alıntı

Bir şeye karşı istek duymayan ondan yoksun kalmış değildir.

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 109 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 109 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))

'' Ben her zaman yaşlılar gibi olgun düşünen gençlere,
gençler gibi neşeli olan yaşlılara hayranımdır. ''

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius CiceroDostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero

Çünkü bir ömür, kısa da olsa, iyi ve onurlu olarak yaşamaya yetecek denli uzundur.

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 121 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 121 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))

CATO: Bana öyle geliyor ki ikiniz de pek güç olmayan bir şeye hayran oluyorsunuz; kendilerinde iyi ve mutlu ömür sürmek için azıcık yetenek olmayan kimselere her çağ ağır gelir; ama her iyiliği kendinden bekleyen insanlar için doğal zorunlukların hiçbiri kötü görünemez . Bunların başında da yaşlılık gelir; yaşlılığa herkes ulaşmak ister, ulaşınca da onu kötüler: bilge olmayanlar işte bu derece mantıksızdırlar, bu derece dengesizdirler. Yaşlılığın düşündüklerinden daha çabuk, sinsice geldiğini söylerler. Bir kez, bu adamlara kim, "Yanlış hesap yapın" demiş? Gençlikten yaşlılığa geçiş, çocukluktan gençliğe geçişten daha mı çabuk oluyor sanki?

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius CiceroDostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero

Çünkü dostlukta hoş olan, elde edilecek yarardan çok, dost sevgisidir, dosttan gelen bir şeydir; ancak sevgiyle birlikte olursa zevklidir.

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 41 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 41 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))

Erdem kazanmaya çalışalım. Erdemsiz ne dostluğa, ne de istenen herhangi bir şeye erişebiliriz. Erdeme değer vermeden dost edindiklerini sanan insanlar bir gün kötü bir olayla karşılaşmak zorunda kalırlarsa, o zaman ne denli yanılmış olduklarını anlarlar. Bunun için (bunu her seferinde yinemeli) bir kanıya vardıktan sonra sevmelisin, sevdikten sonra bir kanıya varmamalısın. Birçok işlerede olduğu gibi, özellikle dost seçiminde ve dostluk kurmakta savsaklayıcı oluşumuzun cezasını hep çekeriz.

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 56 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 56 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))

Sürdüğüm ömür gene eylemli olmama olanak veriyor. Çünkü kendisini işe veren, çalışan insan, yaşlılığın ne zaman geldiğini duymaz. Böylece yavaş yavaş, ayrımına varmaksızın yaşlanır ve birden çöküvermez de ağır ağır söner.

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 104 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 104 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))

Utanç verici bir şeyi istememeyi, istendiği zaman da yapmamayı dostluğun kutsal bir yasası kabul edelim.

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 35 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 35 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))

İlkyazdan sonra yazın, güzün gelmesine üzüldüklerinden fazla üzülmeye değmez. Çünkü ilkyaz, gençlik demektir; gelecekteki meyvaları müjdeler, ondan sonraki mevsimler ürün alma mevsimleridir. Birçok kez söylediğim gibi, yaşlılığın meyvası da o çağa gelmeden önce bol bol iyilik etmiş olduğunu anımsamaktır. Doğaya uygun olan her şeye iyi demeli, yaşlıların ölmesi kadar da doğaya uygun ne vardır? Gençlerin başına ölümün gelmesi doğaya aykırı bir şeydir. İşte bunun için gençlerin ölmesi bana, harlı bir ateşin bol suyla söndürülmesi gibi gelir; yaşlıların ölümüyse, geçmiş bir ateşin hiçbir etkiyle değil de, kendiliğinden sönmesi gibidir. Nasıl elmalar hamken çekilip kopartılır, iyice olgunlaşınca düşerlerse, öylece gençlerin canını bir güç çeker alır da, yaşlılar olgunluktan ölür. Bu olgunluk bana öyle tatlı geliyor ki, ölüme yaklaştıkça, uzun bir deniz yolculuğundan sonra karayı görür gibi oluyor, sonunda limana varacağımı sanıyorum.

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius CiceroDostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero

Yaşlılığa karşı en yetkin silahlar nedir, bilir misiniz? Bilgili ve erdemli olmak. Bu erdemler uzun ve dolu bir ömür sürdükten sonra insana tadına doyulmaz bir zevk verir; çünkü bunlar insanı hiçbir zaman, dahası yaşlanınca bile terk etmezler

Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 88 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))Dostluk ve Yaşlılık, Marcus Tullius Cicero (Sayfa 88 - Siyah Beyaz (çeviri: Ramazan Akpınar))
5 /