1000Kitap Logosu
Dostoyevski'nin Batı Eleştirisi
Dostoyevski'nin Batı Eleştirisi
Dostoyevski'nin Batı Eleştirisi

Dostoyevski'nin Batı Eleştirisi

OKUYACAKLARIMA EKLE
6.5
2 Kişi
7
Okunma
4
Beğeni
131
Gösterim
320 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 4 dk.
Adı
Dostoyevski'nin Batı Eleştirisi
Basım
Türkçe · Türkiye · İthaki Yayınları · Şubat 2018 · Karton kapak · 9786053757771
Dünya edebiyatının tartışmasız en büyük isimlerinden Dostoyevski’nin bahsettiği evrensel problemlerin önemli bir kısmını anlıyoruz, çünkü bunlar hepimize hitap ediyor. Ancak bunların tarihsel, politik, kültürel ve teolojik arka planları olduğunu da unutmamamız gerek. Raskolnikov’u, Nastasya Filipovna’yı, Prens Mişkin’i yaratan büyük yazar, şu satırları da kaleme alabilmişti: “Avrupa’da şimdi sürdürülen diplomatik görüşmeler ve anlaşmalar ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın, önümüzdeki yüzyılda da olsa, İstanbul eninde sonunda bizim olacaktır!” Adeta siyasi bir gündem belirleyen bu ifadelerin sahibi Dostoyevski ile evrensel karakterlerini döne döne okuduğumuz Dostoyevski’yi bağdaştırmak mümkün mü? Bruce K. Ward’un kitabı, Dostoyevski’nin romanları için tuttuğu notları ve defterlerini de dikkate alarak, siyasi, felsefi ve teolojik görüşleriyle sanatı arasında kurduğu bağlantılar sebebiyle Türkçedeki Dostoyevski literatürüne önemli bir katkı niteliğinde…
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺31,34
6.5
10 üzerinden
2 Puan · 2 İnceleme
Okur Sohbetleri
Dostoyevski'nin Batı Eleştirisi'yi inceledi.
320 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Podcast: Dostoyevski’nin Batı Eleştirisi (iki bölüm)
Podcastleri dinlemek için YouTube linki: I. bölüm: youtu.be/-b6IF0vThWs II. bölüm: youtu.be/_EMKld5gN-w Merhaba kitapçokseverler. Bu bölümümüzde din ve edebiyat, dini ikonografi, dini etik, din felsefesine odaklanan din ve kültür alanlarınında çalışan akademisyen Bruce K. Ward'un tarihsel, politik, kültürel ve teolojik arka planları dikkate alarak hazırladığı Dostoyevski'nin Batı Eleştirisi yapıtı üzerine sohbet ediyoruz. Keyifli dinlemeleriniz olması dileğiyle.
Dostoyevski'nin Batı Eleştirisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
80
Koray Ertuğ
Dostoyevski'nin Batı Eleştirisi'yi inceledi.
320 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Dostoyevski'nin veya Karakterlerinin Yeni Dünyasını Anlamak
Kitapta da bahsedildiği gibi Dostoyevski'nin karakterleri genelde Rus ruhunun derinlerinde gezinen karakterler. Fakat bu karakterler batıyla olan ilişkilerini koparmazlar. Dostoyevski'nin Bir Yazarın Günlüğü kitabında da eleştirdiği, incelediği ve yorumladığı Batı dünyasının sosyal düzeni, devlet ilişkileri bir çok anlamda gerçekleşmiş ya da ona yaklaşmış bir durumdadır. Liberallerin yükselişinden sosyalist bir devletin kuruluşuna kadar onca şeyi düşünen ve yorumlayan bir kişi olan Dostoyevski'nin karakterlerinden bazıları evrensel bir devlet ihtiyacı hissetmektedir. Bu evrensel devlet anlayışının gerektirdiği bazı şeyler ise saf ve mutlak sevgi ve bu sevgi de ayrılıkların bitirilmesini gerektirmektedir. İnancın, ahlak kurallarının ve bazı değerlerin yıkılması, vicdan cetvelinin değişmesi gereklidir ki yeni bir devlet ve düzen kurulabilsin ve bahsettiği gibi Yeni Babil Kulesi "göğe çıkmak için değil" gökteki o mükemmel düzene sahip cenneti yere indirmek için inşa edilsin. Yazar Dostoyevski'nin karakterlerinin ve kendi bakış açısının yorumlamasını harika bir şekilde yapıyor. Neredeyse aslında her karakterin ortak bir paydaya ulaşan bir bakış açısı olmasıyla birlikte bu bakış açısı yine diğerlerinin düşünceleriyle çelişmekte ve yazar yine bunu Dostoyevski'nin de görüşleriyle irdeleyerek anlatmakta. Dostoyevski'nin hem batıya hem de yeni bir sosyalist düzene doğru ilerleyen Rusya'ya karşı olan bakış açısını anlamak ve karakterlerinin nerede yer aldığını görmek için harika bir kitap!
Dostoyevski'nin Batı Eleştirisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
5