Doyma Noktası

8,8/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
1 beğeni  · 
805 gösterim
"Uzattı elini, o koca meyveyi tuttu bıraktı, parmak uçları tekrar hissetmeye başladı. Tatlı bir koku yayıldı havaya, şekerli, ateş rengi bir şeftali kokusu. Onu avuçlarına alıp tarttı. Utanmamıştı şeftali, öptü kadının ortaparmağının ikinci eklemini. Bir gıdıklanma geldi kadına, bir istek, bir cesaret… arsızca ısırdı şeftaliyi sol yanağından. Söyleşmeler, fısıltılar dökülüverdi ardı ardına. Her ikisi de gevezeleşti birden. Biri koparıyor, ne kadar aldın diye bakıyordu öteki. Biraz duraladı kadın, ilk ısırığın karnında açtığı serin yolu duyumsadı, şeftalinin etini burnuna yaslayarak bir süre kokladı. Burnu kanatlanıp tekrar kondu yerine."

Doyma Noktası'nda açlık, avlanmak için ininden çıkmış vahşi bir hayvanın ruhu gibi geziniyor öyküler arasında. İnsan olarak ondan kurtulmanın sandığımız kadar kolay olmadığını anlıyoruz. Öc alma, düşmanlık ve kötülük, ama aynı zamanda şefkat, acıma, masumiyet ve iyilik öylesine içimizde ki, bu öyküler karşısında o irkiltici, tuhaf suçluluktan kaçınmak imkânsız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789753429948
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Sandık Lekesi'nin düşündürdüklerinin peşine yazarı kitapları üzerinden daha çok tanımak gerektiği fikrindeyim. Doyma Noktası insana ait hallerde düşün anlamında zihni doyururken, merak anlamında daha fazlasına itiyor.

Kitaptan 4 Alıntı

"Giden herkes, bütün bu gitmelerin kendileri için hazırlanan özel bir düzenek olduğu yanılsamasıyla ezdiği kaldırıma, yaslandığı binaya birdenbire yabancılaşır...Onlar, bavullarıyla kaynaşıp oradan oraya taşınan, içi yığma umut dolu bir yük olurlar yalnızca."

Doyma Noktası, Sema Kaygusuz (Sayfa 20)Doyma Noktası, Sema Kaygusuz (Sayfa 20)

"Herkesin kabuğu kendine göre; ya tasarlandığı kadar ince ya da elde olmadan fazla kalın. Benimse biçimli bir taştan farkım yoktu. Ne tür bir gelenekse bu ya da nasıl bir öğretiyse, canımı cansız bir dokuyla örüp korumuştum. İçeride uyanık durup dışarıdan uykulu görünmenin ne güç olduğunu anlatamam!"

Doyma Noktası, Sema Kaygusuz (Sayfa 50)Doyma Noktası, Sema Kaygusuz (Sayfa 50)

Kitapla ilgili 1 Haber

Sema Kaygusuz 20 Şubat’ta CerModern’de
Sema Kaygusuz 20 Şubat’ta CerModern’de CerEdebiyat söyleşilerinde Şubat ayı konuğu Sema Kaygusuz. Edebiyat Haber’in de medya destekçilerinden olduğu bu önemli etkinlik, 20 Şubat Cumartesi günü, saat 14.30’da CerModern’de gerçekleştirilecek. Söyleşinin moderatörü Tolga Yüksel. Yazar, söyleşi sonrası kitaplarını da imzalayacak.