Doyma Noktası

8,2/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
1 beğeni  · 
899 gösterim
"Uzattı elini, o koca meyveyi tuttu bıraktı, parmak uçları tekrar hissetmeye başladı. Tatlı bir koku yayıldı havaya, şekerli, ateş rengi bir şeftali kokusu. Onu avuçlarına alıp tarttı. Utanmamıştı şeftali, öptü kadının ortaparmağının ikinci eklemini. Bir gıdıklanma geldi kadına, bir istek, bir cesaret… arsızca ısırdı şeftaliyi sol yanağından. Söyleşmeler, fısıltılar dökülüverdi ardı ardına. Her ikisi de gevezeleşti birden. Biri koparıyor, ne kadar aldın diye bakıyordu öteki. Biraz duraladı kadın, ilk ısırığın karnında açtığı serin yolu duyumsadı, şeftalinin etini burnuna yaslayarak bir süre kokladı. Burnu kanatlanıp tekrar kondu yerine."

Doyma Noktası'nda açlık, avlanmak için ininden çıkmış vahşi bir hayvanın ruhu gibi geziniyor öyküler arasında. İnsan olarak ondan kurtulmanın sandığımız kadar kolay olmadığını anlıyoruz. Öc alma, düşmanlık ve kötülük, ama aynı zamanda şefkat, acıma, masumiyet ve iyilik öylesine içimizde ki, bu öyküler karşısında o irkiltici, tuhaf suçluluktan kaçınmak imkânsız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789753429948
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Burcu Bergen 
05 May 16:58 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Karamsarlığın öyküleri diyebilir miyim ben bu kitaba? Sema Kaygusuz melankolinin dibine dibine vurmuş. Beni üzen bir kitap bu. ölüm öykülerin bir taraflarından kafasını uzatıp bir kendini gösteriyor mutlaka.. Bana göre değildi asla...

Sandık Lekesi'nin düşündürdüklerinin peşine yazarı kitapları üzerinden daha çok tanımak gerektiği fikrindeyim. Doyma Noktası insana ait hallerde düşün anlamında zihni doyururken, merak anlamında daha fazlasına itiyor.

Kitaptan 5 Alıntı

"Giden herkes, bütün bu gitmelerin kendileri için hazırlanan özel bir düzenek olduğu yanılsamasıyla ezdiği kaldırıma, yaslandığı binaya birdenbire yabancılaşır...Onlar, bavullarıyla kaynaşıp oradan oraya taşınan, içi yığma umut dolu bir yük olurlar yalnızca."

Doyma Noktası, Sema Kaygusuz (Sayfa 20)Doyma Noktası, Sema Kaygusuz (Sayfa 20)

'her geçen gün biraz daha yükselip yayılarak, o küçük tohumu anımsayıp kendi belleğimi büyütüyorum aslında. yağmuru, çavlanı, kayaları unutmadan kendi geçmişimi okuduğumda herşeyin kendi tasarımım olduğuna inanarak anlıyorum seni. ben, beni bulacağın yere gelmiştim. en üzgün, en aç, en umutlu olduğun anı kollamıştım, doğru. her ne kadar bir rastlantı gibi görünse de senin avuntunu saklıyordum içimde. buluşabilmemiz için.. işte bu yüzden ne zaman gelip dallarımdan birine tünesen, aramızdaki o kanlı yolculuğun hatırına koruyorum seni.. yutkunduğun o kokuyu, benim eşsiz kokumu anımsamadığın için, gün geçtikçe serpilip yayılarak, her mevsim yeşil yeşil katlanarak, bedenimden eğrilerek uzanan gölgeye bakarak kızıyorum sana. güzel gözlüm... içinden geçtiğim soylu ardıç kuşu... kök salmış olsam da şimdi, dalımı titreten güçlü rüzgarlara aldanarak, gidebilmenin buruk umuduyla seviyorum seni...

Doyma Noktası, Sema KaygusuzDoyma Noktası, Sema Kaygusuz

"Herkesin kabuğu kendine göre; ya tasarlandığı kadar ince ya da elde olmadan fazla kalın. Benimse biçimli bir taştan farkım yoktu. Ne tür bir gelenekse bu ya da nasıl bir öğretiyse, canımı cansız bir dokuyla örüp korumuştum. İçeride uyanık durup dışarıdan uykulu görünmenin ne güç olduğunu anlatamam!"

Doyma Noktası, Sema Kaygusuz (Sayfa 50)Doyma Noktası, Sema Kaygusuz (Sayfa 50)

Kitapla ilgili 1 Haber

Sema Kaygusuz 20 Şubat’ta CerModern’de
Sema Kaygusuz 20 Şubat’ta CerModern’de CerEdebiyat söyleşilerinde Şubat ayı konuğu Sema Kaygusuz. Edebiyat Haber’in de medya destekçilerinden olduğu bu önemli etkinlik, 20 Şubat Cumartesi günü, saat 14.30’da CerModern’de gerçekleştirilecek. Söyleşinin moderatörü Tolga Yüksel. Yazar, söyleşi sonrası kitaplarını da imzalayacak.