DSM-5 Tanı Ölçütleri Başvuru El Kitabı

9,3/10  (9 Oy) · 
12 okunma  · 
7 beğeni  · 
354 gösterim
DSM-5'in yayımlanması ruhsal hastalıkların kodlanmasına, sınıflandırılmasına ve ruhsal hastalıklara tanı konmasına birtakım yenilikler getirmiştir.

Klinisyenler, hızlı başvuru için, yalnızca DSM-5 Sınıflandırmasını (bozuklukların sıralanması, alttürleri, belirleyiciler ve tanısal kodlar), elkitabının kullanımını anlatan bölümleri ve tanı ölçütleri takımlarını içeren küçük ve kullanışlı bu elkitabını yararlı bulacaklardır.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789753001984
 • Çeviri:
  Prof. Dr. Ertuğrul Köroğlu
 • Yayınevi:
  Hyb Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşenur 
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ruhsal hastalıkların sınıflandırılmasında ve tanı konulmasında birtakım yenilikler getirmiş kitap. Kitabın hazırlanmasında danışmanların çoğunun ilaç firmasından olmasıyla eleştirilmiş bir eser. İlgisi ve alanı olanlar için başvuru kitabı sayılabilir yinede...

Ahmet Y 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın tanımı kısaca kitap içinde geçtiği gibi; "Ruhsal bozuklukların tanısal ve sayısal el kitabı"dır.Yani psikiyatride patolojik durumların genel tanılamasını yapar ve onlara birer kod verir(sayısallaştırır) Hastalıkları alt kategorilerde madde madde inceleyen,onlara eşlik eden diğer durumlardan bahseden ve bazılarını ayıran bir tıp kitabıdır.Psikiyatristlerin hasta çözümlemede en sık başvurdukları kitaptır ve anlaşılır bir dili olmasına karşın tıp teriminolojisini de biraz bilmek gerekir okurken.Amerikan Psikiyatri Derneği'nin çıkardığı son sürümdür,dilimize Prof. Dr. Ertuğrul Köroğlu gayet güzel bir şekilde tercüme etmiştir.

Psikolojiye ilginiz varsa okumanızı tavsiye ederim.Okurken bazı rahatsızlıklara,tanılamaya uygun arkadaşlarınızı kodlarsanız hem gülersiniz hem ağır bir kitabı akılda tutulur hale getirirsiniz.Ama kitaba çok takılı kalıp gördüğünüz her insanda hastalıkların maddelerini arayıp,tanı koyup Sherlock Holmes'lük yapmayın.Zira gördüğüm kadarıyla "Amerikan Psikiyatri Derneği" bile hala hastalık tanımlarını bilimsellikten çok da nemalanmadan yapmışlar.Zira bir çok hastalığın tanımı diğer hastalıklarla yakın ilişkide olduğu halde her tanının sonuna bu hastalık diğerleriyle ilişkilendirilemez,onun devamı olarak gösterilemez diyerek yanılgıya düşmüştür.Bunları uzun uzun açmanın gereğini görmüyorum.Psikiyatrinin hala bir tıp dalı ve bilim dalı olmaktan çok uzakta olduğunu düşünüyorum.Hala bir çok şeyin sadece teoride kaldığına inanıyorum.Bunlar uzun meseleler.Yine de kitabı tavsiye ederim,kitap okurken ve film izlerken anlamada büyük kolaylık sağlayacak bir rehber olabilir.İyi okumalar...