Dua Kader Değiştirir

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.751
Gösterim
Adı:
Dua Kader Değiştirir
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052063323
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
İnsanın kaderinde öyle bir kırılma noktası vardır ki tam isyan edeceğin an, evet, işte o an ufacık bir dua ile kaderinin yönünü avuçlarındaki gözükmeyen tılsımla değiştirebilirsin. Her gecenin nasıl bir sabahı varsa her derdin de bir sonu var. Düştükten sonra kalkacak ve üstünü silkeleyip tekrar devam edeceksin koşmaya... Ve unutmayacaksın ki Allah yanında, seninle birlikte...

Eğer yüreğinde Rabb'in varsa, bu hayatta kimseye ihtiyacın yok demektir. Her şer denilen şeyin içinde kocaman bir hayır var, sakın unutma. Hz. Mevlana'nın şu dizesi ne de hoştur aslında:

“İyi değilim demek ne haddimize? Şükürler olsun her halimize!”
176 syf.
Ninem uyuyamadığımda ,başım ağrıdığında ya da çok üzüldüğümü gördüğünde dualar okurdu hep . Verilmiş sadakalarımızı hatırlar, mutlu olurdu sonra da. Mahallemizde dul bir teyzemiz vardı, Esma teyze; ninemin okuyarak başımdan çevirdiği ekmek ve tuzu ona götürürdüm. O da bana her seferinde akide şekeri verirdi. Yıllar geçti ama o akide şekerinin tadını hiç unutamadım. Allah rahmet eylesin geçenlerde vefat etti Esma teyze. (#36861365)
Ninem bütün bu olan biten kötü şeylerin ardından en az yedi kere Ayetel Kürsi okur, onlarca kez üflerdi. Hatta duvardan atlamaya çalışırken düştüm de bir keresinde; dizlerim kan içindeydi. Annem yaramı silip temizlerken- ki seneler sonra bile halen annem temizler yaralarımı, ninem ise okuyarak üflemekle meşgul olmuştu.
Cenazesi olan evlerde ellerine Yasin dağıtılan kadınlar sırayla duaları takip ederlerdi. 7 'si, 40' ı 52' sinde evlerde bir sürü Yasin kitapları olurdu.

8- 9 yaşlarındaydım. Evimizin tam karşısındaki camide verilen Kur'an kursuna gidiyordum. Kur’an'a geçmek için tüm çocukların yarıştığı, önce arap harflerini sırayla okunuşlarını ve kurallarını öğrenerek.. Ninem mutlu olsun diye tüm çocuklardan önce geçmiştim. Cenaze evlerinde kadınlara dağıtılan Yasinlerden birini ben de aldım da tüm Yasin takip edenlerin, maşallah ,aferin bakışları altında sessizce okudum.

Ninem ile birlikte gittiğim kaç evde bir ölü uzanırken şişmesin diye üzerine bıçak makas konduğu çenesinin bağlandığı yatağın başında gözyaşları içinde duaların okunduğuna , dileklerin kabul görüleceğine inanılan Salat-ı terficiyelere 4444 defa okunmasına , Mevlidlere, ve Yasinlere kaç kere tanıklık ettim.

Annem yaralarımı sarıyor evet ama ninem yaşadığım kötü şeylerden sonra geçmesi için dua okumak için yok fakat biliyorum ki ruhuna okuduğum Fatihalar onun ardından ona iyi geliyor.
Duaların gücüne , iyileştirici şifasına her zaman inanmışımdır. Tıpkı yazarın tam da tüm umutsuzluğunda dualarının mucizeler doğurması gibi.
Dualarında yer alan dostlarımız olsun, keyifli okumalar.
176 syf.
·8 günde·8/10
Dua Gerçekten Kader değiştirirmiydi ?

Kader kelimesinin anlamı “Allah’ın olmuş olacak olan herşeyi bilmesi” demekti. Peki Allah kaderleri bilirken dualarla kaderleri değiştirirmiydi. Kaderinde ne dua edeceğini bilen Allah, o Duanda neler isteyeceğini bilen Allah, peki bunca bilinmeye rağmen duaların kaderleri değişebileceğini düşünmek mümkün değildir değil mi ? Allahın yazdığı kaderi kulun değiştirmesi imkansızdı çünkü Allah kuluna en hayırlı kaderi vermiştir. Çünkü Allah Bakara suresinde buyuruyor ki. “Allah sizin hakkınızda kolaylık ister,zorluk istemez” Kul ise kendi için neyin ‘Hayr’ neyin ‘şer’ olduğunu bilemeyecek acziyete sahiptir. Bakara suresinin bir başka ayetinde ise Allah kullarını şöyle uyarmaktadır: “Olur ki siz birşeyden Hoşlanmazsınız, Halbuki hakkınızda o bir hayırdır. Ve olur ki bir şeyi seversiniz, halbuki hakkınızda o bir şerdir. Allah bilir,siz bilmezsiniz.” Hayrın altında şer ve şerrin Altında hayr yattığını Allahdan başka kimse bilmiyorken Duaların kader değiştirdiğine inanmak kaderleri acaba Allah değiştiriyor mu? sorusunu sormasına neden olur. Halbuki Allah ezelden ebede olacak herşeyin sahibidir ve bilgisi dahilindedir.

Dua nedir peki Kaderi değiştirmeyen bir dua ne işe yarar?
Dua, Kulluğun bir görevidir. Duanın bir ibadet olduğunu göz önünde bulundurursak bunu sadece Allah’ın rızasını gözetmek gayesi ile yapmak gerekir. Çünkü Hakim olan Yalnız Allah’tır. İnsanın başına gelecek olan türlü sıkıntılarında belalarında yada verilen nimetlerinde ona şükür hamd ve sığınma yalnız Allaha olmalıdır. Dua, insanı Rabbine yaklaştırır. Rabbine yakın olan da Başına gelecek olanların sebeplerini Onun için en hayırlısı olduğunu bilir. Bu bilinmeye karşılık Rabbine sığınması da, ona hikmetlerin neden olduğunun gerçeğini gösterir. Buna en güzel örneklerden birtanesi de Yakub peygamberdir. Yakub Peygamber en çok sevdiği biricik oğlu Yusuf a.s mı kaybetti Bu acı onun gözlerini ağlamaktan kör etti ama Rabbine olan teslimiyetini hiç bırakmadı.
Allah sordu Yakub Aleyhisselam’a
Biz sana Yusuf’u niçin geri verdiğimizi biliyormusun?
Yakub Aleyhisselam ise bilmiyorum Ya Rabbi dedi.
Ve Allah buyurdu:
Çünkü Sen bütün umudunu bize bağladın.
İşte Teslimiyet ve duanın gücü buydu. Allah biliyor ama kul bilmiyor. Kul teslim oluyor ve Allah aldığı her şeyi en güzel haliyle tekrar geri veriyor. Peki Teslimiyet ve Allah'a itaat bu kadar güzelken Duasız hangi dil teslim olabilir ki. Dua olmadan Rabbi'ne sığınacak ne bulunabilir ki.

İşte tamda böyle bir hayatın içinde 22 yaşında olan Aslan Babası tarafından terk edilir. Annesiyle bir başına kalır ve hayatın gerçek yüzünü daha 22 yaşındayken öğrenmiş olur. Birikmiş kiralar ödenmemiş ve kesilmiş doğalgaz su elektrik. Ve bu hayatın içinde doğruyu yapmaya çalışan Umudunu Allah'a bağlayan bir genç. Hayatta doğru yolu bulup zorda olsa yürümek ve buna inanmak yolun sonunda doğruya çıkmasına neden olurdu her zaman. Aslanda böyle yaptı. Kendine Allahın kullarına kaldıramayacağı yükü yüklemeyeceğini bilip başına gelen her şeyin Allahdan geldiğini bilip ona teslim oldu. Yapacaksın Aslan dedi. Başaracaksın. Eğer Allah sana bu kaderi verdiyse kaldıracağını altından kalkacağını bildiği için verdi. Yoksa Allah neden Ben kuluma kaldıramayacağı yükü yüklemem desin.
Ve öylede oldu. Bir sene içinde Teslimiyet onu çok güzel noktalara getirdi. Bütün borçlarını kapattı. Kirasını, kesilmiş Elektrik su doğalgaz faturalarını ödedi. Hırsız damgası yedi ama yine de kendi doğru bildiği yoldan inancından hiç şaşmadı.
Ve sonunda her şey istediği gibi oldu. En kötü zamanlarında Annesine bir söz vermişti. Anne çok para kazanacağım ve seni umreye göndereceğim diye. Ve sonunda öyle yaptı. Bir zamanlar Aslanı ayak işlerinde koşuşturup yüzüne dahi bakmayanlar, en kötü yanında telefonlar aradığında telefonlarına çıkmayanların şimdi Aslanı defalarca arayıp ayağına kadar gittikleride oldu. Bu hayatın bir gerçeği idi. Eğer beklenti Allaha ise. Herkesi önüne sererdi Allah yeter ki Teslimiyet Allaha olsundu.
Peki bu nasıl olmuştu. Bu sadece bir dua ile olmuştu bu duaya kendisi öyle inanmıştı ki. Hayatını düzene soktuktan sonra gelmişti duası Aklına nasıl gerçekleştiğini bir kez daha anlamıştı. Birde Eylül vardı tabiki. Lise Aşkı. Bir türlü unutamadığı dualarının arasına ona da yer verdiği.
Not: Düşünün şimdi, Ya dua olmasaydı, kime dökerdik içimizi, insanın insanı birkaç dinlemeye tahammül etmediğinde bile Saatlerce Kulunu dinleyen bir Rabbin var. Bu hamd ve teslimiyet için en güzel sebeptir.
En güzel Dualar dilinizde, En güzel Kader ömrünüzde olsun.
Hayırlı okumalar…
176 syf.
·2 günde·6/10
Kitabı eline aldığınız gibi bitiyor zaten. Yazar karşınızda ve size anlatıyor gibi hissediyorsunuz, samimi bir dille yazılmış, sanki olayın içindesiniz gibi de sürükleyici. Kısa ve öz bir anlatıma sahip. İnsan hem imtihandan geçip hemde yılmadan çabaladığında hedeflerine nasıl ulaşıyor, bunun güzel bir örneği. Ve tabii ki olmazsa olmaz önemli kriter "dua"nın gücünü de anlıyorsunuz.
173 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Aslında yazar romanı anlatırken hayatı genç yaşına rağmen yılmadan yıkılmadan tepeden tırnağa kuran genç bir çocuğun Allaha guvenci ile hayatını anlatırken sade ve akıcı dili ile romana okuyucusunu teşvik ediyor.
176 syf.
·Puan vermedi
İlk incelemem olsun dedim bu güzel kitap..
Değerdi/değdİ..
Kitabın başlığıyla içeriği de paralel. Ama öyle bildiğimiz, alıştığımız öğütler/ nasihatlar değil de, yaşanmışlıklar üzerine/ azimle/ duayla nasıl yolların açıldığını sabırla anlatmış yazar. Gerçek bir hikayeden esinlenmiş olması da benim için ayrıca ehemmiyetli. Genç bir adamın başına bu kadar mı artık dedirtecek olaylar gelir ama o hiç yılmaz, kılavuzu da duadır/ helaldir/ dürüstlüktür. Aşkıyla/ işiyle hayatı yaşamış yazar ve tane tane okuyucuya da yaşamış hissini vermiş. Sıkılmadan, su gibi okunulmaya müsait bir kitap. Bunların haricinde benim için ayrıca özel bir anlamı oldu, vesile olan Rabbime şükürler olsun..

Velhasıl: Şiddetle tavsiye etmem okumanızı; bilakis aşkla/ duayla derim ki, okuyunuz.. :)
176 syf.
·Beğendi·10/10
Uzun zaman oldu kitabı okuyup bitireli. İncelemesini paylaşmakta geç kaldığım kitaplardan belki şu ana kadar okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi diyebilirim. Bir gencin kendi hayat hikayesini kendi kaleminden okuyoruz. Çeşitli zorlukları bir dua ile kolaylaştıran ve herşeyin üstesinden gelindiğine ve gelinebileceğine şahit oldum. Kitabı aldığım zaman sadece " dua kader değiştir" yazısı dikkatimi çekti ve alırken biraz tereddüt ettim 2 3 kere düşündüm ama iyi kii almışım. Kitabı çok beğendim ve sadece 4 saate bitirdim hrmen bitirebileceğiniz kalınlığında ve akışı güzel yalın sade güzel bir anlatımla yazılmış. kitaba resmen aşık oldum. Yakın zamanda uzun yıllar süren ilişkisini bitiren arkadaşıma doğum gününde hediye ettim. Onunla birlikte 5 kişi aynı kitabı okuduk ve 5 kişi de kitap hakkında çok güzel yorumlarda bulundu eğer birazcık hayatınıza duanın önemini öğrenmek istiyorsanız kesinlikle pişman olmayacağınız bir kitap. Bu benim düşüncem benim fikrim alıp okuyup pişman olan birini görmedim. Kitabı tekrar alıp kitaplığımda bulundurmak istiyorum. Gönül rahatlığı ile alabilir okuyabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ediyorum
176 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Duanın gücünü,insanoğlunun başına ne gelirse gelsin isyan etmemeyi ,yıkılmamayı,herşeye karşı dik bir duruş sergilemeyi ,yaşam mücadelesi veren bir gencin hikayesini anlatıyor .Kimi yerlerde çok fazla cümle tekrarı olsa da okunması gereken bir kitaptır.
173 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Sade ve akıcı bir dil kullanılmış.Kapağında da belirttiği gibi gerçek bir hikayeden esinlenildiğini okudukça daha iyi anlıyorsunuz, konu sıradan da olsa okurken hiç sıkılmadım hatta acaba şimdi ne olacak diyerek okumaya ara bile vermek istemedim . (Bizde büyük yada güçlü olan kazanmaz, Allah kimin yanındaysa o kazanır.)
176 syf.
·10/10
Aslan adında bir genç annesi ile yaşıyor. Kardeşi askerde, ablası yeni evli, babası ise evi terk edip gidiyor ve bir sürü borç ile beraber bütün yük Aslan'ın omuzlarında kalıyor. Aslan da başlıyor çalışmaya, arkasına bakmadan koşmaya devam ediyor. Ailesi için, geleceği için yılmadan Allah' a isyan etmeden ilerliyor yolunda ve hani derler ya "hayır da şer de Allah' tan" diye, işte sonunda hayat gülüyor Aslan' ın yüzüne. Çilelerine rağmen, sefalet içinde yaşadığı üzüntülü günlere rağmen , sonunda Aslan ailesini ayakta tutmayı başarıyor ve çok büyük miktarda paralar kazanıyor. Zengin oluyor âdeta ama bakalım Aslan bu bolluğun, zenginliğin, güzelliğine kapılıp ta elindekileri har vurup harman mı savuracak yoksa yaşadığı sıkıntıları unutmayıp elindeki nimetlerin kıymetini mi bilecek.
Evet sevgili dostlarım Ethem Emin Nemutlu'nun bu romanını okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Gerçekten sizlere yaşadığımız en ufak üzüntü de bile Allah' a isyan etmememizi çok güzel bir dil ile özetlemiş. Açıkçası bana çok şey kattı sizlere de katacağını ümit ediyorum ve yazarımıza böyle bir kitap yazdığı için teşekkür ediyorum.
176 syf.
·1 günde·5/10
İnsan hiç şükretmeyi unutur mu ? Unutur.
Bu asır insana her şeyi ama her şeyi unutturur.
İnsan olmak, yalnız etten kemikten olmak değil.
Kimseye köle olmamak, hür yaşamak; insan gibi insan olma onuruna yakışarak. Fenalığı da, vasatlığı da kabul etmemek; ruhuna da saygı duymaktır. Hepimiz düşüyoruz lakin en doğru kalkışları nasıl yaptığımız önemli değil midir?
Şükreden insan, en zor durumlarda dahi sabırlı ve metanetli olur. Şükür insanın ruhunun nefes alması değil midir? Hep birlikte şükürü, tevekkülü ve duayı unutmamız dileğiyle..
Çok Güzel bir kitab Umudum olabilirsin. Tırtıl yolun sonu Demiș ama kelebek Olmuș herșeyde var bir hayır Rabbim büyük Ona sığınır ondan bekleriz ondan isteriz Çünkü o Allah Cc
176 syf.
Kitabın dili hakkında bilgi vermek istiyorum öncelikle. Yalın, sade, her yaştan okurun okuyabileceği şekilde yazılmış ve olaylar birinci ağızdan sizinle sohbet eder gibi anlatılıyor. Dua hakkında hepinizin bildiğini düşündüğüm ayet, hadis, kıssalardan faydalanılmış. Buraya kadar klasik yeni türk edebiyatı diyebilirsiniz. Ve haksız da sayılmazsınız. Edebi metin olarak okumayı düşünmeyin yani. Ama şunu hissettim okurken, bir ateistin bile Duâ'nın gücünden etkileneceğini, yer yer gözünüzün yaşardığını, yer yer Aslan'la birlikte sevinç naraları atarken bulacaksınız kendinizi. Okumazsanız bir şey kaybedermisiniz bilmem ama okuyunca çoğunuzun farkında olmadığı veya çok sık yapmadığı bir şey yapmasını sağlayacağını düşünüyorum. Yüreğinize ferahlık, biraz hüzün, biraz umut, biraz sevinç tohumları ekmek istiyorsanız bu kitabı size tavsiye ediyorum. Fazla popüler olan kitaplara bir kısmınızın önyargıyla yaklaştığını farkettim. Bende onlardan biriyim sanırım. Tam emin değilim bu durumdan. Dini kitap okumak isterken elimde okumadığım pek fazla seçenek olmadığını farkettim ve %50 indirimde görünce almış ve okumuş bulundum. Yazarın hikayesini Halit Ertuğrul tarzına benzettiğimi belirtmek istiyorum bu arada. Lafı fazla uzatmış bulundum. Okuyun mutlaka bir şeyler katacaktır sizlere diyerek. Satırlarda buluşmak ümidiyle..
Spoiler olarak alt kısma yorum gireceğim lütfen sadece kitabı okuyanlar okusun alt kısmı
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Bir eleştiride bulunmak istersek eğer benim kannatimce Aslan'ın zor günlerden kurtulurken etmesi gereken dua Allah'ım geçinebilecek kadar rızk nasip eyle olmalıydı. Neden diyorsanız Arslan evet imanıyla kazandı. Rabbi nasip etti ancak fazlasını istedi. O fazlayı bence ahirete bırakabilirdi. Yazar hiç bahsetmedi. İş peşinde koşturduğundan felan bahsetti ama Arslan namaza başladı mı. Hayır hasanat yaptı mı. Bunlardan hiç bahsetmedi yazar. Bence yazar şu konuda vebal aldı. İnsanların zengin olmak için bu hikayeden esinlenerek duaya başvurmalarına vesile olacak bir kitap çıkmış ortaya. Yazarı bu konuda eleştiriyorum. Aslında derinlemesine bunları düşününce kitabın popüler ve çok satanlara gitmesini açıklıyor bu durum. Unutmayın! Bunu ben söylüyorum. Sıradan bir okur yani. Çok satanlara giren tüm kitaplar o toplumdaki zayıflıklar ve eksiklikler üzerine kurgulanıyor ve biliyorsunuz ki bizim toplumumuz peynir ekmek yemeye utanır. Ekmeğin üzerine peynir koyup üstüne de kürdan saplarsanız tav olur. Kısacası her hikayeden doğru anlamlar çıkarabilen bireyler olabilmeyi Allah hepimize nasip etsin. Önce neden, sonra neyi, sonra ne kazandım. Her kitapta bunu sorun kendinize. Eğer bunu yaparsanız okuduğunuz bir kitabı elinize aldığınızda daha çok hatıra bırakmış olursunuz zihninize. Lafı kaç kez fazla uzattım bilmiyorum ama sohbet etmiş bulundum siz değerli kitap dostlarıyla. Güneşli günleriniz olsun. (:
Dua etmeyi kendinden esirgeme,
bil ki kaderin avuçlarında.
Kaldır ellerini semaya,başla duaya...
Rabb'im isterse her şey değişir bir anda,unutma...
Hayatta acıdan asla kaçamazsın dostum .
Bil ki acının alacağı vardır hayattan .
Bunu senin üstünden de alabilir ,
benim üstümden de ...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dua Kader Değiştirir
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052063323
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
İnsanın kaderinde öyle bir kırılma noktası vardır ki tam isyan edeceğin an, evet, işte o an ufacık bir dua ile kaderinin yönünü avuçlarındaki gözükmeyen tılsımla değiştirebilirsin. Her gecenin nasıl bir sabahı varsa her derdin de bir sonu var. Düştükten sonra kalkacak ve üstünü silkeleyip tekrar devam edeceksin koşmaya... Ve unutmayacaksın ki Allah yanında, seninle birlikte...

Eğer yüreğinde Rabb'in varsa, bu hayatta kimseye ihtiyacın yok demektir. Her şer denilen şeyin içinde kocaman bir hayır var, sakın unutma. Hz. Mevlana'nın şu dizesi ne de hoştur aslında:

“İyi değilim demek ne haddimize? Şükürler olsun her halimize!”

Kitabı okuyanlar 253 okur

 • Hırçın menekşe
 • OKUR YAZAR
 • Kübra yıldırım
 • Su aksoy
 • Gülperiakkurt
 • Çağla odabaş
 • Zehra Kurşun
 • Burak Hasköy
 • Yaren Ünal
 • Merve Bakır

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%18.8
14-17 Yaş
%6.3
18-24 Yaş
%18.8
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%12.5
45-54 Yaş
%18.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.3
Erkek
%7.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (30)
9
%7.3 (7)
8
%12.5 (12)
7
%11.5 (11)
6
%11.5 (11)
5
%8.3 (8)
4
%4.2 (4)
3
%3.1 (3)
2
%3.1 (3)
1
%7.3 (7)

Kitabın sıralamaları