Dullar Kasabasından Masallar ve Erkekler Diyarı Tarihçesinden Notlar

8,7/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
417 gösterim
Dullar Kasabasından Masallar; arka planda iç savaşın hüküm sürdüğü, sürükleyici bir cinsel kimlik ve cinselliği keşif romanıdır. Kolombiya Dağları'nda küçük bir kasaba olan Mariquita'ya hükümete karşı propaganda amacıyla gelen gerillalar, kasabanın bütün erkeklerini kendilerine katılmaya zorlar ve arkalarında neredeyse bütün nüfusu kadınlardan oluşan bir kasaba bırakırlar. Kısa sürede yokluk, pislik ve mateme boğulan kasabada, artık erkekler olmadan hayatta kalmak imkansız gibi görünürken... Ülkede hüküm süren çatışmaların kaderiyle başbaşa bıraktığı kadınların herşeye rağmen yoktan var ettiği yepyeni topluluk, ironiktir ki kasabayı yok olmanın eşiğine getiren gerillaların ancak hayalini kurduğu ütopik toplumun ta kendisidir.

Bu heyecan verici kitap dünyanın kadınların -özellikle de Mariquita kadınlarının- şefkatli ellerine teslim edilmesi durumunda bugün olduğundan çok daha iyi bir yer olacağı iddiasına gerçeklik kazandırıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789750160479
 • Çeviri:
  Okan Özler
 • Yayınevi:
  Abis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
özlem şendeniz 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kolombiya'da bir kasaba/köy olan Mariquita'da arka fondaki iç savaşın temelden değiştirdiği insanların yaşamlarını konu ediniyor roman. Biraz ütopik biraz fantastik anlatımıyla kasabanın bütün erkeklerinin zoraki savaşa katılmaları ile başlıyor hikaye. Geriye kadınların -başlarda bir kaç erkek çocuk, bir peder ve araya giren misafirler olsada- toplumsallaşma ve hayatı inşa etme deneyimlerini okumak kalıyor.
Kalemi Márquez'i anımsatan genç yazarın kapılarını araladığı dünyaya bakmak, okuyucuya epik bir deneyim yaşatıyor.