Duman ve Kemiğin Kızı

8,4/10  (23 Oy) · 
60 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.312 gösterim
Bir zamanlar, şeytanın ininde yerde tüylerle oynayan
küçük ve masum bir kızdı.
O, artık masum değil...

Bir varmış bir yokmuş, bir Melek'le şeytan birbirlerine âşık olmuş
Ve hikâyenin sonu hiç iyi bitmemiş
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  444
 • ISBN:
  9786051422237
 • Çeviri:
  Uğur Mehter
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
17 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Şaşırtıcı derecede başarılı bir kitap.. karakterleri çok sevdim anlatımı basarili .. serinin 2. 3. Kitaplarinida okumak şart oldu.. umarım bir çok seride olduğu gibi hayal kırıklığı yaratmadan devam eder..

Rabia 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

arka kapağınaa bakarak aldım dikkatimi çekmişti ama beklediğimden daha iyi çıktı okumanızı tavsıye ederim gerçekten iyi yazılmıs bır kıtap :)

Deniz Atakan 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir varmış bir yokmuş,
Bir Melek'le bir Şeytan birbirine aşık olmuş.
Ve hikayenin sonu hiç iyi bitmemiş."

Öncelikle yağmurlu bir Ankara akşamından merhabalar... Kitapsever arkadaşlar çok iyi bilir böyle havalar bizim için can damarı gibidir. Kitabını eline al, battaniyenin altına gir, sıcak içeceğini yudumla ve kendini okuduğun kitabın dünyasında kaybet!

Duman ve Kemiğin Kızı da beni bu konuda hiç zorlamadı. Yazarımız Laini'ye buradan kocaman sevgiler ♥ Muhteşem bir dünya yaratmış ve okuyucu bir türlü bu dünyadan kopamıyor okurken... Hatta okumadığı zamanlarda bile insanın aklının bir köşesi kitaba takılı kalıyor. Tek kelimeyle BAYILDIMMM ;)

Kitabımızla Prag'da yaşayan, çizimleri yarı insan-yarı hayvan canavarlarla dolu mavi saçlarıyla dikkat çeken Karou'nun dünyasına adımımızı atıyoruz. Ama işin aslı ne mi? Bu çizim defteri sanat okulunda hayranlıkla elden ele dolaşırken aslında biz biliyoruz ki bu şeytani yaratıklar yani Kimeralar gerçek! Ve sanmayın ki kızımız saçlarını maviye boyamış, Brimstone isimli Kimera'dan kazandığı dilekçikler sayesinde saçı bu hale gelmiş. Ve bu durumda Karou'nun dünyası ikiye ayrılıyor. Bir tarafta Prag'da devam eden insan hayatı, diğer tarafta ise onu büyüten Kimeraların bulunduğu Brimstone'un dükkanı... Karou'nun çocukluğundan beri tanıdığı tek aile Brimstone ve dükkanındaki üç Kimera, ve Karou onları çok seviyor. Büyüyünce de Brimstone için diş toplama işi yapmaya başlıyor. Brimstone topladığı çeşitli hayvan ve insan dişlerini kolyelere diziyor, ona diş getirenlere de ödemelerini dilekler ile yapıyor. Bir tek Karou'ya ne kadar diş toplarsa toplasın önemli düzeydeki dileklerden vermiyor. Hatta elinde olsa hiç kullanmasın diye onu uyarıyor. Karou da ne kadar ısrar ederse etsin bu dişleri neden topladığını, başka Kimera olup olmadığını, bu dileklerin sihrinin nereden geldiğini kesinlikle anlatmıyor.

"Umut senin içinden gelir, dileklerse sadece sihirdir. Dilekler sahtedir. Umut gerçektir."

Karou bazen bu iki dünya arasında sıkışsa da hep içinde dolduramadığı bir boşluk olduğunu hissediyor. Taa ki dünyası sarsılıp Melek Akiva'yla karşılaşana kadar... Ve işte orda Meleklerin ve Kimeraların dünyasına giriş yapıyoruz. Her sayfa yeni bir macerayı bizlere taşıyor. Ve siz Meleklerin tarafında mı olacaksınız yoksa şeytan dedikleri Kimeraların tarafını mı tutacaksınız ona karar vermeye çalışıyorsunuz. Birbirine düşman bu iki türün hayatları bir tek savaş alanında kesişirken inanın bazen Kimeralara şeytan diyen halt etmiş diyorsunuz.

Çok kitap okumanın etkisinden herhalde ben dişlerin neden toplandığını, Karou'nun geçmişini biraz da olsa anlamıştım. Ama karşımızda öyle bir kitap var ki tam tahmin ettim derken Laini diyor ki hoop dur orda hikayede daha neler var neleeerr :D Genelde tahmin edebildiğim kitapların puanlarını kırarım ama bu kitapta öyle ince işlenmiş, öylesine naif bir hikaye var ki kimse kusura bakmasın elim gitmedi eksik yıldız vermeye... Ki benim tahmin ettiklerim bu sırlardan sadece bir kısmı... Kitap tam bir gizem kuyusu gibi... Sanki kovayı her çektiğinizde yeni bir şey öğreniyorsunuz ve bu, kitabın sonuna kadar sizi sıcak tutuyor, asla yakanızı bırakmıyor. Kısacası sonuna kadar 5 yıldızı hakediyor. Bu arada kitaba bayıldığımı söylemiş miydim? ♥

Elimden geldikçe spoi vermeden bu güzel kitaba yorum yazmaya çalıştım arkadaşlar... Bana bu upuzun yorumu yazdıran Laini'ye çok teşekkürler ♥ Şiddetle tavsiye edilir. Herkese iyi okumalaarr ;)

Şeyma Nur Özcan 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı başta anlamakta sıkıntı çeksem de ilerleyen sayfalarda olaylar biraz daha anlaşılır hale geldi. İlk sayfalarda anlatım çok kapalıydı, olaylar anlaşılmıyordu. Kitabı karışık bulsam da yine de sevdim. Diğer devam kitaplarını okumayı istiyorum en kısa zamanda.

MrsStinson 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akiva sırf aşık olmak için yaratılmış bir karakter gibiydi..Siparişim geldiğinde ikinci kitabı bir çırpıda bitireceğimden eminim.

Güneş İbret 
23 Oca 23:21 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Uzun süredir bu tarz bir fantastik roman okumamıştım ve gerçekten çok iyi geldi. Yoruma geçmeden önce belirtmek istiyorum ki bu kitap ciddi anlamda fantastik öğe içeriyor. Yazarın hayal gücüne hayran kaldım resmen,bu kadar özgün bir roman çıkarması çok büyük bir başarı bence. İçinde macera,fantastik vs bulunan kitapları çok severim ve uzun süredir daha çok distopya türünde veya romantik tarzda kitaplar okuduğum için özlemiştim. Konusuna gelirsek; Karou adında lacivert saçlı,doğuştan ellerinde Hamsa dövmesi olan ve Kimera adlı yarı insan-yarı hayvan canavarlar(?) tarafından büyütülen bir ana karakterimiz var. Kendisi Brimstone adlı Kimeraya diş tacirliği yapıyor. Yani insan veya hayvan bulabildiği her canlının dişini ona götürüyor. Karou doğuştan ebeveynlerini ve neden onu Kimeraların yetiştirdiğini bilmiyor. En önemlisi de Brimstone’un bu kadar çok dişle ne yaptığını. Hikaye kitabın yarısına kadar bu olay üzerinden geçiyor. Daha sonra Karou Kimeralar dışında başka yaratıklarında olduğunu öğreniyor.Melekler.Asıl macera Akiva adlı o meleklerden biriyle tanışmasıyla başlıyor.Bu arada kitabın Prag’da geçtiğini söylemeden edemeyeceğim. Böylesine büyülü bir kitap için harika bir mekan seçimi olmuş.Kitabı okuduktan sonra kalkıp Prag’a gidesi geliyor insanın.Son 50 sayfaya kadar idare eder bir kitaptı benim gözümde ama son sayfalara doğru olanlar ciddi anlamda beni şaşırttı ve kitabın sonu o kadar ortada bitiyor ki ister istemez ikinci kitaba başlamak istiyorsunuz. Bu kitabın neden film olmadığını anlamıyorum. Bu zamana kadar film olan fantastik türlerden eksiği yok fazlası var. Sağlam kurgu,fantastik yaratıklar ve onların dünyası,başka dünyalara açılan kapılar ve dileklerden oluşan kolyeler…Daha ne isteyebilirsin ki?Hem içinde o kadar boğacak ve fantastik öğenin üzerine geçecek kadar gereksiz romantizm de yoktu. O yüzden bulduğunuz ilk fırsatta alın derim ya da kitaplığınızda daha çok bekletmeyin.

angelsbooks 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitap biraz hayal kırıklığıyla bitti. Yarıya kadar öyle güzel ilerliyordu ki halbuki. Daha ilk sayfalardan beni heyecanlandırmıştı. Kurgusu, konusu, anlatılan fantastik dünya, yaratılan gizem gayet güzeldi. Ama sonra kitap tamamen aşk romanına döndü ve kendimi tarihi aşk romanı okuyormuş gibi hissetmeye başladım. Bahsi geçen aşk kötü değil yanlış anlamayın. Sadece başlarda ana karakter çok güzel bir profil oluşturuyordu sonra işler klişeleşmeye başladı. Kitabın fantastik kısmı çok geri planda kaldı. Finali belki işleri değiştirir dedim ama bana göre ortada şok edici bir gelişme olmadı. Seriye devam ederim büyük olasılıkla ama şimdi değil. Yalnız genç-yetişkin romanlarını seven okurlar için ideal kitaplardan.

Kitaptan 9 Alıntı

Ekin Evrem 
09 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Umut senin içinden gelir,
Dileklerse sadece sihirdir.
Dilekler sahtedir, umut gerçektir.
Umut kendi sihrini yaratır.

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini TaylorDuman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor
Büşra Yıldırım 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Umut. Umut, çok güçlü olabilir. Belki burada gerçek sihirden bahsetmiyoruz ama neyi çok istediğini bilirsen ve bir ışık gibi içinde saklarsan, bazı şeylerin olmasını sağlarsın. Neredeyse sihir gibi."

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini TaylorDuman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor
MrsStinson 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Güzellik,'' demişti bir keresinde Brimstone homurdanarak.''İnsanlar güzellik karşısında aptallaşır.Ateşin etrafında dönen biçare güvelere dönerler.''

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 206)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 206)
Güneş İbret 
27 Oca 13:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Karou,tam olmadığı duygusuna takılıp kalmıştı. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyordu ama eksiklik duugusunu, hayatı boyunca bir şeyleri unuttuğunda yaşadığına benzer bir hisle yaşamıştı. Bir keresinde,küçük bir kız olduğu günlerde bu duygusunu İssa'ya anlatmaya çalışmıştı."Sanki mutfakta duruyosun ve oraya bir şey için girmişsin. Ama neden mutfağa girdiğini bir türlü hatırlamıyosun."

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 49)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 49)
MrsStinson 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Korkamana gerek yok Karou. Ne kadar kötü olabilir ki? Bu sensin. Sen sadece güzel olabilirsin.''

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 315)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 315)
angelsbooks 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kitap
Hiç kendine canavaların mı savaşı, yoksa savaşın mı canavarları yaratıp yaratmadığını sordun mu?

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 131 - Artemis Yayınları)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 131 - Artemis Yayınları)
angelsbooks 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kitap
Gerçekten neşenin, acıdan daha kolay olduğunu mu düşünüyorsun? Sen hangisini daha çok yaşadın?

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 235 - Artemis Yayınları)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 235 - Artemis Yayınları)