Duman ve Kemiğin Kızı

8,4/10  (57 Oy) · 
108 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.478 gösterim
Bir zamanlar, şeytanın ininde yerde tüylerle oynayan
küçük ve masum bir kızdı.
O, artık masum değil...

Bir varmış bir yokmuş, bir Melek'le şeytan birbirlerine âşık olmuş
Ve hikâyenin sonu hiç iyi bitmemiş
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  444
 • ISBN:
  9786051422237
 • Çeviri:
  Uğur Mehter
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ümran Bulut 
25 Mar 19:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fantastik türünde melek kurgularına pek hakim değilim ve bu türe Duman ve Kemiğin Kızı ile başladığım için mutluyum.Bence kendi türü içinde yazılmış en kaliteli fantastik kitaplardan biridir.Genel olarak bir fantastik kitapta en dikkat ettiğim şey yazarın hayal gücüdür.Karakterlere yüklediği gerçek dışı özelliklere,kullandığı fantastik objelere çok dikkat ederim.Bu kitapta da obje olarak Melek ve farklı bir ırk(Melek-hayvan karışımı)kullanmıştı.Dediğim gibi meleklerle ilgili daha önce kitap okumadım.Sadece bir ara Asi Melekler'e başlamıştım ama dilini ağır ve sıkıcı bulduğum için tatil dönemlerine erteledim okumayı.Belki de ilk oldugundan bilmiyorum ama yazarın hayal gücü beni çok etkiledi.Ben de bu türe tekrar bir şans vermek istedim.Duman ve Kemiğin Kızı bir fantastik kitapta olması gereken tüm özellikleri karşılayan,çok kaliteli bir anlatım tarzına sahip okuduğum en akıcı kitaplardan biri oldu.Daha ilk bölümünden itibaren ana karaktere ısınmamla birlikte sayfalarda hızlı akıp gitti.Ortalara doğru kitabın asıl konusuna giriş yapılıp melek karakterimiz de kitaba girince işler iyice kızıştı ve kitap bir çırpıda bitti.Bir ara Karou ve Akiva (ana karakterler) arasındaki hızlı etkileşimler,hemen birbirlerine bağlanmaları falan çok gözüme batsa da yazar hemen duruma açıklık getirerek bu konuyu da halletti.Ayrıca yan karakterlerden Zuzana ve Mik ikilisi de Karou ve Akiva ile yarışırcasına çok tatlıydı.Kitap sonuyla bana iyi ki serinin devam kitaplarını almışım dedirtti.Çünkü öyle kilit bir nokta da bitti ki son sayfayı okur okumaz hemen ikinci kitaba başladım.Okuyup okuyabileceğiniz en kaliteli fantastik kitaplardan biridir kesinlikle herkese tavsiye ediyorum.

Meyus 
03 Mar 14:45 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oldum olası melek ve şeytan gibi fantastik karakterleri konu alan kitaplara hayranlık beslemişimdir. Bilindik fantastik karakterlerin (vampir, kurtadam, peri, cadı, melek, şeytan, canavar vb.) olduğu kitapları okuduktan sonra 'Artık yeni bir dünyayla karşılaşamam, şaşıramam' diye düşünüyordum ki bu seriyle karşılaştım. Tüm tabularımı yıkan bu kitap, bana yeni şeylerin varlığını ve hayal gücünün muazzam bir şey olduğunu gösterdi. Oldukça akıcıydı. Bıkmadan ve sabırsızlıkla okudum. Kitaptaki karakterlere ve yazarın konuyu işleyiş biçimine hayran kaldım. Ayrıca ikinci kitap hakkında yorumlara da baktım. Biraz tedirgin olduğumu söyleyebilirim. Çünkü ikinci kitap hakkında, fazla beklentinin oluşmaması gerektiğini söylüyorlar. Beklentimi yüksek tutmamaya çalışıyorum ama ikinci kitabı okumak için gerçekten sabırsızlanıyorum. Bir an önce almalıyım. Ben bu seriyi acayip sevdim. Siz de okumalısınız. Alışılmışın dışında bir dünya sizi bekliyor. Ceplerinize dişler doldurmayı unutmayın! Giderken lazım olacak.

meltem şen 
10 Tem 17:03 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın kurgusu beklemediğim derecede orijinaldi ve dili gerçekten akıcıydı. Fantastik kitap seven biri olarak benim için keyifli bir okuma oldu.

Ebru Ince 
17 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Şaşırtıcı derecede başarılı bir kitap.. karakterleri çok sevdim anlatımı basarili .. serinin 2. 3. Kitaplarinida okumak şart oldu.. umarım bir çok seride olduğu gibi hayal kırıklığı yaratmadan devam eder..

Rabia 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

arka kapağınaa bakarak aldım dikkatimi çekmişti ama beklediğimden daha iyi çıktı okumanızı tavsıye ederim gerçekten iyi yazılmıs bır kıtap :)

Deniz Atakan 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir varmış bir yokmuş,
Bir Melek'le bir Şeytan birbirine aşık olmuş.
Ve hikayenin sonu hiç iyi bitmemiş."

Öncelikle yağmurlu bir Ankara akşamından merhabalar... Kitapsever arkadaşlar çok iyi bilir böyle havalar bizim için can damarı gibidir. Kitabını eline al, battaniyenin altına gir, sıcak içeceğini yudumla ve kendini okuduğun kitabın dünyasında kaybet!

Duman ve Kemiğin Kızı da beni bu konuda hiç zorlamadı. Yazarımız Laini'ye buradan kocaman sevgiler ♥ Muhteşem bir dünya yaratmış ve okuyucu bir türlü bu dünyadan kopamıyor okurken... Hatta okumadığı zamanlarda bile insanın aklının bir köşesi kitaba takılı kalıyor. Tek kelimeyle BAYILDIMMM ;)

Kitabımızla Prag'da yaşayan, çizimleri yarı insan-yarı hayvan canavarlarla dolu mavi saçlarıyla dikkat çeken Karou'nun dünyasına adımımızı atıyoruz. Ama işin aslı ne mi? Bu çizim defteri sanat okulunda hayranlıkla elden ele dolaşırken aslında biz biliyoruz ki bu şeytani yaratıklar yani Kimeralar gerçek! Ve sanmayın ki kızımız saçlarını maviye boyamış, Brimstone isimli Kimera'dan kazandığı dilekçikler sayesinde saçı bu hale gelmiş. Ve bu durumda Karou'nun dünyası ikiye ayrılıyor. Bir tarafta Prag'da devam eden insan hayatı, diğer tarafta ise onu büyüten Kimeraların bulunduğu Brimstone'un dükkanı... Karou'nun çocukluğundan beri tanıdığı tek aile Brimstone ve dükkanındaki üç Kimera, ve Karou onları çok seviyor. Büyüyünce de Brimstone için diş toplama işi yapmaya başlıyor. Brimstone topladığı çeşitli hayvan ve insan dişlerini kolyelere diziyor, ona diş getirenlere de ödemelerini dilekler ile yapıyor. Bir tek Karou'ya ne kadar diş toplarsa toplasın önemli düzeydeki dileklerden vermiyor. Hatta elinde olsa hiç kullanmasın diye onu uyarıyor. Karou da ne kadar ısrar ederse etsin bu dişleri neden topladığını, başka Kimera olup olmadığını, bu dileklerin sihrinin nereden geldiğini kesinlikle anlatmıyor.

"Umut senin içinden gelir, dileklerse sadece sihirdir. Dilekler sahtedir. Umut gerçektir."

Karou bazen bu iki dünya arasında sıkışsa da hep içinde dolduramadığı bir boşluk olduğunu hissediyor. Taa ki dünyası sarsılıp Melek Akiva'yla karşılaşana kadar... Ve işte orda Meleklerin ve Kimeraların dünyasına giriş yapıyoruz. Her sayfa yeni bir macerayı bizlere taşıyor. Ve siz Meleklerin tarafında mı olacaksınız yoksa şeytan dedikleri Kimeraların tarafını mı tutacaksınız ona karar vermeye çalışıyorsunuz. Birbirine düşman bu iki türün hayatları bir tek savaş alanında kesişirken inanın bazen Kimeralara şeytan diyen halt etmiş diyorsunuz.

Çok kitap okumanın etkisinden herhalde ben dişlerin neden toplandığını, Karou'nun geçmişini biraz da olsa anlamıştım. Ama karşımızda öyle bir kitap var ki tam tahmin ettim derken Laini diyor ki hoop dur orda hikayede daha neler var neleeerr :D Genelde tahmin edebildiğim kitapların puanlarını kırarım ama bu kitapta öyle ince işlenmiş, öylesine naif bir hikaye var ki kimse kusura bakmasın elim gitmedi eksik yıldız vermeye... Ki benim tahmin ettiklerim bu sırlardan sadece bir kısmı... Kitap tam bir gizem kuyusu gibi... Sanki kovayı her çektiğinizde yeni bir şey öğreniyorsunuz ve bu, kitabın sonuna kadar sizi sıcak tutuyor, asla yakanızı bırakmıyor. Kısacası sonuna kadar 5 yıldızı hakediyor. Bu arada kitaba bayıldığımı söylemiş miydim? ♥

Elimden geldikçe spoi vermeden bu güzel kitaba yorum yazmaya çalıştım arkadaşlar... Bana bu upuzun yorumu yazdıran Laini'ye çok teşekkürler ♥ Şiddetle tavsiye edilir. Herkese iyi okumalaarr ;)

Güneş İbret 
23 Oca 23:21 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Uzun süredir bu tarz bir fantastik roman okumamıştım ve gerçekten çok iyi geldi. Yoruma geçmeden önce belirtmek istiyorum ki bu kitap ciddi anlamda fantastik öğe içeriyor. Yazarın hayal gücüne hayran kaldım resmen,bu kadar özgün bir roman çıkarması çok büyük bir başarı bence. İçinde macera,fantastik vs bulunan kitapları çok severim ve uzun süredir daha çok distopya türünde veya romantik tarzda kitaplar okuduğum için özlemiştim. Konusuna gelirsek; Karou adında lacivert saçlı,doğuştan ellerinde Hamsa dövmesi olan ve Kimera adlı yarı insan-yarı hayvan canavarlar(?) tarafından büyütülen bir ana karakterimiz var. Kendisi Brimstone adlı Kimeraya diş tacirliği yapıyor. Yani insan veya hayvan bulabildiği her canlının dişini ona götürüyor. Karou doğuştan ebeveynlerini ve neden onu Kimeraların yetiştirdiğini bilmiyor. En önemlisi de Brimstone’un bu kadar çok dişle ne yaptığını. Hikaye kitabın yarısına kadar bu olay üzerinden geçiyor. Daha sonra Karou Kimeralar dışında başka yaratıklarında olduğunu öğreniyor.Melekler.Asıl macera Akiva adlı o meleklerden biriyle tanışmasıyla başlıyor.Bu arada kitabın Prag’da geçtiğini söylemeden edemeyeceğim. Böylesine büyülü bir kitap için harika bir mekan seçimi olmuş.Kitabı okuduktan sonra kalkıp Prag’a gidesi geliyor insanın.Son 50 sayfaya kadar idare eder bir kitaptı benim gözümde ama son sayfalara doğru olanlar ciddi anlamda beni şaşırttı ve kitabın sonu o kadar ortada bitiyor ki ister istemez ikinci kitaba başlamak istiyorsunuz. Bu kitabın neden film olmadığını anlamıyorum. Bu zamana kadar film olan fantastik türlerden eksiği yok fazlası var. Sağlam kurgu,fantastik yaratıklar ve onların dünyası,başka dünyalara açılan kapılar ve dileklerden oluşan kolyeler…Daha ne isteyebilirsin ki?Hem içinde o kadar boğacak ve fantastik öğenin üzerine geçecek kadar gereksiz romantizm de yoktu. O yüzden bulduğunuz ilk fırsatta alın derim ya da kitaplığınızda daha çok bekletmeyin.

Gorillaz 
01 Tem 18:59 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir zamanlar, şeytanın ininde yerde tüylerle oynayan küçük ve masum bir kızdı. O, artık masum değil Bir varmış bir yokmuş, bir Melekle şeytan birbirlerine âşık olmuş Ve hikâyenin sonu hiç iyi bitmemiş.
İlk olarak karakterlerine bayıldığım bir fantastik kitap oldu. Bu fantastik evren fazlasıyla düşünülmüş ve oldukça güzel oluşturulmuştu. Özellikle o dilek taşlarından keşke bizde de olsa dedim.Şimdi hemen ikinci kitabına geçiyorum.

Şeyma Nur Özcan 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı başta anlamakta sıkıntı çeksem de ilerleyen sayfalarda olaylar biraz daha anlaşılır hale geldi. İlk sayfalarda anlatım çok kapalıydı, olaylar anlaşılmıyordu. Kitabı karışık bulsam da yine de sevdim. Diğer devam kitaplarını okumayı istiyorum en kısa zamanda.

MrsStinson 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akiva sırf aşık olmak için yaratılmış bir karakter gibiydi..Siparişim geldiğinde ikinci kitabı bir çırpıda bitireceğimden eminim.

2 /

Kitaptan 17 Alıntı

Ekin Evrem 
09 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Umut senin içinden gelir,
Dileklerse sadece sihirdir.
Dilekler sahtedir, umut gerçektir.
Umut kendi sihrini yaratır.

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini TaylorDuman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor
Feyza. 
06 Tem 14:35 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Nietzsche
"Canavarlarla savaşmamak sizi de canavar yapar ve okyanusun dibine bakarsanız dip de size bakar,demişti."

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 131 - Artemis Yayınevi)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 131 - Artemis Yayınevi)
Meyus 
 02 Mar 23:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Zaman içinde insanların içine bir şeyler doğar," demişti bir keresinde. "Bunlar, üstüne yeni şeyler eklemeleri için yeterlidir. Masallar yer yer gerçeklerle yamalanmıştır ve her şey yamalı masallardan oluşan bir kilimden başka bir şey değil."

"Peki gerçek ne?" diye sormuştu Karou.

"Öldürebiliyorsan ya da karşıdaki seni öldürebiliyorsa gerçektir."

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 104 - Artemis Yayınları)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 104 - Artemis Yayınları)
Büşra Yıldırım 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Umut. Umut, çok güçlü olabilir. Belki burada gerçek sihirden bahsetmiyoruz ama neyi çok istediğini bilirsen ve bir ışık gibi içinde saklarsan, bazı şeylerin olmasını sağlarsın. Neredeyse sihir gibi."

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini TaylorDuman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor
Yasemin 
26 Nis 01:42 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Karou, kendi başınalığı ve yalnızlığıyla barışık, tamamen kendini düşünen kızlar gibi olmayı çok isterdi. Ama öyle değildi. Yalnızdı ve içindeki kayıp duygusunun her geçen gün büyüyüp kendini iptal etmesinden korkuyordu. Yanında sırtını dayabileceği birinin olması için yanıp tutuşuyordu. Ense kökünde hafifçe dolaşan parmakuçları ve karanlıkta onunkine karışan başka bir ses... Yağmurda şemsiyesiyle onu eve götürmek için bekleyecek, geldiğini gördüğünde yüzünde güneşler açarak gülümseyecek biri. Balkonda onunla dans edecek, verdiği sözleri tutacak, kızın sırlarını bilecek ve sadece kolları, fısıltıları, güveniyle her yerde küçük bir dünya yaratacak biri.

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 77 - Artemis)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 77 - Artemis)
Güneş İbret 
27 Oca 13:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Karou,tam olmadığı duygusuna takılıp kalmıştı. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyordu ama eksiklik duugusunu, hayatı boyunca bir şeyleri unuttuğunda yaşadığına benzer bir hisle yaşamıştı. Bir keresinde,küçük bir kız olduğu günlerde bu duygusunu İssa'ya anlatmaya çalışmıştı."Sanki mutfakta duruyosun ve oraya bir şey için girmişsin. Ama neden mutfağa girdiğini bir türlü hatırlamıyosun."

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 49)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 49)
MrsStinson 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Güzellik,'' demişti bir keresinde Brimstone homurdanarak.''İnsanlar güzellik karşısında aptallaşır.Ateşin etrafında dönen biçare güvelere dönerler.''

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 206)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 206)
angelsbooks 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kitap
Hiç kendine canavaların mı savaşı, yoksa savaşın mı canavarları yaratıp yaratmadığını sordun mu?

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 131 - Artemis Yayınları)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 131 - Artemis Yayınları)
deathbook 
13 Ağu 15:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Haydi ama!Mesele insan olmaları değil.Asıl sorun,aşağılık insan olmaları.''

Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 91 - Artemis Yayınları)Duman ve Kemiğin Kızı, Laini Taylor (Sayfa 91 - Artemis Yayınları)
2 /