Dune Tanrı İmparatoru Dune 4. Kitap

9,0/10  (13 Oy) · 
32 okunma  · 
11 beğeni  · 
518 gösterim
Bir zamanlar halkının Dune dediği Arrakis gezegeni Müeddib'in dönemine göre tamamen farklı bir durumda. Orası ne artık bir çöl gezegeni ne de kumsolucanlarının ve gururlu Fremenlerin yuvası. Fremenlerin ölümünün üstünden binlerce yıl geçti.
Artık II. Leto'nun barış dönemi hüküm sürüyor, zorla dayatılan ve sonu bir türlü gelmeyen barış yüzyılları. Üç bin yıldan uzun süren hükümdarlık dönemi II. Leto'yu bir padişahtan çok daha öte bir şeye, zalimliğiyle ün salmış bir tanrıya dönüştürmüş durumda. Her şeyin sırrı ve anahtarı onda. O hem bir Atreides hem de bir solucan. Çünkü Altın Yol bunu gerektiriyor. Bilinen evreni binlerce yıl boyunca düzene sokacak olan Altın Yol insanoğlunun hayatta kalabilmesi için tek şans...
Kimsenin hatırlayamayacağı kadar uzun yaşayıp dönüşümünü tamamlayan bir Atreides'in dediği gibi ... "Şuna inanın ki, ben kader kitabıyım. Sorular düşmanımdır, çünkü benim sorularım patlayıcıdır."

Kitaptan 12 Alıntı

Çoğu insan, güzel bir geleceğin, idealize edilmiş bir geçmişe dönüş ile mümkün olabileceğine inanır; ancak bu geçmiş aslında hiçbir zaman varolmamıştır.

Dune Tanrı İmparatoru, Frank HerbertDune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert
Avernus 
23 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kadınların paylaşma dürtüsünün kökeninde ailesel paylaşma vardır - çocukların bakımı, yiyeceklerin toplanıp hazırlanışı, sevinçlerin, kederlerin ve sevginin paylaşımı. Ağıt yakma geleneği de kadınlardan gelir. Din başlangıçta kadınların tekelindeydi, ama toplumsal gücü artıp egemen hale gelince, kadınların elinden zorla alınmıştır. İlk tıp araştırmacıları ve şifacılar da kadınlardandır. Cinsiyetler arasından asla belirgin bir denge kurulamamıştır, çünkü güç her zaman bilginin yanı sıra birtakım rollerin de peşinden gitmiştir.
Çalınmış Günlükler

Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 142)Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 142)
RAMAZAN ÖZKUL 
14 Oca 13:56 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kötülük muazzam bir haz kaynağıdır.Kötülükle başa çıkmak yaratıcılığımızı güçlendirir.

Dune Tanrı İmparatoru, Frank HerbertDune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert

"Dinsel gelenekler ölümlülere özgü bir efendi-uşak ilişkisini sürdürür" dedi Leto. "Uzak görüşten yoksun her türlü önyargıyı taşıyan, güç peşindeki kibirli insanları çeken bir arena yaratır!"

Dune Tanrı İmparatoru, Frank HerbertDune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert

Uygarlıkların çoğu korkaklık üzerine kuruludur. Korkaklığı öğreterek uygarlaştırmak gayet kolaydır. Cesareti gösteren standartları sulandırırsınız, iradeyi sınırlarsınız, iştahları kurala sokarsınız. Ufukları parmaklıkla çevirirsiniz. Her hareket için bir yasa çıkarırsınız. Kaosun varlığını yadsırsınız. Çocuklara bile yavaş soluk almayı öğretirsiniz. Evcilleştirirsiniz

Dune Tanrı İmparatoru, Frank HerbertDune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert
RAMAZAN ÖZKUL 
14 Oca 14:02 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaratıcılık gerektiren işler hiçbir zaman kuralların hükümlerine bağlı değildir.Yaratıcılık için kurallar bulmaya çalışmak,zihni bedenden ayırmaya çalışmak gibidir.

Dune Tanrı İmparatoru, Frank HerbertDune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert

Leto gülümsedi. "Idaho, sana bir şeyi bildiğini düşünmenin, aslında öğrenmenin önündeki en büyük engeli oluşturduğunu söylememiş miydim?"

Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 288 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 288 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)

Sizi ve diğer insanları kabile formlarına yönelten gücü, içinizdeki gücü esnek bir hafıza olarak düşünün. Bu esnek hafıza kadim biçimine, yani kabile toplumuna dönmek istiyor. Etrafınıza bakın, bunu her yerde göreceksiniz - Derebeylikler, piskoposluklar, şirketler, müfrezeler, spor kulüpleri, dans grupları, isyan örgütleri, planlama teşkilatları, dua grupları... her birinde efendi ve uşaklar, ev sahibi ve parazitler vardır. Sayısız yabancılaştırma aracı da (ki bu sözler bile onlardan biridir!) eninde sonunda "geçmişteki iyi zamanlara dönme" çağrısını desteklemekte kullanılırlar. Size yeni yollar göstermekten umudu kestim. Düşünceleriniz köşeli ve daireselliğe karşı direniyor.

Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 501 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 501 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)
2 /