Dune Tanrı İmparatoru Dune 4. Kitap

8,8/10  (9 Oy) · 
24 okunma  · 
6 beğeni  · 
419 gösterim
Bir zamanlar halkının Dune dediği Arrakis gezegeni Müeddib'in dönemine göre tamamen farklı bir durumda. Orası ne artık bir çöl gezegeni ne de kumsolucanlarının ve gururlu Fremenlerin yuvası. Fremenlerin ölümünün üstünden binlerce yıl geçti.
Artık II. Leto'nun barış dönemi hüküm sürüyor, zorla dayatılan ve sonu bir türlü gelmeyen barış yüzyılları. Üç bin yıldan uzun süren hükümdarlık dönemi II. Leto'yu bir padişahtan çok daha öte bir şeye, zalimliğiyle ün salmış bir tanrıya dönüştürmüş durumda. Her şeyin sırrı ve anahtarı onda. O hem bir Atreides hem de bir solucan. Çünkü Altın Yol bunu gerektiriyor. Bilinen evreni binlerce yıl boyunca düzene sokacak olan Altın Yol insanoğlunun hayatta kalabilmesi için tek şans...
Kimsenin hatırlayamayacağı kadar uzun yaşayıp dönüşümünü tamamlayan bir Atreides'in dediği gibi ... "Şuna inanın ki, ben kader kitabıyım. Sorular düşmanımdır, çünkü benim sorularım patlayıcıdır."

Kitaptan 8 Alıntı

RAMAZAN ÖZKUL 
14 Oca 13:56 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kötülük muazzam bir haz kaynağıdır.Kötülükle başa çıkmak yaratıcılığımızı güçlendirir.

Dune Tanrı İmparatoru, Frank HerbertDune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert

Leto gülümsedi. "Idaho, sana bir şeyi bildiğini düşünmenin, aslında öğrenmenin önündeki en büyük engeli oluşturduğunu söylememiş miydim?"

Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 288 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 288 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)
RAMAZAN ÖZKUL 
14 Oca 14:02 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaratıcılık gerektiren işler hiçbir zaman kuralların hükümlerine bağlı değildir.Yaratıcılık için kurallar bulmaya çalışmak,zihni bedenden ayırmaya çalışmak gibidir.

Dune Tanrı İmparatoru, Frank HerbertDune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert

Sizi ve diğer insanları kabile formlarına yönelten gücü, içinizdeki gücü esnek bir hafıza olarak düşünün. Bu esnek hafıza kadim biçimine, yani kabile toplumuna dönmek istiyor. Etrafınıza bakın, bunu her yerde göreceksiniz - Derebeylikler, piskoposluklar, şirketler, müfrezeler, spor kulüpleri, dans grupları, isyan örgütleri, planlama teşkilatları, dua grupları... her birinde efendi ve uşaklar, ev sahibi ve parazitler vardır. Sayısız yabancılaştırma aracı da (ki bu sözler bile onlardan biridir!) eninde sonunda "geçmişteki iyi zamanlara dönme" çağrısını desteklemekte kullanılırlar. Size yeni yollar göstermekten umudu kestim. Düşünceleriniz köşeli ve daireselliğe karşı direniyor.

Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 501 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 501 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)

Tarihin akışını, çalkantılarını ve liderlerin bu güçler içindeki hareket tarzını anlamadan tarihi anlayamazsınız. Bir lider sahip olduğu liderliğini mümkün kılan koşulları korumaya çalışır. Bu yüzden de yabancı kavramına ihtiyacı vardır.

Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 488 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 488 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)

Müeddib' in bir sözünü hatırlıyordu: "Zihin 'gerçeklik' dediği bir yapı yaratır. Bu geçici yapı, genellikle insanın duyularının bildirdiğinden çok farklı olmaya meyillidir."

Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 253 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)Dune Tanrı İmparatoru, Frank Herbert (Sayfa 253 - Kabalcı Yayınevi _ 2009)