Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları

8,7/10  (7 Oy) · 
23 okunma  · 
6 beğeni  · 
816 gösterim
Dünün Dünyası, Viyanalı yazar Stefan Zweig’ın Avrupa’ya vedasıdır. Bütün değerleri ve idealleriyle Avrupa’nın çöküşüne tanıklık eden bir Avrupalı’nın, Stefan Zweig’ın anıları canlanır Dünün Dünyası’nda. Avrupa toplumlarının güvenli burjuva dünyasından savaşa, faşizme ve sürgün yaşamlara savrulan bir neslin yazgısı dile gelir bu anılarda. Viyana’dan Zürih’e, Zürih’ten Salzburg, Londra ve New York’a uzanıp Petropolis’te noktalanan bir sürgün yaşamdır bu yazgı. İnsanı, insanca varoluşu hedef alan yıkımlarıyla 20. yüzyılın bütün bir dünyayı son sığınak yeri olarak avuntusuz sürgüne savurduğu bir yaşam.
Dünün Dünyası, bir yazarın kişisel anılarının çok ötesinde bir yapıt: “Anlatacaklarım sadece benim yazgım değil, bütün bir neslin yazgısı,” diyen Zweig, 20. yüzyılın ilk yarısında, aşırılıkların ve yıkımların orta yerinde, düşün dünyasında yaşananları bütün canlılığıyla gözler önüne seriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9755105260
 • Orijinal Adı:
  Die Welt Von Gestern Kitap Kağıdı
 • Çeviri:
  Gülperi Sert
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüsamettin Çalışkan 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Stefan Zweig'ın otobiyografisini herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Edebiyat açısından ne kadar önemli olduğunu kendi ağzından dinleyin. Ayrıca tarihe de şahit olursunuz..

Necmettin Zafer 
09 Oca 22:24 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Stefan Zweig kendi hayatını anlattığı bu kitabında Viyana’daki eğitimini ve gençliğini, 1. Dünya Savaşını, savaş yıllarını, Hitler’in ve Faşizmin yükselişini, Avusturya’nın çöküşünü, Avrupa’daki burjuva hayatını, dönemin önde gelen aydınlarıyla kurduğu yakın ilişkilerini ve onların sanatını, 18 ve 19. yüzyıl Avrupası’nın siyasi, ekonomik ve toplumsal yapısını çok samimi bir dille okuyucuya aktarıyor. Tüm bunları yaparken kendini bir ana karakter rolünde değil de daha bir gözlemci olarak görüyor. Yahudi olmasından dolayı önceki yaşamı ve başarıları bir anda çöker ve sürgüne gönderilmek zorunda kalır, böylece Zweig için yaşam tüm anlamını yitirmiş olur. Kitapta geçmişe duyulan özlem, hüsranlar, hayal kırıkları sıkça yankılanıyor. İğneden ipliğe pek çok konuya değinmesine rağmen, Zweig yaptığı iki evliliğine ve roman sanatına dair son derece ürkek davranarak bu konulardaki görüşlerini okuyucuyla paylaşmaktan kaçınmış. Zweig’ı ve eserlerini daha iyi anlamak adına “Dünün Dünyası” büyük bir referans kitabı olarak kabul edilebilir.