Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları

8,8/10  (12 Oy) · 
39 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.023 gösterim
Dünün Dünyası, Viyanalı yazar Stefan Zweig’ın Avrupa’ya vedasıdır. Bütün değerleri ve idealleriyle Avrupa’nın çöküşüne tanıklık eden bir Avrupalı’nın, Stefan Zweig’ın anıları canlanır Dünün Dünyası’nda. Avrupa toplumlarının güvenli burjuva dünyasından savaşa, faşizme ve sürgün yaşamlara savrulan bir neslin yazgısı dile gelir bu anılarda. Viyana’dan Zürih’e, Zürih’ten Salzburg, Londra ve New York’a uzanıp Petropolis’te noktalanan bir sürgün yaşamdır bu yazgı. İnsanı, insanca varoluşu hedef alan yıkımlarıyla 20. yüzyılın bütün bir dünyayı son sığınak yeri olarak avuntusuz sürgüne savurduğu bir yaşam.
Dünün Dünyası, bir yazarın kişisel anılarının çok ötesinde bir yapıt: “Anlatacaklarım sadece benim yazgım değil, bütün bir neslin yazgısı,” diyen Zweig, 20. yüzyılın ilk yarısında, aşırılıkların ve yıkımların orta yerinde, düşün dünyasında yaşananları bütün canlılığıyla gözler önüne seriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9755105260
 • Orijinal Adı:
  Die Welt Von Gestern Kitap Kağıdı
 • Çeviri:
  Gülperi Sert
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüsamettin Çalışkan 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Stefan Zweig'ın otobiyografisini herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Edebiyat açısından ne kadar önemli olduğunu kendi ağzından dinleyin. Ayrıca tarihe de şahit olursunuz..

Tolga Altuntaş 
10 Tem 21:34 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Dünün Dünyası, Viyanalı yazar Stefan Zweig'ın Avrupa'ya vedasıdır. Bütün değerleri ve idealleriyle Avrupa'nın çöküşüne tanıklık eden bir Avrupalı'nın, Stefan Zweig'ın anıları canlanır Dünün Dünyası'nda. Avrupa toplumlarının güvenli burjuva dünyasından savaşa, faşizme ve sürgün yaşamlara savrulan bir neslin yazgısı dile gelir bu anılarda. Viyana'dan Zürih'e, Zürih'ten Salzburg, Londra ve New York'a uzanıp Petropolis'te noktalanan bir sürgün yaşamdır bu yazgı. İnsanı, insanca varoluşu hedef alan yıkımlarıyla 20. yüzyılın bütün bir dünyayı son sığınak yeri olarak avuntusuz sürgüne savurduğu bir yaşam. Dünün Dünyası, bir yazarın kişisel anılarının çok ötesinde bir yapıt: "Anlatacaklarım sadece benim yazgım değil, bütün bir neslin yazgısı," diyen Zweig, 20. yüzyılın ilk yarısında, aşırılıkların ve yıkımların orta yerinde, düşün dünyasında yaşananları bütün canlılığıyla gözler önüne seriyor.

Necmettin Zafer 
09 Oca 22:24 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Stefan Zweig kendi hayatını anlattığı bu kitabında Viyana’daki eğitimini ve gençliğini, 1. Dünya Savaşını, savaş yıllarını, Hitler’in ve Faşizmin yükselişini, Avusturya’nın çöküşünü, Avrupa’daki burjuva hayatını, dönemin önde gelen aydınlarıyla kurduğu yakın ilişkilerini ve onların sanatını, 18 ve 19. yüzyıl Avrupası’nın siyasi, ekonomik ve toplumsal yapısını çok samimi bir dille okuyucuya aktarıyor. Tüm bunları yaparken kendini bir ana karakter rolünde değil de daha bir gözlemci olarak görüyor. Yahudi olmasından dolayı önceki yaşamı ve başarıları bir anda çöker ve sürgüne gönderilmek zorunda kalır, böylece Zweig için yaşam tüm anlamını yitirmiş olur. Kitapta geçmişe duyulan özlem, hüsranlar, hayal kırıkları sıkça yankılanıyor. İğneden ipliğe pek çok konuya değinmesine rağmen, Zweig yaptığı iki evliliğine ve roman sanatına dair son derece ürkek davranarak bu konulardaki görüşlerini okuyucuyla paylaşmaktan kaçınmış. Zweig’ı ve eserlerini daha iyi anlamak adına “Dünün Dünyası” büyük bir referans kitabı olarak kabul edilebilir.

Kitaptan 12 Alıntı

Zehra 
4 saat önce · Kitabı okuyor

"Bir insanın çocukluk döneminde yaşadıkları kanına karışıyor ve bir daha çıkmıyor."

Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig (Sayfa 23)Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig (Sayfa 23)

Biyografi Yazarı Zweig
Her alandaki yeteneklere aşırı hayranlık duymak, insanı elinde olmadan henüz araştırmadığı bedeninde ya da yarı karanlık ruhunda bu seçkin, değerli özden bir parça iz aramaya götürür.

Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan ZweigDünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig

... bir dikiş makinesini işaret eden bir işçi, "Elektrikle çalışıyor," demişti gururla ve heyecanlanarak şaşırmamı ya da hayran olmamı beklemişti. Halk tüm bu tekniği hayatında ilk kez gördüğü için saf saf bunun devrim, Lenin ve Troçki'nin eseri ve buluşu olduğuna inanıyordu. İşte bu nedenle aslında içten içe eğlenirken hayran olmuş, şaşırmış gibi yapıyor ve gülümsüyorduk.

Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan ZweigDünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig
Nur Banu 
06 Eyl 14:54 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Universitas Vitae
Benim için Emerson'un "İyi kitaplar en iyi üniversitenin yerini tutar." düsturu hâlâ geçerlidir ve bugün de hâlâ bir insanın üniversiteye, hatta liseye gitmeden de çok iyi filozof, tarihçi, filolog ve hukukçu ya da istediği her neyse, olabileceğine yürekten inanıyorum.

Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig (Sayfa 109)Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig (Sayfa 109)
Nur Banu 
05 Eyl 15:03 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Eros Matutinus
Genç kızların bisiklete bindiğini gördüğünde öfkelen de, istemedikleri gerçekleri Freud ortaya koyduğunda "bilimin onuru zedeleniyor" diye yaygara koparan da aynı kent, aynı toplum ve aynı ahlâk anlayışıydı. Kadının saflığını coşkuyla savunan da, korkunç beden satışlarına sesini çıkarmayan da, organize eden de hatta çıkar sağlayan da aynı dünyaydı.

Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig (Sayfa 102 - Doğu Batı)Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig (Sayfa 102 - Doğu Batı)
MERVE KILIÇ 
 04 Ağu 12:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'İlk gençlik yıllarında rastlantısal olaylar insana yazgı gibi gelir.Hayatın gerçek yolunun kendi iç dünyamız tarafından belirlendiği sonradan öğrenilir.Üstünde yürüdüğümüz hayat yolu,istek ve arzularımızdan karmaşık ve anlamsız bir şekilde ayrılıyormuş gibi görünse de eninde sonunda o görünmez hedefimize ulaştırır.'

Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan ZweigDünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig
MERVE KILIÇ 
01 Ağu 11:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Günlük gazeteler henüz bir ülkenin diğerine,bir halkın diğerine,bir masanın yanındakine duyduğu nefretten söz etmiyor,kin ve nefret duygusu insanları insanlardan,ulusları uluslardan ayırmıyordu.Sürü ve yığın duygusu günlük yaşamda bugünkü kadar güçlü ve iğrenç değildi.Özel yaşamda dilediğini yapmak ya da yaptırmak bugün aklımızın alamayacağı kadar olağan bir durumdu.Sabırlı olmak,bugünkü gibi yumuşak başlılık ya da zayıflık diye hor görülmüyor,aksine etik bir güç olarak övülüyordu.'

Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan ZweigDünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig
Nur Banu 
06 Eyl 14:46 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Kendime Giden Uzun Yol
Fakat insan ne kadar dolaşırsa dolaşsın, nereye giderse gitsin, dönüp geri gelebileceği bir yer istiyor. Bütün dünyaya yaptığım bu yolculukları aslında kendi arzumla değil de, daha çok kovalandığım için, kaçmak zorunda olduğum için yaptığımı bugün çok daha iyi anlıyorum.

Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig (Sayfa 175)Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig (Sayfa 175)

Evimi ve bütün varoluşumu üç kez altüst ettiler, beni eskiye ait olanın ve geçmişin her türlü bağından koparıp olağanüstü bir acımasızlıkla boşluğa, bana zaten aşina olan, nereye gideceğimi bilmediğim bir boşluğa fırlattılar.

Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan ZweigDünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları, Stefan Zweig
2 /