Dünya Ağrısı

8,1/10  (48 Oy) · 
89 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.914 gösterim
"Hayat, kayaç katmanları gibi parçalarına ayrılan değersiz bir kütledir."
Türkçe edebiyatın sözünü sakınmayan kalemi Ayfer Tunç, yazarlık hayatının 25. yılında sarsıcı bir romanla karşımızda.
Hayatı "yolcu" olarak yaşamak isterken baba mirası otelin işletmecisi, ailesinin "reisi" olmak zorunda kalan Mürşit, her geçen gün tamahkârlaşan bir şehirde, gerçek dostluğu İstanbul'da bıraktığı hayaletlerden kaçarak Mürşit'in oteline sığınan Madenci'de buluyor. İki arkadaşın dünya algısı, okuyucuya Türkiye tarihindeki utanç sayfalarının bir özetini sunuyor.
Arka planı toplumsal facialar, kitlesel cinnet hikâyeleriyle örülen Dünya Ağrısı'nda, geçmişle hesaplaşma cesaretini gösteren insanları yaşadıkları toplumdan ayıran sınır imleniyor.
Dünya Ağrısı kelimelerle sıkılmış bir yumruk.

Böyle bir şehirde sır saklamanın imkânsız olduğunun farkında değil. Öğrenecek elbet, bir gün şehir dediği şeyin birbirini gözleyen sayısız gözden ibaret olduğunu o da anlayacak. Ama buna çoktan alışmış olacak ya da daha fenası başkalarını gözleyen sayısız gözden biri haline gelecek. Babamın oğlu o olmalıydı diye düşünüyor, ben, oğlum gibi bir oğul olsaydım babam mutlu ölürdü; oğlum babamın istediği gibi bir oğul olduğu için ben mutsuz öleceğim.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789750719288
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferah 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Anadolu'nun bir şehrinde babasının otelini işletmek için felsefe eğitiminden vazgeçmek zorunda kalan Mürşit'in , oteli ve sunulan hayatı bir türlü kabullenemediği ve savrulduğu hayatının hikayesi. Onunla birlikte günahından kaçan mühendis Uzay ve diğerleri. Ezilen toplum, şiddet, aile bağları günahı ve sevabıyla bir iç gezinti. Keyifli okumalar...

Bi Poşet Kitap 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle bilmeniz gerekir ki çerezlik bir kitap değil bu ağır ağır okumanız gerekiyor, sindire sindire. Ben Mürşit gibi adamları çok severim, dünya ağrısı çeken adamları. Keşke buralarda da onun gibi birileri olsa yersiz çekip gitme isteğimi anlayacak birileri. Belki de bunu istemek insanlara kötülüktür bilmiyorum, çünkü kaldı bu ağır yaşamak suçu üzerimde hissiyle pek de müreffeh bir yaşamları olamayacağını biliyorum. Ben de ne olursa olsun bağışlayacağım artık kendimi, bıktım bu suçluluktan Mürşit. Biliyorum seni herkes okuyamayacak, sıkıcı geleceksin onlara bunalacaklar seni anlamayacaklar fakat anlayanlar da çıkacaktır elbet hepimiz az çok dünya ağrısı çekiyoruz neticede.
Kısa vakitlerde okumayın Mürşit'i, ona uzun uzun vakit ayırmanız gerekeceğini bilin ve ayrılınca onu özleyeceğinizi de..

EMRE YAMAN 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Mürşit: Otel sahibi.
Kibar: Otelde çalışan ayakçı.
Madenci: Maden mühendisi.Mürşit'in arkadaşı.
Özgür: Mürşit'in oğlu
Şükran: Mürşit'in hanımı.
Beyazıt: 2. otelin sahibi.

Mürşit babasından kalma oteli işletmektedir. Bu işi çok iyi bir şekilde yaptığı söylenemez. Beyazıt'ın oteli hep ön plandadır.Özgür dedesi gibi dediğim dedik ve girişken bir çocuktur.Otel için bir şeyler yapmak ister.Bu yüzden babasıyla arası açıktır.Şükran olaylardan çok uzaktır varlık ve yokluk arasında bir yerlerde oyalanmaktadır.

Mürşit'in içinde bir ağrı vardır.Madenci ile arasındaki bağ ağrılarının içlerine işlemiş olmasından dolayı birbirlerine bağlanmışlardır.

Şunu belirtmeyi isterim kitabın ismi ile içeriği muazzam bir şekilde uyum içinde olmuş.Bir otel işletmecisinin hayatı gibi görünse de dünyanın ağrılarını ayaklarımızın altına sermiş yazar.

Dilde sorun yok.Olay örgüsü Mürşit'in yoğunluğunda geçiyor bu kitabın sizi sıkmasına sebep olabilir.Bence alın yavaş yavaş ağrıları çeke çeke okuyun.

Aybeniz Hasanova 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dünya Ağrısı'nı okudukça içimde aynı ağrıyı ben de hissettim. Gitmek isteyip de gidememenin ağrısı, asla gidemeyeceğini bilmenin ağrısı, hayata tutunamamanın ağrısı... Dünya Ağrısı baştan sona dinmeyen bir ağrı taşıyor satırlarında. Ve en kötüsü Ayfer Tunç'un da yazdığı gibi "Dünyada dünya ağrısını dindirecek bir yer var mı? Yok. Dünyanın kendisi ağrı. "

Yazarla ilk tanışmamdı, açıkçası bir az kararsızdım okuyup okumamakta, ama iyiki okudum, iyi ki Ayfer Tunçla tanıştım. Kitabı bitirdiğimden beri içimde bir burukluk var, aynı duyguyu Başucumda Müzik'ten sonra da yaşamıştım, günlerce etkisinde kalmıştım. Kısacası bu kitaptan sonra yazarın diğer kitaplarını okumak artık şart oldu.

Mehmet Y. 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı alırken içeriğiyle ilgili hiçbir bilgim yoktu. Ancak Tunç’un daha önce okuduğum iki kitabı vardı ve hem ‘Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek’ hem de ‘Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi’ farklı türde olan ama gerçekten de çok başarılı iki kitaptı. Bu nedenle Dünya Ağrısı için de sıkı birer referans durumundaydılar.

Dünya Ağrısı, temelde Mürşit’in hikayesi… Mürşit, dünya ağrısı çeken bir adam. Çocukluğundan kalan ağır bir travma yaşıyor. Bu travmatik durum bütün hayatını etkilemiş. Yer yer sosyopatlık derecesine varan bir hayatı var. Dedesinden babasına, babasından da ona kalan bir otelin sahibi. Hayatının her anında ise derin bir mutsuzluk yaşıyor. Otelinde kalan ve romanda daha ziyade ‘Madenci’ olarak zikredilen, asıl adı Uzay olan bir maden mühendisiyle olan çilingir sofrası sohbetleri romana hakim olan unsur. Tabii oğlu Özgür de yine öne çıkan karakterlerden birisi. Tunç’un usta kalemi sadece Madenci ve Özgür değil, eşi Şükran, kızı Elvan, otel çalışanı Kibar, esnaftan Pehlivan hatta Madencinin eşi Arzu gibi yardımcı karakterleri de başarıyla işliyor.

Dünya Ağrısı bir bakıma bir otelin de hikayesi gibi duruyor. Romanda filmine gönderme yapılan Anayurt Oteli’ne benzer tarafları da yok değil. Tunç, somut bir şehir adı vermiyor ama bir altın madeni açılmış, küçük bir Anadolu şehri burası. Açıldığında şehrin en itibarlı oteliyken, Mürşit’in yönetiminde iyice dibi bulan bir otelin müşterileri var romanda. Mekanın bir otel olması romandaki kişi sayısını artırıyor ve beraberinde pek çok farklı hikayeyi de getirdiği için ona bir zenginlik katıyor.

Tunç, bazıları ayrı birer hikaye olarak dahi yazılabilecek konuları romanın içinde başarıyla kullanıyor. Bilhassa, sinemacılardan biriyle aralarında geçen ‘bu otelde hiç ölen oldu mu?’ sorusunun akabindeki hikayeler gerçekten ilgi çekiciydi ve aynen orada dediği gibiydi; ‘Mürşit, ‘gerçek hikayeler böyle yapar adamı’ diye düşündü. Gerçek hikayeler romanlara, filmlere benzemez. Anlatıldığı an ihtimal olmaktan çıkar. Oysa romanların, filmlerin güzelliği buradadır, korkulan şeylerin sadece ihtimal olmasında.’

şengül şahin 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 43 günde · 6/10 puan

Kitabı okurken sık sık altını çizdiğim cümleler oldu. Dili oldukça güzel. İnsanı sarsan güzel gözlemler barındıran cümleler oldukça fazla. Başlangıçta kitabı daha sonra yine okurum bu cümlelere tekrar bakarım diye düşünmüştüm fakat kitabı bir kez daha okuyabileceğimi sanmıyorum. Hikayesi fazla melankolik, sarsıcı, üzücü. Mürşit'in yaşadığı iç sıkıntısını ve dünya ağrısını okurken hissedebileceğiniz kadar güçlü bir kalemle yazılmış. Fakat 'herkes okusun' denilebilecek bir roman değil.

Ozan Köker 
25 Şub 23:53 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap; çocukken karışmış olduğu korkunç bir olayı hayatı boyunca zihninden çıkaramayan Mürşit ile yine geçmişinde büyük günah işleyen Madenci (Mühendis Uzay'ın) hikayesini ve aralarındaki sırdaşlığı konu alıyor. Geçmişte yaşadığınız kötü bir durumun, anın sizi ömür boyunca bırakmayacağını ve hayatınızı olumsuz şekilde etkileyeceğini anlatıyor.

Sezer ATAÇ 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O'nların hikayesini yazmış Ayfer Tunç. O diye tanımlanan apayrı bir kafanın hikayesi. Bu kitaptaki anlatılan o, pişmanlıklarıyla yaşamış, hiç bir zaman geri dönme cesaretini gösterememiş ve artık geri dönmenin manasız olduğunu kanıksamamışların hikayesi. Onların artık tek derdi kalan günleri bitirip bu dünyadan göçüp gitmek.

Muzaffer Akar 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dünya Ağrısı" bu kitaba başka bir isim olmazdı herhalde. Kalemi güçlü yazar, kitap anlatım ve karakterler güzel ancak kitabın ismi muhteşem. Ayfer Hanım bunun gibi iki kitap daha yazsa, iki karekter daha ekleyip onların dünya ağrılarını da anlatsa bu iki kelimenin anlattıklarını anlatamaz bence.

elif dinç 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayfer Tunç ne yazarsa yazsın okudum ve gerçekten de pişman olmadım çok güçlü bir kalem....bu romanı da dünya ağrısı çekenler için...bu dünyanın kaygılarına ortak olamayıp kendi ruhlarının ağırlığında ezilenlerin romanı...

2 /

Kitaptan 63 Alıntı

Ferah 
 22 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'' İnsana değmeden yaşanmıyor, insanoğlu insansız bir hayat bulamadı. Gerçi Avrupa'da, Amerika'da çoktan buldular diye düşünüyor; oralarda bir sürü insan evinde, bilgisayar başında, insan yüzü görmeden yaşıyormuş.''

Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 144)Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 144)
Ferah 
 22 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

''Herkes yalan bir hayat yaşıyor ama tek acı çeken benim diye düşünüyor. Yine kendine acıyor, zayıf çünkü, kendine acımanın zayıflığın en belirgin işareti olduğunu biliyor. Gidemiyor. Gitmeye kalksa varacağı bir durak da yok.''

Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 109)Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 109)

'Hafızası insanın düşmanıdır,' ... 'Unuttum, kurtuldum sanırsın ama öyle bir şey yok. Yaşanmıştan kurtulmak yok. Toprağa girene kadar takip eder seni olmuş olan.'

Dünya Ağrısı, Ayfer TunçDünya Ağrısı, Ayfer Tunç

'Hayat dediğin dünya üzerinde bir arayış. İnsan ne aradığını da bilmiyor işin kötüsü.. bulsan da bir bulmasan da.'

Dünya Ağrısı, Ayfer TunçDünya Ağrısı, Ayfer Tunç
Ferah 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'' Günahı işlemiş olmak belki bağışlanabilir ama insanın işlerken hissettiği aşağılık duygular ne olacak?''

Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 317)Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 317)

...hayat tasavvurlarımız birbirine uymadı Şükran; ama bu senin kabahatin değil, senin talihsizliğin.

Dünya Ağrısı, Ayfer TunçDünya Ağrısı, Ayfer Tunç
mavera 
17 Şub 20:45 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Içimde öyle bir ağrı var ki, ölünceye kadar bağırmak istiyorum..

Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 320)Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 320)
mavera 
16 Şub 13:40 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mümkün olsa kalan ömrünü şu anda isteyene verir. Almam diyen bir Allah'ın kulu da çıkmaz. Herkes pek seviyor hayat denen bu sıkıntıyı, kimsenin ölesi yok..

Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 112)Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 112)
Fatih DOĞANCI 
 16 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hikaye
"Hikayeler insanı kendi kuyusundan çıkarır, başkalarının kuyusuna atar."

Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 12)Dünya Ağrısı, Ayfer Tunç (Sayfa 12)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız