Dünya Çocukların Olsa

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.627
Gösterim
Adı:
Dünya Çocukların Olsa
Baskı tarihi:
Haziran 1981
Sayfa sayısı:
153
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754050905
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'nun 27.5.1986 tarih ve 4429 numaralı yazısıyla, 1739 sayılı kanun gereği, ilk ve ortaokullara tavsiye edilmiştir. Dünya Çocukların Olsa adlı çocuk romanı 1986'da Alman Yayıncılar Birliği'nce 'Gençliğe yarın umudu veren' diye tanımlanan dünyaca ünlü üç yüz çocuk kitabı dizisine seçilmiştir. Aralarına Jules Verne, R. Kipling, D. Defoe gibi klasik çocuk romanı yazarlarının yapıtlarının yer aydığı diziden bir katalog oluşturularak özel sergilerle halka tanıtıldı. (Kitabın Girişinden)
153 syf.
·1/10 puan
ORTAÖĞRETİM HAYATIMI MAHVETTIĞİN IÇIN SAĞOL GÜLTEN DAYIOĞLU!

Mümkünse kitabı gördüğünüz reondan KAÇIN! Bu kitap hakkında kabuslar falan görüyordum. Bir daha tövbe Gülten Dayıoğlu okumam!
153 syf.
·Puan vermedi
Dünya Çocukların Olsa, okumaya yeni başladığım zamanlarda okuduğum kitaplardan birisidir. Gülten Dayıoğlunun kitaplarını bütün çocuklar okumalı diye düşünüyorum. Kitap oldukça akıcı geldim dili de çok hafif ama kitapta bazı yerlerde mantık hataları bulunmakta.
153 syf.
·3 günde·10/10 puan
Kaç yaşında olursanız olun bu kitapta sizi etkileyecek bir bölüm illa ki var arkadaşlar... OKUYUN!
Çocukken okuyamadığım, şehirler arası göçlerden birinde kaybettiğim bu muazzam kitabı yıllar sonra bir sahaftan edindim ve nihayet okuyabildim.
İlk olarak şunu belirtmeliyim ki bu eseri kesinlikle çocuk kitabı olarak görmeyin dostlar, zira büyüklerin de öğreneceği çok şey var bu kitapta. Hatta küçükken okuduysanız bile tekrar bir elinize alın derim. Muhtemelen kitabı okurken aklınıza gelmeyecek, gelse bile akış sırasında kafanızı kaldırıp düşünemeyeceğiniz Avampaka'lıların Amerika ve Avrupa, Çiruponya'lıların ise Çin-Rusya-Japonya olduğu ve bu kitabın 1981 yılında çıktığı bilincinde okursanız daha da fantastikleşiyor herşey. Gülten Dayıoğlu'nun bu denli ileri görüşlü bir yazar olduğunu hiç düşünmemiştim.
(SPOİLER)
Avampaka'lılar ve Çiruponya'lıların boy gösterme savaşı sonucu dünya çocuklarının yaşadığı dram, sonrasındaki kendilerine yeni bir yol çizme süreçleri, acıları, çaresizlikleri insanın içine öyle işliyor ki... Yukarıda çimler tepişiyor olan çimenlere oluyor deyimi için en doğru hikaye sanırım. Tam onlara ne olacak diye dalarken bir yerden bilgin ve karısı, diğer yandan insan beyinli maymunlar...
153 syf.
·3 günde·6/10 puan
Etkili bir başlangıç yapmış.Çocuk kitabı altında günümüzü anlatan bir roman olmuş.Ama belli bir sayfadan sonra konu çocuklardan geçip bilgin üzerine yoğunlaşması beni sıktı.

Kitapda hiç karakter ismi olmaması ilginç. Sonu çok ani bir şekilde geliyor.Çok fazla ölüm var kitapta.Bana pek çocuk kitabı gibi gelmedi...
153 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Açıkçası kitap hakkında pek bir şey hatırlamıyorum ancak okurken bana yaşattıkları hatıramda. Kendisi okuduğum muhtemel ilk romandır. İlkokulda bir kurban bayramının ilk 2 günü okuyup bitirmiştim, kitaptan kafamı kaldırmayınca kimse gül yüzümü görememişti :) hatta bu sebepten ailemin kızdığını da hatırlıyorum. Kitaptan oldukça etkilenmiştim nedense hâlâ daha aramızda bir bağ hissederim. Kitabımı annem o zamanlar nereye kaldırdı bilsem alır şimdi bir daha okurum. Özellikle küçük yaşlardaki herkese öneriyorum, okuyunuz.
153 syf.
·3 günde·Puan vermedi
bu kitabı bitirdiğimde söylediğim tek şey şuydu:
keşke dünya çocukların olsa ayrıca bu konuda size söyleyeceğim tek şey bu kitabı alın,başucunuza koyun ve her gün en az yirmi sayfasını okuyun
153 syf.
·Puan vermedi
Dünya Çocukların Olsa, kitap okuma alışkanlığını kazandıran ilk ve değerli kitabım. Hala gözüm gibi saklıyorum. Okumamdan yıllar geçmesine rağmen zihnimde etkisini yitirmeyen, hayranlıkla okuduğum, insanın hayal dünyasının çok gelişmiş olduğunu sorguladığım ve Gerçekten Dünya Çocukların Olsa sözünü her fırsatta aklımdan geçirdiğim muhteşem çocuk kitabı.
153 syf.
·10/10 puan
Tüm öğrencilerime öneriyorum bu kitabı. Bir de buna benzer bir mesajı olan "Işın Çağı Çocukları"nı.

Bilim kurgu oluşuyla çocukların ilgisini çeken ve barış dolu, mutlu bir dünyanın anahtarının çocukların ellerinde olduğu mesajını işleyen güzel bir kitap.
207 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Dikkat! Kitabı okumayanların bu yorumu okumasını tavsiye etmem. Kitap hakkında ipuçları var. Yine de istiyorsanız karar size kalmış. İyi okumalar.

Aslında çok anlamlı bir kitap. Kitapta dünya çeşitli nedenler nedeniyle yaşanılmaz bir yer olma yolunda ilerlemektedir. Dünya üzerinde de sadece iki ülke vardır: Avampaka ve Çiruponya. Avampakalılar Çiruponya'yı azgelişmiş bir ülke olarak görüyorlardı. Bu iki ülkenin de yöneticileri birbirlerine yoğun bir kin duymaktadır. Bir gün Avampalı bilim insanları zamanla insan iskeletinin küçüldüğünü keşfetti ve bunu engelleyip tam tersine çevirmek için bir iskelet gelıştirme aşısı buldular. Bunu Avampaka halkına duyurdu ve halk bir konuda daha Çiruponlulardan daha üstün olacaklarını duyunca sevinçten havalara uçtular. Aslında aynı aşıyı Çiruponlular da bulmuşlardı ancak halka hastalık savıcı bir aşı olarak duyurdular. Her iki aşı da çocuk 12 yaşından küçükken uygulanıyordu. Birkaç yıl sonra liderler arasında bir anlaşmazlık oldu ve liderler de "bilgin"lerine yaptırdığı sıcak yağmur şenliği adlı silahı kullanmaya karar verdiler. Bu silah şöyle çalışıyor: nereden geldiği bilinmeyen bir davul zurna sesi geliyor ve herkes oynamak için dışarı çıkarıyor. Bu sırada sıcak yağmur "uzay balinaları" tarafından yağdırılıyor. Herkesin bedeni yanıyor ve ölüyorlar. Evlerinde olanları ise duman boğuyor. Yani hiçbir kaçış yok. Ama bu duman yapılara zarar vermiyor. Sonunda iki ülke de kendi buldukları sıcak yağmuru yağdırıyor. Ortalık bir anda sakinleşti. Ülkelerin uzaya gönderdiği gözlemciler de dünya ile bağlantıyı kaybedince ortalık karışıyor. İki uzay aracındaki gözlemciler de uzay aracını karıştırarak bir sonuç elde edemeyince her ne olduysa artık uzay araçları yeryüzüne düştü. Biri Avampaka'da bir dağa, diğeri de denizin dibine düşüyor. Avampakalı bilgin ve karısı dağda zorlu bir yaşamdan sonra kente gidiyor. Kentte de hiç kimseyi bulamayınca köyde çocukları görüp, çok iyi karşılanırlar. Çiruponya'ya gidip çocukların neden hayatta kaldığını bulurlar ve bir yeraltı kentine inerler. Kentin çıkışını çok zor bulurlar. Yukarı çıkan asanörde kalıp sonsuza kadar yerin altına mahkum kalırlar...

Kitabın dili güzel, anlatım iyi ancak kurguda biraz mantık hataları olmuş. Puanımı da oradan kırdım. Genel olarak iyi. İyi okumalar.
153 syf.
·8/10 puan
Çok güzel, merak uyandırıcı bir romandı. Çocukluğumun Gülten Dayıoğlu serisinden. Ancak kitabı sonlarına doğru sıkmaya başladığından ve kitap yavaşladığından bırakmıştım sanırım.
...Birbirlerini ırk,cins, renk, kafatası biçimi, inanç, ulus ayrımı yapmadan, sadece “insan” oldukları için seviyorlardı. “Dünya hepimizin” diye düşünüyor, herkesin dirlik içinde yaşaması gerektiğine inanıyorlardı.
Gülten Dayıoğlu
Sayfa 40 - Altın Kitaplar
"Hiçbir koşulda umudumuzu yitirmeyeceğiz.Bunca yıl direndik, bundan sonra mı kurtuluştan umudumuzu keseceğiz?Eğer umutsuzluğun pençesine düşersek, birkaç günde tükenir gideriz.Bizi bunca zorluğa karşın ayakta tutan, umuttur.Buradan er geç kurtulacağımıza inanıyorum..."
Bilirsin, sevgi de, nefret de, insandan insana elektrik akımı gibi geçer. İnsanlar arası karşılıklı ilişkilerde sevgi sevgiyi, nefret nefreti doğurur.
Kafalarında insan beyni olduğuna göre, gorillerin de övülmekten hoşlanmaları doğal. İnsanlara bir şey yaptırmak istedin mi, önce onları övmez misin?
Kimse kimseye yardım etmeyi düşünmüyordu. Zaten yardımlaşma kavramı toplumlarda unutulmuştu. İnsanlar uzun süredir birbirlerini sevme duygularını yitirmişlerdi. Herkes sadece kendini seviyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünya Çocukların Olsa
Baskı tarihi:
Haziran 1981
Sayfa sayısı:
153
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754050905
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'nun 27.5.1986 tarih ve 4429 numaralı yazısıyla, 1739 sayılı kanun gereği, ilk ve ortaokullara tavsiye edilmiştir. Dünya Çocukların Olsa adlı çocuk romanı 1986'da Alman Yayıncılar Birliği'nce 'Gençliğe yarın umudu veren' diye tanımlanan dünyaca ünlü üç yüz çocuk kitabı dizisine seçilmiştir. Aralarına Jules Verne, R. Kipling, D. Defoe gibi klasik çocuk romanı yazarlarının yapıtlarının yer aydığı diziden bir katalog oluşturularak özel sergilerle halka tanıtıldı. (Kitabın Girişinden)

Kitabı okuyanlar 259 okur

 • Neşe Tutar
 • beyza
 • Mehmet Dinç
 • Eylül Sözen
 • Eren Celik
 • Sude Keser
 • Ömercan Bilveran
 • Hüseyin
 • Deniz
 • dünya bizim dünyamız

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.1 (20)
9
%19.3 (11)
8
%15.8 (9)
7
%8.8 (5)
6
%7 (4)
5
%3.5 (2)
4
%3.5 (2)
3
%0
2
%0
1
%7 (4)