Dünya Dinleri ve İktidar

8,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
371 gösterim
Bu kitapta, Musevilik, Hristiyanlık, İslam, Budizm ve Hinduizm gibi yaygın dünya dinleri ele alınıyor, bu dinlerin doğuşu ve gelişimi etraflı olarak inceleniyor. Bir yandan, belli başlı tüm dinsel geleneklerin ortaya çıktığı tarihsel ve toplumsal koşullar, dönemin egemenlik ilişkileri çerçevesinde ele alınırken; öte yandan, dinsel düşünce ve inanç sistemleri ile modern ideolojiler -en başta da Marksizm- arasındaki özgül ilişkiler mercek altına alınıyor. Marksizmin din eleştirisi konusunda burjuva Aydınlanması ile ayrıştığı noktalar; Sovyetler Birliği'nden Küba'ya ve Çin'e, reel sosyalizm deneyiminin dinsel ideoloji ve kurumlarla ilişkisi ve daha pek çok konu, karşılaştırmalı ve eleştirel bir gözle ele alınıyor.

Dünya Dinleri ve İktidar, hem dünya dinlerinin tarihi, hem de dinin günümüz toplumundaki yeri hakkında ezilenlerin bakış açısından yazılmış bir kitap arayanlar için eşsiz bir kaynak.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  Selin Dingiloğlu
 • Çeviri:
  9786054836413
 • Yayınevi:
  Yordam Kitap
 • Kitabın Türü:
Elif beyza sevinc 
30 Mar 00:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aslında, kiliseler ve manastirlarin kutsal eşyaları mucizevi güçlere sahip nesneler olarak satma konusundaki rekabeti, serbest rekabetin en eski örneklerinden biri olarak gösterilebilir

Kitaptan 5 Alıntı

Tanrının takdiri
Shakespeare'in zamanında, bundan sadece bir kaç yüzyıl önce, deliliğin cin çarpmasından ve depremlerin ya da veba salgınlarının tanrının gazabından olduğu sanılıyordu.Luther "kafirler kuyruklu yıldızın doğal nedenlerden kaynaklanabileceğini, Tanrı'nın onu yaratmadığını, bir felaketin habercisi olmadığını yazıyorlar" diye veryansın ediyordu. Fakat ne zaman ki bilim kuyruklu yıldızların hareketlerini tahmin edebilir, veba salgınlarını önleyebilir, depremlere karşı uyarabilir hale geldi, bu tür olaylar artık tanrının iradesine yorulmaz oldu.

Dünya Dinleri ve İktidar, Paul N. Siegel (Sayfa 42 - Yordam kitap - Mart 2014)Dünya Dinleri ve İktidar, Paul N. Siegel (Sayfa 42 - Yordam kitap - Mart 2014)

Kiliseler "Haklı savaş" doktrinine dayanarak, elbette, kitlesel kıyımlara her zaman göz yumdular. Tesadüfe bakın ki, her kilise, kendi devleti tarafından yapılan savaşları haklı görüyordu.

Dünya Dinleri ve İktidar, Paul N. Siegel (Sayfa 79 - Yordam kitap - Mart 2014)Dünya Dinleri ve İktidar, Paul N. Siegel (Sayfa 79 - Yordam kitap - Mart 2014)

Yahudileri tüm insanlığa üstün kılan bu özel misyon fikri, sürgün yıllarında gelişmişti. Bu umutsuz yıllar, aynı zamanda, tanrının yahudileri tek bir krallık altında birleştirecek mesih'i göndereceği inancının da oluştuğu yıllardı. Yahudiler sürgün koşullarını bu yolla telafi etmeye çalışmışlardı.

Dünya Dinleri ve İktidar, Paul N. Siegel (Sayfa 115)Dünya Dinleri ve İktidar, Paul N. Siegel (Sayfa 115)

10 Emir (Dağdaki vaaz)
Dağdaki vaaz, gerçekte, Roma İmparatorluğu'nda ezilenlerin kendi kaderleriyle barışmasını sağlayan bir doktrindi. Sürekli aşağılanlara, kaderine boyun eğmenin yüceliğini vaaz ediyordu.

Dünya Dinleri ve İktidar, Paul N. Siegel (Sayfa 80)Dünya Dinleri ve İktidar, Paul N. Siegel (Sayfa 80)

İlkel dünya koşullarını simüle eden deneyler
Hükümetleri dünya dışı akıllı yaşam formları arayışıyla uzaya radyo sinyalleri göndermeye iten de, ilkel dünya koşullarını simüle eden deneylerden elde edilen, evrendeki az fakat kayda değer sayıdaki cisimde yaşam için elverişli koşullar olduğuna yönelik astronomik gözlemlerdir.

Dünya Dinleri ve İktidar, Paul N. Siegel (Sayfa 45 - Yordam kitap - Mart 2014)Dünya Dinleri ve İktidar, Paul N. Siegel (Sayfa 45 - Yordam kitap - Mart 2014)