Dünya Halk Masalları

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
374 gösterim
Ataol Behramoğlu’nun dünya halk edebiyatından seçtiği 12 masal!

Masallar, bir halkın kültürel ve sosyolojik olarak en önemli özelliklerini yansıtırlar. Onlar da zaman içerisinde günün getirdiği dile bürünürler. Ama verdikleri öğütler ve çıkarılması gereken dersler asla değişmez.

İnsanları umutlarının, acılarının, sevinçlerinin, düşlerinin, korkularının, hayal güçlerinin sonsuzluğunu gördüğümüz bu masalları okuyabilmek, tüm çocuklar için başlı başına bir sevinçtir. Ataol Behramoğlu’nun titiz çalışmasıyla hazırlanan Dünya Halk Masalları, çocuklarla birlikte yetişkinlerin de mutlaka okuması gereken, dünyanın dört bir yanından derlenen masallardan oluşuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750727764
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Medine T. 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

12 farklı ülkenin masallarını okumak benim için büyük bir keyifti.Her bir masalda o ülkeye ait kişi ve yer isimleriyle karşılaşmak da ayrıca güzeldi.Her ne kadar ülkeler farklı olsa da hepsi evrensel değerler barındırıyor."Masallar çocuklar içindir" dememek lazım, zira masallar herkes içindir ve evrenseldir.

Kitaptan 1 Alıntı

Masal
Her tanım, araştırmacının yaklaşımını ve ....'ın yaşatıldığı kültürün algı biçimini yansıtma çabasının bir parçası olarak görülmelidir. Dolayısıyla, yapılan tanımın tutarlılığı, kişinin üzerinde çalıştığı türe yaklaşımını berraklaştıran, araştırmasının yönünü belirleyen bir güce sahiptir.

Dünya Halk Masalları, Ataol Behramoğlu (Sayfa 8 - Anadolu Üniversitesi)Dünya Halk Masalları, Ataol Behramoğlu (Sayfa 8 - Anadolu Üniversitesi)

Kitapla ilgili 1 Haber

Ataol Behramoğlu'na Avrupa Homeros Şiir ve Sanat Ödülü
Ataol Behramoğlu'na Avrupa Homeros Şiir ve Sanat Ödülü "Kurulumuz için siz seçkin bir Türk şair ve çevirmeni, aynı zamanda uluslararası değerde büyük bir yazarsınız”