Dünya Neden Var? Varoluş Üzerine Bir Dedektiflik Hikayesi

9,3/10  (3 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
557 gösterim
Zehir mi zehir bir kozmik hafiyeyle birlikte kadim dünyadan günümüze varoluş muammasının izini sürmeye ne dersiniz?

İnsanlığın karşı karşıya kaldığı gizemlerin en derini varoluş gizemidir. Evren neden var?, Neden bizler bu evrenin bir parçasıyız? Neden Hiçbir Şey olmayacağına Bir Şey var?

Bu gizem Platon'dan, Sartre'a, Heidegger ve Wittgenstein'e büyük düşünürlerin zihnini meşgul etmiş, onları büyülemiştir. Bugünse sadece Tanrı hipotezinin gerçek bir çözüm sunabileceğini kabul eden dini inanç sahipleriyle Stephen Hawking ve Richard Dawkins gibi bu soruları ancak bilimin açıklayabileceğinde ısrar eden ateistler arasında hararetli bir tartışmanın konusudur.

'Dünya Neden Var?'da zeki olduğu kadar nüktedan da olan Kozmik hafiyemiz, aralarında Nobel Ödülü sahibi fizikçilerden Platoncu felsefecilere ya da kuantum meselesine kafa yormuş edebiyatçılara kadar bu gizemin anahtarını elinde tutan bir dizi olağan şüpheliyi sorguya çekiyor.

Jim Holt, Stephen Hawking'in bir zamanlar sorduğu ama yanıtlayamadığı soruyla bizi başbaşa bırakıyor: "Evren neden bütün can sıkıcılığıyla var olmaya devam ediyor?"
-Ron Rozenbaum-Slate

"Jim Holt'un kitabı adeta çağdaş filozofların resmi geçidi..." -Freeman Dyson-New York Review of Books

"Varoluş üzerine düşünmenin, bu kitabı okumaktan daha eğlenceli yolunu hayal edemiyorum."
-Sarah Bakewell-New York Times Book Review
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786055691813
 • Orijinal Adı:
  Why Does The World Exist?
 • Çeviri:
  Ebru Kılıç
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Tarihsel olarak bilim bazı doğal olguları açıklayamazmış gibi göründüğünde, dinî inanç sahipleri, bu boşluğu doldurmak için bir İlahi Zanaatkar, yaratmakta eline çabuk davranmışlardır, ama sonra bilim nihayetinde o boşluğu doldurduğunda, yüzleri kızarmıştır. Örneğin Newton, gezegenlerin çarpışmasını önlemek için Tanrı’nın zaman zaman onların yörüngelerinde ufak değişiklikler yapması gerektiğini düşünüyordu. Ama ondan bir asır sonra, Laplace fiziğin güneş sisteminin istikrarını açıklayabilecek yetiye haydi haydi sahip olduğunu kanıtladı. Napolyon Laplace’a göksel planında Tanrı’nın nerede durduğunu sorduğunda Laplace, “Bu varsayıma hiç ihtiyacım olmadı.” cevabını vermişti.

Dünya Neden Var?, Jim HoltDünya Neden Var?, Jim Holt
F.İ. 
 26 Oca 19:50 · Kitabı okuyor

"Her şeyin nedenini ve açıklamasını bulmaya çalışma çabasına karşı seni ciddiyet uyarmak isterim... her şeyin sebebini bulmaya çalışmak çok tehlikelidir, hayal kırıklığı ve tatminsizlikten başka birşey getirmez, zihnini bulandırır ve sonunda seni üzer."
Kraliçe Victoria - (1883)

Dünya Neden Var?, Jim Holt (Sayfa 9 - Aylak Kitap)Dünya Neden Var?, Jim Holt (Sayfa 9 - Aylak Kitap)