Dünya Neden Var? Varoluş Üzerine Bir Dedektiflik Hikayesi

9,0/10  (4 Oy) · 
3 okunma  · 
6 beğeni  · 
647 gösterim
Zehir mi zehir bir kozmik hafiyeyle birlikte kadim dünyadan günümüze varoluş muammasının izini sürmeye ne dersiniz?

İnsanlığın karşı karşıya kaldığı gizemlerin en derini varoluş gizemidir. Evren neden var?, Neden bizler bu evrenin bir parçasıyız? Neden Hiçbir Şey olmayacağına Bir Şey var?

Bu gizem Platon'dan, Sartre'a, Heidegger ve Wittgenstein'e büyük düşünürlerin zihnini meşgul etmiş, onları büyülemiştir. Bugünse sadece Tanrı hipotezinin gerçek bir çözüm sunabileceğini kabul eden dini inanç sahipleriyle Stephen Hawking ve Richard Dawkins gibi bu soruları ancak bilimin açıklayabileceğinde ısrar eden ateistler arasında hararetli bir tartışmanın konusudur.

'Dünya Neden Var?'da zeki olduğu kadar nüktedan da olan Kozmik hafiyemiz, aralarında Nobel Ödülü sahibi fizikçilerden Platoncu felsefecilere ya da kuantum meselesine kafa yormuş edebiyatçılara kadar bu gizemin anahtarını elinde tutan bir dizi olağan şüpheliyi sorguya çekiyor.

Jim Holt, Stephen Hawking'in bir zamanlar sorduğu ama yanıtlayamadığı soruyla bizi başbaşa bırakıyor: "Evren neden bütün can sıkıcılığıyla var olmaya devam ediyor?"
-Ron Rozenbaum-Slate

"Jim Holt'un kitabı adeta çağdaş filozofların resmi geçidi..." -Freeman Dyson-New York Review of Books

"Varoluş üzerine düşünmenin, bu kitabı okumaktan daha eğlenceli yolunu hayal edemiyorum."
-Sarah Bakewell-New York Times Book Review
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786055691813
 • Orijinal Adı:
  Why Does The World Exist?
 • Çeviri:
  Ebru Kılıç
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
Ahmet Geçer 
11 Tem 02:48 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

insanlik tarihi boyunca düşündüğümüz, cevabını gerek dinle gerek bilimle vermeye çalıştığımız yegane soru : "dünya neden var?". zehir mi zehir kozmik hafiyeyle birlikte kadim dunyadan günümüze varoluş muammasinin izini sürmeye ne dersiniz?

Kitaptan 17 Alıntı

Varlık, öğle güneşinin ışıltısıysa, hiçlik geceleyin yıldızsız bir gökyüzü gibidir, onu düşünen maceraperest düşünürde haz dolu bir korku uyandırır.

Dünya Neden Var?, Jim HoltDünya Neden Var?, Jim Holt

Ona dünyanın varoluşunu, özü kendi varlığına içkin ilahi bir oluşum koyutlayarak açıklamanın mümkün olup olmadığını sordum. “Şaka yapıyorsun herhalde?” dedi. “Tanrı o kadar mükemmeldir ki var olmasına gerek yoktur!”

Dünya Neden Var?, Jim HoltDünya Neden Var?, Jim Holt

Tarihsel olarak bilim bazı doğal olguları açıklayamazmış gibi göründüğünde, dinî inanç sahipleri, bu boşluğu doldurmak için bir İlahi Zanaatkar, yaratmakta eline çabuk davranmışlardır, ama sonra bilim nihayetinde o boşluğu doldurduğunda, yüzleri kızarmıştır. Örneğin Newton, gezegenlerin çarpışmasını önlemek için Tanrı’nın zaman zaman onların yörüngelerinde ufak değişiklikler yapması gerektiğini düşünüyordu. Ama ondan bir asır sonra, Laplace fiziğin güneş sisteminin istikrarını açıklayabilecek yetiye haydi haydi sahip olduğunu kanıtladı. Napolyon Laplace’a göksel planında Tanrı’nın nerede durduğunu sorduğunda Laplace, “Bu varsayıma hiç ihtiyacım olmadı.” cevabını vermişti.

Dünya Neden Var?, Jim HoltDünya Neden Var?, Jim Holt

Bilim, bugünkü evrenin daha önceki bir fiziksel gerçeklik halinden nasıl evrildiğinin izini sürebilir, hatta bu sürecin köklerini Büyük Patlama’ya kadar geri götürebilir. Ama nihayetinde bir duvara toslar. İlk halin kökenini hiçlikle açıklayamaz.

Dünya Neden Var?, Jim Holt (Sayfa 14)Dünya Neden Var?, Jim Holt (Sayfa 14)

Evrenin hayatı, tıpkı her birimizin hayatı gibi iki hiçlik arasında bir peşrevden ibaret olabilir.

Dünya Neden Var?, Jim HoltDünya Neden Var?, Jim Holt

"Her şeyin nedenini ve açıklamasını bulmaya çalışma çabasına karşı seni ciddiyet uyarmak isterim... her şeyin sebebini bulmaya çalışmak çok tehlikelidir, hayal kırıklığı ve tatminsizlikten başka birşey getirmez, zihnini bulandırır ve sonunda seni üzer."
Kraliçe Victoria - (1883)

Dünya Neden Var?, Jim Holt (Sayfa 9 - Aylak Kitap)Dünya Neden Var?, Jim Holt (Sayfa 9 - Aylak Kitap)
Ares ares 
02 Eyl 12:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bergson, dünyanın içeriğini tahayyülünde ortadan kaldırarak buna yaklaşmayı denemiştir, sonuçta kendi bilinciyle baş başa kalmıştır. Rundle da Hayal gücüne dayalı benzer bir yol izlemiş, o da hedefine ulaşamamış, sonunda boş bir uzamsal kaba ulaşmıştır. Her ikisi de mutlak hiçliğin düşünülemez olduğu sonucuna varmıştır. Çıkarma argümanı farklı bir yol izler, hiçliğe bir dizi mantıksal hamleyle ulaşmaya çalışır. Ama çıkarma argümanının ardında yatan, akla yatkınmış gibi gelen sezgi (eğer bazı nesneler varsa, daha az sayıda nesne olabilir), bir dizi temel fiziksel ilkeye takılır: Korunum kanunlarına. Bu kanunlar bir şekilde askıya alınsa bile, dünyadaki varoluşsal nüfus sayımının birer birer sürekli azaltılabileceği, sonunda sıfıra ulaşılacağı hiçbir şekilde kesin değildir. Belki de bir şeyin tahayyülde ya da gerçeklikte yokluğu her zaman bir diğerinin varlığını gerektirmektedir.

Dünya Neden Var?, Jim HoltDünya Neden Var?, Jim Holt

Evren, fiziksel olarak var olan her şeyden oluşur. Bilimsel bir açıklamanın bir tür fiziksel neden, içermesi gerekir. Ama herhangi bir fiziksel neden tanım gereği,açıklanması gereken evrenin parçasıdır. Dolayısıyla evrenin varlığına dair tümüyle bilimsel bir açıklama, döngüsel olmaya mahkumdur.

Dünya Neden Var?, Jim Holt (Sayfa 14)Dünya Neden Var?, Jim Holt (Sayfa 14)

Insanı diğer yaratıkların üstüne çıkaran şey, sonluluğun bilincidir; ölümün gelecekteki varlığı, beraberinde hiçliğin kavranabilirligini, yok varlığın şokunu getirir.

Dünya Neden Var?, Jim HoltDünya Neden Var?, Jim Holt
2 /