·
Okunma
·
Beğeni
·
1.700
Gösterim
Adı:
Dünya Nimeti
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
388
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tur Yayınları
Baskılar:
Dünya Nimeti
Dünya Nimeti
397 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle böylesine gerçekçi ve güzel bir üslubu olan bir kitabı bu kadar az kişinin okumuş olmasına şaşırdığımı belirterek yorumuma başlıyorum.
Bence yazar kitabın konusuna göre müthiş bir betimleme ve açıklama tekniği kullanmış çünkü romanda öyle ahım şahım güzel mekanlar bulunmuyor ve buna rağmen betimlemeler oldukça uzun ve doyurucuydu diyebilirim.
Kitap emeğin, çalışma hırsının ve vazgeçmemenin sonucunda insanın mutlaka kazanacağını vurgulattığından dolayı bendeki tesiri büyüktür.

Spoiler
Adamın biri bir dağ başına geliyor, amacı artık burada yaşamak ve yanlış hatırlamıyorsam yanında hiçbir şeyi yoktu.
Öncelikle kendine bir barınak kuruyor ve daha sonra aynı onun gibi olan ve herhalde tesadüf eseri (tam hatırlamıyorum) oradan geçen bir kadınla kendi aralarında nikah kıyarak evleniyorlar.
Ve bunlar çalışarak yaşamlarını daha iyi bir hale getiriyorlar hatta bir çiftlikleri olacak kadar zenginleşiyorlar. Adam malı mülkü,
çocukları ve özellikle çalışması sayesinde yaşadıkları çevreden itibar görüyor.

İşin vurucu tarafı adamın bunları sadece kendi el emeğiyle yapmış olması. Knut Hamsun'un okuduğum tek kitabı ama kesinlikle yazar iyi yazıyor. Kitabın bende bıraktığı duygu 'azmin zaferi'.
397 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
1910 lu yıllarda yayınlanmış bu kitap için yazılacak o kadar çok şey var ki nereden başlamak gerektiğine karar veremiyorum.öncelikle konusundan başlayayım.kitapta yanında taşıdığı bir miktar yiyeceğinden başka pek fazla bir şeyi olmayan bir adamın,bataklıklarla dolu ,adeta dağ başı diye tabir edilen ıssız bir yere güçlüklerle gelerek burayı kendisine yurt edinmesine karar vermesiyle başlayan,insanoğlunun doğaya karşı verdiği zorlu ama bir o kadar da güzelliklerle dolu hikayesi anlatılıyor. o ıssız yerin sonunda bir koloniye dönüşecek olmasına sebep olan bu adamın ailesi,ve diğer insanlarla olan ilişkileri ve verilen ortak mücadeleler kitabın başlıca anlattığı şeyler.o dönem insanlarının gerçekteki yaşam şeklini ve zorluklarını öğreniyorsunuz. o kadar sade ve basit bir anlatım varki kitapta; bunda belkide çevirmeninde başarısının büyük olduğunu düşünüyorum.kitapta kötü insan,kötülükler,gerilim.aksiyon,korku,heyecan ..vs aramayın.böyle şeyler bu kitapta yok.okumaya başladığınız daha ilk parağrafta içinizi tatlı bir sıcaklık kaplıyor ve kitabı bitirene kadar aynı sıcaklıkla aynı güzel duygularla okuyup gidiyorsunuz.kesinlikle sıkılmadan devam ediyorsunuz.yazara nobel ödülünün hak ederek verildiğini gösteren muhteşem bir kitap.son cümle olarak,mutlaka okunması gereken bir kitap diyorum.
397 syf.
·Beğendi·10/10
Dağların ortasında, verimli bir arazide, bataklıkları aştıktan sonra kendini ait hissettiği bir toprak parçasında Isak'ın hayatına başlamasıyla, elleriyle her şeyini inşa edişini anlatıyor kitap. Okuyabileceğiniz en güzel, en dingin ve kendinizi Dünya'nın en doğayla iç içe yerlerinden birinde hayal edebileceğiniz, alnınızdan teriniz dökülerek toprağınızı işlerken, eşiniz ve çocuklarınızla Dünya'nın nimetlerinden yararlanırken alacağınız hazzı ben anlatamam ama Knut Hamson anlatmış. Okurken kendimi, kendi ellerimle inşa ettiğim kulübemde buldum. Çıktım toprağımı işledim. Hasatımı yaptım. Karımı sevdim. Çocuklarımı büyüttüm. Onlarla yaşlandım. Kitap bittiğinde onlarla ölmeye hazırdım. Okuyun. Hele pastoral kitapları seviyorsanız, pişman olmayacaksınız.
397 syf.
·Puan vermedi
Andre Gide'nin hayat görüşünü yansıtan bir bildiri özelliği taşır. Tanrı, ölüm , yaşam , mutluluk, okumak, yaşamak, arzu gibi temalara yoğunlaşmıştır. Kitapta Nathanel'e seslenen ona yol gösteren bir rehber rolüne bürünüyor. Lirik bir dille anlatışı ve Gide’in, kendisi de tehlikeli olduğunun farkında ve yinelemekten çekinmiyor:  “Beni okuduğun zaman, bu kitabı at ve çık. Kitabım çıkmak arzusu versin isterdim sana, nereden olursa olsun çıkmak –kentinden, ailenden, odandan, düşüncenden. Yanına alma kitabımı. (…) Kitabım kendisinden çok kendi kendinle ilgilenmeyi öğretsin sana. Sonra kendi kendinden çok, kendi dışında kalanlarla ilgilenmeyi.”
Ne kadar da gösterişçi şeyler, şu kadınlar!
Knut Hamsun
Sayfa 35 - Milli Eğitim Basımevi 2.Basılış, İstanbul 1964 Behçet Necatigil
-Nasıl da yaptın?
Nasıl da kıydın ?
+Tıpkı bana benziyordu. Yüzüstü kapadım...
Ensesinde kumral saçları vardı.
Saatlerce aradın da ufacık meza­rı buldun ha !
Keşke o topraklarda kendine bir delik açaydın !

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünya Nimeti
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
388
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tur Yayınları
Baskılar:
Dünya Nimeti
Dünya Nimeti

Kitabı okuyanlar 60 okur

  • Ayşenur Basançelebi
  • Murat
  • Hasan Tan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%5.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0