Adı:
Dünya Nimetleri
Baskı tarihi:
1963
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler
Dünya Nimetleri
192 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çok ilginç,çok garip ve çok farklı bir kitap.Başka bir örneğinin olduğunu sanmıyorum böyle bir kitabın. Neden diye sorarsanız,her yönüyle çok çok farklı diyeceğim.

Öncelikle kitap aslında iki farklı zamanda(38 yıl arayla) yazılmış,iki ayrı kitaptan oluşmakta.''Dünya nimetleri'',yazarın 20 li yaşlarında yazdığı ve 1897 yılında yayınladığı bir kitap,''Yeni Nimetler'' ise yazarın 1935 yılında 60 lı yaşlarda yazdığı aynı konuyla ilgili diğer kitap.Yaklaşık 40 yıl arayla aynı konu üzerine iki ayrı bakış açısı.

Kitabın yazılım şekli daha da ilginç.Hem şiirsel,hem nesirsel,hem ikisi birarada içiçe geçmiş olarak, hatta bazen nesir gibi gözüken şiir özelliği taşıyan şekliyle de okuyucuya sunuluyor.

Konu, aslında yazarın,hayat hakkındaki düşüncelerini anlatması.Bu anlatım da çok ilginç ve farklı bir şekilde yapılmış.Yazar ,kitabı,sanki sadece Nathanael isminde bir dostuna mektup değilde bir kitap yazmış gibi gösteriyor ve ona okuduktan sonra,kitabı atmasını ve her şeyi unutmasını tavsiye ediyor.

Kitapta yazılanlar, yazarın,yaşam hakkındaki, düşüncelerini, lirik,mistik,bilgelik içinde bazen birbirine bağlantılı olarak, bazen ise hiç alakası olmayan arka arkaya gelen cümlelerle, adeta birer bilmece gibi, anlatmak istediğini bize çözdürecek şekilde, yazıp anlatmasıdır. Yazılanlardaki ana tema ise insanların mutlu olması için her şeyi ama gerçekten her şeyi özgürce yaşamalarının gerektiğinin savunulmasıdır. Ayrıca doğadaki hayvanların,bitkilerin,tüm doğa olaylarının,tüm coğrafya şekillerinın hepsinin bir güzellik taşımakta olduğu ifade edilerek; bunlar, bazen gerçek bir gezi yazısı şeklinde yerinde olarak,bazen ise hayali olarak, muhteşem bir şekilde tasvirlerle anlatılmaktadır.Tüm bunların ise Tanrı'nın eseri olduğu hatırlatılmaktadır.

Kitabı okumak kolay değil.Bunun üzerine basa basa söylemek isterim..Ayrıca yoruma çok açık bir şekilde yazıldığından dolayı, anlatılmak istenenleri her okuyucu farklı farklı algılayabilir.Kitabı okuyanların beğenileri ve puanlamaları da çok farklı olabilir.Ben bu kitaba 10 puan verenlerin olabileceği gibi sıfır puan vereceklerinde olabileceğinden eminim.Bundan dolayı kimseye okuyun veya okumayın gibi bir tavsiye de bulunamam.Ama muhteşem nitelikteki sözler ve doğa tasvirleri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
208 syf.
·Beğendi
"Kendini tanı. Çirkin olduğu kadar da zararlı bir özdeyiş. Kendi kendini inceleyen kişi, gelişmesini durdurur. “Kendini iyi tanımaya” çalışan bir tırtıl, hiç bir zaman kelebek olamazdı."

1960 yılında yazılmış ilk kitabı okudum. Diğerine henüz ulaşma şansım olmadı. Şimdinin modası olan kişisel gelişim kitapları tadında. Tabii ki çok daha nitelikli. Gündemde olan kitaplar farkındalığı desteklerken, yukarıda yaptığım alıntıdan da anlaşılacağı ve benim de inandığım şekilde, farkındalığın yaratıcı gelişmenin önünde engel oluşturduğunu savunmakta.
192 syf.
İki kitaptan oluşmaktadır. Dünya nimetleri yazarın 1897 yılında 28 yaşında yazdığı ve hayat görüşünü ortaya koyduğu bir bildiri niteliği taşır. Yeni Nimetler yazarın 1935 yılında Dünya Nimetleri’nden 38 yıl sonra 66 yaşında yazdığı eseridir.

Yazar İki eser arasında düşünce farklılıklarının olmasını ise, insanın kendisini tanıyarak, ilerleme sürecinde aldığı yol, oluş’um olarak görmek gerekir demiştir.
192 syf.
·Puan vermedi
Şahsi fikrimi dile getirmek istersem Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler kitabından farklı bir tat aldım. Özellikle Dünya Nimetleri beni çok fazla etkiledi. KENDİNİZDEN BİR ŞEYLER KESİNLİKLE BULACAĞINIZA İNANDIĞIM BİR KİTAPTIR.
Kitabı yarıda bırakmamın sebebi benim hoşuma gitmemesi değil aslında. Sebebi kitabın içinde kendimi görememiş olmam.
Şarkılarla anlam yüklü cümleler ilk etapta göze çarpıyor bir yerden sonra bu gözle görünen anlamlar yok oluyor. Şehvet ve Arzu üzerine çok duruyor. İnsanın kendi içindeki mekanizmayı anlamasını sağlıyor.
Hoşuna giden şarkıları durmadan dillendiriyor,İkazlarda bulunuyor devamlı.
İnsanın huzur bulduğu yer hiçbir şeye bağlanmaması.
Sevgi ve Aşk'ın insanı esir ettiği,ve bir yere hapsettiğini anlatıyor. Özgürlükten yana,evlerden nefret ediyor,Ailelerden,Sınır koyan ailelerden.
Herkesin kendi huzurunu ancak kendine sınırlar koyduğu ve diğer insanlardan tamamıyla uzaklaşmaya endeskli bir ilişkinin olduğu gerçeğinden nefret ederek bahsediyor..
Tanrıya inanmamak, sanıldığından çok daha güçtür. Doğa'ya hiçbir zaman gerçekten bakmamış olmak gerekir.
André Gide
Sayfa 170 - can yayınları-mart-2015

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünya Nimetleri
Baskı tarihi:
1963
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Dünya Nimetleri ve Yeni Nimetler
Dünya Nimetleri

Kitabı okuyanlar 67 okur

  • Kronik Kitapkolik
  • Esra
  • Özlem Yıldız
  • Şadan Çağlar
  • Sîdar Ronahî

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0