Dünya Okulu (Eğitimi Yeniden Düşünmek)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5217
Gösterim
Adı:
Dünya Okulu
Alt başlık:
Eğitimi Yeniden Düşünmek
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750830808
Kitabın türü:
Çeviri:
Cem Akaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Eğitimde fırsat eşitliği için, herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim. Geleceğin okulları nasıl olacak, eğitim nasıl dönüşecek, öğretmen - öğrenci ilişkisi nasıl yeniden şekillenecek, sınıflarda hangi teknolojik yöntemlerle ders işlenecek? Tüm bu konuların yanı sıra bu kitapta Khan Academy'nin hikayesini de en samimi şekilde kurucusunun kaleminden okuyacaksınız. Khan Academy'nin nasıl teknoloji ve eğitimi bir araya getirerek insan faktörünü ön plana çıkarttığını anlatan "Dünya Okulu", eğitim reformunun geleceğine ışık tutuyor. STFA'nın 1992 yılında kurduğu Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı, 2012 yılında Khan Academy kurucusu Salman Khan ile Khan Academy'nin ilk uluslararası iş ortaklığı anlaşmasını imzaladı. Anlaşma çerçevesinde dünyanın en büyük internet öğrenim platformu Khan Academy Türkçeleştirilerek tüm dünyada Türkçe konuşan herkese ücretsiz olarak sunulmaktadır. Khan Academy Türkçe, Ekim 2014 itibariyle 2 milyon ders vermiştir. Herkese kendi hızında ve kişiselleştirişmiş eğitim anlayışıyla dünya genelindeki eğitim reformunun en önemli paydaşlarından olan Khan Academy'nin sunduğu interaktif alıştırmalar, yönlendirme ve puanlama sistemleri ile öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik raporlama gibi gelişmiş özellikler de binlerce eğitim videosu ile birlikte Türkçe olarak kullanıcılarla ücretsiz olarak buluşturulmaktadır. STFA, Khan Academy Türkçe projesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği protokolü imzalamış olup Fatih Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kapsamında ortak çalışmalara devam etmektedir. Khan Academy'nin kurucusu Salman Khan'ın 2012 yılında yazdığı "Dünya Okulu" isimli kitabı, Khan'ın eğitim reformu ve eğitim sisteminin geleceği ile ilgili görüşlerini derlediği vizyon açıcı bir çalışma. Eğitimde fırsat eşitliği için, herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim.

"Sal Khan'ın eğitim sistemi üzerindeki etkisi hesaplanamayacak kadar büyük."
-Bill Gates-

"Sal'ın Khan Academy'si, kurulduğu 2006'dan beri sunduğu herkesin erişimine açık, özgürlük vadeden online eğitim modeliyle düşüncelerimizi kökten değiştiriyor."
-Al Gore-

"Herkese Bedava Eğitim, Sonsuza Kadar... Khanacademy.org ve Khanacademy.org.tr adreslerini şiddetle tavsiye ederim."
-İsmet Berkan, Hürriyet Gazetesi Yazarı-

"Dünyanın en büyük dersliği Türkiye'de... STFA, her yıl 8 milyon kullanıcının faydalandığı dünyanın en büyük ücretsiz online öğrenim platformu Khan Academy'yi Türkçe'ye kazandırdı."
-Nuran Çakmakçı, Hürriyet Gazetesi Eğitim Yazar-

"Khan Academy Türkçe eğitime büyük katkı yapacak... Geriye kalan, Khan Academy'nin imkanlarından Anadolu'nun en ücra köşesine dahi ulaşarak öğrencileri, öğretmenleri, ebeveynleri haberdar etmek." -Şelale Kadak, Sabah Gazetesi Yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
220 syf.
·62 günde
Her öğretmenin okuması gerekir diyeceğim de, Milli Eğitim Bakanlığı Eylül-2016 seminer döneminde öğretmenlere okunmalı ve üzerinde tartışılmalı diye ödev verdiği halde, bence öğretmenden çok sistemi yönetenlerin, politika belirleyicilerin okuması gereken bir kitap. Öğretmenler açısından kesinlikle faydalı ve vizyon açıcı bir yönü olsa da kitabın, sistemin değişmeden kitaptaki fikirleri hayata geçirmek mümkün görünmüyor. Kuzenlerine ders vermek için yaptığı yazılımla yola çıkan Salman Khan Youtube üzerinde eğitim videoları ile zenginleştirdiği akademisinin başlangıçta bugün ki noktaya geleceğini hiç düşünmediğini ifade ediyor kitapta. Kar gütmeyen bir vakıf felsefisiyle, bağışlarla birlikte yürüttükleri çalışmalarda temel amaç öğrenmenin bireysellik üzerine ve bireyin öğrenme hızına göre, uygun adım marş eşliğinde değil de kişinin durumuna göre şekillenmesi ve internet üzerinden bilişsel teknoloji kullanımı ile derslerin kavranması ve okuldaki sistemin farklı bir boyuta geçmesi tezini savunan Khan kitap okunduğunda haklı olarak görünecektir. İşiniz, mesleğiniz ne olursa olsun okumanızı tavsiye ederim ki hem bir başarı öyküsüne, hem dünyadaki eğitim sistemi hakkında bilgilere, hem de Khan'ın fikirleri sonuç olarak faydalıdır.
220 syf.
·5 günde
Bu kitap Khan Academy'nin kurucusu Salman Khan tarafından 2012 yılında yazılıyor. Geniş açıdan baktığımızda Khan Academy'nin ortaya çıkış hikayesini, günümüzdeki eğitim sisteminin hatalarını, Salman Khan'ın hayalindeki eğitim sistemini ve daha birçok konuyu ele alıyor.

Biraz daha derine indiğimizde 'Öğretmeyi Öğrenmek', 'Parçalanmış Model', 'Gerçek Dünyada' ve 'Dünya Okulu' şeklinde dört bölümden oluşuyor. Bu bölümlerde eğitimin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği, teknolojiyle eğitim nasıl destekleneceği, geleneksel sınıf ve Prusya modelinin eğitimde yarattığı hasarları, testlerin aslında neleri ölçtüğü, öğretmen ve öğrencinin nasıl bir ilişkiye sahip olması gerektiği, karnelerin çocuklarda oluşturduğu tekdüzeliği ve daha nice konuları anlatıyor.

Yazar bu konulardan bahsederken oldukça açıklayıcı ve mantıksal bir yaklaşım kullanıyor. Anlatmak istediklerini anında anlıyor ve her bir kısmına hak veriyorsunuz. İnternete video yükleyerek nasıl ders anlatılacağını gösteren ilk kişi olan Salman Khan'ın eğitime yaptığı katkılar kesinlikle yadsınamaz. Hele hayallleri yok mu! Gerçek olduğunda ki bu gayet de mümkün, dünyadaki eğitim ve öğrenme en üst seviyelere çıkacak ve hiçbir çocuk eğitim sisteminin kurbanı olup kendinden vazgeçmeyecek.

Eh tabi bunların olması için başta öğretmenler olmak üzere yöneticiler, öğrenciler ve velilere çok büyük işler düşüyor ve herkesten belirli fedakarlık yapmaları bekleniyor. Bunlar şu anki sistem içerisinde oldukça zor görünse de ihtiyaç duyulan eğitim reformu sağladığında hiç de zor olmayacaktır.

Her eğitimcinin ya da eğitim sisteminden yakınanların ve bir şeylerin değişmesi gerektiğine inananların mutlaka ve mutlaka okuması gereken bir kitap. Keyifle ve kitaplarla kalın efendim :)
220 syf.
·14 günde·10/10
Eğitme olan bakışınızı değiştirecek bir kitap. Öğretmenlerin muhakkak bu kitabı okuması gerektiğini düşünüyorum. Sizi kitapta en ilgimi çeken bir konudan aldığım alıntı ile başbaşa bırakıyorum
"İşte size ilginç bir düşünce. Dünyada bu yıl ilkokula  başlayan çocukların  %65'i, daha icat edilmemiş işlerde çalışacak".
220 syf.
·9 günde·8/10
Khan Academy’nin kurucusu olan Salman Khan, eğitimde bin yılda bir karşımıza çıkabilecek bir dönüm noktasına geldiğimizi düşünerek, bunu bir fırsata dönüştürmemiz gerektiğini söylüyor. Var olan sistemin vazgeçilmez olmadığını ve eğitim alanında yapabileceğimiz bir değişimin, hayatın diğer bütün alanlarını da değiştirebileceğini anlatıyor. Çünkü farklı tarzda yetişmiş insanlar toplumu da değiştirebilecektir.

Bu değişimi engelleyen en önemli faktörlerden biri, özellikle yöneticiler tarafından eski ya da var olan düzenin sürdürülmek istenmesidir. Bulunduğumuz çağda şimdiki düzenin yetersiz kaldığını, geleneksel yöntemlerin çağın gerekliliklerini yerine getiremediğini fark edebiliyoruz. Şu an uygulanan Prusya modeli okul düzeni 1840’lı yıllarda ABD’de uygulanmaya başlamıştı. Bu modelin amacı sadık ve güvenilir vatandaşlar yetiştirmekti. Fakat üzerinden bu kadar çok zaman geçmiş bir sistemin, hayatımızdaki tüm diğer alanlar gibi değişmesi gerekmiyor mu?

Bu noktada Khan Academy teknoloji ve internetin eğitimdeki bu değişimin mutlak bir parçası olması gerektiğini söylüyor. Fakat bu teknoloji kullanımının “akıllıca” olması da gerekiyor. Cathy N. Davidson, “Teknolojiyi değiştirip, öğrenme ve öğretme yöntemini aynı tutarsanız, kötü uygulamaya iyi para döküyorsunuz demektir” diyor. Eğitim alanında kullanılacak her imkânı akıllıca, öğrenen ihtiyaçlarına uygun ve değişimi destekleyecek şekilde uygulamak gerekiyor.
Khan Academy tam öğrenme modelini baz alarak, öğrencilerin farklı öğrenme düzeylerine sahip olduğunu, tüm öğrencilerin tek bir yöntem veya planla eğitilemeyeceğini dile getiriyor. Özellikle öğrencilerin öğrenme sürecinde daha aktif olmalarını ve kendi öğrenme sorumluluklarını üstlenmeleri gerektiğini de anlatıyor.

Aslında kitap eğitime dair her şeyi ele alıyor. Testlerin, sınavların ve ödevlerin öğrenciler üzerindeki etkilerini, teknolojinin ve tam öğrenmenin önemini, eksikleri, yanlışları… ve hepsinden önemlisi tüm bunlar için çözüm yolları da sunuyor. Başlangıçta yeğenine matematik derslerinde yardımcı olan, ardından ders videoları çekip Youtube üzerinden ücretsiz hizmet veren Khan, şimdi tüm dünyayı etkileyen ve hemen hemen her ülkeden destek alan Khan Academy ile eğitime farklı bir bakış açısı sunuyor. Khan’ın kendi hikayesini, bu süreçte neler yaptığını, neler yaşadığını, Khan Academy’nin bugünlere nasıl geldiğini keyifle okuyacaksınız. Dünyanın her yerine eşit seviyede ücretsiz eğitim verme amacıyla yola çıkmış bir insanı tanıyıp, anlama imkânı sunan bu kitabı herkese tavsiye ediyorum. Eğitim sadece eğitimcileri değil, toplumun her kesimini ilgilendirdiği için bu kitabı okumak ve okutmak gerektiğini düşünüyorum. Tüm çocukların eşit eğitim görebilmesi ümidiyle… Keyifli okumalar.
220 syf.
Kitap, eğitim kitabından çok daha fazlasıdır. Eğitim sistemi ile ilgili çoğu şeyi tarafsız bir şekilde eleştirmiş, bazı yerlerde kendi fikirlerini açıkça belirtip; eğitim tarihinden, antik çağ filozoflarından ve günümüzden alıntılarla kitabı beslemiştir. Kitabın bazı bölümleri salt bilgi ile doludur. Yazarın, "Khan Academy"nin kurucusu olması haricinde; dünyanın en iyi okullarında öğrenim görmüş ve mühendis olması olaya daha farklı açılardan yaklaşması için tam isabet olmuştur. Bazı çıkmazlar ve eğitimin iyileştirilmesi, eğitimde fırsat eşitliği adına güzel fikirleri vardır. Salman Khan öğretmen değildir fakat iyi bir eğitimcidir. Öğretmenin evrensel kümesi olan her "eğitimci"nin kesinlikle okuması gereken eserdir. Günümüz eğitimi ile yazılan kitaplar arasından çok rahat sivrilerek çıkabilecek bir kitap.
220 syf.
·Beğendi·6/10
Dünya Okulu adlı kitapta Salman Khan okura bir eğitimin nasıl verilmesi gerektiğini anlatmaya çalışmıştır. Bana göre her eğitimcinin okuması gereken kitaplar listesinin en başında yer almalıdır, hatta herkesin, okuma ümidini yitirmişlerin, yapamam, olmuyor diyenlerin başarıya gidecek yol göstericisidir.

Khanacademy.com’un kurucusu olan yazarımız bu serüvenine kuzenine ders anlatmaya girişmekle başlayıp daha sonra dünyaya yayılma gibi bir hedefi olmadığı halde başarısı onu dünyaca ünlü bir eğitimci yapmıştır. Eğitilmek istenen herkesin rahatlıkla ulaşılabileceği bir platform oluşturup ücretsiz olarak bireylere sunmuştur. Şöyle ki eğitimi para için değil de gerçekten öğrenmek isteyenler için bir ışık olarak göstermeye çalışmıştır. Yazarın bu çalışmasında verilebilecek eğitimin her kitleye uygun olduğunu gözler önüne sermiştir.
Kişinin bilgi düzeyinin belirlenmesi için yazarın oluşturmuş olduğu bu sitede öncelikle seviye belirlenip daha sonra verilecek eğitim programı kişiye özel oluşturulur. Salman Khan’ın yapmaya çalıştığı bu sistem hem dünya çapında yayılmasına hem de herkesçe önerilebilecek bir site olmasını sağlamıştır.

Yazarın eleştirmiş olduğu günümüzde ki eğitim sisteminin teknoloji ile orantılı bir şekilde ilerleyemeyişi dikkatlere sunulmuş, ele aldığı bu konunun ciddi bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini biz okurlara açıkça sunmaya çalışmıştır. Salman Khan’ın bu eleştirisine rağmen eğitim sistemimizde devam eden hataların düzeltilmediği görülmektedir.

Her ne kadar eğitimde teknoloji denildiğinde akıllara ilk gelen zararı olsa da yazarın burada bize vermek istediği en önemli mesajlardan biri teknolojinin eğitim hayatımızda çok önemli faydasının olduğu, teknolojinin eğitimde birinci sırada yer alması bize aşılanan yanlış görüşün çürütüldüğünü göstermiştir. Eğitimde teknolojinin yararını sitesini kullanan kullanıcılara en iyi şekilde anlatıp bu tezini hayata geçirmiştir.

Salman Khan öğretmen olmadığı halde çok iyi bir eğitimci olduğunu yapmış olduğu khanacademy adlı sitesiyle göstermeye çalışmıştır. Bu çalışmasıyla ‘’öğretmenlik yapılır mı yoksa öğretmen olunur mu’’ sorusu akıllara getirilmiştir.
Bana göre kişinin eğitime, öğretime, bakış açısını değiştirmek için önerilebilecek en güzel kitaplar arasında birinci sırada yerini alıp bu konudaki bakış açımı değiştirebilmiştir.
220 syf.
·4 günde·10/10
Kişiselleştirilmiş eğitimden yana gerçek bir eğitimcinin anlatımından oluşmuş bir kitaptı.Dediği fikirlerin küresel çapta uygulanabileceğini sanmıyorum çünkü henüz dünya buna hazır değil.Khan ı 5 yıla yakın bir süredir takip ediyordum.Kendisi ve fikirleri hakkında daha detaylı bilgileri bulabileceksiniz.Bu kitap büyük oranda ideal eğitim sisteminin nasıl olması gerektiğini anlatıyor.Hangi işle uğraşıyor olursanız olun şiddetle okumalısınız.Hayatınıza tatbik edebileceğiniz düşünceleri gerçekten çok fazla.
220 syf.
Bir rehber öğretmen olarak her sabah okuldan içeri girdiğimde suratıma çarpan “bu çocuklara yazık ediyoruz” gerçeğini anlayan ve ayakları yere basarak, ne dediğini bilerek anlatan bir kitap. Çoğu zaman geri dönüp tekrar tekrar okudum, durdum düşündüm, bir daha okudum. Söz konusu eğitimse sustuğumuz, görmezden geldiğimiz, böyle gelmiş böyle gider dediğimiz hataların bedeli insan yaşamıyla ödeniyor... Eğitimcilerin, ebeveynlerin, yolu çocukla kesişenlerin, öğrenmeyi sevenlerin, öğrenmeyi sevseydim keşke diyenlerin okumasını dilediğim kitaplardan oldu.
220 syf.
·17 günde
Eğitim,öğretim,okul ve öğrenmeye dahil bildiğiniz her şeyi unutun Salman Khan size yeni ufuklar açacak ve eğitim ile ilgili bildiğiniz her şeyi sorgulatacak. Kendisinin kuzenlerine Youtube üzerinden ders anlatmasıyla başlayıp Bill Gates'in kendisine destek verdiği ve hayallerindeki eğitim sistemini en ünlü okullarda deneme fırsatı bulan ve kurduğu internet sitesinin ücretsiz bir şekilde bütün bir dünyaya sunulduğu bir yaşam hikayesi. Salman Khan yaptığı gözlemler ve edindiği deneyimlerle eğitimin sorunlarına ve bu sorunlara yeni gelişen teknoloji ile çok güzel çözümler getirmiş. İnsanlığı bir bütün olarak görüp tüm insanlığı nasıl daha iyi eğitebileceğini, nasıl daha adil bir eğitim sistemi sunulabileceğini, insanların eğitimini nasıl daha kolay ve daha başarılı kılabileceğini düşlemiş ve harekete geçmiş ve görüldüğü üzere gayette başarılı olduğu gözlemleniyor. Çözümünün en temelinde pragmatizm ve yeni gelişen teknoloji yatıyor. İnsanlara yaparak, deneyimleyerek öğretmeyi, insanları yaşlara göre sınıflara ayırmanın saçmalığı,yaz tatilinin gerekli olup olmadığı,ödevlerin zorluğu ve çok zaman almasını, öğretmenlerden yeteri kadar verim alınamadadığını, bu sistemin ne kadar pahalı olduğunu aslında dediğim gibi eğitim sistemin neredeyse her şeyini eleştiriyor.Bir şeyi tam olarak öğrenmeden bir üst konuya geçmenin ne tür zararları olduğunu gözler önüne seriyor. Aslında kitabı okurken her zaman içimden şunu geçirdim; " evet ne kadar da doğru söylüyor, keşke biz de böyle eğitim görseydik" gibi düşünceler geçti ve yazarın bu büyük dünya görüşüne hayran kaldım. Anladığım kadarıyla asıl sorun eğitim sisteminin günümüze artık hitap etmemesi sorunudur. Yani düşünsenize bundan bin yıl önce de insanlar neredeyse bizimle aynı şekilde bir şeyleri öğreniyorlardı. Oysa özellikle gelişen teknolojiler artık ihtiyaçlarımızı ve öğrenme sitillerimizi değiştirdi ve ben gerçekten bu kitaptan sonra asıl sorunun kökten sistemde olduğunu gözlemlemiş oldum. Aslında bu sistemden geçen kime sorsanız aynı sorunlardan yakınıyor ama bizler her zaman işin temel sorununa değil de küçük sorunlara odaklanıyoruz ve şuna da kanaat getirdim ki istesekte istemesekte eğitim buna evrilecek. Evet alışkanlıklarımız var ve bu sisteme çok alışmışız fakat unutmamak lazımki değişmeyen tek şey değişimdir.
Şiddetle herkese okumayı tavsiye ediyorum.
İncecik bir kitap fakat emin olun hayatınızı çok değiştirecek bir kitap. Özellikle öğretmenlere ve adaylarına ve siyasetçilerin kesinlikle okuması bir kitap. Şiddetle tavsiye ediyorum :) 
220 syf.
·8 günde
Eğitim alanında yeni ufuklar açan, yeniden umutlandıran, motive eden bir kitap. Khan Academy adıyla oluşturulan eğitim bilişim ağı da başarılı. Eğitim mesleği adına motivasyonu canlandıran bir eser. Ara sıra açıp okunası.
220 syf.
·15 günde·Beğendi
Bana eğitim hakkında çok farklı bakış açıları kazandıran bir kitaptı. Bazı düşüncelerine katılmıyor olsam da anlattıklarının çoğuna katılıyorum. Salman Khan kendi kurduğu Khan Academinin geçmişini ve geleceğini anlatmış. Eğer bireylere yeterince zaman ve kaynak verirseniz her şeyi öğrenebileceklerini savunuyor. Eğitimde şu an kullandığımız Prusya modelinin yanlışlarını gözler önüne seriyor. Geleceğin dünyası çok farklı olacak ve biz hala bir önceki çağın eğitim sistemini uyguluyoruz. Çocukları sınıflara doldurup sessiz durarak sadece dinlemeye yönlendiriyoruz, ardından çoktan seçmeli testler veya sınavlar uyguluyoruz. Peki bu onları hazırcılığa, ezberciliğe yöneltmiyor mu?
Evet, şu an eğitim sisteminde devrim niteliğinde değişiklikler yapmak zor ancak geleceği şekillendirecek olan çocukları yetiştiriyorsak ileri görüşlü olabilmeliyiz. Bilgi çağının getirilerini görüp ona göre planlar yapmalıyız.
...öğrenmek beyinde fiziksel değişimlere yol açıyor. Proteinler sentezleniyor; sinapslar güçleniyor. Kimyasal ve elektriksel bir sürü iş oluyor, bu yüzden de düşünmek çok kalori yakan bir etkinlik. Öğrenme sürecine ne kadar çok nöron katılırsa, hatırlanan şey o kadar canlı ve kalıcı oluyor.
"İster 20 ister 80 yaşında olsun, öğrenmeyi bırakan kişi yaşlıdır. Öğrenmeyi sürdürense daima genç kalır. Hayattaki en önemli şey, kafanızın genç kalmasını sağlamaktır. (Henry Ford)"
Salman Khan
Sayfa 148 - Yapı Kredi Yayınları
Harper's dergisinin Eylül 2003 sayısında yazan John Taylor Gatto bizi şöyle uyarıyordu: "Uyanın ve okullarımızın gerçek yüzünü görün: Okullar, genç zihinlerin kullanıldığı birer deney laboratuvarı, şirket toplumunun istediği alışkanlık ve tutumları işleyen birer merkez... Okullar çocukları şirket elemanı ve tüketici olmak üzere yetiştiriyor."
Mükemmel bir biçimde idare edilen geleneksel sınıf örneğini gözünüzde canlandırın. Sıralar bir santraç tahtası üstüne yerleştirilmiş gibi düzenli. Öğrenciler defterlerini aynı açıdan kullanıyor, kalemlerini bir orkestranın keman bölümünün yayları gibi aynı anda hareket ediyor. Bütün gözler sınıfın ön tarafındaki öğretmenin üzerinde. Sessizlik hakim, tek duyulan ses öğretmenin elindeki tebeserin tahtaya sürtünmesi. Bu çok ağırbaşlı ve uygun bir atmosfer... bir cenaze için
Salman Khan
"Konularını çok iyi bilen ama bildiklerini paylaşmayı beceremeyen çok öğretmenim olmuştu. Öğretmek bence apayrı bir beceriydi, buna da hâlâ inanıyorum; hatta yaratıcı, sezgisel ve son derece kişisel bir sanat."
Salman Khan
Sayfa 23 - Yapı Kredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünya Okulu
Alt başlık:
Eğitimi Yeniden Düşünmek
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750830808
Kitabın türü:
Çeviri:
Cem Akaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Eğitimde fırsat eşitliği için, herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim. Geleceğin okulları nasıl olacak, eğitim nasıl dönüşecek, öğretmen - öğrenci ilişkisi nasıl yeniden şekillenecek, sınıflarda hangi teknolojik yöntemlerle ders işlenecek? Tüm bu konuların yanı sıra bu kitapta Khan Academy'nin hikayesini de en samimi şekilde kurucusunun kaleminden okuyacaksınız. Khan Academy'nin nasıl teknoloji ve eğitimi bir araya getirerek insan faktörünü ön plana çıkarttığını anlatan "Dünya Okulu", eğitim reformunun geleceğine ışık tutuyor. STFA'nın 1992 yılında kurduğu Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı, 2012 yılında Khan Academy kurucusu Salman Khan ile Khan Academy'nin ilk uluslararası iş ortaklığı anlaşmasını imzaladı. Anlaşma çerçevesinde dünyanın en büyük internet öğrenim platformu Khan Academy Türkçeleştirilerek tüm dünyada Türkçe konuşan herkese ücretsiz olarak sunulmaktadır. Khan Academy Türkçe, Ekim 2014 itibariyle 2 milyon ders vermiştir. Herkese kendi hızında ve kişiselleştirişmiş eğitim anlayışıyla dünya genelindeki eğitim reformunun en önemli paydaşlarından olan Khan Academy'nin sunduğu interaktif alıştırmalar, yönlendirme ve puanlama sistemleri ile öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik raporlama gibi gelişmiş özellikler de binlerce eğitim videosu ile birlikte Türkçe olarak kullanıcılarla ücretsiz olarak buluşturulmaktadır. STFA, Khan Academy Türkçe projesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği protokolü imzalamış olup Fatih Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kapsamında ortak çalışmalara devam etmektedir. Khan Academy'nin kurucusu Salman Khan'ın 2012 yılında yazdığı "Dünya Okulu" isimli kitabı, Khan'ın eğitim reformu ve eğitim sisteminin geleceği ile ilgili görüşlerini derlediği vizyon açıcı bir çalışma. Eğitimde fırsat eşitliği için, herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim.

"Sal Khan'ın eğitim sistemi üzerindeki etkisi hesaplanamayacak kadar büyük."
-Bill Gates-

"Sal'ın Khan Academy'si, kurulduğu 2006'dan beri sunduğu herkesin erişimine açık, özgürlük vadeden online eğitim modeliyle düşüncelerimizi kökten değiştiriyor."
-Al Gore-

"Herkese Bedava Eğitim, Sonsuza Kadar... Khanacademy.org ve Khanacademy.org.tr adreslerini şiddetle tavsiye ederim."
-İsmet Berkan, Hürriyet Gazetesi Yazarı-

"Dünyanın en büyük dersliği Türkiye'de... STFA, her yıl 8 milyon kullanıcının faydalandığı dünyanın en büyük ücretsiz online öğrenim platformu Khan Academy'yi Türkçe'ye kazandırdı."
-Nuran Çakmakçı, Hürriyet Gazetesi Eğitim Yazar-

"Khan Academy Türkçe eğitime büyük katkı yapacak... Geriye kalan, Khan Academy'nin imkanlarından Anadolu'nun en ücra köşesine dahi ulaşarak öğrencileri, öğretmenleri, ebeveynleri haberdar etmek." -Şelale Kadak, Sabah Gazetesi Yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 293 okur

  • Sümeyra YADA
  • feyza
  • Atakan Stark
  • Yaldizlikalem
  • Çağlar Kodalak
  • Ömer PIRLANTOĞLU
  • Cherrystone
  • Çiçek Olgun
  • Penpe Aydın
  • Gökhan Kansız

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%25
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%10
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.9
Erkek
%43.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (30)
9
%18.8 (18)
8
%32.3 (31)
7
%9.4 (9)
6
%4.2 (4)
5
%2.1 (2)
4
%1 (1)
3
%0
2
%1 (1)
1
%0