Dünya Tarihi 1. Cilt (İlkçağ)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1621
Gösterim
Adı:
Dünya Tarihi 1. Cilt
Alt başlık:
İlkçağ
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050203394
Kitabın türü:
Çeviri:
Mihriban Doğan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Dünya Tarihi adlı dört ciltlik eserin bu birinci cildinde, Çatalhöyük ve Eriha gibi ilk insan yerleşimlerinin kuruluşundan Roma İmparatorluğu`nun çöküşüne dek olan zaman dilimi ele alınıyor. Mezopotamya, Mısır, Hint, Çin, Pers ve Yunan uygarlıklarının öyküsü efsane ve masallarla renklendirilerek anlatılıyor. Kral Narmer`in Mısır`ı birleştirmesinden İmparator Neron`un Roma`yı yakmasına dek, ilkçağa damgasını vuran olaylar akıcı bir dille aktarılıyor.
296 syf.
·20 günde·Beğendi·9/10
4 cildlik dünya tarixi setinin 1-ci və ən rahat oxunulan kitabı. Bu kitaba əslində insanlıq tarix də deyə bilərik çünki, məlumatlar köçəri insanların ilk olaraq oturaq həyata keçməsindən başlanılır.
Tarixi sevməyən və çətin gələn biriləri üçün ideal kitabdı deyə bilərəm. Çünki anlatım elə sadə və maraqldırır ki, bir çox yerləri sanki hekayə oxuyurmuş kimi oxuyursan. Zatən bu kitab bir baxıma aşağı yaş qrupları üçün də düşünülüb. Daha bir maraqlı məqam hər hissədən, dövlətdən sonra o dövlətin mədəniyyətinə dair maraqlı bir mif, rəvayət və s. verilir. Bu kitabı daha da axıcı edir. Məsələn Karfagenin yaranması, Gilgameş dastanı kimi yerlər mənim ən çox xoşuma gələn hissələr olur. Yəhudi tarixi isə ancaq bu qədər sistemli və anlaşılan verilə bilərdi. Hekayələşdirilmiş anlatım bu tarixi daha rahat anlamağıma kömək etti.
Yəni tarixi öyrənməyə başlamaq üçün ideal kitabdır. Amma daha dərin bilgilər üçün yetməz. Məsələn mən bunula paralel Alfa yayınlarının tarix kitabını da oxuyuram. O buna nisbətdə ağır dilli amma həm də keyfiyyətli kitabdı. Yəni buradan oxuduqdan sonra oradan uygun hissəni oxuyuram. Bunlara paralel youtube'dən belgeselleri də izlədinizmi, tarix dünyagörüşünüz tamamdır ;) yəni mənim tarixi öyrənmə sistemim bucürdü. Və inşallah sentyabrın ortalarına dünya tarixini bitirməyi düşünürəm.
P.S. kitabı alacaq olsanız set halında yox, tək-tək almaq daha yaxşıdı. Çünki biri 25 tl-dir, yəni 4-ü 100 tl olmalıdı. Amma qutuda gəldiyi üçün 125 tl edir.

XOŞ OXUMALAR ;)
296 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Benim için imkânsızı başarmama yardımcı olan bu kitabın yazarına teşekkürlerimi sunuyorum. “Tarih mi asla okumam dediğim aman gözüm görmesin, onca kitap varken tarih mi” kısaca okumam imkansızdı. Ama değilmiş okudum ve beğendim. Aaa bu arada bir tezi çürüttüm İMKANSIZ DİYE BİR ŞEY YOKTUR. Tarih okumayı (tarihi) sevenlerden özür diliyorum ama benim gibi düşünen çok… Herkeste şöyle bir algı oluşmuş tarih sıkıcı kendimden biliyorum :) Ama şunu söyleyebilirim çok keyif verici tarihi, geçmişi sevdiren türde bir kitap…
Kitap hakkında biraz bilgilendireyim siz değerli okumayı seven kardeşlerimi… (okumayı seven dedim çünkü çevremde kitaptan nefret edenler var ama atalarımız ne demiş üzüm üzüme baka baka kararır ) karartacam onları hayır hayır aydınlatacam (:
Kitabımız ilkçağ uygarlıklarını hiç sıkılmadan öğretiyor bize… Görsellerle süslenmiş sayfalar, haritalar, ilkyazı örnekleriyle, birbirinden ilginç, accık ibretlik ve etkileyici efsaneler and masallarla uygarlıkların daha akılda kalıcı bir şekilde anlatıyor… Böylelikle tarih sıkıcılıktan eğlenceli, akıcı bir hâl alıyor. Mesela ben Romayı Rusya’da sanıyordum ama çizmedeymiş… Mısırı çok uzakta dünyanın öbür ucunda sanıyordum ama hemen Akdenizin öbür tarafındaymış… Misal yerleşik hayattan önce ne iğrenç şeyleri ne tür zorluklarla bulup yiyebilmişler. Hele şu kast sistemine ne demeli Bir çiftçinin çocuğuysan sadece çiftçilik yapabilirsin. Tüccarsan tüccar, fırıncıysan fırıncı ya da hiçbir mesleğin yoksa hep öyle kalabiliyorsun. Ha bir de aynı kasttan biri ile evlenebiliyordun… (çok saçma)
Üni’ye hazırlıkta tarih dersinden hiçbir şey anlamazdım hocam sağolsun, bende bu kitabı okuyayım belki bi faydası olur dedim, dediğimden fazlası oldu hem tarihi sevdim hem de konular efsaneler sayesinde eğlenceli bir hal alarak hiçbir şey almayan kafamda yerini aldı. Anansi ve kaplumbağa, Babilin Asma Bahçeleri, Kral Minos ve Minotor efsaneleri en beğendiklerim arasında…
Kitap insanı o zamana götürüyor o zamanın zor şartlarını gözlerinizin önünde canlandırıyor. Ben biraz hayalperest olduğum için hemen o ortamda bulunuveriyordum. Bir bakıyorum arenanın ortasındayım bir boğa karşımda kaç kaçabilirsen, bazen akşam yemeği için kertenkele peşindeydim ama kıyamam ki onlar benim en iyi dostlarım (: bazen de at üstünde bir orduya öncülük eden komutan ama tabiî ki savaşa karşı olduğum için orduyla beraber tekrar dönerdim… En çokta bir arkeoloji kazısında olmak isterdim bunu gerçekten istiyorum…
Aman yine uzattım özür dilerim canlar kitap tavsiye edilir hem de dört ciltte.
Şu sözle incelememe veda ediyorum Allah’a Emanet Olun Canlar…
Tarih; geçmişte yapılmış, şu anda elimizde olan ve fakat istikbâli gösteren bir dürbündür.
296 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bir tarih kitabı mı okudum , yoksa bir masal kitabı mı ? İnanın bilemiyorum. Kitap, o kadar harika yazılmış ki, ilkçağı genel görüntüsüyle hafızanıza adeta zorla yerleştiriyor.

Aslında orta öğretim düzeyinde yazılmış bir kitap. Sanki binlerce yıllık bir tarihin bir özeti çıkarılmış, kesinlikle birbirine karıştırılmadan öğrenmeniz için size sunuluyor. Derinlemesine bilgi isterseniz başka kaynaklara başvurmanız gerekecek. Ama genel olarak tüm ilkçağ hakkında kafanızda kalıcı bir şekil oluşsun istiyorsanız, bu kitap tam aradığınız kitaptır. Böyle bir bilgiyi bu kadar kolay anlatımla hiç bir yerde bulamazsınız.

Ben, bu kitabı okumakla, okul sıralarında ve daha sonraları okuyup ta unuttuğum bir çok bilgiyi yeniden hatırladım. Ama en önemlisi de bilmediğim dünyalar kadar tarih bilgisini öğrendim. Yazımın başında da bahsettiğim gibi kitap, adeta bir masal gibi okunuyor. Müthiş bir akıcılık ve müthiş bir anlatım var.

Beğenerek ve büyük keyif alarak okuduğum bu kitabın okunmasını kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca, serinin bundan sonraki çağları anlatan diğer kitaplarını da okuyacağımı bildirmek isterim.
296 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı bitirince kendimi çok cahil ve bilgisiz hissettim. Abi o kadar insan kalkmış savaşmış, bir şeyler yapmış (ev, heykel, piramit...), kanunlar yazmış...vb. bir sürü şey yapmışlar ve ben bunların %90'nından fazlasını bilmiyorum. Adam kalkmış dünyayı fethedeceğim diyor, ben daha çöpü dökmeye üşeniyorum. Yemin ederim bu eski insanların azmine, gücüne hayran kaldım. 19 yıl yaşamışım ama şu insanları bu zamana kadar hiç merak etmemiş olduğum için kendimden utandım. Bence bütün insanlar "tarihi" en azından "kendi tarihini" bilmeli, öğrenmeli. Adam kalkmış yazıyı bulmuş ya yazıyı! Ama ben kim bulmuş bilmiyorum (Sümerliler bulmuş öğrendim artık) ve daha buna benzer bir sürü şeyi bilmiyormuşum.
Bu kitap insana hiç ama sıkmadan "tarihi" öğretiyor. Ben tarih okumayı sevmem hiçte okumadım, nasıl bir psikoloji ise tarih denilince aklıma "sıkıcı" kelimesi geliyordu hep. Şuan bu kitaptan sonra "tarih" deyince; heyecanlanıyorum, kendimi tarihe aç hissediyorum, okumak öğrenmek istiyorum. Bunları bana aşıladığı için, bu kitabı yazan "Susan Wise Bauer" hanıma çok ama çok teşekkür ederim. En kısa zamanda kitabın devam kitaplarını da temin edip okuyacağım.
Tarih okumayı sevmiyorum, sıkılmadan tarih öğrenmek istiyorum diyenlere kesinlikle tavsiye ederim bu kitabı. Birde keşke bana şu tarihi yabancı bir değil de kendi öğretmenlerimiz sevdirip aşılasaydı diye düşünmekten de alamıyorum.

Not: Kitaptan çıkardığım kendimce sonuç bu:
Bütün ömrünü savaşarak, topraklarını genişletmeye çalışarak yaşıyorsun, sonra ölüyorsun ve tüm toprakların, servetin başkalarının eline geçiyor. Bunun yerine keşke herkes kendi toprağında barış içerisinde yaşasalardı. Ne olurdu sanki? İşte insanoğlunun doymak bilmeyen hırsı yüzünden yüzbinlerce hayat mahvoldu.
Insana tarihi masal anlatırmış gibi anlatıyor,dili oldukça akıcı,bilgi ağırlıklı kitaplara olan sevgimi arttırdı bu kitap diğer ciltlerini de okumak için sabırsızım
296 syf.
·Puan vermedi
Inanılmaz bir kitap o kadar akıcı ki okuduğunuzda adeta büyüleniyorsunuz. Birçok ülkedeki öyküleri ve önemli olayları anlatıyor. Örneğin Çin tarihini anlatırken kendinizi gerçekten Çin'in tahta evlerinde yaşarken sabah erkenden kalkıp sarı nehirde yüzdüğünüzü hayal edebiliyorsunuz. Ancak eğer ciddi bir kitap arıyorsanız bu size göre değil. Sadece yüzeysel bilgiler anlatılıyor.
296 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
TARİHİ KÜÇÜKLÜĞÜMDEN BU YANA ÇOK SIKICI BULMUŞUMDUR. AMA BU KİTAP HER YAŞTAN İNSANLAR VE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN AKICI, ANLAŞILIR, UYGUN BİR DİLLE ANLATTIĞI İÇİN ARALARDA İLGİ ÇEKİCİ KONULARA VE YER YER DESTANLARA DEĞİNDİĞİ İÇİN TARİHE SICAK BAKMAMI SAĞLADI. KİTABI BİTİRMEDEN DAHA SERİNİN DİĞER 3 CİLDİNİDE ALDIM BÜYÜK SABIRSIZLIKLA OKUYACAĞIM BUGÜN 2. KİTABA BAŞLADIM BİLE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN YADA TARİHE BENİM GİBİ ÖN YARGIYLA BAKANLAR İÇİN MUTLAKA TAVSİYE EDERİM. OKUNMASI GEREKEN BİR KİTAP.
296 syf.
·Beğendi·8/10
Tarihe giriş yapmak için çok yerinde bir tercih. Detay okumaları yapmadan evvel genel bir hakimiyet sağlamak maksadıyla okumaya başladım. Beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Yalnızca olaylardan değil ilgili kültürel mirasın bazı kesitlerinden de bahsedilmesi çok ilgi çekici kılmış.
Ayların çoğunun ismi Romalılardan kalmıştır. Ocak(January) Roma tanrısı Janus'un ismini taşır. Mart'a savaş tanrısı Mars'ın ismi verilmiştir. Haziran (June) ayının adı en önemli Roma tanrıçası Juno'dan gelir. Temmuz(July) ve Ağustos(August) Romalı kahramanlardan gelir.: Temmuz(July) Jül Sezar'dan, Ağustos(August) da Roma'nın ilk imparatoru Augustus'dan gelir.
Sezar bir zaferinden sonra, bir arkadaşı ondan savaşı tanımlamasını istediğinde şöyle demişti: "üç kelimeyle tanımlayabilirim: Veni, Vidi, Vici." (Geldim, Gördüm, Yendim.)
Susan Wise Bauer
Sayfa 237 - Say yayınları
Uygun bir şekilde oy kullanabilmeleri için vatandaşların eğitilmesi şarttı. Eğer cahilseler, şehir yönetimi hakkında layıkıyla tartışamazlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünya Tarihi 1. Cilt
Alt başlık:
İlkçağ
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050203394
Kitabın türü:
Çeviri:
Mihriban Doğan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Dünya Tarihi adlı dört ciltlik eserin bu birinci cildinde, Çatalhöyük ve Eriha gibi ilk insan yerleşimlerinin kuruluşundan Roma İmparatorluğu`nun çöküşüne dek olan zaman dilimi ele alınıyor. Mezopotamya, Mısır, Hint, Çin, Pers ve Yunan uygarlıklarının öyküsü efsane ve masallarla renklendirilerek anlatılıyor. Kral Narmer`in Mısır`ı birleştirmesinden İmparator Neron`un Roma`yı yakmasına dek, ilkçağa damgasını vuran olaylar akıcı bir dille aktarılıyor.

Kitabı okuyanlar 68 okur

  • slayer
  • Selen
  • Arda D.
  • gokhan
  • Furkan Hattapoğlu
  • Okan Sarı
  • Ali TEZER
  • Nazar Nikü
  • Eren Birol
  • Emir Buğra Şahin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37 (10)
9
%25.9 (7)
8
%18.5 (5)
7
%7.4 (2)
6
%7.4 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%3.7 (1)