Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100

7,9/10  (16 Oy) · 
36 okunma  · 
19 beğeni  · 
2.522 gösterim
Michael Hartın tartışmalara yol açan kitabı "En Etkin 100" 1978 yılında ilk kez yayınlandığında eleştirmenler yazarın oldukça cesur olduğundan bahsediyordu: Hart, kendince en etkili bulduğu kişilerin listesini yapmakla
kalmamış, onları etki derecelerine göre de sıralamıştı.
Söylemek gerekir ki, eleştirmenler yanıldı: Kitap o günden bu güne iyi bir satış
grafiği elde etti. Yıllar geçtikçe Hartın elindeki liste azalıp çoğaldı, listeye yeni isimler
eklendi, revize edilmiş yeni baskılar yapıldı ve kitaba olan ilgi hep taze kaldı. Elinizde
tuttuğunuz, kitabın yenilenmiş ve genişletilmiş baskısı...
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  504
 • ISBN:
  9789752541122
 • Orijinal Adı:
  The 100
 • Çeviri:
  Nurşan Üstüntaş
 • Yayınevi:
  Neden Kitap
 • Kitabın Türü:
Aysun Çelik 
19 Oca 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle kitabı almayı düşünenlere bir uyarıda bulunmak istiyorum. Benim kitabımda ciddi baskı hataları vardı. Bu bir iki kelimenin yanlış yazılmasıyla sınırlı değil. 100 kişi arasında olan 5-6 kişi, baskı hatası sonucu kitapta yok, onun yerine zaten basılmış olan 5-6 kişi çift basılmış. Bunu ve diğer birkaç ciddi hatayı belirten bir mail attım yayınevine, sağolsunlar bir dönüş yapmadılar! Almadan önce lütfen kontrol edin.

Rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı baskı hatalarına rağmen okuyabildim. Hepsi de okunması gereken önemli kişilerdi ve daha kitaba sığmayan nice isimler var. Her bir kişiye üç-beş sayfa ayrılmış. Bu yüzden kitabın kalınlığı korkutmasın. Benim gibi yatmadan önce birkaç kişi okursanız üç haftada 100 kişi rahatlıkla bitiyor :)

İsmail Aldemir 
14 Oca 20:36 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Yazar kendine göre bir liste yapmış ve listedeki kişilerin hayatları hakkında her yerde bulabileceğimiz temel bilgiler vermiş.. Ancak liste ilginç.. Örneğin Stalin, Lenin, Kraliçe Elizabeth, Gorbaçov gibi devlet adamlarının bulunduğu ilk 100 listesinde Fatih, Kanuni ya da Yavuz Sultan Selim yok.. Pasteur, Edison, Graham Bell gibi aslında kendi icatları olmayan buluşların patentine sahip olan bilim adamları var ama Tesla, El Cezeri, Harezmi yok.. Bach, Beethoven, Sheakspeare gibi sanatçılar var ama Dostoyevski, Gogol, Puşkin gibi büyük edebiyatçılar yok.. Ayrıca bazı şahsiyetlerin dünya tarihine yön verip vermemiş olduğu da son derece tartışmalı.. kendi alanları açısından önemli olabilirler ama tarihe yön vermek denildiğinde ölçü daha farklı olmalıydı..

Downtown Girl 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta günümüze kadar geçen zamanda gerçekten dünyanın akışını değiştiren 100 insanı seçmiş, kendince sıralamaya koyarak, haklarında bilgiler vermiş. Her zaman bir yerlerden duyduğumuz bir çok kişi var listede, en güzelide onlar hakkında bilgi edinmekti. Güzel hazırlanmış bir kitap, beğendim.

sefa gokburun 
10 Ara 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Kitabı orjinal olarak bulmak ve almak istiyorum. Mümkünse sıfır olursa sevinirim bununla ilgili bilgi paylaşımı yapabilirseniz sevinirim... 6 aydır bulamıyorum kitabı :)

Ahmet Kubilay EKİZ 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Dünya tarihine yön veren Türklerin olmadığı bir kitap... Fatih Sultan Mehmed Dünya tarihine yön vermemiş öyle mi? not: Efendimiz birinci sırada :)

Kitaptan 1 Alıntı

Downtown Girl 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitaptaki kişilerin ülkeleri;
Büyük Britanya.......................18
Almanya ve Avusturya............15
Fransa.....................................9
İtalya........................................8
Yunanistan...............................5
İspanya....................................3
Rusya.......................................4
Diğer Avrupa Ülkeleri...............7

Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100, Michael H. Hart (Sayfa 525 - Neden Kitap (Cep Boy))Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100, Michael H. Hart (Sayfa 525 - Neden Kitap (Cep Boy))