Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri

8,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
166 gösterim
Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri'nde sinema dünyalarının kapısını aralayan 21 yönetmen bir arada.Kitapta; Almanya, Arjantin, Çin, Filistin, Fransa, İtalya, İngiltere, İran, İsveç, Japonya, Kore, Polonya, Rusya, Mısır ve Yunanistan'dan yönetmenler var.

Akira Kurosawa, Ingmar Bergman, Yusuf Şahin, Andrzej Wajda, Theodoros Angelopoulos, Andrey Tarkovski, François Truffaut, Fernando Solanas, Ken Loach, Bernardo Bertolucci, Krzysztof Kieslowski, Werner Herzog, Michael Haneke, Rainer Werner Fassbinder, Aleksandr Sokurov, Michel Khleifi, Zhang Yimou, Kim Ki-Duk, Wong Kar Wai, Cafer Penahi, ve Chan- Wook Park’ın sinema üstüne görüşleri ve önerileri bu kitapta okuyucuyu bekliyor.Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, sinemayı sadece film izlemek olarak görmeyenler için keyifle okunacak bir başvuru kaynağı olacak.

“O zamanlar pek param yoktu, her ay sadece 5 yen kenara koyabiliyordum. Fakat bir kamera 188 yendi ve bu benim için çok paraydı. Bir kamera almak için en az 2-3 yıl çalışmalıydım. Bir yıl para biriktirdim ama olacak gibi gözükmüyordu. O sıralar para karşılığında kan bağışında bulunabiliyordunuz ve ben de öyle yaptım. 1974 yılının kasım ya da aralık ayıydı, hâlâ hatırlarım. Kanımı satıp yeni bir kamera aldım. Çekim yapmaya böyle başladım. Bu durumun sinema endüstrisiyle kurduğum ilk ilişki olduğunu söyleyebilirim.”
Zhang Yimou
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786059675000
 • Yayınevi:
  Seyyah Kitap
 • Kitabın Türü:
Merve Betül Karakuş 
29 Oca 17:34 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sürekli göz önünde olan, haklarında sayısız yazılar yazılan Hollywood yönetmenlerinin yanında. Ticari kaygıdan sıyrılmış (ya da buna uğraşmış) filmler ve eserler veren yönetmenlerden öğrenilebileceği bir bilgi kütüphanesi olmuş. Öğrenecek çok şeyim var demek için bile okunabilir.

Kitaptan 7 Alıntı

edebiyatın sinemaya uyarlanması
Edebiyat eserlerine dayanan bir film çekildiğinde çoğu kez romanın diyalogları benimseniyor ama bunlar daha çok okunmak için yazılmış metinler, beyazperdede kulağa hoş gelmiyor. (Wajda, 2006:31)

Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (Andrzej Wajda, Yönetmen)Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (Andrzej Wajda, Yönetmen)
Tugay Kocayiyit 
04 Şub 01:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben filmlerimde tek soruyla ilgilenirim: İnsanları nasıl kosullandirirsan insanlar bir ideolojiyi takip etmeye hazır hale gelirler? Derin bir hosnutsuzluk, derin bir toplumsal hosnutsuzluk ve savunmasizlik duygusu içinde bulunan insanlar kendilerini kurtaracak bir dal ararlar. Bu dal ise genellikle ideolojilerdir.

Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (Sayfa 101 - Micheal Haneke)Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (Sayfa 101 - Micheal Haneke)
Tugay Kocayiyit 
31 Oca 23:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üçüncü dünya ülkeleri sinemacıları olarak, kendi sinemamızı yapmalıyız. Sinemayı yoktan var etmeliyiz.

Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza OylumDünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum

Kanımı satıp kamera aldım
''O zamanlar pek param yoktu, her ay sadece 5 yen kenara koyabiliyordum. Fakat bir kamera 188 yendi ve bu benim için çok paraydı. Bir kamera almak için en az 2-3 yıl çalışmalıydım. Bir yıl para biriktirdim ama olacak gibi gözükmüyordu. O sıralar para karşılığında kan bağışında bulunabiliyordunuz ve ben de öyle yaptım. 1974 yılının Kasım ya da Aralık ayıydı, hâlâ hatırlarım. Kanımı satıp yeni bir kamera aldım. Çekim yapmaya böyle başladım. Bu durumun sinema endüstrisiyle kurduğum ilk ilişki olduğunu söyleyebilirim.''

Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (Yönetmen Zhang Yimou)Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (Yönetmen Zhang Yimou)
Tugay Kocayiyit 
04 Şub 01:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yönetmen olmak isteyenlere aynı şeyi söylüyorum: Okuyun, okuyun, okuyun.

Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (Sayfa 93 - Werner Herzog)Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (Sayfa 93 - Werner Herzog)
Tugay Kocayiyit 
04 Şub 01:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz bu az gelişmiş dünyanın lanetli yurttaslari, bu sefiller üçüncü dunyasiyiz. Biz ne yapabiliriz? Bizim yapmamız gereken hayatımız uğruna dovusmek, hayatımızı uretmek, hayatta kalmak için yaratmak. Kulturel, estetik ya da felsefi alanda en dinamik ve en ilerici entellektüel hareketlerden birinin parçası olmaktır.

Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (118)Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (118)
Tugay Kocayiyit 
04 Şub 01:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hollywood'un kendine has bir sinema kültürü var ve çok güzel filmler cikartabiliyorlar. Ben sadece bu ticari ve endüstriyel sinemanın bir parçası değilim o kadar. Beni etkilemiyor. Beni hiçbir zaman partilerde ya da kırmızı hali üstünde göremezsiniz.

Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (Sayfa 91 - Werner Herzog)Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri, Rıza Oylum (Sayfa 91 - Werner Herzog)