Dünyadan Aya 3. Kitap

7,8/10  (11 Oy) · 
24 okunma  · 
7 beğeni  · 
429 gösterim
Ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısı, Amerika... Kuzey-Güney savaşı bitmiştir. Kuzeyin eski askerleri, özellikle topçu subayları işsiz (!) kalmış olmaktan yakınırlar. Aralarından biri, Ay'a bir mermi atmayı önerir. Büyük çabalardan sonra bu atışı gerçekleştirecek topu, atılacak mermiyi kotarırlar. Yolculuğun sonuna kadar gözlem yapmalarına yarayacak güçlü bir teleskop da hazırdır.

Hazırlıkların tamamlanmasına doğru, sıradışı bir Fransız ortaya çıkar ve merminin içinde Ay'a gitmek istediğini söyler. İsteği kabul edilir; ancak, bir iddialaşma sonucu, Ay'a bir değil, üç kişinin gönderilmesine karar verilir. Önceden saptanan gün ve saatte mermi fırlatılır...

Yazıldığı dönemde 'Ay'a yolculuk' gibi sıradışı bir hayale dayanan ve tartışmalar yaratan, bir solukta okuyacağınız bir Jules Verne harikası.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  311
 • ISBN:
  9758607075
 • Orijinal Adı:
  De La Terre A La Lune
 • Çeviri:
  Z. Zühre İlkgelen
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaprak Onur 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 4/10 puan

Kitap, Amerika'daki Gun-Club adında iç savaş döneminde en büyük topları icat eden grubun, savaş sonrasında topları kullanarak aya gitme fikirlerini ve bu fikirlerinin uygulanmasını ele alıyor.

Açıkcası ben çok sevemedim bu kitabı. Nedenlerine gelecek olursak.
Öncelikle, kitabın arka kapak yazısı bizi hikaye hakkında oldukça yanlış yönlendiriyor. Arka kapağı okuduktan sonraki beklentim kitabın en fazla üçte ikisinde yolculuğa çıkış hazırlıklarını, son kalan bölümünse yolculuğu ve yolculukta yaşananları anlatması yönündeydi. Ama kitap bunun üzerine değil, kitap tamamen yolculuğa çıkış çalışmaları üzerine.
Bu yolculuğa çıkış çalışmaları bize Jules Verne'in her zaman kullandığı tarzda yani bol miktarda bilimsel içerikle birlikte sunuluyor. 1865'te yazılmış bir roman düşünüldüğünde Verne'in yakaladığı benzerlikler ve yaptığı doğru hesaplamalar gerçekten dudak uçuklatıcı (mesela kitapta kullanılan gülle ile Apollo 1'in boyutları birbirlerine oldukça yakınmış).

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/