Dünyadan Aya 3. Kitap

7,8/10  (9 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
395 gösterim
Ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısı, Amerika... Kuzey-Güney savaşı bitmiştir. Kuzeyin eski askerleri, özellikle topçu subayları işsiz (!) kalmış olmaktan yakınırlar. Aralarından biri, Ay'a bir mermi atmayı önerir. Büyük çabalardan sonra bu atışı gerçekleştirecek topu, atılacak mermiyi kotarırlar. Yolculuğun sonuna kadar gözlem yapmalarına yarayacak güçlü bir teleskop da hazırdır.

Hazırlıkların tamamlanmasına doğru, sıradışı bir Fransız ortaya çıkar ve merminin içinde Ay'a gitmek istediğini söyler. İsteği kabul edilir; ancak, bir iddialaşma sonucu, Ay'a bir değil, üç kişinin gönderilmesine karar verilir. Önceden saptanan gün ve saatte mermi fırlatılır...

Yazıldığı dönemde 'Ay'a yolculuk' gibi sıradışı bir hayale dayanan ve tartışmalar yaratan, bir solukta okuyacağınız bir Jules Verne harikası.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  311
 • ISBN:
  9758607075
 • Orijinal Adı:
  De La Terre A La Lune
 • Çeviri:
  Z. Zühre İlkgelen
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaprak Onur 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 4/10 puan

Kitap, Amerika'daki Gun-Club adında iç savaş döneminde en büyük topları icat eden grubun, savaş sonrasında topları kullanarak aya gitme fikirlerini ve bu fikirlerinin uygulanmasını ele alıyor.

Açıkcası ben çok sevemedim bu kitabı. Nedenlerine gelecek olursak.
Öncelikle, kitabın arka kapak yazısı bizi hikaye hakkında oldukça yanlış yönlendiriyor. Arka kapağı okuduktan sonraki beklentim kitabın en fazla üçte ikisinde yolculuğa çıkış hazırlıklarını, son kalan bölümünse yolculuğu ve yolculukta yaşananları anlatması yönündeydi. Ama kitap bunun üzerine değil, kitap tamamen yolculuğa çıkış çalışmaları üzerine.
Bu yolculuğa çıkış çalışmaları bize Jules Verne'in her zaman kullandığı tarzda yani bol miktarda bilimsel içerikle birlikte sunuluyor. 1865'te yazılmış bir roman düşünüldüğünde Verne'in yakaladığı benzerlikler ve yaptığı doğru hesaplamalar gerçekten dudak uçuklatıcı (mesela kitapta kullanılan gülle ile Apollo 1'in boyutları birbirlerine oldukça yakınmış).

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/

nejla güldalı 
 30 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın uzay çalışmalarından nerede ise yüz yıl önce yazılmış olması, yazarın ne kadar ufku geniş ve zeki bir insan olduğunu gösteriyor. Amerika'da kuzey – güney savaşından sonra boşta kalan özellikle topçu askerlerin ortaya attığı bir fikirle ay’a top mermisi gönderilmek istenir. Önce boş gönderilecek olan merminin içinde gitmeye çılgın bir Fransız talip olur ardından gelişen olaylar çerçevesinde bu yolculuğa iki kişi daha katılır. Kitabın çok fazla bilimsel detayla yazılmış olması bir roman değil de bilimsel bir çalışma okuyormuşsunuz hissi verebilir ve hatta gereğinden çok rakam ve ölçüler okumaktan sıkılabilirsiniz. Kitabın sonuna doğru hikaye biraz daha şekillenince dikkatinizi çekebilir.

Tuğba kara 
28 May 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · 6/10 puan

Kitabın tam metin çevirisi İthaki Yayınlarından çıkmış. Sanıldığı gibi hiç de çocuk kitabı sayılmaz. Ateşli silahların eskisi kadar önemsenmediği bir dönemde Gun Club üyelerinin ses getirecek yeni bir fikirle ünlerine tekrar kavuşması anlatılıyor. Devamı yanılmıyorsam Ayın Çevresinde Seyahat adlı kitapta anlatılıyor. Dili sade okuması kolay fakat ateşli silahlarla ilgili çok fazla terim var.

rtgrlsln 
05 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8 günde

Jules Verne bilim-kurgu edebiyatı içinde kurgudan daha ağırlıklı olarak bilime önem verdiğini ve bu anlamda da kitaplarında ortaya koyduğu sayısal ve bilimsel verilerle bunu okuyucularına kanıtlıyor gibi. Yalnızca iyi bir yazar değil, aynı zamanda iyi bir seyyah ve bilim insanı.

Kitaptan 3 Alıntı

nejla güldalı 
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Arap Atasözü
"Orman yanmak istiyorsa bırak yansın, tutuşan kendi ağacıdır."

Dünyadan Aya, Jules Verne (Sayfa 105 - İthaki Yayınları)Dünyadan Aya, Jules Verne (Sayfa 105 - İthaki Yayınları)
nejla güldalı 
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

tehlikeden haberi olmayan her zaman cesurdur.

Dünyadan Aya, Jules Verne (Sayfa 117 - İthaki Yayınları)Dünyadan Aya, Jules Verne (Sayfa 117 - İthaki Yayınları)
rtgrlsln 
05 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir Amerikalının aklına bir fikir geldi mi, o fikri paylaşacak bir başka Amerikalı arar. Üç kişi oldular mı, bir başkanla iki sekreter seçerler. Dörde çıkınca da bir arşivci atarlar, büro işlemeye başlar. Beşi bulduklarında, genel kurul toplantıya çağrılır; kulüp kurulmuş olur.

Dünyadan Aya, Jules VerneDünyadan Aya, Jules Verne