Dünyaların Savaşı

7,9/10  (15 Oy) · 
29 okunma  · 
10 beğeni  · 
714 gösterim
Uzayın derinliklerinde.. engin, soğuk ve duygusuz zihinler bu dünyayı kıskanç gözlerle izliyor ve bize karşı uygulayacakları planlarını yavaş yavaş geliştiriyorlardı.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786053752820
 • Orijinal Adı:
  The War of The Worlds
 • Çeviri:
  Ali Kaftan
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bizden daha az akıllı diye tasallut ve tahakkümümüz altındaki onca hayvana yaptığımız eziyeti bu biricik zekamız haklılaştırıyorsa eğer, bizden daha zeki Marslıların dünyamızı, bu biricik yaşam alanımızı işgal etmeleri karşısında merhamet dilenmeye nasıl yüzümüz olur?

Dünyayı işgal eden ve yanlarında getirdikleri devasa makinelerle (üçayak, tripot) önüne çıkan her engeli yıkan, insanlığın başına bela bu Marslılar karşısında, çaresizce kaçmaya uğraşan ana karakter ve birkaç bölüm boyunca ona eşlik eden adamlar.

Beni en çok çarpan da kahramanımızla yolları kesişip, ona eşlik eden ve birlikte kaçmaya, en azından hayatta kalmaya çalışan adamlardan topçu subayı ile öykünün kendi ağzından anlatıldığı kahramanımız arasındaki diyaloglar oldu.

Tadımlık bir cümle ekleyelim:

"Bizler yenildik. Şimdi yapmamız gereken, kanalizasyonlara çekilmek. Zayıflarla, sakatlarla, yaşlılarla işimiz yok; ne de hayatının biricik derdinin yenilenmesi gereken bilet tarifeleri olduğu beyzadeler ve aşırı duygusallıkları mantıklarının katili olan çıtkırıldım hanımefendilerle.. Bize güçlü olanlar gerekecek, Marslı teknolojisini bize taşıyacak casuslar.."

Yine Wells, yine sıra dışı bir kurgu, yine yazıldığı dönemin hayli ötesinde olan nefis bir başyapıt..

josephine 
17 Eyl 12:31 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bilimkurgu sevenlerin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.1800'lü yılların sonunda yazarın uzaylı istilası öngörebilmesi etkileyiciydi.Kitap pekçok filmin ve sonradan yazılacak bu tarz eserlerin öncüsü.Kitabın en güzel bölümleri bence ana karakterin dünyanın sonuna doğru yaklaşırken bir papazla ve askerle kurduğu diyaloglardı.Papaz paniğe kapılıp her şeyi tanırıya yüklediğinde ana karakterin papaza "Unutmayın tanırı bir sigorta şirketi değildir bayım," demesi bence en güzel cümleydi.İnsan kitabı okurken bizden daha güçlü ve üstün bir tür dünyaya gelecek olursa bizim şu an hayvanlara ettiğimiz muamelenin aynısıyla karşılaşıcamızı yüzümüze vuruyor.Vahşi hayvanlar nasıl insanlardan kaçarsa marslılar dünyayı işgal ettiğinde de insanlar aynı duruma düşüyor.

Hüseyin Düver 
17 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

1898 yılında yazılmış bir uzaylı istilası okumak çok farklıydı. O zamanların süper gücü İngiltere olunca bugün nasıl her kıyamet Amerika'da kopuyorsa o gün de uzaylılar bula bula İngiltere'yi buluyorlar. Aksiyon sahneleri at arabasıyla Marslılardan kaçma, top ateşiyle marslıların ısı ışınlarına ve zehirli gaz bulutlarına -o dönemde zehirli gazlar daha icat edilmemişti bu açıdan ileri görüşlü bir yapıt- karşı savaşlardan oluşuyor. Bugünün Amerikan yapımları da bu adamın hayallerinin üstüne pek az şey ekleyerek yeniden devam etmişler. Kitabın dili de çok akıcıydı ve sahneleri betimlemelerle güzel anlatıyordu. Başarılı bir yapıt bugün bile hala okunabilirliğini koruyor.

dr coffee 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

Kitap turunun oncusu olmayi hak ediyor. Beni asil sasirtansa 1898'de yazilmasina ragmen belkide caglar otesine hitap etmesi. Yazari h.g.wells'in engin bir hayalgucu ve kurgu dehasina sahip oldugu suphe goturmez. Bilim-kurgu severlerin es gecmemesi gereken bir kitap bence. Iyi okumalar!

Aristokrat İşçi 
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

Yazarı ve yaşadığı dönemi düşünürsek müthiş bir hayal gücü ve ilerici bir akıl ürünü ortaya koyduğunu düşünüyorum. Kitabı kimin yazdığını bilmeden okuyan biri için 21. yüzyılda yazılmış bile denebilir.

Kitaptan 6 Alıntı

Ali Yalçın 
 26 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanoğlu ne boşu boşuna yaşar ne de boşu boşuna ölür."

Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 214)Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 214)
josephine 
17 Eyl 11:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bu bir savaş değil," dedi asker "Hiçbir zaman da savaş olmadı zaten. Karıncalarla insanlar arasında bir savaşın olabileceğini düşünüyorsan belki biz de marslılarla savaşmışızdır.

Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 174)Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 174)
josephine 
14 Eyl 23:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Birkaç dakika önce benim için üç somut gerçek vardı: Gecenin, uzayın ve tabiatın enginliği; çaresizliğim ve ıstırabım; ve ölümün yakın soluğu.

Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 34)Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 34)
josephine 
17 Eyl 11:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Onlarda ruh yok; uğruna dövüşecek hayalleri ve ulaşmak istedikleri idealleri yok ve bunlardan biri ya da diğeri olmazsa... Tanrım! Artık o, bir korku ve kaygı yığınından başka nedir ki?

Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 178)Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 178)

Şu anki uygarlığımız, göründüğü kadarıyla, Marslıların yardımına hiç ihtiyaç duymadan da paramparça olabilecek türden.

Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 3 - Arthur C. Clarke)Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 3 - Arthur C. Clarke)

Sanki biz merhamet havarileri miyiz ki, Marslılar da aynı ruhla savaştılar diye yakınabilelim?

Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 15)Dünyaların Savaşı, H. G. Wells (Sayfa 15)