1000Kitap Logosu
Dünyamıza Bakış
Dünyamıza Bakış
Dünyamıza Bakış

Dünyamıza Bakış

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.0
130 Kişi
426
Okunma
124
Beğeni
4.554
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Alan Yayıncılık · Ocak 1990 · Karton kapak · 9789757414278
Diğer baskılar
Dünyamıza Bakış
Dünyamıza Bakış
Ekonomik ve toplumsal sorunları enikonu bilmeyen bir kimsenin sosyalizm üstüne birtakım düşünceler ileri sürmesi uygun düşer mi? Birçok bakımdan düşer bence... Sosyalizm törel ve toplumsal bir amaca yönelmiştir. Ama, bilim ne amaçlar yaratabilir, ne de bunları insanlara benimsetebilir; olsa olsa, son amaçlara götüren bir takım araçlar sağlayabilir ancak. Bu nedenlerden ötürü, insanla ilgili sorunlarda, bilim ve bilimsel yöntemi küçümsemekten kaçınmalıyız. Toplum düzenine değinen sorunlar üstünde yalnız uzmanların söz sahibi olduğunu da kabul etmemeliyiz. -Einstein-
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺12,97
8.0
10 üzerinden
130 Puan · 27 İnceleme
Hayalperest bir realist
Dünyamıza Bakış'ı inceledi.
112 syf.
Einstein bir bilim insanı olmasının yanı sıra güçlü bir kaleme sahip. Bu kitabında neredeyse her şeyden biraz biraz değinmiş. Savaş, toplum, din, ahlak... Genel anlamıyla beğendiğim bir kitap oldu. Kurmuş olduğu muazzam cümleler mevcut. Benim en beğendiğim ise şu cümlesiydi. "Şiddet, ahlak seviyesi düşük erkeklere her zaman çekici gelmiştir." Bence gayet açık ve net bir cümle olmuş. Günümüzde de bu söz geçerliliğini korumaktadır. Okuyacaksanız eğer keyifli okumalar dilerim. Kitaplarla kalın:)
Dünyamıza Bakış
8.0/10
· 426 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Furkan dolgun
Dünyamıza Bakış'ı inceledi.
112 syf.
·
7 günde
·
10/10 puan
Einstein'ın görüşlerini kaleme aldığı orjinali "Mein Weltbild" yanş benim dünya görüşüm olan kitap. Einstein'ın dünya hakkında görüşlerini yazdığı kitap ağırlıklı bir sosyalist propaganda gibi algılanabilir. Bu kitabı okurken unutulmamalıdır ki Einstein bir fizikçi olduğu kadar bir filozoftur. Einstein'ın "Ideas and Opinions" kitabında da vurguladığı görüşlerini bu kitapta da konu konu kısa denemelerle anlatmıştır. Görüşleri yüzeysel bakış açıları değil Einstein'ın fikirleri hakkında büyük ipuçları veriyor. Tabii ki bu kitap tek başına anlamak için yeterli bilgi içermiyor. Bu kitabı okurken görüşlerini farklı kaynaklardan okumanızı tavsiye ederim birçok görüşünde Arthur Schopenhauer 'dan etkilendiğini görebilirsiniz. Einstein'ın neleri okuduğunu anlamak için önemli bir kitap. İçinde ki her bölüm farklı çevirmenler tarafından çevrilmiş bunun sebebini bilmiyorum. Ancak kitabın her bölümünde farklı bir çevirmen hissini almıyorsunuz. Çevirinin aslına uygun olduğunu söyleyecek Almancam yok ama kitabın gayet anlaşılır bir dili oluğunu söyleyebilirim. Einstein'ı bilimden öte dünya ile sosyalizmle ve ırkçılık gibi konularda neler düşündüğünü savaş ve bilim adamı yazısını özellikle okumalısınız.
Dünyamıza Bakış
8.0/10
· 426 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
19
Tofiq
Dünyamıza Bakış'ı inceledi.
112 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Einstein'in Gözünden
Teorik fizikçi ve bilim insanı Albert Einstein'in siyaset, din, bilim, eğitim ve toplumsal sorunlar üzerine yazmış olduğu bir kitap. Kitap 1934 yılında yayınlandığından Einstein kitapta daha çok o dönemki sorunlardan, savaşın etkilerinden, insan haklarından ve düşünce özgürlüğünden bahs etmiş. Daha o dönem yazmış olduğu eğitim hakkındaki fikirlerin bugün hala hayata geçirilmemiş olduğunu görüyoruz. Savaşa karşı fikirlerini de kitapta dile getiren Einstein uluslararası kargaşadan kurtulmanın yolunun bir dünya devleti kurulması olduğunu belirtiyor. Kitabın yazarı Einstein olunca tabii onun fikirlerini okumak istiyor insan. Kitap tam da beklentimi karşılamadı ama Einstein her zaman okunmalı benim fikrime göre.
Dünyamıza Bakış
8.0/10
· 426 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
43