Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler

8,0/10  (23 Oy) · 
42 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.048 gösterim
Ekonomik ve toplumsal sorunları enikonu bilmeyen bir kimsenin sosyalizm üstüne birtakım düşünceler ileri sürmesi uygun düşer mi? Birçok bakımdan düşer bence...

Sosyalizm törel ve toplumsal bir amaca yönelmiştir. Ama, bilim ne amaçlar yaratabilir, ne de bunları insanlara benimsetebilir; olsa olsa, son amaçlara götüren bir takım araçlar sağlayabilir ancak.

Bu nedenlerden ötürü, insanla ilgili sorunlarda, bilim ve bilimsel yöntemi küçümsemekten kaçınmalıyız. Toplum düzenine değinen sorunlar üstünde yalnız uzmanların söz sahibi olduğunu da kabul etmemeliyiz.

-Einstein-
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1990
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789757414278
 • Çeviri:
  Sabahattin Eyüboğlu, Vedat Günyol
 • Yayınevi:
  Alan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Umut 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Einstein adeta bu kitapta laboratuvardan çıkıp karşımızdaki koltuğa oturuyor ve çağın toplumsal sorunlarına, güncel olaylarına bir sosyolog edasıyla yorumlar, çözümler getiriyor. Katılmadığım bazı düşünceleri vardı ama o zaten yorumları yaparken doğru söylediği konusunda diretmiyor. Bunlar sadece benim görüşlerim diyor. Ayrıca bilinenin aksine Einstein bu kitapta gayet anlaşılır. :)
Einstein nelere değinmemiş ki, her şeyle ilgili yorum yapmış. Hayatın anlamı, dünya görüşü, zenginlik, din-bilim-toplum ilişkisi, sosyalizm, zenci sorunu, insan hakları, eğitim, savaş ve barışla ilgili derlenmiş denemeler çarpıcı fikirler ve aforizmalarla dolu bir kitap. Ama en dikkat çekicileri ve üzerinde en çok durulanı uluslararası kargaşa ve güç yarışı yerine Einstein'in bir dünya devleti kurulması fikrini sebepleriyle birlikte anlatmasıydı. Ve tabii en çok merak edilenlerden biri: atom bombası. Einstein, yapıştırılan bu yaftayla ilgili de bir şeyler anlatıyor bize. Sadece atom bombası savunması için bile merak edip okunabilir. Bunların yanı sıra eğitim konusunda yetkililere nasihatlar tadında bir deneme ve Freud'a yazdığı mektup da bu kitapta bulunuyor.
En başta da dediğim gibi sanki ben bir konu başlıkları listesi hazırlayıp masaya koymuşum ve Einstein o listeyi alıp bu konularla ilgili düşüncelerini söylemiş. Öyle bir tat aldım.
İyi ya da kötü Einstein'in fikirlerini merak ediyorsanız bilim dışı denemelerinin derlendiği bu kitabı okuyabilirsiniz.

galaxias 
21 Oca 03:01 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Einstein, belli başlı bazı konular üzerine kendi görüşlerini belirtmiş ki bunu her eleştirisinin sonunda ısrarla belirtmiş.Özellikle ABD konusunda ciddi çelişkiye düşen cümleleri kafa karıştırıcıydı.Ayrıca meraklısı için atom bombası meselesine kısa kısa değiniyor.

Okan Bayram 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Albert Einstein'ın birbirinden güzel denemeleri. Kitapta çok güzel denemeler olsa da bir süre sonra birbirini tekrar eden şeyler söyleniyor. Einstein'ın kitabı diye heyecanla okudum. Kitabı yeterince etkileyici bulmadım. Her şekilde okunmaya değer bir kitap

Kitaptan 98 Alıntı

Kendi hayatına ve başkalarınınkine anlamsız gözüyle bakan insan, yalnız mutsuz olmakla kalmaz, kolay kolay yaşamasını bile beceremez.

Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein (Sayfa 10 - Alan Yayıncılık)Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein (Sayfa 10 - Alan Yayıncılık)

Günümüzde öğretim özgürlüğü için en büyük tehlikeyi, bir dış tehlikenin varlığını ileri sürüp öğretim, düşünce alış-verişi, basın ve öbür haberleşme özgürlüklerinin kısıtlanmasında, engellenmesinde aramalıdır. Bu durum insanların geçim güvenliklerini tehlikeye sokan koşullarla, yaratılmaktadır. Bunun sonucu olarak da özel hayatlarında bile düşüncelerini açıklayamayanların sayısı günden güne çoğalmaktadır. Halk yönetiminin, demokratik bir yönetimin geleceğini tehlikeye düşüren bir durumdur bu.

Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein (Sayfa 55 - Alan Yayıncılık)Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein (Sayfa 55 - Alan Yayıncılık)
Umut 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eski Yunanlıların da köleleri vardı. Bunlar zenci değil beyazlardı... Bununla beraber Yunan filozoflarının en büyüklerinden biri olan Aristotales kölelerin aşağı yaratıklar olduğunu, haklı olarak boyunduruk altına alınıp özgürlüklerinden yoksun bırakıldıklarını söylüyor. Onun da geleneksel ön yargılar ağına düştüğü, olağanüstü zekasına rağmen bu ağdan kurtulamadığı açıkça meydandadır.

Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert EinsteinDünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein
Umut 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir insanın gerçek değeri her şeyden önce, kendinden kurtulmayı ne ölçüde ve ne yolda başardığına bakılarak anlaşılır.

Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert EinsteinDünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein

Zorbalığa dayanan otokratik bir düzen, bence, kısa zamanda bozulur. Çünkü, zorbalık ruhça aşağılık insanları çeker ve dahi zorbaların yerine haydutların geçmesi şaşmaz bir yasadır.

Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein (Sayfa 8 - Alan Yayıncılık)Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein (Sayfa 8 - Alan Yayıncılık)
Ravza. 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Koyun sürüsü gibi kitleler iki hafta içinde gazeteler tarafından öylesine bir heyecan ve telaşa düşürülebilirler ki, bu insanlar başta bulunan bu işlerle ilgili birkaç partinin değersiz amaçları uğruna ölmek ve öldürmek için üniformaları geçiriverirler sırtlarına."

Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert EinsteinDünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein
Ravza. 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Sigara içmenin sağlığınız için çok zararlı olduğuna inanırsınızda, tiryaki olmaktan gene de alamazsınız kendinizi. Hayatı zehirleyen pek çok alışkanlıklar için geçerli bir yargı bu."

Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert EinsteinDünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein
Aykut 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ben tek başına düşünen bir insanım, dar anlamıyla hiç bir zaman bütün yüreğimle ne devlete bağlı kalmışımdır, ne ana yurda, ne dostlar çevresine, ne de aileye.

Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert EinsteinDünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein
Umut 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gençlik yıllarımda biz aydınlar saltanat süren krallar ve imparatorların sonu gelince insanlık için daha mutlu bir çağın başlayacağına inanıyorduk...Eh artık köklerinin kazındığı söylenebilir ama insanlığın durumu çok daha iyi değil. Halkı kandıran politika cambazları gidenlerin yerlerini ustaca doldurdular.

Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert EinsteinDünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein