Dünyanın En Güzel Tarihi

7,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
274 gösterim
Nereden geliyoruz? Neyiz? Nereye gidiyoruz? Yaşadığımız gezegeni ötekilerden ayıran özellik ne? Dünya'nın suyu nereden geliyor? İlk insanın Afrika'da ortaya çıktığından kesinlikle emin miyiz? İnsanoğlu sadece maymunlardan ve bakterilerden değil yıldızlardan ve galaksilerden mi türedi? İnsan Dünya'yı nasıl ele geçirdi ve daha ne kadar Dünya'da yaşamayı sürdürebilecek? Dünya'nın ömrü ne zaman sona erecek?

15 milyar yıl önce gerçekleşen Büyük Patlama ile ortaya çıkan Dünya'nın ve insanın tarihi. Dünyamıza daha birkaç milyar yıl ömür biçiliyor ama biz mirasçılar onun yaşamından sorumluyuz. Dünya'nın güzel tarihinin sürmesi için...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789754584257
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Birçok filozof bunu düşünmüştü ama onların düşünceleri pek kabul görmedi. M.Ö. I. yüzyılda yaşayan Romalı filozof Lucretius, Evren'in henüz gençlik çağında olduğunu söylüyordu. Çağına göre çok ileri olan bu kanıya nereden mi varmıştı? İnce ve ustaca bir us yürütmeye başvuruyordu bunun için: Çocukluğumdan beri -diyordu- çevremde tekniklerin gelişip yetkinleştiklerine tanık oluyorum. Gemilerin yelkenleri yenilenip iyileştirildi, gittikçe daha etkili silahlar icat edildi, gittikçe daha yetkin ve ahenkli müzik aletleri yapıldı... Eğer Evren ebedi olsaydı bütün bu ilerlemeler şimdiye dek yüz defa, bin defa, milyon defa yapılıp bitirilmiş olurdu ve ben de artık hiçbir şeyin değişmediği, bitmiş, tamamlanmış bir dünyada yaşıyor olurdum.

Dünyanın En Güzel Tarihi, Hubert ReevesDünyanın En Güzel Tarihi, Hubert Reeves
Cihan Şhn 
05 Şub 21:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kadar az öğeyle koskoca bir iskelet nasıl yeniden kurulabiliyor?
Bulunan ilk kalıntılar ki gerçekten de çoğunlukla dişler oluyor-, bunların morfolojilerinden ve beslenme açısından taşıdıkları anlamdan vücudun öteki kısımlarına geçmek için yeterli oluyor. Cuvier tarafından bulunan, karşılaştırmalı anatominin korelasyon yasalarına göre filan tip bir dişin filan tip bir çeneye uyduğu, bu çenenin filan tipten bir kafatasına denk düştüğü, bu kafatasının filan tip bir omurganın tepesine oturduğu, bu omurganın filan tipten bir iskeletin parçası olduğu ve bu iskeletin de feşmekan türden bir kas sistemi taşıdığı vb bilinebiliyor. Böylece, çıkarımlar yapa yapa, dişten hayvana ulaşabiliyoruz.

Dünyanın En Güzel Tarihi, Hubert Reeves (Sayfa 87 - İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Dünyanın En Güzel Tarihi, Hubert Reeves (Sayfa 87 - İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)