Dünyanın En Harika Fikri İnsanlığı Değiştiren 50 Müthiş Fikir

8,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
590 gösterim
Zeki Olduğunu Düşünüyor musun? kitabında üniversite mülakatlarında karşılaşacağımız ilginç sorulara hazırlıklı olmamız için kafamızı nasıl çalıştırmamız gerektiğini anlatan John Farndon, bu sefer insanlık tarihinde çığır açan en harika fikirleri, bu fikirlerin diğerleri arasından nasıl sıyrıldığını anlatıyor.

"Dünyanın En Harika Fikri" kavramında insanın aklını çelen, "Yok canım, saçmalık bu!" demeden önce konu üstüne düşünmek için insanı sinsice baştan çıkaran bir şeyler vardır. İşte elinizdeki kitap bu ayartmaya teslim oluşun bir eseridir. Eğer siz de teslim olursanız, bunun aslında son derece sürükleyici bir oyun olduğunu keşfedersiniz.

İnsanoğlu ateş, çiftçilik hatta şarap olmasa ne yapardı? Harika fikirlerin tarihin gidişatını değiştirdiği bir gerçek, ama bir fikrin harika olduğuna kim, nasıl karar verebilir? 50 fikrin bulunduğu bu liste bir internet sitesinde insanların verdiği oylara göre hazırlandı. Peki, ama siz oy verenlerle hemfikir misiniz? Hangisi sizin için daha önemli: Kapitalizm mi yoksa Marksizm mi, bankacılık mı yoksa çay içmek mi, ekmek pişirmek mi yoksa internette dilediğiniz gibi gezinmek mi, kuantum teorisi mi yoksa çömlekçilik mi?

İnsanoğlu ateş, çiftçilik hatta şarap olmasa ne yapardı? Büyük fikirler tarihin gidişatını değiştirdiği bir gerçek, ama bir fikrin büyük olduğuna kim, nasıl karar verebilir? 50 büyük fikrin bulunduğu bu liste önemli bir internet sitesinde insanların verdiği oylara göre hazırlanmış.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786055443658
 • Çeviri:
  Duygu Akın
 • Yayınevi:
  NTV
 • Kitabın Türü:
Cihat Özgüncü 
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Belli bir komisyon oturmuş ve dünyanın en harika 50 fikri ne olabilir diye düşünmüş. Daha sonra bu kavramlar internette oylamaya sunulmuş ve kitaptaki sıralama oluşturulmuş. Sonuncudan başlayarak tüm kavramlar objektif bir şekilde anlatılmaya çalışılmış. Kavram derken çok geniş bir yelpazede düşünmek gerekli. Yani bu 50 'fikrin' içinde eşyalardan icatlara, ideolojilerden fizik kanunlarına, yiyeceklerden toplumsal olaylara kadar birbiriyle alakasız ama bir şekilde dünyanın akışına yön vermiş kavramlar bulunuyor.

Olumsuz yönlere gelirsek 50 kavram arka arkaya anlatılıyor. Kitabın başına içindekiler listesi konulması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca eminim okuyunca sizde farkedeceksiniz ki kendi 50 fikir listenizi oluşursanız bu listeyle oldukça farklı bir listeyle karşılaşacaksınız. Bu bakımdan kitap içindeki listeyi biraz daha genel kültürünüzü ilerletmek amacıyla okuyabilirsiniz diyebilirim.