Dünyanın Gölgesi Evrenin Ötesi Üçlemesi 3

8,8/10  (20 Oy) · 
43 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.047 gösterim
Amy ve Çırak, sonunda uzay gemisi Godspeed'in kasvetli duvarlarından kurtuldular. Centauri-Dünya'da yeni bir yuva inşa etmeye ve taze bir başlangıç yapmaya hazırdılar. Bu gezegene ulaşmak için Amy, evrenin ötesinden 25 trilyon mil yol kat etmişti.

Fakat bu yeni Dünya, Amy'nin umut ettiği gibi bir cennet değildi. Devasa pterodaktil benzeri kuşlar, zihin uyuşturucu toksin özelliği taşıyan mor çiçekler ve taş duvarlarında açıklanamayan ve gizemli sırlar taşıyan harabeler vardı. Peki ya en büyük sır neydi? Godspeed'in önceki yolcuları bu gezegende yalnız değillerdi. Ve eğer kalmak istiyorlarsa, savaşmak zorundaydılar.

Hayatta kalma mücadelesi veren koloniyi kurtarmak ve birlikte bir gelecek inşa etmek için bir umut peşinde olan Amy ve Çırak, bunun için kimin -veya neyin- orada olduğunu bulmalıydılar. Bu yürek parçalayıcı yolculukta kendi içlerine bakmalıydılar. Kendilerini insan yapan şeyin ne olduğunu bulmalıydılar. Ya koloni yok olsaydı? Yoksa uğruna feda ettikleri her şey -dostları, aileleri, Dünya'daki yaşam- bir hiç uğruna feda edilmiş olacaktı.

"Bilimkurgu ve genç yetişkin romantizmini bir araya getiren, inanılmaz bir roman.
-USATODAY.COM-

" Hikâyenin ortamı ve konusu, bu müthiş uzay geriliminin kalbi ve ruhudur. Ve kesinlikle inanılmazlar…"
- KIRKUS REVIEWS-

"Amy ve Çırak arasındaki romantizme karşı sahne arkasında bir distopya toplumuyla örülü olan hikâye, bilimkurgudan hoşlanmayan okuyucuların bile hoşuna gidecektir."
-SCHOOL LIBRARY JOURNAL-

"Bu genç yetişkin ilk roman -Pamuk Prenses, Star Trek, Koma ve Lost in Space yankıları içeren- hem sıra dışı hem de büyüleyici."
-FAMILY CIRCLE-

"Kısmen bilimkurgu, kısmen distopya ve tamamen mükemmel olan korkutucu ve leziz bir klostrofobik bir başyapıt."
-KIERSTEN WHITE, Paranormalcy romanının New York Times Çok Satan yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786055098322
 • Yayınevi:
  Olimpos Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuğba Arslan 
12 Oca 14:11 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Seriyi gerçekten merakla almıştım ve yeni yılın ilk serisi yaptım Hakkında hiç yorum görmedim ama konusu, kapağı almamdaki en büyük etkendi Serinin başlangıç noktası Dünyamızın bazı özelliklerini barındıran, yaşanılabilir bir gezegenin keşfi. Uzay araştırmalarıyla ilgilenen FKB, iki güneşi bulunan Centuri-Dünya’ya koloni kurmak niyetiyle 100 kişilik bir araştırma grubu (bu grup dondurulacak) ve gemide yaşamı sürdürecek bir takım insanlar alıyor. O zamanın teknolojisiyle yeni dünyaya varmak 300 yıl sürecek 100 kişilik araştırma grubuyla dondurulan Amy, yeni dünyaya varıştan 50 yıl önce uyandırılıyor. Gemide dondurulmuş araştırma grubunu öldürmek isteyen biri var. Amy’yi öldürmek isteyen kim? Ailesini koruyabilecek mi? Gemi insanlarının tek tipte ( hafif esmer ten koyu renk saç ve gözler) olduğunu gören Amy, geminin bir sonraki lideri olacak Çırak’la beraber insanların neden tek tip ve neden robot gibi hareket ettiklerini keşfediyor. 50 yıl önce uyandırılan Amy ailesini yeniden görebilecek mi? Katile engel olup kim olduğunu bulabilecek mi? Ve en önemlisi yeni dünyayı görebilecek mi ?
Aslında daha da fazlasını anlatırdım ama anlatırsam spoiler olacak Kitap Amy ve Çırak’ın ağzından yazılmış. Başlangıç ve ilk kitap ufak hatalara rağmen güzeldi. Devamı için aynı şeyi diyemeyeceğim ne yazık ki Redaksiyonunu yapan kişi okumadan yapmış sanırım Bazı konuşmaları anlamak için bölümün kimin ağzından yazıldığına baktım sık sık. Bu da haliyle yavaşlattı beni Çeviri ve yazım hataları olmasa bu kadar göze batmazdı belki ama yazarın her şeyi basit tutması da rahatsız etti beni. Hele karakterler Mesela Çırak aslında geminin lideri olmak istemiyordu ama bir yerde liderliği kaybetmekten korkar oldu Amy gayet sıradan bir genç kızken biyolog annesi ve Albay babasının bütün işlerini bilir oldu Bu gel-gitlerde beni yordu
Güzel etkileyici bir seri beklerken hayalkırıklığı oldu benim için malesef. Yine de sonunu merak ettiğimden okudum. Okumak isteyenin tercihine kalmış ama tavsiye ederim diyemem

Fatoş Çetiner 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Ne olacağına dair aklımdaki tüm senaryoları mahveden yazar bu konuda beni büyük hayal kırıklığına uğratırken, bana aklımdakilerden bambaşka bir tat sunarak kitabın sayfaları arasındaki yolculuğumu unutulmaz kıldı. Serinin üçüncü ve son kitabına yakışan, beklenmedik, zevkle okuduğum, keşke devamı olsa dediğim bir seriydi. Tavsiye ederim.

Merve Aslankılıç 
02 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gerçekten mü-kem-mel-di! Bu seriyi bu kadar uzun süre beklettiğim için kendime çok kızdım :P Bu son kitap cidden efsaneydi. Yazarın ters köşeleri, yansıttığı duygular, beklenmedik gelişmeler... Zekice tasarlanmış bir kitap. Bazı yerler tahmin edilebilirdi ancak bunun için çok dikkatli olunması gerekiyor. Aksi halde bazı yerlerde benim olduğum gibi ters köşe olabilirsiniz. :D

Umut Çalışan 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 20 günde · 6/10 puan

Kitap, aslında çoğu bilimkurguda ele alınan bir tema üzerine kurulu. Kaynakları tükenen dünya, yaşanacak yeni bir gezegen aramakta. Bunun güncel örneklerini Avatar ya da Yaşlı Adam’ın Savaşı serisinde görebilirsiniz. Dünyadan gönderilen uzay gemisi Godspeed, yaklaşık 300 yıl sonra Centauri-Dünya’ya varmıştır. Doğal olarak bu süreç içerisinde gemide doğup, büyüyen ve ölen birkaç nesil yetişmiş. Elbetteki bu süreç içierisinde gemide bir sürü şey ters gitmiş. Ayrıca yenidünyaya varmakla da kalmıyor. Orada da bir sürü yeni sorunla karşılaşıyorlar. Ancak harika bir incelikle, yazarın diğerlerinde hiç görmediğim bir bakış açısına hayran kaldım. Bahsi geçen 300 yıllık yolculuk sırasında, dünyanın daha hızlı bir yolculuk şekli keşfetmesinden ve ilk gemiyi sollayacak başka bir gemi yapması neden mümkün olmasın? Gayet mantıklı ve gezegenler arası yolculukta yepyeni bir pencere açacak bir fikir.

Ancak edisyon gerçekten korkunç. Aslında boş zaman doldurmak, kafa boşaltmak için son derece uygun olmasına rağmen, resmen katledilmiş bir kitap. http://ucalisan.blogspot.com.tr/...gesi-beth-revis.html

Mestan Han Ergenekon 
18 Mar 21:54 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

3 Serilik bir kitaba başlamak ilk başta korkutmuştu. Ya kötü çıkarsa diye ama Bestseller ibaresine güvenip aldım 3. seriyi de okuyunca iyi ki de almışım dedim. Yazar her kitapta üzerine koyarak ilerlemiş ve 3. kitapla resmen nirvana'ya çıkmış. Bu seri bütün serilerden daha iyi olayları tahmin etmesi zor siz böyle olabilir derken başka başka olaylar ortaya çıkıyor. Heyecanla ha bire okuma isteği uyandırıyor. Hele Amy ve Çırak önceki serilerde yakınlaşsak mı yakınlaşmasak mı paradoksundan sonunda çıkıyorlar. 3 seriyi de bitiren birisi olarak bili kurgu seviyorsanız bunu mutlaka okuyun diyebilirim.

Gerçekten harika bir bilim kurgu azıcık da distopya. En sevdiğim tarafı sonuna dair aklımda oluşan tüm olası sonuçları yerle bir etti. Kitap hakkındaki tek şikayetim kitap kapakları olacak çünkü kitaba hiç uygun değiller.

Ediz Özatik 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ve sonunda üçlemenin son kitabını okuyup bitirdim.
Serinin ilk kitabından bu son kitaba kadar ne yazık ki çekiciliği benim için çok düştü.
Kötü değil ama potansiyeline yaklaşamamış bir son olmuş.
Ve her nasılsa 2 ergen (kızmayın lütfen) bakış açısıyla anlatım da bu kitapta bende "sıkıcı ergen romantiği" havasında bir film izlenimi verdi.
Ortalarından itibaren çocuklar için yazılmış bir roman mı okuyorum sandım bir ara.
Konu gidişatı o kadar zorlama geldi ki kitabı bitirmek neredeyse 2 ayımı aldı.
Ama okuyun derim yine de, bir çok yerde ters köşe vuruşlar var.
Hem de gereğinden fazla.
Son sayfalara doğru acaba kurtarabilir mi kitap kendini derken yine "ergen" yaklaşımıyla bitti kitap ve negatif düşüncelerimi arttırdı.
Üç kitaplık seri, orijinal romanın (Robert A.Heinlein-Uzayda Kaybolanlar) kitabının yanına bile yaklaşamamış ne yazık ki.

Kitaptan 3 Alıntı

Büşra Demir 
30 Nis 17:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Fakat bu farklıydı, öyle değil mi? Veda etmekle ölmek arasında bir fark vardı.

Dünyanın Gölgesi, Beth Revis (Sayfa 322 - Olimpos yayınları)Dünyanın Gölgesi, Beth Revis (Sayfa 322 - Olimpos yayınları)
Umut Çalışan 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Fakat ölüm o şekilde çalışmıyordu. Birinin sizi sevmesini ve gitmenizi istememesini önemsemiyordu. Sadece alıyordu. Elinizde hiçbir şey kalmayana dek almaya devam ediyordu.

Dünyanın Gölgesi, Beth Revis (Sayfa 323 - Olimpos)Dünyanın Gölgesi, Beth Revis (Sayfa 323 - Olimpos)
Ayşegül Kaplanoğlu 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir gün hepimiz öleceğiz.Belki de bu fikri dayanılır kılan tek şey, bir gün yıldızlara geri dönecek olmamızdı."

Dünyanın Gölgesi, Beth Revis (Sayfa 169)Dünyanın Gölgesi, Beth Revis (Sayfa 169)