Dünyanın Gözü (The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5197
Gösterim
Adı:
Dünyanın Gözü
Alt başlık:
The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 1
Baskı tarihi:
14 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
832
Format:
Ciltli
ISBN:
9789758725717
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Eye of the World
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Dünyanın Gözü
Dünyanın Gözü
Zaman çarkı döner ve çağlar gelir gider olmuş olan, olacak olan ve olmakta olan her an gölgenin altında ezilebilir, bırakın ejder bir kez daha zamanın rüzgarına binsin.. İyinin ve kötünün sonsuz bir savaşa tutuştuğu, ışığın ve gölgenin dünyası; Zaman Çarkı'nın dünyası... Bugüne dek yazılmış en görkemli fantastik kahramanlık öyküsü... Zaman Çarkı döner ve çağlar gelip geçer; ardında efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solup söylenceye döner; söylencelerse, ortaya çıkmalarını sağlayan çağ geri geldiğinde çoktan unutulmuş olurlar. Üçüncü Çağ'da, kehanetler çağında, Dünya ve Zaman dengede durduğunda, puslu dağlarda bir rüzgar eser... Kehanetlerin gerçekleşeceği zamandır bu. Zaman Çarkı, Çağların Deseni'nde bir ağ örmektedir; Dünya'ya dolanan bir ağ. Dünyanın gözü kör edildiğinde, zamanın kendisinin bile ölebileceği bir zaman...
 
817 syf.
·Beğendi·10/10
Uzun süredir takip ettiğim, ciltli olarak yaklaşık 2 senedir evimde bekleyen, en sonunda başlayıp kısa sürede 1. kitabını bitirdiğim ve bayıldığım bir başlangıç oldu. Çoğu yerde okuduğum yorumlarda çok fazla betimlemenin olduğunu ve can sıkıcı olduğunu söylemişler, bence hiç de o şekilde değil, betimlemeler tasvirler o kadar güzel ki okurken yaşıyordum adeta, kitabın başları anlatıldığı gibi de sıkıcı değil, aksine 80. sayfada merak başlıyor, sayfalar hızlıca çevrilmeye başlanılıyor ama tabii ki çok fazla soru işareti ile. Onun için konuya hemen girmemesi ve kafamızda çok sayıda soru işareti bırakması normal.
817 syf.
·30 günde·Puan vermedi
Öncelikle sayın Kitapsever dostlarım Bu kitabı elbette fantastik edebiyat sevenlere tavsiye ediyorum. Farklı bir seriyle tanışmak istiyorum zamanım da var diyorsanız okuyun. Kitabın güçlü yönleri güzel bir kurmaca farklı bir dünyanın kapılarını açıyor. Yepyeni bir dünya ve kahramanlar. Kalınca bir kitap ama akıcı kendini okutuyor. Şunu da söylemeliyim ki okursanız başka serilerle karşılaştırma yapmamaya çalışın. Zayıf yönlerine gelecek olursam bazı sayfalar haddinden fazla detay var okurken atlamak istediğim sayfalar oldu kendini tekrar ediyor gibi geldi bana. Sanırım çeviri de muazzam bir çeviri değil aceleye gelmiş gibi hissetirdi bana. Şunuu da belirtmeliyim çok inceleme kaydetmiyorum buraya oysa bir çay eşliğinde kitaplar hakkında konuşmayı daha çok severim mümkün mertebe yaptığım şeylerden biridir diyor ve gevezeliğimi sonlandırıyorum.
817 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Zaman Çarkı Serisi'nin ilk kitabı ile Yüzük Kardeşliği'nin ilk 100 sayfasında anlatılanların benzerliği bu seri ile ilgili olarak beni tereddüde düşürmüştü. Ancak kitabı bitirdiğimde ikisinin temelden ayrıldığını gördüm memnuniyetle.
Tüm dünyada çığır açması olağan mı? Değil. Hak ettiğinden biraz fazla ilgi gördü ancak fantezi edebiyatı tarihinde bir iz bıraktığı kesin.
817 syf.
Seriyi Okumalı Mısınız? Eğer fantastik edebiyatı seviyorsanız pekala bu seriye başlayabilir ve keyif alabilirsiniz. Eğer ilk kez bir fantastik edebiyat eseri okumak üzere başlayacaksanız, fantastik eserlerin filmlerde görüldüğü gibi büyülü, heyecanlı ve göz alıcı olamayabileceği fikrini peşinen kabul etmeniz gerekiyor. Ekranda tek kareyle görebileceğiniz sihirli ve ilginç şeyler fantastik kitaplarda teker teker ve bazen de detaylarıyla anlatılır. Bu da akıcılığı azalttığı için ilginizi kolayca yitirmenize sebep olabilir. Bu nedenle Narnia Günlükleri veya Harry Potter serisi ilk kez başlayacaklar için daha iyi bir seçenek olabilir. Ama yine de Zaman Çarkı, fantastik edebiyata yeni başlayacak birine uygun değil demekten kaçınıyorum.

Seriye başlayacak birine neler tavsiye edilebilir? Birçok karakter ve mekanla karşılaşacağınız için en baştan işinizi sağlama almanızı öneririm. Zaman zaman bakabileceğiniz bir Zaman Çarkı dünyası haritasını telefonunuza kaydetmek, bir yolculuk hikayesi olan Dünyanın Gözü’nü anlamak için iyi bir tercih olabilir. Bununla birlikte okuduğunuz karakterleri unuttuğunuzda internette isimlerini aratarak daha kalıcı görsel imgeler oluşturabilirsiniz.

Robert Jordan’ın evreni ne kadar Tolkienvari? Fantastik edebiyatı popülerleştiren önemli bir isim olduğu için birçok eserin Tolkien’inkilerle kıyaslanması beklendik bir durum. Zaman Çarkı serisi için bu ne kadar doğru olabilir? Aslında oldukça fazla benzerlik var. Bir yolculuk hikayesi olması ve iyi-kötünün savaşı gibi temel konuların benzerliğini dışarıda tutuyorum; çünkü bunlar çok genel tercihler ve herhangi bir romanda bulunabilir. Bunların haricinde Yollar’ın Moria Madenleri’ni andırması, taçsız bir kralımızın olması, entlerinkilerle benzeşen ogier davranışları aradaki bağları güçlendiriyor gibi.

Fantastik edebiyatı sevenler için Zaman Çarkı serisi gerçekten hoş bir deneyim olacaktır. Dünyanın Gözü, yeni evrenimize sadece bir giriş niteliğindeydi. Sonraki 13 kitapta olabilecekleri düşünmek heyecan verici. Yine sonraki kitaplarda halklar, uluslar ve kültürleri daha çok okumayı umuyorum.
817 syf.
·18 günde·8/10
Zaman Çarkı 14 kitaplık epik fantastik bir seri. İlk kitap 800 sayfa. Serinin diğer kitaplarının da böyle sayfa sayısı çok. Hatta iki kısımdan oluşan ciltler de var.
Fantastik kitaplar anlatılmaz okunur olurlar genelde ve bu da öyle bir kitap. Konuya dair çok bir şey söyleyemem ama bir yolculuğun ilk adımı diye düşünebilirsiniz. Arada durağanlaşsa da kendini okutacak akıcılığı var. Bir karanlık güç, fantastik yaratıklar, büyü yapanlar, sıradan insanlar gibi çeşitli karakterler var.
Kitabın yetersiz yanı, heyecanıydı bence. Bazı bölümler nasıl okuduğumu anlamadan geçerken yoğunlukla durağan gitti.
Şöyle de bir bilgi vermem lazım. Yüzüklerin Efendisi'ni okuyanlarınıza veya izleyenlerinize bana geldiği gibi çok tanıdık gelecektir çoğu şey. Epey benzerlik taşıyorlar. Bu kitabın anlatımı Yüzüklerin Efendisi'ne göre daha sade.
Ama tabii seri çok uzun ve devamı nerelere gider diye merak içerisindeyim.
817 syf.
·9 günde·2/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri, önerileri, eleştirileri ve alıntılar için.)

Puanım 1/5.

9-10 gün gibi bir sürede bitirmişim kitabı fakat kendimi zorlamasam aylar sürebilirdi diye düşünüyorum. Bu cümleden bu incelemenin nasıl bir şey olacağını az çok tahmin etmişsinizdir. Kitaba kaç puan versem ona bile zor karar verdim açıkçası. Her yerde 9-10 puan aldığını görünce zaten içimden bir ses popüler kültürden dolayı abartıldığını söylüyordu fakat bu kadar da düşünmemiştim. Bu seriyi ve yazarı seviyorsanız incelemeyi lütfen dikkatlice okuyun, ondan sonra yorumlarınızı yazın. Şunu da unutmayın ki sizin çok sevdiğiniz bir kitabı başka birisi sevmek zorunda değil, popüler diye seviyor gibi yapmak zorunda hiç değilsiniz. Neyse efenim uzatmadan başlayalım.

1-Uzunluk
İlk kitap 800 küsür sayfa. 13 tane daha bunun gibi kitap var seride. Arkadaş neyi bu kadar uzattın da yazdın anlayamadım. 800 sayfalık kitap o kadar boştu ki anlatamam. Sabret, sabret derken baktım 400. sayfaya gelmişim ve hala elle tutulur bir olay yok ve karakterler özellikle de ana karakter hiç ilgi çekici değil. Biraz daha zorladım kendimi derken kitap bitti. Eee dedim ne oldu yani şimdi 800 sayfa 3-5 kişinin bir yere gitmesini mi okudum ben. Macera ve yolculuk teması böyle işlenmez. Gereksiz şeylere sayfalarca hatta bölümlerce betimleme yapılmış geriye hiçbir şey kalmıyor. Bu konuya Tolkien'den bahsedeceğim kısımda döneceğim. İncelemeyi sayfalarca yapmamak adına uzatmıyorum. Kısacası: Kitap gereksiz şekilde uzun geldi, sürükleyici değil, ilgi çekici hiç değil, elle tutulur olay yok. Kitabın son 3-5 sayfası önemli o da devamı yazılsın diye koyulmuş gibi duruyor. Başta olması gereken şey kitabın son, tam olarak sonuncu sayfasında yer alıyor.

2-Tolkien meselesi
Kitabın bariz Tolkien çakması olduğu belli. Tamam çakma demeyelim esinlenme diyelim. Sonuçta Tolkien'de eski Norse ve birçok şeyden esinlenip, ORJİNAL bir şey yazmış. Kitabın konusu aşırı klişe ve basit. Fantastik edebiyat nedir diye aratsanız bu kitabın konusu çıkar. Klişe olmakta sorun yok yanlış anlamayın. Doğru yapılırsa çok güzel şeyler ortaya çıkabilir, çünkü yaratıcılık da bir yere kadar. Üstteki yazdıklarıma karşı "kardeşim Hobbit dediğin kitap 3-5 kişinin yolculuğu, Tolkien'in tüm kitaplarında çiçek böcek bile sayfalarca betimlenmiş" diyenler elbet çıkacaktır. Öncelikle Tolkien'in dili, tonu ve üslubu karşılaştırılamaz şekilde ustaca yazılmış. Betimlemeler çok ve genelde uzun fakat hiçbiri öyle kitap sayfası doldurayım diye koyulan cinsten değil. Sizi evrenin içine sokan ve rehber olarak görev yapan şeyler. 3-5 karakterin yolculuğu da çok güzel. Gittikleri her yerin ayrı bir önemi var, konuşulan her şey önemli ve karakterlerin hepsi (en ufak 2 kelime edenler bile) aşırı ilgi çekici. Bu kitap o yüzden benim için başarısız bir Tolkien çakması olarak kalacak gözümde. Karakterler ilgi çekici değil, sayamayacağım kadar Tolkien benzerlikleri ve klişe fantastik elementler var. Sen Tolkien çok seviyorsun ondan böyle şeyler diyorsun diyenlere de bir sözüm var tabi ki. Sevdiğim doğru, fantastik edebiyatın kurucusu olarak kabul edilen birisiyle karşılaştırılması kadar normal bir şey yok. Kitabı okumadan ve okuduktan sonra onlarca inceleme okudum hem olumlu hem olumsuz ve hepsinde Tolkien çakması olduğu söylenmiş. Kimisi iyi kimisi kötü anlamda bahsetmiş.

3-Çok uzatmışsın o yüzden sadece burayı okuyacağım grubu.
En en kısa şekilde anlatmam gerekirse, kitap fazlasıyla uzun, karakterler ilgi çekici değil, ortada düzgün bir olay yok, olan şey de aşırı klişe ve sıkıcı. Sürükleyici değil, okuması uğraştırıyor ve betimlemeler gereksiz şekilde uzun ve yorucu.

BUNLARIN HEPSİ BENİM KİŞİSEL FİKİRLERİM.
817 syf.
·Beğendi·10/10
Her kitaba ayrı ayrı inceleme yazamayacağım için tüm seri ile ilgili incelemeyi bu kitapta yazacağım. Öncelikle fantastik kurgu sever biriyseniz bu seriyi kesinlikle okumanızı öneririm. Yeni yeni fantastik kurgu okuyorsanız ise okumayı ileri bir tarihe almanızı tavsiye ederim. Kitapta oldukça fazla karakter var. O karakterler ile birlikte farklı farklı milletler, farklı farklı kültürler tanıyorsunuz. Bu çeşitlilik benim seriyi sevmemde büyük rol oynadı, sadece bir kurtuluş macerasını anlatmıyordu bu kitap. Ama evet en basite indirgersek bir macera hikayesi olduğu doğru ^-^ Kitabın atmosferi tanıdık bir atmosfer, bu sayede okumak kolaylaşıyor. 14 kitap, kitaplarda yazar bazen tekrara düşse de kitabın 20 yıl gibi bir sürede yazıldığını düşünürsek anlaşılabilir oluyor. Son 3 kitabı yazarın vefatından dolayı bir başka yazar tamamlamış olsa da gayet güzel kalkmış işin altından bu yüzden endişe etmeden okuyabilirsiniz.
817 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Bir serinin ilk kitabı ne denli merak uyandırıcı ne denli heyecan verici olabilecekse Dunyanin Gozu de oyle.Fantastik edebiyata pek sıcak bakmayan bana bile inanilmaz haz verdi.Karakter derinliği, tasvirler ve evrenin tasarımı bir deha ürünü.Kalan 13 cildi zor da olsa araya baska kitaplar koyarak bitirmek istiyorum, kesinlikle okuyun.
817 syf.
·Beğendi·7/10
Kitapta "Game of Thronesten daha fazla mi karakter var?" diyerek okuduğum, fantazya kitap okuma girişimlerim sonucunda aldığım fakat zorla okuduğum bir kitaptır. Güzel mi? Güzel tabii. Fakat benim gibi tek bir karakter üzerinde önemli gelişmeler kaydeden kitapları seviyorsanız pek fazla ilgilenmeyeceğiniz bir kitap. Felsefik olarak, hikaye olarak gerçekten de fantazya kitaplar arasında büyük bir öneme sahip bir kitap. Yavaş yavaş ve anlıyarak okumanız önerilir ve bu kitap için bir not defteriniz olsun.
817 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
15 ciltlik haliyle biraz göz korkutucu olsa da seriye başladım nihayet. İlk kitabın konusu çoğu fantastik eserde gördüğümüz kahramanın yolculuğu ve karanlıkla aydınlığın savaşı. Yorumlarda Yüzüklerin Efendisi ile de benzetilmiş ve benim de okurken birçok yerde benzettiğim oldu. Ama bu durum Yüzüklerin Efendisi'nin çakmasını okuyormuş hissi de vermiyor çünkü yazar diğer yandan oldukça orijinal de bir hikaye yazmış. Yazarın bu evreni oluştururken biraz Hint mitolojisinden de etkilendiğini düşünüyorum. Reenkarnasyona birçok yerde değiniliyor ve Ejder karakteri getirdiği yıkım ve yeniden doğuş ile temelde Tanrı Şiva'ya benziyor.
Benzerliklerden devam edersek bu seriden daha sonra yazılmış fantastik kitaplarda da bu kitabın etkisini görmek mümkün. Özellikle, Patrick Rothfuss Zaman Çarkı'ndan etkilenmiş olmalı. Kral Katili Güncesi'ndeki Kvothe, bu kitaptaki ana karakterimiz Rand ile birçok yönden benzeşiyor. Bu durum Rand'a daha kolay ısınmamı sağladı.
817 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
yani kütüphanede olmazsa olmazım değil de olmazsa ağlayacağım bir kitaptı. oldu çok da güzel oldu. yani ilk kitap olmasından gelen bir kafa karıştırıcılığı var. olaylar dünya kişiler yer mekan zaman bunları eşleştirmek kafada oturtmak hayal edebilmek felan derken kitabı okumak güçleşiyor. zaten bu kitap aslında bana göre karakterleri tanıtmak asıl hikaye hakkında yüzeysel bir göz kırpmak için yazılmış. ki güzel yazılmış. eğer iyi bir fantazi okuyucusuysanız okumazsanız ayıp edersiniz.
817 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Dünyanın Gözü'nü çok sevdim, serinin geri kalanında hikayenin daha iyi olacağını düşünüyorum ve merakla bekliyorum.Kurgusuyla, anlatımıyla çok güzel bir kitaptı, fantastik severler için çok uygun ve mükemmel bir seri. Dili ağır ya da sıkıcı değil hikayenin içine girdikten sonra sayfalar çok hızlı akıp gidiyor. Seri böyle devam ederse Zaman Çarkı kesinlikle favori serilerimden biri olacak. Ve serinin en iyi taraflarından biri hemen bitecek diye üzülmemek :D
Çevirisi de güzeldi ancak daha iyi olabilirdi sanki.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...1-robert-jordan.html
Kitapları, tüm gezi anlatılarını okudum ve içimde yalnızca okumak değil, görmek zorunda olduğum fikri yanmaya başladı.
Dünya, ait oldukları yerde kalmayı bilmeyen aptallarla dolu. Bu kadar soruna sebep olan da bu işte. İnsanlar ait oldukları yerde kalmıyor.
“İnsanın evlenecek yaşa gelmesi,” diye mırıldandı, “evlenmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Hemen değil.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünyanın Gözü
Alt başlık:
The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 1
Baskı tarihi:
14 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
832
Format:
Ciltli
ISBN:
9789758725717
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Eye of the World
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Dünyanın Gözü
Dünyanın Gözü
Zaman çarkı döner ve çağlar gelir gider olmuş olan, olacak olan ve olmakta olan her an gölgenin altında ezilebilir, bırakın ejder bir kez daha zamanın rüzgarına binsin.. İyinin ve kötünün sonsuz bir savaşa tutuştuğu, ışığın ve gölgenin dünyası; Zaman Çarkı'nın dünyası... Bugüne dek yazılmış en görkemli fantastik kahramanlık öyküsü... Zaman Çarkı döner ve çağlar gelip geçer; ardında efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solup söylenceye döner; söylencelerse, ortaya çıkmalarını sağlayan çağ geri geldiğinde çoktan unutulmuş olurlar. Üçüncü Çağ'da, kehanetler çağında, Dünya ve Zaman dengede durduğunda, puslu dağlarda bir rüzgar eser... Kehanetlerin gerçekleşeceği zamandır bu. Zaman Çarkı, Çağların Deseni'nde bir ağ örmektedir; Dünya'ya dolanan bir ağ. Dünyanın gözü kör edildiğinde, zamanın kendisinin bile ölebileceği bir zaman...
 

Kitabı okuyanlar 330 okur

  • Ahmet Can Gürkcü
  • Murat Sönmez
  • nynawea
  • İbo
  • Gamze
  • Haluk Therin
  • Ipek Montanari
  • Yasemin özbildirici
  • Esra Karaca
  • Semih Ağınlar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.8
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%21.1
25-34 Yaş
%40.8
35-44 Yaş
%23.9
45-54 Yaş
%8.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32
Erkek
%68

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.6 (69)
9
%27 (40)
8
%18.9 (28)
7
%4.7 (7)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0.7 (1)
1
%0