Dünyanın Gözü The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 1

9,1/10  (38 Oy) · 
98 okunma  · 
42 beğeni  · 
1.703 gösterim
Zaman Çarkı döner ve çağlar gelip geçer; ardında efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solup söylenceye döner; söylencelerse, ortaya çıkmalarını sağlayan çağ geri geldiğinde çoktan unutulmuş olurlar. Üçüncü Çağ´da, kehanetler çağında, Dünya ve Zaman dengede durduğunda, puslu dağlarda bir rüzgar eser...
Kehanetlerin gerçekleşeceği zamandır bu. Zaman Çarkı, Çağların Deseni´nde bir ağ örmektedir; Dünya dolanan bir ağ, Dünyanın gözü kör edildiğinde, zamanın kendisinin bile ölebileceği bir zaman...
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2003
 • Sayfa Sayısı:
  817
 • ISBN:
  9789758725717
 • Orijinal Adı:
  The Eye of the World
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
 04 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uzun süredir takip ettiğim, ciltli olarak yaklaşık 2 senedir evimde bekleyen, en sonunda başlayıp kısa sürede 1. kitabını bitirdiğim ve bayıldığım bir başlangıç oldu. Çoğu yerde okuduğum yorumlarda çok fazla betimlemenin olduğunu ve can sıkıcı olduğunu söylemişler, bence hiç de o şekilde değil, betimlemeler tasvirler o kadar güzel ki okurken yaşıyordum adeta, kitabın başları anlatıldığı gibi de sıkıcı değil, aksine 80. sayfada merak başlıyor, sayfalar hızlıca çevrilmeye başlanılıyor ama tabii ki çok fazla soru işareti ile. Onun için konuya hemen girmemesi ve kafamızda çok sayıda soru işareti bırakması normal.

Burada yaklaşık olarak 14000 sayfalık bir seriden bahsediyoruz ve daha 100. sayfada badozlama konuya girse ortaya Zaman Çarkı değil Metal Fırtına tarzı bir şey çıkardı şüphesiz.

angelsbooks 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 8/10 puan

Zaman Çarkı 14 kitaplık epik fantastik bir seri. İlk kitap 800 sayfa. Serinin diğer kitaplarının da böyle sayfa sayısı çok. Hatta iki kısımdan oluşan ciltler de var.
Fantastik kitaplar anlatılmaz okunur olurlar genelde ve bu da öyle bir kitap. Konuya dair çok bir şey söyleyemem ama bir yolculuğun ilk adımı diye düşünebilirsiniz. Arada durağanlaşsa da kendini okutacak akıcılığı var. Bir karanlık güç, fantastik yaratıklar, büyü yapanlar, sıradan insanlar gibi çeşitli karakterler var.
Kitabın yetersiz yanı, heyecanıydı bence. Bazı bölümler nasıl okuduğumu anlamadan geçerken yoğunlukla durağan gitti.
Şöyle de bir bilgi vermem lazım. Yüzüklerin Efendisi'ni okuyanlarınıza veya izleyenlerinize bana geldiği gibi çok tanıdık gelecektir çoğu şey. Epey benzerlik taşıyorlar. Bu kitabın anlatımı Yüzüklerin Efendisi'ne göre daha sade.
Ama tabii seri çok uzun ve devamı nerelere gider diye merak içerisindeyim.

Avernus 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aman tanrım bu serideki kitaplara yorum yok! Bu durumu gördükten sonra boş bırakıp geçemeyeceğim, ilk öncelikle serinin ilk kitabı fevkalade, evinizde oturup bir maceraya başlamak ve onu yaşamak istiyorsanız şuan alıp okumaya başlayın çünkü önünüzde uzun bir yol var ama ne müthiş bir yol, fantastiğin iyi harmanlanıp yazıldığı bir serinin ilk kitabını görüyorsunuz. Seride birkaç insanın yavaş yavaş büyümelerini, onların gözünden olayların nasıl gerçekleştiğini, düşüncelerini, etraflarındaki olayların onları nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Yazarın çok iyi, ince bir şekilde kurguladığı ve hayatını adadığı bu seri ölmeden önce okumanız gereken seriler arasında kesinlikle yer almalıdır. Yazarın bir röportajındaki sözünü alıntı yapmak istiyorum "Bazen hangi dünyada yaşadığımı karıştırıyorum".

Gökhan 
28 Nis 21:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta "Game of Thronesten daha fazla mi karakter var?" diyerek okuduğum, fantazya kitap okuma girişimlerim sonucunda aldığım fakat zorla okuduğum bir kitaptır. Güzel mi? Güzel tabii. Fakat benim gibi tek bir karakter üzerinde önemli gelişmeler kaydeden kitapları seviyorsanız pek fazla ilgilenmeyeceğiniz bir kitap. Felsefik olarak, hikaye olarak gerçekten de fantazya kitaplar arasında büyük bir öneme sahip bir kitap. Yavaş yavaş ve anlıyarak okumanız önerilir ve bu kitap için bir not defteriniz olsun.

Serdar Poirot 
31 Tem 16:09 · Kitabı okudu · 34 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Sınırboylarındaki İki Nehir kasabasında yaşayan Rand Al'Thor babası ile kasabaya gider. Ancak gece kasaba Trollocların saldırısına uğrar. Muhafızı Lan ile beraber orada olan Aes Sedai Moiraine, saldırının savuşturulmasına yardımcı olur. Ama köydeki üç genç Karanlık Varlık yani Shai'tan tarafından aranmaktadır. Rand, Mat yani Matrim Cauthon ve Perrin Aybara. Çünkü bunlardan birinin Ejder'in çocuğu olma ihtimali vardır. Babası olan Tam köyden ayrılmadan önce Rand'a özel bir kılıç verir. Ve sayıklarken Rand, babasının Tam olmaması ihtimali olduğunu öğrenir. Karanlık Varlık onları yakalamak için Solukları, Trollocları ve Myrddraalları gönderir. Ekibin amacı önce Caemlyn sonra da Tar Valon'a gitmektir. Bu arada ekibe katılan Rand'ın sevdiği kız Egwene, kasabanın şifacısı Hikmet olan Nynaeve, aşık Thom Merrilin, Ogier olan Loial de pek çok macera yaşar. Sahte Ejder olan Logain yakalanır ve Caemlyn'e gelir. Kaçarken birbirinden kopmak zorunda kalan ekip en sonunda Caemlyn'de birleşir. Ama orada öğrendikleri ile Afet'e gitmeye karar verirler. Dünyanın Gözünde Karanlık Varlık ile bir savaş yapılacaktır. Acaba Rand, Moiraine ve ekibi önce hizmetkar Aginor'u sonrasında da Karanlık Varlık'ı yenebilecek midir? Rand, Ejderin Çocuğu mudur? Yoksa nadir bulunan erkek Aes Sedailerden biri midir? Caemlyn'de tanıştığı kraliçenin kızı Elayne'yi bir daha görebilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Esma Tezgi 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünyanın Gözü'nü çok sevdim, serinin geri kalanında hikayenin daha iyi olacağını düşünüyorum ve merakla bekliyorum.Kurgusuyla, anlatımıyla çok güzel bir kitaptı, fantastik severler için çok uygun ve mükemmel bir seri. Dili ağır ya da sıkıcı değil hikayenin içine girdikten sonra sayfalar çok hızlı akıp gidiyor. Seri böyle devam ederse Zaman Çarkı kesinlikle favori serilerimden biri olacak. Ve serinin en iyi taraflarından biri hemen bitecek diye üzülmemek :D
Çevirisi de güzeldi ancak daha iyi olabilirdi sanki.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...1-robert-jordan.html

EfRuzz 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

yani kütüphanede olmazsa olmazım değil de olmazsa ağlayacağım bir kitaptı. oldu çok da güzel oldu. yani ilk kitap olmasından gelen bir kafa karıştırıcılığı var. olaylar dünya kişiler yer mekan zaman bunları eşleştirmek kafada oturtmak hayal edebilmek felan derken kitabı okumak güçleşiyor. zaten bu kitap aslında bana göre karakterleri tanıtmak asıl hikaye hakkında yüzeysel bir göz kırpmak için yazılmış. ki güzel yazılmış. eğer iyi bir fantazi okuyucusuysanız okumazsanız ayıp edersiniz.

Atilla Kuru 
07 May 21:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Açık konuşmak gerekirse okuması kolay bir seri değil. Uzunluğu, karakterler ve mekanlardaki fazlalık bir yerden sonra takip etmeyi oldukça zorlaştırıyor. Ancak sindirerek okuyunca çok az fantastik seriden alabileceğiniz bir tat alıyorsunuz. Okuyabileceğiniz en ''kapsamlı'' fantastik seri diyebiliriz.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaman Çarkı serisi fantastik/bilim kurgu çalışmalarında başyapıtlardan sayılabilir. Gerçekten yazar kendini bu seriye adamış kolay değil hepsi yaklaşık 1000 Sayfa 14 kitap oluşturmak. Okuyacaklar önce iyi düşünmeli zira çok vakit alıyor, yirmili yaşlarımda bana iyi gelmişti.

fatma eren 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

MUHTEŞEM bir seri. Ben fantastik kitap severim ve okurum diyenlerin muhakkak okuması gerekiyor bence. Bu seri fantastik romanların baş yapıtıdır. ☺

2 /

Kitaptan 47 Alıntı

Esma Tezgi 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dünya, ait oldukları yerde kalmayı bilmeyen aptallarla dolu. Bu kadar soruna sebep olan da bu işte. İnsanlar ait oldukları yerde kalmıyor.

Dünyanın Gözü, Robert JordanDünyanın Gözü, Robert Jordan
özgür turan 
 14 Mar 12:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben kral değilim, Nynaeve. Yalnızca bir adamım. Bir çiftçinin tarlası kadar bile malı olmayan bir adam. "
Nynaeve'in sesi titremeyi bıraktı." bazı kadınlar toprak ya da altın istemez. Yalnızca adamı ister. "

Dünyanın Gözü, Robert JordanDünyanın Gözü, Robert Jordan
Esma Tezgi 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Konukları kapıya kadar geçirmek, ama gidişini izlememek geleneğimizdir. Hatırlanması gereken, konuğun eşliğinin zevkidir, gidişinin hüznü değil.

Dünyanın Gözü, Robert JordanDünyanın Gözü, Robert Jordan
Esma Tezgi 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Birisi korumanıza ihtiyaç duyarken cesur olmanın daha kolay olduğunu anlamıştı.

Dünyanın Gözü, Robert JordanDünyanın Gözü, Robert Jordan

Toprağa kendi doğasına aykırı bir şey yaptıramazsın. Çok uzun süre olmaz; aksi halde toprak isyan eder. Vizyonunu toprağa göre şekillendirmen gerekir, toprağı vizyonuna göre değil.

Dünyanın Gözü, Robert JordanDünyanın Gözü, Robert Jordan
Esma Tezgi 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bana fısıldayan ses, en iyi yalanın genelde yalan olduğu düşünülemeyecek kadar saçma olduğunu fısıldıyor ...

Dünyanın Gözü, Robert JordanDünyanın Gözü, Robert Jordan
özgür turan 
28 Şub 12:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun gece çökmeden, son, ümitsiz savaşta dağlar nöbet tutacak, ve ölüler koruyacak, çünkü mezar engel değildir çağrıma.

Dünyanın Gözü, Robert JordanDünyanın Gözü, Robert Jordan
Esma Tezgi 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bazı insanlar," dedi Aram büyük bir üzüntüyle, "hayvani içgüdülerini asla bastıramazlar."

Dünyanın Gözü, Robert JordanDünyanın Gözü, Robert Jordan
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber