Dünyanın Gözünde Atatürk

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
211 gösterim
20. Yüzyılın En Büyük Siyasi Lideri
Dünyanın çeşitli siyasi önderlerinin başarı ve önem derecelerini sınıflandıran 11 ölçeğe göre, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü 20. yüzyılın en büyük lideri olarak nitelendiriyor.

Prof.Dr. Arnold M. Ludwig
Brown Üniversitesi Öğretim Görevlisi
Atatürk, ülkemizin yetiştirdiği büyük bir asker, eşsiz bir devlet adamıdır. Çok kısa bir zaman içinde yaptığı işler,ortaya koyduğu başarılarla sadece ulusumuz değil, dünyanın da sevgi ve saygısını kazanmıştır. Övünmek için biz söylemiyoruz bunu; dost,düşman, bütün dünya söylüyor. Birleşmiş Milletler'e bağlı UNESCO örgütü, O'nu örnek gösteriyor. Bütün insanlığı anmaya, O'ndan yararlanmaya çağırıyoruz. Afrika'da Asya'da, Güney Amerika'da mazlum uluslara kurtuluş bayrağı oluyor.

Bu kitap, dış dünyada O'nun hakkında yazılan yazılar, kitaplar taranarak hazırlanmış bir derlemedir, seçkidir... Elbette yazılanların küçük bir parçasıdır; hepsini vermek, yayınlamak zordur. Seçilen yazılar okunduğunda görülecektir ki Atatürk ölmemiştir, yaşamaktadır. Düşünceleri, yaptıkları tasarılarıyla dipdiridir, aramızdadır, önümüzdedir.