Dünyanın Üç Yüzü

8,0/10  (19 Oy) · 
66 okunma  · 
14 beğeni  · 
780 gösterim
Zaten, dünya tadımlık bir yer…
Varlığımızı kaplamış bitimsiz hüzün.
Bizi sevip kabullenmiş, gitmek bilmeyen misafir olmuş keder.
Kasvetli bir boşluk. Sağımız solumuz karanlık.
Kalbin kendisi, nemli bir zindanın duvarlarında mahpus.
Her varlık sonsuz kere atılmış düğüm.
Dünya karanlığın kendisi.
Varsın, olsun.
Dünyanın sadece üçüncü yüzündeyiz.
Bize aldırmadan giden, kalbin alakasına, fikrin merakına değmeyen yüzünde.

Yitiyoruz. Bu dünyada. Hep birlikte. Gidiyoruz.
Varsın, olsun.
Varsın, bir buz sarkıtının ucunda donarak asılı kalmış bir su damlası gibi,
dünyanın üçüncü yüzünde asılı kalmış olsun varlığımız.

Bir de dünyanın birinci ve ikinci yüzü var…
Bu dünyada bütün çektiklerimize değer.

Mustafa Ulusoy Dünyanın Üç Yüzü’nde dünya ‘aldatı’larının neden olduğu problemlere karşı psikiyatri, ahlak, felsefe, akıl ve kalbin sunduğu bütün enstrümanları kullanarak okuyucusuna çözümler getiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  6051143606
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:

Vakit sıkıntımdan dolayı günlere yayarak okuma fırsatım oldu bu kitabı. Gün gün azar azar okumak daha faydalı oldu sanki benim için. Karşımda sorularıma cevap veren bir uzman buldum sanki okurken. Kitabın türü deneme ama her bölüm ayrı bir seans tadında. Yazarın Psikiyatri Uzmanı olmasından kaynaklı sanırım bu durum. Bana göre bu basit bir kişisel gelişim kitabı değil. Farkındalık kazanmada bir merhale belki. Farkındalık kazanmak; hayatın, kendinin ve seni Yaratan'ın farkına varabilmek. Pek mühim bir mesele...

Emine Kır 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mustafa ulusoy eminim huzur dolu bir insan yoksa bir kitap bu kadar mı huzur ve rahatlama verir bir insana ? Icinde hayatinizdan mutlaka ama mutlaka bir parça bulabileceginiz sorulariniza yanıt ve çözüm, duygulariniza karşılık size cevap veren bir arkadaş misali eminim bitmesin isteyeceksiniz bu dost sıcaklığındaki kitabı.

yavuz tutar 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Söyleyeceğin şey suskunluktan daha güzel değilse , sus o zaman . insanın kendi yaşantısından kesitler bulduğu , hayatın zorluklarına karşı güzel tavsiyelerde bulunan bir kitap

sueda reyyan 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Psikoterapi kitaplarını hep merakla ama bir o kadar sıkılma endişesi ile okumaya başlarım. Zira anlatılan çoğu hayatlara, duygulara, geçmişlerine konuk olmak ve sindirebilmek, yavaş okunması gerektiğini düşündürür bana. Ancak bu kitap farklı geldi okurken, kısa sürede sıkılmadan büyük bir keyifle okudum. Kendimle sohbet eder gibi ...
Roman dışındaki kitapları, gazeteleri , sınav sorularını sondan başlayarak okuma gibi kötü bir huyum var maalesef. Ancak bu kitabın son kısmı ''perde'' beni kitaba daha çabuk bağladı. Diğer kitaplarından farklı bir tarzda yazmış yazar. Psikoterapi deneyimlerinden çok yazarın kendi tefekkürleri, hayalhanesi ve çıkarımları paylaşılmış.
Özellikle 'perde' kısmında paylaşılan; yazarın izlediği filmlerdeki, psikiyatrist olarak dikkatini çektiği sahne paylaşımları orjınal geldi bana.. Kitapta izlediği filmlerle birlikte , okuduğu kitaplardan da yaptığı alıntılar kitaba zenginlik katmış. Okunacak kitaplar ve izlenecek filmler listem baya bir uzadı kitap sonrasında.
En çok da yaprak terapisi dikkatimi çekti. Kendim de uygulayacağim galiba. Baharın selamını almak ve kainatın sesini dinlemek... Çok güzel tasvir etmiş , hissettirmiş Mustafa Ulusoy... Kalemine sağlık...

Kitaptan 12 Alıntı

Asiye Yıldız 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Adam/Kadın bilir ki bahçe O'nundur. O'nun emanetidir. Emanete özen gösterilmeli; üzerine titrenmelidir. Adam/Kadın bahçeyi O'nun adına O'nun için sever. Adam/Kadın bahçeyi O'nun adına ve O'nun için severken aslında O'nu sevmektedir.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy

O pişmanlıklarımızı hiç unutmaz. Tövbelerimizi, kalbimizin iniltilerini de. Bir duanın derinliklerinde iniltiyle istediklerimizi unutmaz.
O unutmaz, hiç unutmasam dediğimiz güzel geçen anlarımızı. Hiç bitmesin dediğimiz zamanları. Bir tebessümü, aşkı ve sevgiyi.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy
Asiye Yıldız 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Karmakarışıksın. Dağılmış, saçılıp savrulmuş. Hayat istediğin gibi gitmemiş. Gitmiyor. Gitmeyecek. Sanki her şey düşmüş olması gerektiği yerden. Bir mucize bekliyorsun. Beklediğin mucize bir türlü gerçekleşmiyor. Beklemediğin mucizelere ne dersin?

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy

Hayata Küskünlük
Dünyanın üç yüzü vardı. Biri kendine bakan, diğeri ise Yaratıcı'nın sonsuz isimlerine ve ahirete bakan. Kendine bakan yüzü asıktı, elem ve keder verici. Çünkü gelip geçiciydi. Dokunduğumuz an solan bir çiçekti sanki. Yakalayıp sevmek için can attığımız bir kelebek gibi. Yakalaya yazdığımız anda uçup gidiveren. Ne dokunmamak mümkündü ona ne de solmasına razı olmak. İki arada bir deredeydik.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy (Sayfa 109)Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy (Sayfa 109)
sueda reyyan 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kadın üzgün olduğunu söylemiş ve bağışlanmayı dilemiş. 'O kadar çabuk değil. Şimdi eve git. Çatıya bir yastık çıkar, onu bıçakla yar ve sonra bana dön.' Kadın söyleneni yapıp Pedere dönmüş. 'Yastığı bıçakla parçaladın mı? ' diye sormuş Peder. 'Evet parçaladım demiş kadın. 'Peki sonuç ne oldu?' 'Tüyler' demiş kadın, 'tüyler' diye tekrar etmiş. 'Yastığın içindeki tüyler her yöne uçuştu.' Peder: ' Şimdi geri gidip rüzgarla dağılan tüylerin hepsini toplamanı istiyorum. ' Ama ' demiş kadın ' bunu yapamam. Nereye gittiklerini bilmiyorum. Rüzgar onları her yöne savurdu. 'İşte' demiş Peder 'bu dedikodudur...'

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy

Aradığım, Bu Ülkede de Yok
Özetin özetine ihtiyaç duyuyorum. Hayatın da özetin özetine ihtiyaç duyuşumuzu düşünürken buluyorum kendimi. Tek bir cümle. Tek bir kelime bazen. Her şeyi halletmeye, tüm sırları deşifre etmeye, her şeyin karşısında durmaya yetecek bir dayanak.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy (Sayfa 94)Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy (Sayfa 94)

Ve bileceğim ki; kalbimiz dünyaya küsüp darıldığında, ondan soğuduğunda, onun birinci yüzünden bir durakta inip aynı durakta ebedi hayata gitmek için bekleyen bir yolcu gibiyizdir.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy
sueda reyyan 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

.... Çoğu mezar taşında doğum ve ölüm tarihleri yazılıydı. İki taş ve iki tarih arasında bir hayat. Öyleyse ne önemi var insanın?
O' nun dışındaki herşeyin kırılışını simgeliyordu kabirler.
Neler yatıyordu bedenler maada toprak altında? Sırlar geldi ilk aklıma. İkinci aklıma gelen : ayrılıklar. Yalan ve dolanlar. İyilikler ve kötülükler. İnsan hikayeleri. Geçirdiğimiz depresyonlar, panik atakları. Zekiler, kıt akıllılar. Yakınmalar, şükürler. Bitmişti işte. Öte dünyaya başlamak için. Herşey oraya ulaşmak içindi. Tez geçmişti övgülerin hazzı. İnsanların övgüsü de kalabalıkların yergisi de kabrin karanlığında sıkışıp kalmıştı. Övgüler de yergiler de sıkışıp kalmıştı. Övgüler de yergiler de eşit derece önemsizdi.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy
2 /