Dünyanın Ucundaki Fener

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.148
Gösterim
Adı:
Dünyanın Ucundaki Fener
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758607283
Orijinal adı:
Le Phare Du Bout Du Monde
Çeviri:
Alev Özgüner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Dünyanın Ucundaki Fener'de Jules Verne, Dünya'nın güney ucunda ıssız bir adadaki bir fenerin çevresinde gelişen olayları anlatır. Azgın dalgalar ve korkunç kayalıkların yol açtığı gemi kazalarını önlemek için inşa edilen fenere üç bekçi bırakılır. Ama bekçiler kendilerini bekleyen tehlikeden habersizdirler... Korsanlar, batan gemiler, kudurmuş bir deniz, fırtınalar, gelgitler umut ve mücadele Jules Verne'in bu romandaki baş kahramanları...
284 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Jules Verne. Jules Verneee. Jules Verneeeee! Verne dayımız zamanında yüzlerce kitap yazarken demiş ki, bir eser yazayım ama öyle bir eser olsun ki bu sefer macerası aksiyonu çok olsun, okuyan muhteşem keyif alsın ama ammaaaa çok fazla karakter koyayım o karakterler de okuyucunun kafasını karıştırsın, okuyanı duman etsin. Ve yapmış...
Karakterles aslında Vasquez, John Davis, Kongre, Carcante, Felipe, Moriz ve Komutan Lafayete olarak ana başlıklara ayrılabilir. Vasquez, Felipe ve Moriz karakterleri Arjantin hükumetinin Elgor koyuna sürekli kaza olduğu için yapılan fenere bekçilik etmeleri için getirdiği 3 kişidir. Kongre ise haydutların şefidir ve Carvante onun yardımcısıdır. Burası ıssız bir bölge sanılmaktadır ancak bir çetenin baskınıyla Felipe ve Moriz ölecektir. Ana karakterler nasılsa bunlar değil yani Spoiler olmuyor. Hoş, gerçi Spoiler olsun da merak edip okuyun biraz okuyun. Okuyun yavrum okuyun, memur olun.
İlerleyen süreçte yine bir gemi kazası olacak, malum fener ele geçirildi tekrar karardı ya, John Davis isimli bir adam bu kazadan kurtulacak
Vasquez’in de haydutların elinden kaçmasıyla, hiç esir düşmemişti ki, (Allah’ım sanki Yeşilçam) bu ikili birleşecek ve hem çeteden kurtulmaya hem de yardım beklemeye başlayacaklardır.
1905’te yayımlanan bu eser de Verne’nin ölümü sonrası bulunan notları vasıtasıyla yayımlanan eserlerinden olup; Kirk Douglas’ın 1970li yıllarda oynadığı Dünyanın Ucundaki Fener filmi de senaryosunu bu kitaptan almıştır ki filmi de sevgiyle tavsiye ederim. Seviyoruz eskileri be.
Beğeneceğinizi düşünüyor, keyifli okumalar diliyorum..
215 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap da geçen 3-5 denizcilik terimini dahil etmeden konuşacak olursam “Dünyanın Ucundaki Fener” Jules Verne’nin en kolay okunan romanı gibi geldi bana.

Kitap Jules Verne’nin ölümünden sonra yayınlanmış ve 1971 yılında The Light at the Edge of the World adıyla sinema filmine uyarlanmış.
197 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Dünyanın ucundaki fenere gönderilen 3 bekçinin başından geçen olayları anlatmış kitapta. Okurken keyif aldığım eğlenceli ve akıcı bir kitaptı. ''Jules Verne'' imzalı bu kitapta, hüznü bir nebzede olsa tadıcaksınız. İyi okumalar.
''Vaskez ve Con Davis'' gönüllerdesiniz :)
Sizide unutmadım tabi ''Felipe ve Moriz''
120 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Korkunç kayalıkları olan ve bir ıssız ada olan Devletler Ada'sında Arjantin Hükümeti Elgor Koyu'na bir fener inşa eder. Bu fenere üç tane bekçi bırakılır. Bunlar: Vasquez, Felipe ve Moriz'dir. Ama bir sorun vardır. Ada ıssız bir ada değildir ve bu adada korsanlar vardır. Feneri ele geçirirler. Bakalım kahramanlarımız feneri tekrar yakabilecek ve bu adadan canlı olarak ayrılabilecekler mi? Çok güzel bir kitaptır. Herkese tavsiye ederim. İyi okumalar.
88 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Her Jules Verne kitabı gibi,bunu da keyif,heyecan ve korkuyla okudum. Bu kitap inanılmaz. Gerçekten de bayıldım. Galiba bir ara ödüm patladı. Her türlü duygu iyice işlenmiş. Bütün dünya okumalı.
Jules verneyle tanışıp okumaya başlayacak olursanız eğer kesinlikle bu kitapla giriş yapmamanızı tavsiye ederim. Oldukça sıkıcı bir giriş konusu var ve devamı için de fazla ümidim bulunmadığından 30 lü sayfalarda bırakma kararı aldım. Denizcilik veya gemicilik mesleğiyle uğraşanları belki ilgilendirebilir...
120 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Denizcilikle alakası olmayanların sıkılabileceği bir kitap. Fakat az çok tekne bilginiz var ise sürükleyici, macera ve heyecanlı bir kitaba dönüşebilir.
Bir korsan yani haydut hikayesi olduğunu tahmin etmemiştim kitap isminde.
Bana sorarsanız bu kitap içerik olarak çocuk kitapları kategorisinde yer alır.
215 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kimilerine göre Jules Verne’in bu en sade ve en iyi romanında, sayıca üstün gaddar haydutlar ile yürekli ve becerikli denizcilerin Dünyanın Ucundaki Fener için giriştikleri kıran kırana mücadeleye tanıklık ediyorsunuz.
284 syf.
·24 günde·Beğendi·8/10 puan
Güney Amerika'nın ucunda bir fener. 3 kişi fener görevlisi. Bir korsan gemisi kayalara çarpıp parçalanıyor ve kurtulmak için gördükleri tek şey fenerin ışığı. Kitabın adı bile heyecan verici. Okurken fenerdeki ürpertici rüzgarı hissedeceksiniz.
284 syf.
·11 günde·1/10 puan
Son sayfalarında bile kendimi zorla okuyormuş gibi hissettiğim bir kitap oldu…

Dünyanın Ucundaki Fener, Güney Amerika’nın en Güney'inde yer alan adalardan birine o bölgedeki deniz güvenliğini sağlamak adına inşaa edilen feneri konu alıyor. Fenerin inşaasından sonra görevini başarıyla yerine getiren Arjantin bayraklı askeri gemi üç bekçiyi, üç ay sürecek nöbetleri için bu ıssız adada tek başlarına bırakıyor ama ada sandıkları kadar ıssız değil.

Kitap hiç Jules Verne kitabı havasında değildi; ne okuyucunun bilgisini geliştiren bilimsel verilerle harmanlanmış yarı fantastik ögeler vardı, ne de heyecanlı, bir sonraki bölümde olacakları merakla beklemenize neden olacak anlatım.

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/
284 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Yani kendi açımdan çok övemiyeceğim hikayesi güzel ama nedense derinlik bakımında hayrete düştüğüm bir jules verne kitabı çok diyecek bişey yok görüş kişiden kişiye değişir fakat çokta iyi anlatıma sahip olduğunu düşünmüyorum çeviriden kaynaklıda olabilir.
Güney Amerika’nın en uç noktasındaki Estados adasında inşa edilen deniz fenerinin bekçisi Vasquez’in yaşam savaşına dönüşen heyecanlı hikayesini okurken, aynı zamanda bir çok denizcilik terimini de öğrenmeniz mümkün. Keyifli okumalar :)
Bu kulenin yüksekliği otuz iki metreydi ve ışığı on beş mil açıktan görülebilirdi. Ancak o tarihlerde henüz elektrik ya da hidrojen gazıyla çalışan fenerler bulunmadığı için yağla aydınlatıldığından, sadece on mil, yani aşağı yukarı 19 kilometreye kadar ışık verebiliyordu.
Jules Verne
Sayfa 20 - Sıralar Basımevi - 1979
Fırtınadan sonra sık sık görüldüğü gibi, 25 Şubat günü sabahı, ufuk sislerle örtülüydü. Ama rüzgâr giderek dindi ve havanın değişeceği iyice anlaşıldı.
Jules Verne
Sayfa 141 - Sıralar Basımevi - 1979
Korkunç, ve kısa bir çatırtı koptu. Dehşet çığlıkları duyulduysa da hemen kesildi... Sonra fırtınanın uğultusundan ve kıyıyı döven dalgaların homurtusundan öte bir şey işitilmez oldu.
Jules Verne
Sayfa 111 - Sıralar Basımevi - 1979
Demir dibi bulduğu zaman Moriz ile Felipe de tekneye atladılar. O anda, Kongre'nin bir işareti üzerine, Moriz başına yediği bir balta darbesiyle yere düştü. Ardından iki kurşun, Felipe'yi de arkadaşının yanına gönderiverdi. Bir saniye içinde, ikisi de ölmüşlerdi. Nöbet odasındaki pencerelerden birinden Vaskez silah seslerini duymuş, hem de arkadaşlarının acımasızca öldürülüverdiklerini gözleriyle görmüştü.
Jules Verne
Sayfa 73 - Sıralar Basımevi - 1979
Birkaç gün geçti ve ertesi hafta başlarken, Karkante ava çıktığı sırada, kovaladığı bir ganakonu bir kurşunla yaraladı. Bilindiği gibi hayvan ondan kaçarak gelip Moriz'in bulduğu yerde, gürgen ormanının yakınındaki kayaların dibinde düştü öldü. Ve işte bugün Vaskez ile arkadaşları, adada kendilerinden başka da yaşayanlar bulunduğunu öğrenmiş, Elgor Körfezi dolaylarını daha sıkı bir gözetim altında bulundurmaya başlamışlardı.
Jules Verne
Sayfa 45 - Sıralar Basımevi - 1979

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünyanın Ucundaki Fener
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758607283
Orijinal adı:
Le Phare Du Bout Du Monde
Çeviri:
Alev Özgüner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Dünyanın Ucundaki Fener'de Jules Verne, Dünya'nın güney ucunda ıssız bir adadaki bir fenerin çevresinde gelişen olayları anlatır. Azgın dalgalar ve korkunç kayalıkların yol açtığı gemi kazalarını önlemek için inşa edilen fenere üç bekçi bırakılır. Ama bekçiler kendilerini bekleyen tehlikeden habersizdirler... Korsanlar, batan gemiler, kudurmuş bir deniz, fırtınalar, gelgitler umut ve mücadele Jules Verne'in bu romandaki baş kahramanları...

Kitabı okuyanlar 483 okur

  • ezgilop
  • Mahsun A.
  • Necati Yasin Çarkçı
  • Ahmet Batuhan Şahin
  • Taner Tıraş
  • Ayşegül Parlak
  • Lidya Şanverdi
  • gemi
  • enes yılmaz
  • Kleopatra VII Thea Philopator

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.1
13-17 Yaş
%2.4
18-24 Yaş
%16.3
25-34 Yaş
%29.3
35-44 Yaş
%23.6
45-54 Yaş
%18.7
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%3.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%46.9
Erkek
%53.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.2 (22)
9
%6.6 (8)
8
%14.9 (18)
7
%15.7 (19)
6
%4.1 (5)
5
%0
4
%0.8 (1)
3
%2.5 (3)
2
%0.8 (1)
1
%1.7 (2)