Dünyaya Hükmeden Sultan 2 Kanuni'nin Akıl Oyunları

9,1/10  (21 Oy) · 
54 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.146 gösterim
Osmanlı tarihini herkese sevdiren Talha Uğurluel, Kanuni Sultan Süleyman ve Osmanlı İmparatorluğu'nun en debdebeli dönemini anlatmaya, Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni'nin ardından, Kanuni'nin Akıl Oyunları kitabıyla devam ediyor. Yine can alıcı konular, yine bilinmeyen birçok ayrıntı, yine yazarın çektiği yüzlerce fotoğraf ve muhteşem bir görsel sunum...

Uğurluel, bu çalışmasında Kanuni Sultan Süleyman'ın dahiyâne siyasi kimliğiyle Osmanlı İmparatorluğu'nu nasıl bir dünya imparatorluğu haline getirdiğini tüm detaylarıyla anlatıyor. Bir yanda Kutsal Roma ile Katolik Hristiyanlığı dünyaya hakim kılmak isteyen Şarlken ve Ferdinand diğer yanda Büyük Pers Krallığı'nı ayağa kaldırmak isteyen Şah Tahmasb; bir yanda Yemen'deki Zeydî İmamları, diğer yanda Hind Okyanusu'ndaki Portekiz sömürgecileri... Nerede birinin başı ağrısa ona ilaç olmaya çalışıyor. Katolik zulmünden muzdarip Protestanlar da ona başvuruyor, Portekiz mezaliminden yılmış olan Gucurat Devleti'nin halkı da. Gözleri aynı anda hem İspanya'yı, hem Sana'yı (Yemen) hem de Tanca'yı (Fas) görmek zorunda. Sultan Süleyman, bu süreçte yine muhteşem kadrosuyla pusuya pusu, oyuna oyun kurarak düşmanı kendi memleketinde çaresiz duruma düşürecek; oynanan oyunlar karşısında devletin ebed-müddet olabilmesi için en sevdiği arkadaşından da ciğerpâresi evlatlarından da vazgeçecektir.

Kanuni'nin Afrika siyaseti neydi? Osmanlı için Yemen neden önemliydi? Asrının dehası Mimar Sinan'ı kim keşfetti? Şarlken Cezayir'de nasıl hezimete uğratıldı? Barbaros'un son deniz seferinde neler yaşandı? Estergon Kalesi nasıl fethedildi? Kanuni'nin gözbebeği Şehzade Mehmed, 22 yaşında neden öldü? Kanuni ile Şah Tahmasb arasındaki kıyasıya mücadelede neler yaşandı? Meşhur denizci Piri Reis neden idam edildi? Şehzade Mustafa neden hal' edildi? Hürrem Sultan nasıl vefat etti? Kanuni'nin hasta yatağındaki son seferi Zigetvar'da neler yaşandı?

Zihinlerde yer etmiş birçok sorunun cevabını bu kitapta bulacak, merakla beklenen serüvenin sonunu bir solukta okuyacaksınız...
Sabit 
 12 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Talha Uğurluer dönemi çok akıcı ve güzel anlatmış ancak sürekli Muhteşem Yüzyıl dizisine gönderme yapması insanı sıkıyor. Diziyi izlemeyenleri de düşünerek daha objektif bir anlatımla yazabilirdi.

İnci KÇ 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk kitabinin devami olan Dunyaya Hukmeden Sultan 2, gunumuzde medyanin da etkisiyle dizilerde anlatilan Osmanli, Kanuni Sultan Suleyman ve Hurrem Sultan'dan cok daha farkli oldugunun tam bir kaniti. O zamanin insanlarinin ne kadar da Muhteşem oldugunu esas bu kitabi okudugunuzda anlayabilirsiniz.

Kitaptan 14 Alıntı

Osmanlı'da şeyhülislamlık makamı, devlet yönetiminde çok önemli bir yere sahiptir. Osmanlı devlet yönetimine mutlakiyat diyenlerin öncelikli olarak Divan-ı Hümayun'u ardından şeyhülislamlık müessesini incelemeleri gerekmektedir.

Dinî konularda devletin en yüksek makamında bulunan şeyhülislamlar, devlet işlerinde de olmazsa olmaz bir konuma sahiptirler. Normalde şeyhülislamlar, Divan-ı Hümayun katılımcılarından biri değildir. Ama alınan kararlarda son noktayı onlar koyarlar. Divan toplantılarına katılmamalarının sebebi, buradaki tartışmalardan etkilenmemeleri arzusudur. Çünkü burada her kişi kendi fikrini ifade etmekte ve tezlerini kuvvetlendirecek delilleri sıralamaktadır. Ancak şeyhülislamların kararlarında tek ölçü Kur'ân-ı Kerim'dir. Bu nedenle onlar divanın aldığı kararları, padişaha arzdan sonra görür ve sadece Kur'ân'a göre hükümler verirlerdi. Olur ya da olmaz. Ağızlarından çıkan, kalemlerinden dökülen tek kelime budur.

Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 209)Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 209)

Bugün Afrika'da İslamiyet varsa, bunda Özdemir Paşa'nın ciddi emeği olduğu unutulmamalıdır.

Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 72)Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 72)

Bugün Süleymaniye haziresinde birçok önemli kişi bir arada yatmaktadır. Bu kabirler içinde Darü'l-Kurra'ya en yakın kabir Hürrem Sultan'ın kabridir. Sanki hal lisanıyla, beni Kur'an Okulu'nun en yakınına defnedin, yattığım yerden çocukların Kur'an tilâvetlerini duyayım demek istemiştir.

Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 235)Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 235)
Fatih* 
04 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bugün Istanbul'un Istiklal Caddesi ve Taksim Meydanı olarak adlandırdığımız bölge, tarihi adıyla Beyoğlu'dur.Beyoğlu ismi, Kanuni'nin yakınlık kurduğu Venedik doçunun oğluna çiftlik olarak hediye ettiği arazidir ve bu adı doçun oğlu olması dolayısıyla Istanbul halkı vermiştir.

Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 21)Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 21)

"Beşiktaş sularına yakın bir türbe yapasın ki, yattığım yerden dalgaların seslerini duyabileyim."

Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 119)Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 119)
Fatih* 
04 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı'nın en gözde kurumlarından biri olan Galatasaray Sultanisi'nin temellerini 1500'lü yıllarda bizzat Gülbaba atmıştır.Hatta bugün Galatasaray kulübünün renkleri olan sarı ve kırmızı, Gülbaba'nın kurduğu bu okulun bahçesindeki güllerden almıştır rengini.

Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 102)Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 102)

Bir çoban her gün olduğu gibi yine keçilerini takmış peşine gütmeye götürüyor. Belli bir yerde hayvanlar yayılıyor. Ancak bir tanesi her defasında gözden kaybolup bir yerlere savuşuyor. Tabii çobanı bir meraktır alıyor. Bu keçi diğerleri gibi otlamak yerine neden sürüden ayrılıyor? Nereye gidiyor ve neden? Bir gün, keçiyi takip etmeye karar veriyor. Takip ediyor da, sürüden ayrılan keçi gözden uzak bir vadiye dalıyor ve oradaki bir çalının üzerindeki top top meyveleri yemeye koyuluyor. Şaşırıyor çoban bu durum karşısında. Pek de dikkatini çekmeyen, ne olduğunu bilmediği bu çalının yanına geliyor, meyvelerini inceliyor hatta ağzına atıp tadına bakıyor. Ağzına alıp tükürmesi bir oluyor tabii ki. Acı mı acı tuhaf birşey. Bunlardan birazını toplayıp yanında götürüyor. Keçinin bu kadar müptelası olduğu bu çalı meyvesini araştırmayı aklına koyuyor.

Işte böyle başlıyor kahvenin macerası Yemen'de.

Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 194)Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 194)

O günlerde Yemen, Osmanlı ülkesi. Kısa sürede kahve meşhur oluyor ama kabuğu ile değil. Osmanlı yönetiminde insanlar bu çekirdeği inceleyerek nihayetinde kavurmayı, sonra kavrulmuş çekirdekleri öğütmeyi akıl edeceklerdir. Ardından da öğütülmüş kahve çekirdeği tozuyla kahve pişirilmeye başlanacaktır. Çekirdeğin kavrulması, çekilmesi, pişirilmesi, ve bu sırada ortaya çıkan mükemmel koku, tat, kıvam insanın aklını başından almaktadır. Osmanlı döneminde, Osmanlı insanının icadı olması dolayısıyla bu usul tüm dünyaya Türk Kahvesi olarak yayılacaktır.

Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 196)Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 196)

Tarihimizde, bugün hâlâ kafa karıştıran bazı mevzular varsa bu, kendi tarihimize hep başkalarının gözlüklerinden bakmamızdan kaynaklanmaktadır. Çünkü yanındaki en samimi arkadaşının gözlüğünü bile gözüne takanlar bulanık göreceklerdir. Çünkü başkasına ait mercek sizin gözünüze uymayacaktır. Bizim yıllardır kendi öz tarihimize arkasından bakmaya çalıştığımız camlar, Hristiyan Batı'ya aittir. Bir kere dinleri, dünya hayatları, bakış acıları, örf ve adetleri başkadır. Hırsları, kinleri, hedefleri bambaşkadır. Bir Kudüs'e, Ayasofya'ya karşı emelleri olan, Istanbul'u geri almayı planlayan, Türkleri Anadolu'dan atmayı en önemli gaye edinen kişiler vardır aralarında. Tarih boyunca sana kin güden, düşmanlık besleyen, "Türkler Geliyor!" korkusuyla soluğunu ensesinde hissetmekten duyduğu rahatsızlıkla yaşayan kişilerden oluşmaktadırlar.

Şimdi soruyorum size, bu duygulara sahip kişilerin, sizin tarihinizle alakalı yazıp çizdiklerinden ne kadar fayda umabilirsiniz? Doğruyu, tarihî gerçekleri, bu çarpık ve düşman bakış açılarının arkasından ne kadar yakalayabilirsiniz? Işte tarihimizdeki birtakım karadeliklerin sebebi budur.

Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 199)Dünyaya Hükmeden Sultan 2, Talha Uğurluel (Sayfa 199)
2 /