Dünyaya, İnsana ve Topluma Dair

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
219 gösterim
1948’den itibaren Fransa’da sosyalist düşüncede önemli bir odak oluşturan Sosyalizm ya da Barbarlık dergisinin yönlendiricilerinden filozof Castoriadis’in, 1974-1989 döneminde yazdığı yazılardan, kendi onayıyla yapılan bir derleme. Felsefeden eşitliğe, iktidardan dine, Marx’ın günümüzde taşıdığı anlamdan gelişme ve özerklik sorunlarına dek yığınla sorun alanına uzanan düşünce yazıları.

Toplumsal ve siyasal çatışma yok olmuş, "akıl" bunalımda, eleştiri anlamını yitirmiş, entelektüeller "ne olursa olsun, uyar" söylemiyle ya iktidarın sıcak kucağına oturmuş ya da sırça köşklerine çekilmiş. Tüketimin ve anlık zevklerin tutsağı, ortak sorunlara tepkisiz, küstah ve konformist bir insan tipi yaratılıyor. Çağımız, bulanık, tembel bir genelleşmiş konformizm çağına dönüşmüş. Cornelius Castoriadis, "felsefenin sonu"nun ilanıyla birlikte miskinliğine bir kılıf uydurmanın rahatlığı içindeki Batı düşüncesini yeniden canlanmaya davet ediyor. Yazgımızdan kendimizin sorumlu olduğunu hatırlatarak, adı ve niteliği ne olursa, olsun, ulaşılmaz bir "öbürü"nün Yasa'sına boyun eğmekten vazgeçerek, özerk toplum tasarısını gerçekleştirmek için harekete geçmemizi öneriyor. 1974-85 arasındaki yazılarından oluşan Domaines de l'homme - Les Carrefours du Labyrinthe II ve 1987-89 yıllarına ait yazılarının yeraldığı Les Carrefours du Labyrinthe III kitaplarındaki metinlerden, yazarın da onayıyla oluşturulan bu seçkide, felsefeden eşitliğe, iktidardan dine, Marx'ın günümüzde taşıdığı anlamdan gelişme ve özerklik sorunlarına kadar, insana, topluma, dünyaya ve hepsinin geleceğine dair en can alıcı konular ele alınıyor. Felsefi etkinlik, eleştirel düşünce olmadan özerk bireyler, özerk toplumun yaratıcı imgelemi olmadan da demokrasi olamayacağına göre, buyurun düşünmeye...
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2005
 • Sayfa Sayısı:
  338
 • ISBN:
  9789754703351
 • Orijinal Adı:
  Domaines de I'Homme Le Monde Morcele
 • Çeviri:
  Hülya Tufan
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Dünyaya, insana ve tabiata dair
Gece, ancak, kendilerini geceye bırakanlar için gelmiştir,
yaşayanlar için,

helios neos eph'hemerei estin ( güneş her gün yeniden doğar.)

Sayfa : 94

Dünyaya, insana ve tabiata dair

Cornelius Castoriadis

İletişim Yayınları 1. Baskı 1993

Dünyaya, İnsana ve Topluma Dair, Cornelius Castoriadis (Sayfa 94 - İletişim Yayınları 1. Baskı 1993)Dünyaya, İnsana ve Topluma Dair, Cornelius Castoriadis (Sayfa 94 - İletişim Yayınları 1. Baskı 1993)