Dünyaya Orman Denir

8,3/10  (28 Oy) · 
47 okunma  · 
17 beğeni  · 
991 gösterim
Ağaçlarla kardeş gibi yaşayan ve düşleri en az bizim gündelik yaşamımız kadar gerçek olan bir ırk, kendini "gerçekçi" Arz'lılara karşı nasıl savunabilir? "Yazmak çoğunlukla zor ama keyifli bir iştir benim için; bu öyküyü yazması kolaydı ama pek keyifli değildi. Bana hiç çenek bırakmadı. Ülserli bir patronun sekreterine mektuph yazdırması gibi yazdırdı kendini bana. Ben orman ve düş üzerine yazmak istiyordum; yani belirli bir ekolojiyi içeriden bir bakışla betimlemek, biraz da Hadfield'in ve Dement'in uyku düşlerinin işlevleri ve düşün yararları üzerine görüşleriyle oynamak istiyordum. Ama patron ekolojik dengenin tahrif edilmesinden ve eduygusal dengenin reddedilmesinden bahsetmek istiyordu. Ahlâk dersi veren öyküleri pek sevmek, çoğunlukla iyilik duygusundan yoksun olurlar.Umarım bu öyküöyle değildir. Medem bir kere ahlâk dersi vermek zorunda kaldım, şunu söyleyebilirim bir tek. Don Davidson olmak Raj Lyubov olmaktan daha da acı vericidir."
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  119
 • ISBN:
  9789753421201
 • Orijinal Adı:
  The Word for World is Forest
 • Çeviri:
  Özlem Dinçkal
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslıhan Alpaslan 
08 Şub 17:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazar ile Rogojin sayesinde tanıştım ve onun tavsiyesi üzerine bu kitabını ilk olarak okudum. Beni bu yazar ile tanıştırdığı için teşekkür ederim.
Değişik bir kitap, bilim kurgu, ütopya arası, biraz da insan psikolojisinden bahseden bir konusu var. Kitabın arka kapağında güzel bir açıklama zaten var. Bu yüzden konusundan çok bahsetmeyeceğim. Kitabın kahramanlarından Selver ve Davidson tamamen zıt iki karakter biri yok etmeyi, öldürmeyi seviyor, öbürü yok etmenin öldürmenin ne olduğunu bile tam anlamıyla kavrayamıyor. Selver verilmiş sözlere çok inanıyor, ama bilmiyor ki Arzlı insanlar söz verip yapmazlar, Selver bunu acı gerçekler ile öğreniyor.
Arzlı insanlar kendi dünyalarını dümdüz etmişler ve bu yeni dünyayı da dümdüz etmeye gelmişler. Bunu Selver'in gördüğü düş sayesinde anlayan Athshe insanları onun önderliğinde öldürmeyi öğreniyorlar. Ben burda o insanların doğada ki yaşayan tüm varlıklar olduğu düşüncesine kapıldım, yok eden insanlar ve buna karşı çıkan doğa ve yaratıkları daha mantıklı geldi.
Maalesef bugün bile doğamız yok oluyor, medeniyet adı altında yok edilen bu güzellikler bir gün biz insanlardan intikamını feci alacaktır.
Yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım, sizin de okumanızı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar...

Berk Cantürk 
 04 Eyl 00:28 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Açıkçası daha iyi bir şey bekliyordum. Çünkü Ursula K. Leguin ismini sürekli duyuyordum. Kitapta çok ayrıntı olmamasına rağmen anlatımı beni boğdu. Umarım daha sonra okuyacağım kitapları bundan daha iyi olur.

Kitaptan 6 Alıntı

Rukiye 
26 Ağu 13:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Bizim bilmekten korktuğumuz her şeyi gördün, bildin; sürgün, utanç, acı, dünyanın düşen çatısı ve duvarları, ıstırap içinde ölmüş anne, eğitilmemiş, bağra basılmamış çocuklar. "

Dünyaya Orman Denir, Ursula K. Le GuinDünyaya Orman Denir, Ursula K. Le Guin
Seda 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gerçekçi, hem dünyayı hem hayallerini bilen kişidir. Sizinse aklınız başınızda değil, üstelik binde biriniz bile hayal kurmayı bilmiyorsunuz."

Dünyaya Orman Denir, Ursula K. Le GuinDünyaya Orman Denir, Ursula K. Le Guin
Hasan Basri Dane 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Delirmediği sürece insan insanı öldürür mü? Hiçbir hayvan kendi cinsinden birini öldürür mü?

Dünyaya Orman Denir, Ursula K. Le GuinDünyaya Orman Denir, Ursula K. Le Guin
Şeref Köşnek 
27 Haz 13:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

... eğer intihar edenin öldürdüğü biz diğerleriysek, katilin öldürdüğü de kendisidir...

Dünyaya Orman Denir, Ursula K. Le Guin (Sayfa 82 - Metis Yayınları, 6. Baskı)Dünyaya Orman Denir, Ursula K. Le Guin (Sayfa 82 - Metis Yayınları, 6. Baskı)
Rukiye 
27 Ağu 11:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Çünkü eğer intihar edenin öldürdüğü biz diğerleriysek, katilin öldürdüğü de kendisidir; ancak bunu tekrar, tekrar, tekrar yapması gerekir. "

Dünyaya Orman Denir, Ursula K. Le GuinDünyaya Orman Denir, Ursula K. Le Guin
Hasan Basri Dane 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Siz insan türünün ilkel, zararsız ve barışsever olduğunu mu düşünüyorsunuz, Albay?

Dünyaya Orman Denir, Ursula K. Le GuinDünyaya Orman Denir, Ursula K. Le Guin